Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό crisal » 16 Μάιος 2012, 22:15

Αυτος ειναι ο λόγος Στρατο που θα εχουμε
- Γκισέ
- Paypal
- Μπλόκ αποδείξεων σε κάθε πόλη
- Δυνατότητα σε Ελληνες! του εξωτερικού να συμβάλουν οικονομικα
- Και ίσως μεσα απο το site Για τα μπλουζακια καποιο donation...


Αρκετα δεν είναι?
ο kdev βλεπει επίσης το θεμα με SMS (κοστη κλπ) ίσως να τσιμπήσουμε κατι και απο εκει

Το μόνο που δεν θα κανουμε θα ειναι να γυρναμε στους δρόμους με κουπόνια φωνάζοντας...ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΟΥΠΟΝΙΑ ΠΑΡΤΕ ΚΑΛΕ ΚΥΡΙΑ ΚΟΥΠΟΝΙΑ....αν και ίσως να χρειαστει να κάνουμε και αυτο :)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Μάιος 2012, 22:20

Όχι δεν είναι αρκετά. Βγάλε το "Έλληνες" και το funding γίνεται πολιτική κίνηση πολιτών από όλο τον κόσμο.

Κολλάμε στο "Έλληνες" του τερατο-νόμου, αδικαιολόγητα κατά την γνώμη μου. Θεωρώ ότι χιλιάδες Ευρωπαίοι Πειρατές, περιμένουν τον μηχανισμό για να βοηθήσουν και εμείς τους τον αρνούμαστε με πρόσχημα την νομιμότητα (την οποία τονίζω ότι δεν παρακάμπτουμε ουσιαστικά).

Μήπως ντρεπόμαστε να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό crisal » 16 Μάιος 2012, 22:24

Βρε Στρατο μου Ελληνες! έγραψα...

Ολοι είναι και αισθάνονται Ελληνες ή (HELINES) έτσι δεν είναι?

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 16 Μάιος 2012, 22:30

baskin έγραψε:
Με συγχωρείς, αλλά την ταμπέλα την φοράνε όσοι "σέβονται" τα τερατουργήματα που ψήφισαν σαν νόμους. Την νομιμότητα θα την κρίνουμε με την Πειρατική μας συνείδηση και όχι όπως την όρισαν κάποιο άλλοι που εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα. Ο νόμος δεν είναι αξίωμα να το ακολουθούμε τυφλά, εφόσον παραδεχόμαστε ότι και η νομοθετική εξουσία (αρχή) είναι διεφθαρμένη. Σε ένα τέτοιο σύστημα, προτιμώ να με χαρακτηρίσουν "παράνομο" , παρά "νόμιμο" χαρτογιακά. Εν τέλει δεν προτείνω κάτι παράνομο, αλλά λίγο hacking.


Λυπάμαι, διαφωνώ. Όσο διεφθαρμένοι κι αν είναι αυτοί που τον ψήφισαν, ο νόμος είναι νόμος. Μπορεί να θέλουμε να τον αλλάξουμε, αλλά θεωρώ πως ένα κόμμα έχει ευθύνη να λειτουργεί μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας.

baskin έγραψε:
Παρεκτρέπεσαι.


Λυπάμαι αν το πιστεύεις. Δεν νομίζω πως εκφράστηκα υπερβολικά ή άκομψα.

baskin έγραψε:Το σωστό είναι αυτό που πηγάζει από τις αρχές μας και όχι από τους "νόμους" του σάπιου και διεφθαρμένου συστήματος του οποίου τον δρόμο προτείνεις να ακολουθήσουμε για να μην χαρακτηριστούμε "ακτιβιστές". Και πάλι γιατί ο "ακτιβισμός" δεν συνάδει με το "κόμμα"; Ποιος πήρε αυτήν την απόφαση;


Δεν το πρότεινα για να μην χαρακτηριστούμε ακτιβιστές. Το πρότεινα γιατί θεωρώ πως ως κόμμα έχουμε ευθύνη να κινούμαστε νόμιμα --ειδικά όσον αφορά τα οικονομικά μας. Δεν έχω απολύτως τίποτα εναντίον του ακτιβισμού. Κάθε άλλο. Διαφωνώ όμως σε οποιαδήποτε κίνηση που είναι καταφανώς παράνομη όταν αυτή γίνεται από πολιτικό κόμμα.
Απ'την άλλη δεν έχω καμία αντίρρηση ως προς κινήσεις που κινούνται στα όρια του νόμιμου, ή εκμεταλλεύονται νομικά παραθυράκια.

Απ' ό,τι φαίνεται, κάτι τέτοιο κατάφεραν και εκμεταλλεύτηκαν τα παιδιά στην Γερμανία, οπότε εύγε τους! :)

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό crisal » 16 Μάιος 2012, 22:32

Ολες οι λύσεις που τρέχουν ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΕΣ.
Κανένας δεν μπορεί να μας προσάψει οτιδήποτε.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Μάιος 2012, 23:24

Ακριβώς. Και αυτό που προτείνω νόμιμο είναι, γι' αυτό δεν κατανοώ γιατί βαφτίζεται από κάποιους κάπως και γιατί συγχέεται με "διαφθορά" και μη νομιμότητα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό baskin » 17 Μάιος 2012, 00:31

crisal έγραψε:Αυτος ειναι ο λόγος Στρατο που θα εχουμε
- Γκισέ
- Paypal
- Μπλόκ αποδείξεων σε κάθε πόλη
- Δυνατότητα σε Ελληνες! του εξωτερικού να συμβάλουν οικονομικα
- Και ίσως μεσα απο το site Για τα μπλουζακια καποιο donation...


To paypal παρεμπιπτόντως δεν λειτουργεί πάλι...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 17 Μάιος 2012, 01:16

baskin έγραψε:Όχι δεν είναι αρκετά. Βγάλε το "Έλληνες" και το funding γίνεται πολιτική κίνηση πολιτών από όλο τον κόσμο.

Κολλάμε στο "Έλληνες" του τερατο-νόμου, αδικαιολόγητα κατά την γνώμη μου. Θεωρώ ότι χιλιάδες Ευρωπαίοι Πειρατές, περιμένουν τον μηχανισμό για να βοηθήσουν και εμείς τους τον αρνούμαστε με πρόσχημα την νομιμότητα (την οποία τονίζω ότι δεν παρακάμπτουμε ουσιαστικά).

Μήπως ντρεπόμαστε να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους;

Baskin, ειλικρινά θα ήμουν μαζί σου να μεγαλώσουμε την βάση μας σε επίπεδο χρηματοδότησης σε παγκόσμιο επίπεδο.
Δυστυχώς όμως στην δεδομένη στιγμή που γίνεται, και με τις δράσεις που αναπτύχθηκαν μέχρι στιγμής, την θεωρώ τυπική νεοελληνική κίνηση, δεν θέλω να βρέξει τον κο... αλλά ας μου φέρουν τα ψάρια σπό το εξωτερικό.

Και εξηγούμαι.
Έχουμε 1000 μέλη περίπου, από 12 ευρώ συνδρομή έκαστος, είναι 12000 ευρώ. Τα μαζέψαμε ;;;; Δεν νομίζω.
Δωρεές από μέλη. Ένα δεκάρικο ή ένα εικοσάρικο κατα μέσο όρο έκαστος είναι 20000 ευρώ. Τα μαζέψαμε;;;; Όχι.
Πουλάμε μπλουζάκια. Καλή κίνηση για χαβαλέ και esprit du corp αλλά λίγη για προεκλογικό αγώνα. Είμαστε το κόμμα της νέας τεχνολογίας.
Ένα DVD να το ονομάσουμε πειρατικό με ένα linux, ένα PDF με τις θέσεις μας και όλα τα σποτάκια των πειρατών θα μας κόστιζε 15 λεπτά. Πέντε ή δέκα ευρώ το κομμάτι, θά μάζευε αρκετά χρήματα και θα ήταν πολύ καλή διαφήμιση,
Ο Δημήτρης να κάνει ένα κοκτέιλ ή ένα σφηνάκι με βάση το ρούμι και να βγούν τα μέλη με μπλόκ αποδείξεων στους δρόμους και να μοιράζουν σφηνάκια και να ζητάνε από ένα μέχρι πέντε ευρώ δωρεά για το κόμμα με αντίτιμο ένα σφηνάκι.

Προτάσεις υπάρχουν χιλιάδες και πολλές νόμιμες ή ημιπαράνομες αν θές να βγείς στην πειρατικά στην παρανομία.
Αλλα το να μιξοκλαυτούμε στούς ξένους χωρίς εμείς να έχουμε κάνει έστω και κάποιες προσπάθειες δεν ξέρω, εγώ προσωπικά έχω και ένα εγωισμό.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 17 Μάιος 2012, 07:03

θα αναφερω για αλλη μια φορα ενα πραγμα. μην κολατε κατα πρωτον οτι το κκε κανει παρανομειες ευθαρσως και δεν δινει λογο σε κανεναν και το κανει ανοιχτα. το ειπα και παλι και αν θελετε ψαξτετο στο διαδυκτιο. η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ σηκωσαν παρανομο δανειο χωρις να δωσουν λογαρειασμο στην επιτροπη της βουλης .μολις τελειωσε το δανειο τους και κανανε αφεμαξη του ποσου ημερα πεμπτη αμεσωςμετα ημερα δευτερα βγηκε ΠΔ για να κανουν οι υποψηφιοι ιδικο εκλογικο λογαριασμο.. μας δουλευουν ψιλο γαζι και το δεχεστε? και μηλατε για νομιμοτητες? οχι δεν δεχωμαι καμια τετια νομιμοτητα . η παρανομια για τους μεγαλους να ειναι νομιμοτητα και η νομιμοτητα για τους μικρους να ειναι παρανομια
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

someuser12345

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό someuser12345 » 17 Μάιος 2012, 08:22

Για να αλλάξει κάποιος νόμος, κάποιοι πρέπει να βγουν μπροστά και να "παρανομήσουν". Αλλιώς δεν αλλάζει.
Από την στιγμή που η χρηματοδότηση από τους ξένους Πειρατές θα είναι ΔΙΑΦΑΝΗΣ, τότε ο κόσμος θα είναι με το μέρος μας. Είμαστε το ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΙΝΗΜΑ και άρα ΔΕΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΜΑΣΤΕ στα στενά πλαίσια των ανήθικων νόμων τους.
Υπολογίστε και τον ντόρο που θα γίνει αν το χειριστούμε έξυπνα. Η καλύτερη διαφήμιση.
Από την στιγμή που κανείς από εμάς δεν "τα φυσάει", αν είναι να περιοριστούμε στις "νόμιμες χρηματοδοτήσεις", τότε θα ζήσουμε μια από τα ίδια. Ο χρόνος θα κυλάει προς τις εκλογές και θα φτάσουμε 3 μέρες πριν την κάλπη και αντί να ασχολούμαστε με την προώθηση των θέσεών μας, θα ασχολούμαστε πάλι με την εκτύπωση των ψηφοδελτίων. Εγώ πιστεύω ότι εξαιτίας αυτού χάσαμε τουλάχιστον 1% στις προηγούμενες.
Αυτά.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες