Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Μάιος 2012, 20:23

Μάλλον δεν κατάλαβες καθόλου το σκεπτικό μου. Δυστυχώς δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα. Δεν μιλάω ούτε για παραθυράκια ούτε για τρόπο δράσης. Μιλάω για την πολιτική απόφαση να κάνουμε πράξη τις αρχές μας.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό agelos » 16 Μάιος 2012, 20:28

baskin έγραψε:Μάλλον δεν κατάλαβες καθόλου το σκεπτικό μου. Δυστυχώς δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα. Δεν μιλάω ούτε για παραθυράκια ούτε για τρόπο δράσης. Μιλάω για την πολιτική απόφαση να κάνουμε πράξη τις αρχές μας.


μα σου ειπα. σε αυτο συμφωνω. εγω το προχωρησα λιγο παρακατω. εχεις καποιες ιδεες που ειναι καλες. βγαλτες σε ψηφοφορια ωστε η ΔΕ να λαβει την εντολη να προχωρησει.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Μάιος 2012, 20:35

Αν δεν υπάρχει άλλη ιδέα, να ψηφίσουμε δηλαδή αν θα απορρίψουμε την μία; Με συγχωρείς αλλά δεν βλέπω νόημα σε κάτι τέτοιο.

Και η ουσία δεν είναι η ιδέα, αλλά η πολιτική της προέκταση. Αυτό δίνω εδώ. Τα τεχνικά ζητήματα έχουν νόημα όταν υπάρχει η πολιτική απόφαση.

Συζητάς σε λάθος βάση, αυτή την στιγμή. Δεν έχουμε καν την πολιτική βούληση, για να μιλήσουμε για την ιδέα σαν τεχνικό αντικείμενο.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Οδυσσεας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 02:31

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό Οδυσσεας » 16 Μάιος 2012, 20:35

Ήμουν έτοιμος να ανοίξω θέμα σχετικό. Όπως ανέφερα και σε άλλο νήμα, υπάρχει το http://www.kickstarter.com το οποίο είναι ιστοσελίδα για crowdfunding. Θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε ένα kickstarter με κάποιο λογαριασμό paypal και μετά τα χρήματα από τον λογαριασμό να γίνουν δωρεά στο κόμμα από Έλληνα πολίτη, ώστε να είμαστε καλυμμένοι νομικά.

Πιστεύω εάν το κοινοποιήσουμε το kickstarter στα κοινωνικά μας δίκτυα και στους πειρατές ανά τα κράτη, τα χρήματα θα μαζευτούν σε λιγότερο από μία μέρα. Θα μπορούσαμε κιόλας έτσι να διαφημίσουμε την δύναμη του crowd-funding/sourcing.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Μάιος 2012, 20:41

Το kisckstarter νομίζω είναι μόνο για Αμερικάνους.

Παρακαλώ μείνετε στην ουσία. Εδώ ψηφίζουμε για την κάθοδο με τεχνικά και όχι πολιτικά κριτήρια. Δεν έχει νόημα να μιλάμε για τα τεχνικά, αν δεν λήξουμε με το πολιτικό ζήτημα.

Άσε που ο τρόπος που θέτω (στο τεχνικό του μέρος) εμπεριέχει όλους τους Ευρωπαίους Πειρατές. Δεν είναι δικιά μας κίνηση, είναι ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΗ.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό anestis » 16 Μάιος 2012, 20:42

Εχουμε μερικά πειρατικά πλοία, σκόρπια σε μικρά νησάκια.
Προτείνεις να μαζέψουμε όλο το στόλο μας, να βγούμε μεσοπέλαγα και να χτυπήσουμε τις ενωμένες αρμάδες τις Ισπανίας, Αγγλίας και Γαλλίας μαζί?

Δεν είναι καλύτερο να πάμε έξυπνα, με μπουρλοτιέρηδες να χτυπήσουμε δεξιά κι αριστερά και να μην καταλάβουν από που τους ήρθε;

Οι Πειρατές δεν κάνουν τακτικό πόλεμο όπως προτείνεις, κάνουν "ανταρτοπόλεμο".

Έγραψα τουλάχιστον 2 φορές ότι ο Φώτης & ο Γιώργος έχουν ξεκινήσει πρωτοβουλία για να παίξουμε πανευρωπαϊκά ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΑ.


ΥΓ Σήμερα δεν έχουμε τη δύναμη του ΚΚΕ για να πουλάμε "μούρη" στο σύστημα.
Και ο υπεύθυνος οικονομικών δεν μας χρωστάει τίποτα για να φάει πρόστιμο.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Μάιος 2012, 20:48

Ανταρτοπόλεμο προτείνω και εγώ, αλλά δεν το έπιασες.

Το "νόμιμα" δεν με απασχολεί καθόλου και όπως εξήγησα, πάλι "νόμιμα" θα είναι.

Η πρωτοβουλία που λες δεν έχει αναλυθεί από κανέναν ώστε να δούμε την βιωσιμότητα της και το μέγεθος της, μόνο ακούμε για αυτή.

Με αυτό που προτείνω 3000 Ευρωπαίοι να βάλουν από 10 ευρώ, τελείωσε το ζήτημα (οι Γερμανοί έχουν πάρει πάνω από 1.000.000 ψήφους μέχρι τώρα).

Να αλλάξουμε τον υπεύθυνο οικονομικού και να βάλουμε έναν άνεργο χωρίς προσωπική περιουσία (θέλεις κι άλλη αντάρτικη κίνηση;).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 16 Μάιος 2012, 20:49

να πω και γω την γνωμη μου. λεγαμε τον μαρτιο να βγαλουμε κουπονια με τον ζαπα να μαζεψουμε τα χρηματα. δεν εγηνε για λογους διαφανειας. παλι με τον ζαπα και τον βαγενα ειπαμε να παρουμε μετα το πασχα μπλοκ αποδειξεων και να τα σφραγησουμε αριθμησουμε ωστς να μαζευτουν τα χρηματα. παλι δεν εγηνε για λογους διαφανειας. το αποτελεσμα ηταν να πονοκεφαλιαζουμε για το πως θα μαζευτουν τυα χρηματα των ψηφοδελτιων τελευταια στιγμη. και κατοπιν εορτης εφοσον γιναμε το πιο διαφανο ελληνικο κομμα που υπαρχει και υπηρχε ποτε ειπαμε ολοι οκ επρεπε να γινει. δεν το κανουν τα μεγαλα κομματα το κατα την νομοθεσια θα το κανουμε εμεις? το συμφερον μας ειναι να ειμαστε εδω.. εκι στην βουλη .. εκει διπλα στον λαο για να υπερασπιστουμε αληθηνα τα δικαιωματα του και την χωρα μας. και αυτο θα το κανουμε με οποιοπν τροπο , πρην η κατοπιν ψηφοφορειας ακομη και μερικως εναντια στο καταστατικο μας καποια στιγμη
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 16 Μάιος 2012, 20:59

baskin έγραψε:
2. Την πολιτική απόφαση να σταματήσουμε να το παίζουμε μυξοπαρθένες και να λέμε "αυτό απαγορεύεται", αυτό κάνει τζιιιζ και άλλα τέτοια ευτράπελα που το ίδιο το σύστημα έχει φτιάξει ακριβώς για να μην κουνιόμαστε. ΤΟ ΚΚΕ εδώ και χρόνια αρνείται οποιονδήποτε έλεγχο στα οικονομικά του από την αρμόδια επιτροπή της βουλής και αυτό είναι πολιτική απόφαση. Εμείς τι είμαστε δηλαδή; Μπορούμε να είμαστε εντάξει στην συνείδηση μας ή μας ενδιαφέρει να είμαστε εντάξει απέναντι στους νόμους τους (σε αυτό που μαχόμαστε να αλλάξουμε δηλαδή).



Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ριζικά. Δεν είμαστε ακτιβιστές. Είμαστε πολιτικό κόμμα, κι ως πολιτικό κόμμα πρέπει να κινούμαστε μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας. Το ότι το ΚΚΕ συμπεριφέρεται λες και οι νόμοι του κράτους ισχύουν μόνο για τους άλλους δεν είναι κάτι το θετικό και παράδειγμα προς μίμηση. Αρνητικότατο είναι, και παράδειγμα προς αποφυγήν. Δεν νομίζω εξ άλλου πως ως κόμμα πρεσβεύουμε πως οι νόμοι πρέπει να ισχύουν επιλεκτικά για όσους δεν μπορούν να τους αποφύγουν, και μόνο αν βολεύει τον καθένα! Τότε δεν έχουμε τίποτα το διαφορετικό απ' όλους αυτούς που έχουν καταστρέψει αυτήν την χώρα τόσα χρόνια!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Crowd Funding, ευρωπαίοι Πειρατές, πουλερικά και άλλα

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Μάιος 2012, 21:05

Δεν το καταλαβαίνω το κόλλημα με τον "ακτιβισμό", αλλά και αυτό είναι άλλη συζήτηση. Και ποιος έχει κάνει αξίωμα το ότι δεν μπορούμε να λειτουργούμε "ακτιβιστικά"; Ποιος ορίζει τι είναι "ακτιβισμός" και τι όχι;

Και στο κάτω κάτω της γραφής, συμφωνήσαμε ότι επειδή είμαστε κόμμα, δεν χωράνε "ακτιβιστικές" ή άλλου τύπου ενέργειες; Ποιος έχει γράψει το εγχειρίδιο του "καλού κόμματος" να μου το δώσει να το διαβάσω.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες