ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Οτιδήποτε αφορά την Κυριακή 6/5/12, διαδικασία, αποτελέσματα.
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 09 Μάιος 2012, 14:49

@Alexandra_M
Αν κατάλαβα καλά, με τα Χρυσά Αυγά, εγώ προσωπικά έχω θέμα.
Φυσικά, αν το δεχτεί το "σώμα" δεν θα προβάλλω αντίρρηση.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 09 Μάιος 2012, 14:53

Ειδικά για θέματα όπως αυτό της Χρυσής Αυγής, σε άλλα κράτη έχει λυθεί με την απαγόρευση ύπαρξης Νεοναζιστικών κομμάτων. Δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να φτάσουμε εκεί, αρκεί να ενημερωθεί ο κόσμος τι είναι η Χρυσή Αυγή. Πάντως εγώ την απαγόρευση θα την ήθελα γιατί απλά μου την δίνει ο κοντοστούπης... :twisted:
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό agelos » 09 Μάιος 2012, 15:05

Vassilis Perantzakis έγραψε:Ειδικά για θέματα όπως αυτό της Χρυσής Αυγής, σε άλλα κράτη έχει λυθεί με την απαγόρευση ύπαρξης Νεοναζιστικών κομμάτων. Δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να φτάσουμε εκεί, αρκεί να ενημερωθεί ο κόσμος τι είναι η Χρυσή Αυγή. Πάντως εγώ την απαγόρευση θα την ήθελα γιατί απλά μου την δίνει ο κοντοστούπης... :twisted:



αν κι εκτος θεματος: η γνωση θα φερει δυναμη στο λαο να αποφασιζει σωστοτερα. οποτε διαφανεια και σφερικη ενημερωση θα απομακρυνει ολα τα λαμογια απο μεσα. γι αυτο πρεπει να παλεψουμε οσο δεν ειμαστε στη βουλη αλλα και οταν μπουμε σε αυτην
\
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Alexandra_M
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 27 Μαρ 2012, 08:15

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Alexandra_M » 09 Μάιος 2012, 15:11

[quote="Alexandra_M"]1. Αυτό το σημείο είναι το πιο σημαντικό για μένα. Μια άλλη, αρκετά πιθανή ερμηνεία της επιστολής.
Αν μεταφράσω την επιστολή και παραβλέψω το προφανές (που είναι μια επιστολή στα κοινοβουλευτικά κόμματα για την απλή αναλογική), το δεύτερο κείμενο λέει:
«Επιστολή προς: τάδε τάδε τάδε τάδε» (και η ΧΑ μέσα, την οποία έχουν αποκλείσει τα υπόλοιπα κόμματα από το διάλογο για σχηματισμό κυβέρνησης μέχρι στιγμής ) «…σας καλούμε» όλα τα μικρά κόμματα, το 19%, σε δημιουργία κυβέρνησης συνεργασίας. Μετάφραση, συζητείστε για τη δημιουργία κυβέρνησης και με τη ΧΑ, την οποία δεν έχετε συμπεριλάβει στο διάλογο αυτό.

Σε περίπτωση που δεν έγινα κατανοητή. Έχω παραθέσει απλώς ο.τι γράφει η επιστολή!!! Και το πώς μπορεί κάποιος άλλος να την ερμηνεύσει (ΟΧΙ οτι εμείς θέλουμε να πούμε αυτό!!!)

Εννοούσα δηλαδή, ότι είναι πιθανό κάποιος να ερμηνεύσει την επιστολή με τον τρόπο αυτό και να χρησιμοποιηθεί υπέρ της ΧΑ, κάτι που ΔΕΝ θα θέλαμε!
Έστω,ότι είμαστε σωστοί.Παραμένουμε«λάθος»αν απευθυνόμαστε σ εσφαλμένους δέκτες.
Ότι είμαστε σωστοί,έστω.Παραμένουμε«λάθος»αν μεταχειριζόμαστε εσφαλμένως την ορθότητα μας.
Άλλη 1 λανθασμένη μου σκέψη;Τότε αν δεν είμαι σωστή,απόδειξε μου πως κάνω λάθος(me)

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό omissman » 09 Μάιος 2012, 15:26

Γιατι δημιουργουμε ζητηματα ανευ αντικειμενου και ανευ ουσιας ;;;
Που τα ειδατε τα Χ.Α ;;;
Για καντε τον κοπο να ξαναδιαβασετε το λινκ http://www.mikrakommata.gr/ta-kommata/ μεχρι κατω σας παρακαλω. Πουθενα δεν αναφερει τα Χ.Α. δεν εχουν καν προσκληθει να εκφερουν γνωμη !!!
Η προσκληση στελνεται σε ολα τα κομματα για τυπικα δημοκρατικους λογους. Εαν θελετε εμεις να κανουμε ban τα αυγα , κανενα προβλημα ! μετα να κανουμε ban και τους χοντρους, τους κινεζοφιλους και τους σεξομανεις !!!
Τα αυγα ειναι προκληση προς τη Δημοκρατια. ¨η θα τα εξαφανισει δια της πειθους και της ενημερωσης και εν τελει με την τηρηση των νομων ή απλα δεν θα ειναι δημοκρατια για ολους...

@ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ... 3. Θα διυλίσω κι εγώ τον κώνωπα και θα διατηρήσω επιφυλάξεις για την ταυτότητα των δημιουργών του site, αν και αυτό από μόνο του δεν είναι απαραιτήτως απαγορευτικό στο να συμμετάσχουμε, αν το χειριστούμε με τρόπο που να διασφαλίζει τη θέση μας απέναντι σε αυτή την "ανωνυμία". (εδώ χρειάζεται αστεράκι )

Επαναλαμβανω οτι εχω ηδη στειλει ΟΛΑ τα ονοματα των δημιουργων του site στον Ανεστη με τη δεσμευση μη κοινοποιησης προς το παρον. Τι αλλο να κανουμε επι τελους ;;; να παρουμε τηλεφωνο την CIA ;;;
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

Alexandra_M
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 27 Μαρ 2012, 08:15

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Alexandra_M » 09 Μάιος 2012, 15:29

Αναφέρομαι στην επιστολή που εμφανίζεται στο http://www.aplianalogiki.gr/demo/ (όπως εμφανίζεται μέχρι στιγμής)
Έστω,ότι είμαστε σωστοί.Παραμένουμε«λάθος»αν απευθυνόμαστε σ εσφαλμένους δέκτες.
Ότι είμαστε σωστοί,έστω.Παραμένουμε«λάθος»αν μεταχειριζόμαστε εσφαλμένως την ορθότητα μας.
Άλλη 1 λανθασμένη μου σκέψη;Τότε αν δεν είμαι σωστή,απόδειξε μου πως κάνω λάθος(me)

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό omissman » 09 Μάιος 2012, 15:35

για κοιτα στην αριστερη στηλη ...
η ΧΑ αναφερεται μονο στους παραληπτες της επιστολης.
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Μάιος 2012, 15:35

Στέλνω ΟΚ με τον αστερίσκο.


* "δεν έχουμε τελική θέση στο θέμα του ελάχιστου ποσοστού εισόδου στη Βουλή"
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες