ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Οτιδήποτε αφορά την Κυριακή 6/5/12, διαδικασία, αποτελέσματα.
omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό omissman » 09 Μάιος 2012, 13:37

Gdimou »
Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που σίγουρα ξέρει τι παίζει με τις ενστάσεις. Γιατί να υπογράψουμε αυτή την επιστολή; Αυτό που θέλουμε είναι η κατάργηση του νόμου σωστά; Για να καταργηθεί ο νόμος δεν μπορούμε εμείς σαν κόμμα να κάνουμε ένσταση στο Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο (εκλογοδικείο) ζητώντας την κατάργησή του λόγο αντισυνταγματικού περιεχομένου; Το δικαστήριο πιστεύω ότι θα πάρει τη σωστή απόφαση και θα το καταργήσει εφόσον δεν θα είμαστε οι μόνοι που θα κάνουν ένσταση. Μήπως να το ψάχναμε λίγο και να κάναμε μόνοι μας σαν κόμμα κινήσεις;

Γεωργια ειναι προφανες : το κειμενο στοχευει σε μια καθαρα ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΙΕΣΗ στα κομματα που ΤΩΡΑ - ΣΗΜΕΡΑ εχουν τη δυνατοτητα να συνεργαστουν σε μια κυβερνηση με συγκεκριμενο στοχο την αλλαγη του εκλογικου νομου. Αυτο εαν αποδωσει ειναι και εφικτο και το κυριωτερο ΑΜΕΣΟ ! και θα εχει σαν αποτελεσμα οι επομενες εκλογες να γινουν με το νεο εκλογικο νομο της απλης αναλογικης πραγμα επωφελες για ολους, εκτος απο τη Ν.Δημοκρατια που κλεβει τις εδρες των αλλων.
Εαν αυτη η κινηση δεν πετυχει θα παμε στις επομενες εκλογες παλι σαν προβατα επι σφαγην, επειδη δε η επομενη κυβερνηση που θα προκυψει ειναι πιθανον να ειναι συντηρητικη, ε.. τοτε αυτος ο νομος δεν θα αλλαξει ΠΟΤΕ ! Εμεις βεβαια θα συνεχισουμε να διυλιζουμε τα κουνουπια ...
Εαν το Ανωτατο Δικαστηριο ειχε τετοια δυνατοτητα να εισαι βεβαιη οτι ολα τα μικρα κομματα που επανειλημμενα εχουν βρεθει εκτος Βουλης (Δραση, Οικολογοι κλπ) θα ειχαν ηδη κινησει τη σχετικη διαδικασια.
Τη βεβαιοτητα σου για τις σωστες αποφασεις των δικαστηριων απο που την αντλεις ;;;
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό baskin » 09 Μάιος 2012, 13:39

Προσωπικά θα το υπέγραφα ως έχει. Εφόσουν υπάρχουν αντιρρήσεις περί του ποσοστού, να γίνει απλά μία σημείωση.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

GeorgeThèos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 14 Απρ 2012, 23:00

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό GeorgeThèos » 09 Μάιος 2012, 13:58

http://www.aplianalogiki.gr/demo/

Συμφωνώ και εγώ με το περιεχόμενο, τώρα όσον αφορά το 3% πιστεύω ότι θα τεθεί σε διαβούλευση και στην ίδια τη βουλή που θα δημιουργηθεί με αυτόν το στόχο, οπότε ο απλός αστερίσκος από το κόμμα μας μένει να τεθεί σε ψηφοφορία:

ΠΧ:

1. Προσυπογράφουμε το κείμενο ως έχει

2. Προσυπογράφουμε με αστερίσκο του τύπου:
Κατάργηση του μπόνους των 50 εδρών και αναπροσαρμογή ή κατάργηση του ορίου του 3%

3. Δεν προσυπογράφουμε καθόλου

Και ψηφίσουμε το συντομότερο δυνατό!

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Μάιος 2012, 14:02

Γιώργο είμαστε ομόφωνοι στο κείμενο με αστεράκι

* "δεν έχουμε τελική θέση στο θέμα του ελάχιστου ποσοστού-κατώφλι εισόδου"
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό James » 09 Μάιος 2012, 14:09

απλά γιά να καταλάβω, πίσω από αυτή τη κίνηση βρίσκεται κάποιο μέλος μας?
δεν έπιασα το λινκ που έβαλε ο Γιώργος Θέος
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Μάιος 2012, 14:12

Οσο ξέρουμε όχι. Το λινκ έχει δημοσιοποιηθεί.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό agelos » 09 Μάιος 2012, 14:23

εμεις τελικα τι καναμε ανεστη? υπογραψαμε με αστερακι δεν υπογραψαμε?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Μάιος 2012, 14:37

Αγγελε ακόμη τίποτα.
Θεωρώ ότι καταλήξαμε στο


Είμαστε ομόφωνοι στο κείμενο με αστεράκι

* "δεν έχουμε τελική θέση στο θέμα του ελάχιστου ποσοστού-κατώφλι εισόδου"
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Alexandra_M
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 27 Μαρ 2012, 08:15

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Alexandra_M » 09 Μάιος 2012, 14:41

1. Αυτό το σημείο είναι το πιο σημαντικό για μένα. Μια άλλη, αρκετά πιθανή ερμηνεία της επιστολής.
Αν μεταφράσω την επιστολή και παραβλέψω το προφανές (που είναι μια επιστολή στα κοινοβουλευτικά κόμματα για την απλή αναλογική), το δεύτερο κείμενο λέει:
«Επιστολή προς: τάδε τάδε τάδε τάδε» (και η ΧΑ μέσα, την οποία έχουν αποκλείσει τα υπόλοιπα κόμματα από το διάλογο για σχηματισμό κυβέρνησης μέχρι στιγμής ) «…σας καλούμε» όλα τα μικρά κόμματα, το 19%, σε δημιουργία κυβέρνησης συνεργασίας. Μετάφραση, συζητείστε για τη δημιουργία κυβέρνησης και με τη ΧΑ, την οποία δεν έχετε συμπεριλάβει στο διάλογο αυτό.

2. Συμφωνώ με την κατάργηση του 3%. Κανένα ποσοστό δεν μπορεί να παίξει το ρόλο ελέγχου ποιότητας για το ποιος θα μπει στη βουλή. Αντιθέτως, μπορεί να αποκλείσει εκτός βουλής, όχι μόνο φαιδρές φωνές (που έτσι κι αλλιώς μπορούν να εισβάλουν) αλλά και αξιόλογες φωνές, που θα χρειαστεί να ακουστούν στον αντίλογο κάποιων φαιδρών που ενδεχομένως περάσουν το 3%.

3. Θα διυλίσω κι εγώ τον κώνωπα και θα διατηρήσω επιφυλάξεις για την ταυτότητα των δημιουργών του site, αν και αυτό από μόνο του δεν είναι απαραιτήτως απαγορευτικό στο να συμμετάσχουμε, αν το χειριστούμε με τρόπο που να διασφαλίζει τη θέση μας απέναντι σε αυτή την "ανωνυμία". (εδώ χρειάζεται αστεράκι :) )
Έστω,ότι είμαστε σωστοί.Παραμένουμε«λάθος»αν απευθυνόμαστε σ εσφαλμένους δέκτες.
Ότι είμαστε σωστοί,έστω.Παραμένουμε«λάθος»αν μεταχειριζόμαστε εσφαλμένως την ορθότητα μας.
Άλλη 1 λανθασμένη μου σκέψη;Τότε αν δεν είμαι σωστή,απόδειξε μου πως κάνω λάθος(me)

Rainmaker

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 09 Μάιος 2012, 14:43

anestis έγραψε:* "δεν έχουμε τελική θέση στο θέμα του ελάχιστου ποσοστού-κατώφλι εισόδου"


Θεωρώ ή 3% ή κανένας περιορισμός

η αποψη μου ειναι ότι δεν πρέπει να υπαρχει κανένας περιορισμός, με το 3% είναι σαν να λέμε μέσα στο κόμμα ότι μια μειοψηφία εντος του κομματος δεν μπορεί να έχει φωνή και να λέει την αποψη της.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες