ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Οτιδήποτε αφορά την Κυριακή 6/5/12, διαδικασία, αποτελέσματα.
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Μάιος 2012, 11:26

Γιώργο,
επειδή είναι στις Αρχές μας και ταυτόχρονα εδώ είχαμε ομοφωνία δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Λίγο πριν τη λήξη της προθεσμίας μπορούμε να απαντήσουμε θετικά.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό omissman » 09 Μάιος 2012, 11:33

Ε Gdimou ....πίσης σκεπτόμενη διάφορες ιδεολογίες και τα συμφέροντα μικρών κομμάτων και σκεπτόμενη διάφορες περιοχές όπως για παράδειγμα την Θράκη αναρωτιέμαι εάν γινόταν κατάργηση του 3% και για παράδειγμα κόμματα ξένων συμφερόντων της Θράκης θα μπορούσαν να πάρουν ακόμα και ποσοστό 15% τι κίνδυνο θα είχε αυτό στη διαμόρφωση των νόμων της χώρας;


μα εαν επαιρναν 15% θα εμπαιναν στη Βουλη με τα ...τσαρουχια :lol: :lol:
Τι σκεπτικο ειναι αυτο, δεν το κατανοω... εκτος εαν εννοεις 1,5 % . Αλλα και παλι με ποιο δικαιωμα μια αληθινα δημοκρατικη πολιτεια μπορει να απαγορευει σε μια μειοψηφια πολιτων της να εκπροσωπουνται οπως αυτοι νομιζουν στη βουλη ;;;

Οπως είπε κι ο Μανωλης
θα σημαίνει ότι ο νόμος δεν εκφράζει την κοινωνία και πρέπει να αλλάξει στην κατεύθυνση που θέλει η κοινωνία.
vagenasd έγραψε:
Σκεφτείτε τι γίνεται να μην μπορεί να υπογραφτεί ένας νόμος αν δεν υπάρχει πλειοψηφία


συμφωνω απολυτα με το Μανωλη. Μα δεν ειναι προφανες ;;; η πλειοψηφια με την οποια εγκρινεται ενας νομος ΠΡΕΠΕΙ να ειναι φυσικη και οχι τεχνητη ! δλδ να εκπροσωπει πραγματικα την πλειοψηφια των πολιτων οι οποιοι τον υποστηριζουν δια των αντιπροσωπων τους. Αλλοιως δεν θα ψηφιζεται. Αυτο ειναι δημοκρατικη λειτουργια της Βουλης και οχι αυτο με το οποιο μας εχουν πιπιλισει το μυαλο και ειδαμε που μας εφερε :!:
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 09 Μάιος 2012, 11:35

@Gdimou
Όπως ανέφερε και ο omissman το 3% δημιουργήθηκε για να κρατήσει εκτός εκπροσώπησης μία κοινωνική/εθνοτική/θρησκευτική τάξη.
Σήμερα το χησιμοποιούν για να κρατήσουν έξω από την βουλή και άλλα κοινωνικά/πολιτικά ρεύματα (Πειρατές, Κίνημα Δεν Πληρώνω, Οικολόγους.........)
Εγώ προσωπικά δεν το θέλω αυτό και επομένως συμφωνώ και προσυπογράφω την συμμετοχή μας στην κίνηση/πρόσκληση με την επιφύλαξη πως
οποιαδήποτε αλλαγή γίνει στο κείμενο να μου κοινοποιηθεί
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 09 Μάιος 2012, 11:40

anestis έγραψε:Γιώργο,
επειδή είναι στις Αρχές μας και ταυτόχρονα εδώ είχαμε ομοφωνία δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Λίγο πριν τη λήξη της προθεσμίας μπορούμε να απαντήσουμε θετικά.



Έτσι ακριβώς!
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

koskin53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 31 Ιαν 2012, 20:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό koskin53 » 09 Μάιος 2012, 11:52

Συμφωνώ με το κείμενο.......Αυτή είναι εξάλλου και η "φιλοσοφία" μας.

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 09 Μάιος 2012, 12:01

Εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρη πως συμφωνώ με την κατάργηση του 3% --αυτήν την δεδομένη στιγμή. Αλλά νομίζω πως είμαι στην μειοψηφία εδώ, οπότε μάλλον δεν έχει σημασία.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό James » 09 Μάιος 2012, 12:10

Καλημέρα, με τη κατάργηση του 3% είμαστε σύμφωνοι.
Όμως ποιοί είναι αυτοί οι κύριοι κυρίες?
Μας λένε Άννα, Μάνια, Νίκο, Θανάση, Φραγκίσκο και είμαστε ενεργοί πολίτες από όλη την Ελλάδα.

Σε άλλη πρόταση από το "ΌΧΙ" άμεσα είπαμε όχι , εδώ που δε ξέρουμε ποιοί είναι και το σκοπό έχουν λέμε ναί? μήπως αυτό εμπίπτει άρθρο του καταστατικού περί συνεργασίας ?
Επίσης μήπως μπορούμε να δούμε την απάντηση μας σε αυτούς (βάσει της οποίας έχουν αναρτήσει τις θέσεις μας) για να δούμε αν τις έχουν αναρτήσει σωστά.

Θέλω να τονίσω ότι στο κάτω μέρος της σελίδας αναφέρει τα εξής:
<<Πρωτοβουλία Μικρά Κόμματα - 2012. Νο Rights Reserved. Δεν υπάρχουν δικαιώματα! Ευχαριστούμε τους Πειρατές>>
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 09 Μάιος 2012, 12:16

@Ζάππας
Δημήτρη, από όσο έχω καταλάβει, δεν υπάρχει καμμία αναφορά σε συνεργασία.
Το κείμενο είναι επιστολή διαμαρτυρίας κάποιων κομμάτων συνολικά. Δεν έχει να κάνει
σε τίποτα με πολιτικές συμμαχίες.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό omissman » 09 Μάιος 2012, 12:17

μετα απο επικοινωνια με την ομαδα που προωθει το κειμενο ενημερωθηκα οτι υπαρχει ανοιχτη συζητηση για το 3% για το οποιο εχει αντιρρηση και ο Τζημερος... συμφωνησαμε να υπαρξει μια μικρη ελαστικοτητα ως προς την υπαρξη ενος χαμηλου ποσοστου για καθαρα λειτουργικους λογους (π.χ. απο 0,5 ~ 1% max) με σκοπο να γινει δυνατη η υπογραφη απο ολα τα κομματα τα οποια στη βαση αυτη συμφωνουν.
Το τελικο κειμενο το οποιο καλουμαστε να συνδιαμορφωσουμε θα αναρτηθει στο site αφου συμφωνησουμε ολοι. Ζητησα να σταλει στο μεηλ των πειρατων τωρα για να το δουμε και να κανουμε τις παρατηρησεις μας.
Για οτιδηποτε νεωτερο θα ενημερωνω εδω.

Για να μην ψαχνουμε ψυλλους στ' αχυρα, ξαναλεω οτι δεν προκειται περι συνεργασιας, απλα ΟΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑ συμφωνει συνυπογραφει το κειμενο το οποιο συνδιαμορφωσαμε. Δεν υπαρχει τιποτε "πισω" απο αυτο, ουτε καμμια αλλη απαντηση. Η συνεννοηση γινεται προφορικα, το τελικο κειμενο θα τεθει στην κριση των μελων.
Διευκρινιζω οτι προκειται για ανεξαρτητη κινηση πολιτων, δεν ειναι ουτε κινημα οπως το ΟΧΙ ουτε κομμα ουτε κομματιδιο υποκινουμενο απο καταχθονιους εχθρους των πειρατων :lol:
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 09 Μάιος 2012, 12:18

Δεν θεωρω το φραγμα του 3% αντιδημοκρατικο.Εκτος αν θελετε να δειτε βουλευτη του ΠΑΟ,Ολυμπιακου,Π.Α.Ο.Κ,Α.Ε,Κ, στην βουλη.Τοτε ΟΚ ας το καταργησουμε.



My two cents
Τελευταία επεξεργασία από 1 και SilindeElendil, έχει επεξεργασθεί 9 φορά/ες συνολικά
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 19 και 0 επισκέπτες