Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκριτι

Οτιδήποτε αφορά την Κυριακή 6/5/12, διαδικασία, αποτελέσματα.
pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό pav » 08 Μάιος 2012, 12:54

Δεν μου άρεσε το ότι αποφύγαμε να αναφέρουμε θετικές εξελίξεις και να δώσουμε εύσημα όπου χρειάζεται. Το ότι πήραμε (λίγο) διαφημιστικό χρόνο για παράδειγμα το οφείλουμε στη Δράση και στη Δημιουργία Ξανά!

Απογοητεύτηκα που πολλά μέλη δεν κατέθεσαν ούτε τη συνδρομή τους.

Φυσικά κανείς δεν είναι ικανοποιημένος από την οργάνωσή μας μέχρι τώρα, αλλά είναι λογικό και προσπαθούμε να βελτιωθούμε.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό James » 08 Μάιος 2012, 12:55

Πάρα πολλά δεν έγιναν σωστά λόγω απειρίας και λόγω πίεσης χρόνου.
Θέλω να κάτσω να γράψω τις εντυπώσεις μου και τις προτάσεις μου -από αυτή την εμπειρία- σαν ένα οδηγό γιά μετά.
Ουσιαστικά αυτο που θα ήθελα και δε έγινε είναι ότι δε παρουσιάσαμε (όχι όσο θα ήθελα) ένα διαφορετικό πρόσωπο σαν κόμμα πειρατών. Θα ήθελα να μην είχαμε φυλλάδια, να κάναμε μόνο δράσεις, διαφορετικές από άλλους, π.χ. Στο Χολαργό οι ομιλίες είχαν σχεδιαστεί διαφορετικά αλλά ο χώρος δε μας βοήθησε.
Ουσιαστική παρουσία είχαμε στο δίκτυο όπου θα μπορούσαμε και καλύτερα.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό James » 08 Μάιος 2012, 14:16

ΡΕΠΑΣ ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Να πω και εγώ την γνώμη μου , κάποια με ξένισαν αλλά φυσικά δεν επισκίασαν την μαγεία της συμμετοχής.

1.- Δεν μου άρεσε ότι κάποιοι φίλοι πειρατές (παρασυρόμενοι ίσως) δημιούργησαν προσωπικές σελίδες ..... πχ υποψήφιος βουλευτής !!!!!!
Οι πειρατές πρέπει να είναι καινοτόμοι με φαντασία και όχι συνεχιστές παλαιοκομματικών αντιλήψεων/τακτικών.
Η πειρατική ιδέα είναι όλοι για το κίνημα και όχι πρώτα το εγώ.....
Ο κόσμος δεν θα έρθει κοντά μας αν προβάλουμε τον έναν, αλλά το σύνολο, όπου στο σύνολο θα βρει και ο υποψήφιος υποστηρικτής μας μια θέση και για αυτόν.

2.-Επίσης δεν μου άρεσε (μην φανεί παρακαλώ ρατσιστικό) το γεγονός ότι στις ανακοινώσεις υποψηφίων έβγαζαν μάτια τα ορθογραφικά λάθη
(δεν είμαστε όλοι της φιλοσοφικής και εγώ πρώτος, αλλά υπάρχει πλήθος εργαλείων στο Net, όπως χρήσιμη θα ήταν και μία δεύτερη ανάγνωση από κάποιον γνωστό μας)

3.- Η επιμονή να φέρουμε κοντά μας όποιον νάναι (ειδικά στα social media) , σε τι διαφέρουμε τότε στα μάτια των εκλογέων από τους κολλημένους μαυρογιαλούρους που μας έπνιξαν για μία ακόμα φορά στην πολιτική διαφήμιση ;

φιλικά πάντα και πειρατικά


Συμφωνώ Κώστα απόλυτα, και εγώ είμαι ένας από αυτούς που μπήκα στο τριπάκι της ψηφοθηρίας, λυπάμαι που δεν είχα καθαρότερο μυαλό, αλλά δυστυχώς το έκανα. Τουλάχιστον προσπάθησα να μη μοιράζω φυλλάδια, στο Πειραιά τα είχαμε στο τραπ´εζι και ο κόσμος τα έπαιρνε μόνος του, να μη δίνω ψηφοδέλτια σε φίλους, και ότι άλλο, να σου πώ ότι τουλάχιστον το Σάββατο δεν ήμουν στο Πειραιά αλλά προτίμησα να πάω στο κορωπί να γνωρίσω κάποιους ανθρώπους που θέλησαν να γίνουν πειρατές.
Πρέπει να αποκτήσουμε φαντασία και πρωτοποριακές μεθόδους.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Necromancer
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 05 Απρ 2012, 22:27

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό Necromancer » 08 Μάιος 2012, 15:06

Dimitris Zappas έγραψε:
ΡΕΠΑΣ ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Να πω και εγώ την γνώμη μου , κάποια με ξένισαν αλλά φυσικά δεν επισκίασαν την μαγεία της συμμετοχής.

1.- Δεν μου άρεσε ότι κάποιοι φίλοι πειρατές (παρασυρόμενοι ίσως) δημιούργησαν προσωπικές σελίδες ..... πχ υποψήφιος βουλευτής !!!!!!
Οι πειρατές πρέπει να είναι καινοτόμοι με φαντασία και όχι συνεχιστές παλαιοκομματικών αντιλήψεων/τακτικών.
Η πειρατική ιδέα είναι όλοι για το κίνημα και όχι πρώτα το εγώ.....
Ο κόσμος δεν θα έρθει κοντά μας αν προβάλουμε τον έναν, αλλά το σύνολο, όπου στο σύνολο θα βρει και ο υποψήφιος υποστηρικτής μας μια θέση και για αυτόν.

2.-Επίσης δεν μου άρεσε (μην φανεί παρακαλώ ρατσιστικό) το γεγονός ότι στις ανακοινώσεις υποψηφίων έβγαζαν μάτια τα ορθογραφικά λάθη
(δεν είμαστε όλοι της φιλοσοφικής και εγώ πρώτος, αλλά υπάρχει πλήθος εργαλείων στο Net, όπως χρήσιμη θα ήταν και μία δεύτερη ανάγνωση από κάποιον γνωστό μας)

3.- Η επιμονή να φέρουμε κοντά μας όποιον νάναι (ειδικά στα social media) , σε τι διαφέρουμε τότε στα μάτια των εκλογέων από τους κολλημένους μαυρογιαλούρους που μας έπνιξαν για μία ακόμα φορά στην πολιτική διαφήμιση ;

φιλικά πάντα και πειρατικά


Συμφωνώ Κώστα απόλυτα, και εγώ είμαι ένας από αυτούς που μπήκα στο τριπάκι της ψηφοθηρίας, λυπάμαι που δεν είχα καθαρότερο μυαλό, αλλά δυστυχώς το έκανα. Τουλάχιστον προσπάθησα να μη μοιράζω φυλλάδια, στο Πειραιά τα είχαμε στο τραπ´εζι και ο κόσμος τα έπαιρνε μόνος του, να μη δίνω ψηφοδέλτια σε φίλους, και ότι άλλο, να σου πώ ότι τουλάχιστον το Σάββατο δεν ήμουν στο Πειραιά αλλά προτίμησα να πάω στο κορωπί να γνωρίσω κάποιους ανθρώπους που θέλησαν να γίνουν πειρατές.
Πρέπει να αποκτήσουμε φαντασία και πρωτοποριακές μεθόδους.




Mou tin dinei h kritikh :mrgreen:

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 08 Μάιος 2012, 15:28

ΡΕΠΑΣ ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Να πω και εγώ την γνώμη μου , κάποια με ξένισαν αλλά φυσικά δεν επισκίασαν την μαγεία της συμμετοχής.

1.- Δεν μου άρεσε ότι κάποιοι φίλοι πειρατές (παρασυρόμενοι ίσως) δημιούργησαν προσωπικές σελίδες ..... πχ υποψήφιος βουλευτής !!!!!!
Οι πειρατές πρέπει να είναι καινοτόμοι με φαντασία και όχι συνεχιστές παλαιοκομματικών αντιλήψεων/τακτικών.
Η πειρατική ιδέα είναι όλοι για το κίνημα και όχι πρώτα το εγώ.....
Ο κόσμος δεν θα έρθει κοντά μας αν προβάλουμε τον έναν, αλλά το σύνολο, όπου στο σύνολο θα βρει και ο υποψήφιος υποστηρικτής μας μια θέση και για αυτόν.

2.-Επίσης δεν μου άρεσε (μην φανεί παρακαλώ ρατσιστικό) το γεγονός ότι στις ανακοινώσεις υποψηφίων έβγαζαν μάτια τα ορθογραφικά λάθη
(δεν είμαστε όλοι της φιλοσοφικής και εγώ πρώτος, αλλά υπάρχει πλήθος εργαλείων στο Net, όπως χρήσιμη θα ήταν και μία δεύτερη ανάγνωση από κάποιον γνωστό μας)

3.- Η επιμονή να φέρουμε κοντά μας όποιον νάναι (ειδικά στα social media) , σε τι διαφέρουμε τότε στα μάτια των εκλογέων από τους κολλημένους μαυρογιαλούρους που μας έπνιξαν για μία ακόμα φορά στην πολιτική διαφήμιση ;

φιλικά πάντα και πειρατικά


Μην ήμαστε και υπερβολικοί. Αν δεν υπάρχει καθόλου προβολή δεν θα μας ψηφίσουν. Προσωπικά με γνωρίζουν στην περιοχή μου και τους ενημέρωσα για το πρόγραμμα των πειρατών μέσω blog, μέσω τοπικών μέσων ή αυτοπροσώπως, αλλά αν δεν ήμουν εγώ υποψήφιος θα ήταν κάποιος άλλος και πάλι θα τους έλεγα ποιος ήταν. Μάλιστα πολλοί δεν μας ψήφισαν γιατί απλά δεν έβρισκαν στοιχεία για τον υποψήφιο βουλευτή.

Το έζησα προσωπικά παρόλο που φαίνομαι σχεδόν παντού με το όνομά μου. Δεν μπορεί να μην γνωρίζεις το ελάχιστο για αυτόν. Και πάλι δεν πρόλαβα να ενημερώσω όσους ήθελα γιατί είχα πολύ δουλειά στο γραφείο και λίγο χρονικό διάστημα καθώς μόλις την τελευταία μέρα μπήκα στο ψηφοδέλτιο.

Την επόμενη φορά πρέπει να υπάρχει κεντρική οργάνωση για την παρουσίαση των υποψηφίων αν δεν θέλουμε ο καθένας να το κάνει ξεχωριστά. Αλλά να τρέχουμε και όλοι μαζί από περιοχή σε περιοχή. Δηλαδή μην αφήνουμε τον όποιο Ζάππα μόνο του να τρέχει για τον Πειραιά ή τον όποιο Περαντζάκη να τρέχει μόνος του για την Β' Αθηνών.

Θα πρέπει να κάνουμε καθημερινές τις συζητήσεις (με μικρές εισαγωγές) σε διάφορες περιοχές ίσως. Το θέμα είναι να βρούμε χώρους και να το διαφημίσουμε από πριν. Π.χ. να φτιάξουμε ένα πρόγραμμα για την τελευταία εβδομάδα ή δύο και να το διαφημίζουμε από την πρώτη μέρα προεκλογικού αγώνα αν είναι δυνατόν.

Επίσης θα πρέπει να έχουμε φυσική παρουσία και σε περίπτερα στον δρόμο. Είναι αδύνατον να γίνει αλλιώς η δουλειά. Θα έρχονται να μας μιλάνε μόνοι τους. Είναι σίγουρο.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 08 Μάιος 2012, 18:11

ΡΕΠΑΣ ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Φίλε Πειρατή Necromancer, προφανώς κάνεις πλάκα... η κριτική όταν δεν είναι κακόβουλη μόνο καλά φέρνει...
να μας την δίνει όταν κρύβουμε τα προβλήματα και απλά ωραιοποιούμε καταστάσεις.

Βασίλη δεν είπα σε καμία περίπτωση να μην υπάρχει προβολή αλλά από ένα σημείο και μετά ξεφεύγει ....
Πχ προκηρύχτηκαν εκλογές και ενώ ο κόσμος δεν μας ήξερε καν σαν κόμμα, ποιες θέσεις πρεσβεύουμε κλπ, εμείς γεμίσαμε σελίδες με προσωπική προβολή....
αντί να κατακλύσουμε μαζικά τα ΜΜΕ πρωτίστως με ενημέρωση του κόμματος, βλέπε αντίστοιχο spot "είμαι και εγώ πειρατής" .
Τελικά πολλοί υποψήφιοι χωρίς να έχουν χρόνο αναλωνόντουσαν στο να γεμίζουν τις προσωπικές σελίδες τους ανακυκλώνοντας τα ίδια και τα ίδια....
Άσε που όταν αυτό γίνεται ερασιτεχνικά και χωρίς κεντρική καθοδήγηση κάπου καταντάει "γραφικό" , βλέπεις άλλη αισθητική ο ένας άλλη ο άλλος....
Εν τέλει αυτό που θέλω να πω είναι να ξεκολλήσουμε από αυτά που ξέρουμε και απεχθάνεται ο κόσμος...την προβολή τους ενός και να βγάλουμε μπροστά την
συμμετοχικοτητα.... και αν ο κόσμος είναι μαθημένος στο να ξέρει τον βουλευτή να ξεμάθει και να αρχίσει να μαθαίνει τις θέσεις του κόμματος....
'Άλλωστε ο πειρατής βουλευτής δεν θα είναι ένα ακόμα πιόνι του συστήματος αλλά το μέσο για να αλλάξει το σύστημα, άρα τι λέει ο Κωστας , ο Βασίλης ή ο Γιάννης σαν μελλοντικός βουλευτής ΔΕΝ έχει καμία σημασία, σημασία έχει τι θα πουν οι πολίτες..... αυτό έπρεπε να περνάμε στον κόσμο και όχι την ωραία προσωπογραφία μας.
Η κριτική δεν έχει προσωπικό χαρακτήρα , σύνθεση προσπαθούμε να κάνουμε προκειμένου να βγάλουμε προς τα έξω τον καλύτερο εαυτό μας.


Σίγουρα δεν έχει προσωπικό χαρακτήρα η κριτική. Μην νομίζεις. Δεν μιλάω για αυτό. Απλά δεν είναι θέμα αυτό που λες για εμένα, όποιος και να έφτιαξε τέτοια σελίδα. Και εξηγώ:

Οι προσωπικές σελίδες πήραν 2 λεπτά να στηθούν!!! Και ήταν για να μας βρίσκουν ως όνομα και τα στοιχεία μας.

Από κει και πέρα τρέχαμε όσο μπορούσαμε. Δεν υπήρχε απλά αρκετός χρόνος. Εγώ εκεί κάνω αυτοκριτική. Που δεν φρόντισα να βρω περισσότερο χρόνο.

Επίσης δεν είναι έτσι που λες με το "να ξεμάθει" ο κόσμος το να ξέρει το βουλευτή. Δεν μπορώ να εμπιστευθώ τυφλά κάποιον ότι και να ευαγγελίζεται το κόμμα του. Αν ο Βασίλης δεν μπορεί να αρθρώσει λόγο με επιχειρήματα τι να τον κάνω ως βουλευτή; Αν δεν μπορεί να διαβάσει δύο αράδες σωστά ή αν δεν έχει την προσωπικότητα να αντέξει σε ένα σύστημα που θέλει να τον αλώσει. Μόνο το ότι είναι Πειρατής δεν δίνει σε κανέναν το αλάθητο ή τον κάνει καλό βουλευτή.

Ο Βουλευτής δεν είναι μαριονέτα που περιμένει να του κινήσουν τα νήματα. Πρέπει να έχει γνώσεις και να μπορεί μέσα στα πλαίσια των αρχών και του προγράμματος του κόμματος να κινείται. Είσαι σίγουρος ότι μπορούν όλοι μόνο και μόνο γιατί μπήκε το όνομά τους σε ένα ψηφοδέλτιο; Εγώ πάλι όχι. Εδώ δεν είμαι σίγουρος για τον εαυτό μου!!!

Πειρατικά πάντα...
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

zerokill
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 17:48
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό zerokill » 09 Μάιος 2012, 14:57

Δεν μου αρεσε οτι στο καταστατικο δεν εχουμε σαφεις θεσεις για την εξωτερικη πολιτικη... (Μακεδονικο μεταναστευτικο ελληνοτουρκικα κτλ κτλ)
Θεσεις και προγραμμα αναπτυξης.. μειωση ανεργιας επενδυσεις κτλ κτλ.. τουρισμος φορολογικο ειναι θεματα που ενδιαφερουν αμεσα
Better think twice instead once.

kostasrose
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 20 Απρ 2012, 21:12
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό kostasrose » 09 Μάιος 2012, 15:13

Παιδιά μην απαξιώνουμε τα social media. Μπορεί να φέρουν μαζί τους πολλά αρνητικά αλλά ήταν χρήσιμο εργαλείο γνωστοποίησης των πειρατών, ενημερώσεις των ψηφοφόρων και διαφημίσεις τόσο για events όσο και για τις θέσεις μας.
Για τις προσωπικές σελίδες και εγώ θα συμφωνήσω ότι δεν αρμόζει στην κοινή προσπάθεια που κάνουμε όλοι μας και δεν δείχνει και συλλογικότητα - ομαδικότητα. Θα προτιμούσα δηλαδή οι υποψήφιοι να αναφέρουν στα προσωπικά τους profile ότι είναι μέλη στο Κόμμα πειρατών και μέχρι εκεί. Μετά συνεχείς ενημέρωση όπως έκαναν πολλοί που δεν ήταν υποψήφιοι με video, συνεντεύξεις, banners κλπ. Στην προσπάθεια αυτήν δεν έχει σημασία ο σταυρός αλλά το ψηφοδέλτιο. Έτσι και αλλιώς οι βουλευτές μας μεταφέρουν τις απόψεις της εκλογικής βάσης και όχι την κομματική ή την αποκλειστικά προσωπική τους.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό agelos » 09 Μάιος 2012, 15:36

δε θα αναφερθω στα εμποδια που μας εβαλαν αλλοι. δε θα αναφερθω στα κενα του προγραμματος που για τωρα δικαιολογουνται. μονο ενα με ενοχλει. τα εξαφανισμενα μελη και η αδιαφορια τους ακομη και σε αυτη την περιοδο. :evil: :evil: :evil:
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 09 Μάιος 2012, 15:46

Όλοι συμμετέχουμε όσο μπορούμε. Εγώ π.χ. δεν μπορώ να είμαι συνέχεια στο forum, έχω δουλειές και οικογένεια... Μην τα θέλουμε όλα από την πρώτη μέρα...
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες