Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκριτι

Οτιδήποτε αφορά την Κυριακή 6/5/12, διαδικασία, αποτελέσματα.
agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό agelos » 09 Μάιος 2012, 16:27

Vassilis Perantzakis έγραψε:Όλοι συμμετέχουμε όσο μπορούμε. Εγώ π.χ. δεν μπορώ να είμαι συνέχεια στο forum, έχω δουλειές και οικογένεια... Μην τα θέλουμε όλα από την πρώτη μέρα...



ομως μπαινεις. οπως και μπαινεις και στο Mumble οποτε μπορεις. ΥΠΑΡΧΕΙΣ. οι πολοι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ καν. αν δεν υπαρχουν ας αποχωρησουν. δεν μπορω να στηριζομαι σε 500 ατομα σαν κομμα και ξαφνικα να μη βρισκω ουτε τους μισους.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 09 Μάιος 2012, 17:21

agelos έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:Όλοι συμμετέχουμε όσο μπορούμε. Εγώ π.χ. δεν μπορώ να είμαι συνέχεια στο forum, έχω δουλειές και οικογένεια... Μην τα θέλουμε όλα από την πρώτη μέρα...



ομως μπαινεις. οπως και μπαινεις και στο Mumble οποτε μπορεις. ΥΠΑΡΧΕΙΣ. οι πολοι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ καν. αν δεν υπαρχουν ας αποχωρησουν. δεν μπορω να στηριζομαι σε 500 ατομα σαν κομμα και ξαφνικα να μη βρισκω ουτε τους μισους.


Δυστυχώς, ποτέ δεν θα συμμετέχουν όλοι. Είναι δικαίωμά τους. Είμαστε κόμμα, όχι club να τους διώξουμε...
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Μάιος 2012, 17:44

Έμαθα σήμερα ότι τα ενεργά μέλη στους Οικολόγους Πράσινους είναι καμιά 300αριά!
Οι δικοί μας 100 είναι μια χαρά αναλογικά... :)

Ασε που αν κάνουμε σωστές δομές θα περάσουμε το νούμερο (π.χ. 40 νομοί χ 4 άτομα ανά νομό + Αθήνα/Σαλονίκη)

Να συζητήσουμε και που/πως θα υποδεχθούμε άλλα 1000+ μέλη ?

Vassilis Perantzakis έγραψε:Δυστυχώς, ποτέ δεν θα συμμετέχουν όλοι. Είναι δικαίωμά τους. Είμαστε κόμμα, όχι club να τους διώξουμε...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό chprokop » 09 Μάιος 2012, 18:16

Σε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ειναι οι διπλασιοι και ψαχνουν μονο για μαλακες...
Απορω πως καθονται στον 21ο αι.

Νομιζω οτι ενας καλος μπουσουλας για το πως πρεπει να ειμαστε ειναι το αντιθετο απο το παραδειγμα των "μεγαλων"
(που τελικα δεν ηταν και τοσο μεγαλοι...) :lol:

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό agelos » 09 Μάιος 2012, 19:31

ειναι δικαιωμα ναι αλλα θα πρεπει να γνωριζουμε τι δυναμικη εχουμε. ειναι δικαιωμα οσον τρεχουν εδω να ξερουν. δηλαδη ειναι τοσο κακο πια να προσπαθησουμε να τους ενεργοποιησουμε. τα μεγαλα κομματα εχουν υπαλληλους εδω εχουμε μονο εθελοντισμο. και ο εθελοντισμος θελει χερια.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

dimitris_papamichael
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:37

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό dimitris_papamichael » 09 Μάιος 2012, 19:39

zerokill έγραψε:Δεν μου αρεσε οτι στο καταστατικο δεν εχουμε σαφεις θεσεις για την εξωτερικη πολιτικη... (Μακεδονικο μεταναστευτικο ελληνοτουρκικα κτλ κτλ)
Θεσεις και προγραμμα αναπτυξης.. μειωση ανεργιας επενδυσεις κτλ κτλ.. τουρισμος φορολογικο ειναι θεματα που ενδιαφερουν αμεσα


σωστο αυτο που λες !
εχουμε κανει ομως τομεις οπου ατομα δηωσαν και δηλωνουν συμμετοχη προτεινοντας θεσεις μεσα πο διαβουλευση...

ανελαβε λοιπον μια ή παραπανω απο μια τετοιες θεσεις οπου θεωρεις καλο
και εξεφρασε αποψεις...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό baskin » 09 Μάιος 2012, 21:32

Μήπως, λέω μήπως, έχετε μπερδέψει κάτι.

Τι σχέση έχει το καταστατικό με τον τσελεμεντέ πολιτικής που έχουν όλα τα άλλα κόμματα;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Οδυσσεας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 02:31

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό Οδυσσεας » 10 Μάιος 2012, 10:29

Εγώ θέλω να πω ότι νοιώθω πως δεν προβλήθηκε αρκετά ο τρόπος λειτουργίας του κόμματος. Δυστυχώς σ'αυτό δεν βοηθάνε και οι δημοσιογράφοι οι οποίοι κάνουν παραδοσιακές ερωτήσεις, πχ την θέση για το μνημόνιο, μεταναστευτικό κλπ. Για μένα θα προτιμούσα μηνύματα σε κλίμα που να καλούν τους ανθρώπους να δημιουργήσουν την πολιτική που θέλουν να ψηφίσουν και τους τρόπους που το κόμμα πειρατών τους βοηθάει να το κάνουν αυτό πχ "Δημιούργησε το πολιτικό πρόγραμμα που θέλεις να ψηφίσεις, μέσω του http://www.pirateparty.gr" ή κάτι τέτοιο. Επίσης δεν είδα πουθενά στις συνεντεύξεις να αναφέρετε και να αναλύετε η ρευστή δημοκρατία και το πως θα μπορούσε να δουλέψει με αναφορά στα υπάρχοντα λογισμικά. Βέβαια το κακό είναι ότι ακόμα δεν έχουμε στήσει και λειτουργούμε ένα τέτοιο λογισμικό, αλλά η ομάδα IT προσπαθεί και πιστεύω μέχρι τις επόμενες εκλογές να έχει λυθεί κι αυτό το ζήτημα, πράγμα που θα βοηθήσει πάρα πολύ γενικά το κόμμα.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 10 Μάιος 2012, 11:36

agelos έγραψε:ειναι δικαιωμα ναι αλλα θα πρεπει να γνωριζουμε τι δυναμικη εχουμε. ειναι δικαιωμα οσον τρεχουν εδω να ξερουν. δηλαδη ειναι τοσο κακο πια να προσπαθησουμε να τους ενεργοποιησουμε. τα μεγαλα κομματα εχουν υπαλληλους εδω εχουμε μονο εθελοντισμο. και ο εθελοντισμος θελει χερια.


Φυσικά και δεν είναι κακό να προσπαθήσουμε να τους ενεργοποιήσουμε. Το αντίθετο μάλιστα. Αλλά δεν θα το κάνουμε προσβάλλοντας και απειλώντας με "διαγραφή"... Ήμαστε στην αρχή ακόμα. Ηρεμία και νηφαλιότητα. Εγώ π.χ. αύριο φέρνω δύο νέα μέλη που ενδιαφέρονται και να τρέξουν (και είναι και γυναίκες).
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Τι δεν σας άρεσε από την προεκλογική διαδικασία ; (Αυτοκ

Δημοσίευσηαπό agelos » 10 Μάιος 2012, 11:39

Vassilis Perantzakis έγραψε:
agelos έγραψε:ειναι δικαιωμα ναι αλλα θα πρεπει να γνωριζουμε τι δυναμικη εχουμε. ειναι δικαιωμα οσον τρεχουν εδω να ξερουν. δηλαδη ειναι τοσο κακο πια να προσπαθησουμε να τους ενεργοποιησουμε. τα μεγαλα κομματα εχουν υπαλληλους εδω εχουμε μονο εθελοντισμο. και ο εθελοντισμος θελει χερια.


Φυσικά και δεν είναι κακό να προσπαθήσουμε να τους ενεργοποιήσουμε. Το αντίθετο μάλιστα. Αλλά δεν θα το κάνουμε προσβάλλοντας και απειλώντας με "διαγραφή"... Ήμαστε στην αρχή ακόμα. Ηρεμία και νηφαλιότητα. Εγώ π.χ. αύριο φέρνω δύο νέα μέλη που ενδιαφέρονται και να τρέξουν (και είναι και γυναίκες).


δεν ειπα κατι τετοιο. ειπα αρχικα να ξερουμε ποιοι θα ειναι οι ενεργοι, παραλληλα να προσπαθησουμε να ενεργοποιησουμε για να φνωριζουμε την δυναμικη μας. τωρα για τους εντελως ανενεργους (δεν πληρωνουν, δεν μιλανε εδω, δεν ψηφιζυν κ.λ.π.) θα δουμε τι θελουμε να κανουμε.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες