Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Οτιδήποτε αφορά την Κυριακή 6/5/12, διαδικασία, αποτελέσματα.
Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 09 Μάιος 2012, 20:50

ΡΕΠΑΣ ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Επειδή φοράω παντελόνια και πίστευα ότι μπορώ να προσφέρω με ανιδιοτέλεια και χωρίς κανένα ίχνος υστεροβουλίας,
βλέποντας δε ότι για απλά και ασήμαντα πράγματα δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ζητώ από τον όποιο αρμόδιο την άμεση διαγραφή μου από το φορουμ
αλλά και από μέλος του κόμματος.

Εύχομαι συμπεριφορές σαν του baskin να είναι στο μέλλον μη αποδεκτές, αλλά και άτομα με αποκλίνουσες συμπεριφορές να μην γίνονται αποδεκτές στο όνομα της συμμετοχικής δημοκρατίας και να απομονώνονται .
Του επιστρέφω τους χαρακτηρισμούς που εξαπέλυσε γενικευμένα και του λέω κότα είναι αυτός που κρύβεται και δεν έχει το θάρρος της γνώμης αλλά και της συγγνώμης.
Κρατώ μέσα μου τα καλά που βρήκα κοντά σας και δεν ήταν και λίγα.
Ας συνεχίσουν αυτοί που δεν έχουν το θάρρος να εξηγηθούν και να ζητήσουν συγγνώμη ..
Τα κομπλεξ πολλά τα δικά μου περισσότερα , αλλά δεν ήρθα ούτε να τα βγάλω εδώ, πόσο μάλλον να κάνω τον ψυχοθεραπευτή κάποιων
που μπέρδεψαν το κόμμα πειρατων με την χρυσή αυγή.
Μέσα από την καρδιά μου καλή συνέχεια να έχετε.


οι περιεργες στιγμες ειναι πολλες και για διαφορους λογους. καταλαβαινεις οτι δεν συμφωνω με την αποχωρηση σου .. οπως και κανενος αλλου μελους . ιεμαι παντα αντιθετος στην αποχωρηση μελους εκτος αν συντρεχουν σοβαροι οικογενειαακοι λογοι . ριξτε λιγο νερο στο κρασι γιατι εχουμε μεγαλο αγωνα μπροστα. καταλαβαινω απολυτα τον κωστα αλλα και τον στράτο .παρεξηγησεις ειναι λογικο να υπαρχουν απλα να μην φτανουν στα ακρα. καταλαβαινετε οτι προσπαθω να σας ηρεμησω εδω και να σας τσιτωσω στον προεκλογικο αγωνα. ξερετε οτι τρεφω ιδιετερη συμπαθεια σε ολους αλλους που εχψω γνωρισει προσωπικα και αλλους οχι αλλα ολοι μαζι ειμαστε μια οικογεςνεια και μια δυναμη για να φτιαξουμε μια νεα ΕΛΛΑΔΑ . και σε αυτο θελω ολοι οσοι ξεκηνησαν και οσοι μπηκαν μετα να ειναι ολοι παρων στην ευτηχια που θα μας προσφερει η επυτηχια μας
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό omissman » 09 Μάιος 2012, 21:18

ειχα αποφασισει να μην παρεμβω σε αυτο το νημα για καθαρα δικους μου λογους.
Με την τροπη που παιρνει ομως αισθανομαι την αναγκη να πω δυο κουβεντες.
1. Εστειλα ηδη μηνυμα στον Κωστα Ρεπα με την παρακληση να ανακαλεσει την αποχωρηση του. Θεωρω οτι αυτη τη στιγμη ειναι λαθος και δεν εχει πραγματικη βαση.

2. Ειχα την υπομονη και διαβασα ΟΛΟ το νημα και αισθανομαι πραγματικα απογοητευμενος.
Βλεπω "πειρατικο" ενθουσιασμο, διαθεση για μαχη, διαθεση για θυσιες προσωπικες / οικονομικες κλπ. σε πληρη αναντιστοιχια με την πραγματικοτητα
Αποψεις περι καθοδου παση θυσια (προφανως των αλλων) , αποψεις που αποκηρυσσουν μετα βδελυγμιας τις συνεργασιες εν γενει και αλλες που τις προτεινουν. Αποψεις που αγνοουν εντελως την περιρρέουσα πολιτικη πραγματικοτητα, αποψεις που εμπεριεχουν - ασυνειδητα ισως - εναν επικινδυνο βολονταρισμο, αποψεις που οδηγουν κατ' ευθειαν σε πολιτικη εσωστρεφεια και σε παρωχημενες αντιληψεις αριστεριστικων γκρουπουσκουλων της δεκαετιας του 1980. Αποψεις που αναδιδουν ελιτισμο και αποψεις που ναρκισσιστικα απαιτουν την παραδοση ανευ ορων των ενδεχομενων συμμαχων μας , για να καταδεχτουμε να τους ριξουμε καμμια ματια και να τους ακουσουμε να παρακαλουν γονυπετεις την συνεργασια μας.

Ποιων ; ημων των υπερηφανων και αδαμαστων πειρατων, των πειρατων του 0,51 % .

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν διαβασα μια ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ τοποθετηση πανω στο θεμα .
Για μενα αυτος καθεαυτος ο τιτλος "ιδεολογικη συζητηση" ειναι λαθος.
Οταν εμεις μιλαμε για ξεπερασμενο αξονα Δεξια - Κεντρο - Αριστερα , ας μου εξηγησει παρακαλω καποιος ποια ακριβως ειναι η δικη μας "ιδεολογια" ...

Οχι παλι αναφορα στις αρχες και στο καταστατικο , ελεος με την παπαγαλια ...

Εαν ο διαχειριστης του forum και ο Στρατος που ανοιξε το νημα συμφωνουν θα προτεινα να ανοιξει ενα νεο νημα με θεμα μια πολιτικη προσεγγιση στο ζητημα της συμμετοχης μας στις επαναληπτικες εκλογες, χωρις σαρκασμους, χωρις ειρωνειες και υπονοουμενα.
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό baskin » 09 Μάιος 2012, 21:24

Καταρχάς εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί ο Κώστας, θεώρησε ότι εννοώ εκείνον. Η παρατήρηση που έκανα ήταν γενική και όχι ειδική.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό chprokop » 09 Μάιος 2012, 21:49

Συμφωνώ μαζί σου Γιώργο!

Και δεν μπορω να μην σχολιασω πως καποιοι νομιζουν ότι ένα μέλος περιττεύει στο κόμμα του 0,51%...

Πως ειναι δυνατον να ευαγγελιζομαστε την αμεση δημοκρατια, να θελουμε ελευθερη σκεψη και ταυτοχρονα να κανουμε
bullying γυμνασιακου επιπεδου....

Οποιος πραγματικα πιστευει στο πειρατικο κινημα, πρεπει να σεβεται τις αποψεις των αλλων ...

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 09 Μάιος 2012, 22:03

Αντι απαντησης σε @chprokop και @omissman δειτε αυτο http://falkvinge.net/2012/05/09/congratulations-on-first-elections-greek-pirate-party/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+Falkvinge-on-Infopolicy+%28Falkvinge+on+Infopolicy%29 Πειρατικα παντα. ;)



Σε περιπτωση που τα ερωτηματα σας δεν βρηκαν απαντηση μπορειτε να δειτε και εδω:http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=3&t=583
Τελευταία επεξεργασία από 1 και SilindeElendil, έχει επεξεργασθεί 9 φορά/ες συνολικά
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό chprokop » 09 Μάιος 2012, 22:09

Φαντάσου να πιαναμε το ποσοστό του Τζήμερου ή της Χρυσης Αυγής... Που μπορεί τελικά να μην ορκιστούν καν....

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό baskin » 09 Μάιος 2012, 22:13

baskin έγραψε:Καταρχάς εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί ο Κώστας, θεώρησε ότι εννοώ εκείνον. Η παρατήρηση που έκανα ήταν γενική και όχι ειδική.


Επιμένω, γιατί κάποιοι απέκτησαν την μύγα, χωρίς εγώ να την πετάξω προς συγκεκριμένη κατεύθυνση;

Αν προκύπτει από την έντονη αντίθεση μου στην σπέκουλα των συνεργασιών, τότε έχουμε θέμα. Ας αναρωτηθούν οι υπέρμαχοι των συνεργασιών, ότι κάποιοι καταλήξαμε Πειρατές, γιατί ακριβώς έχουμε έντονες διαφορές με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στην πιάτσα και δεν έχουμε καμιά κάψα για ποσοστά και θέσεις στην βουλή.

Θα τελειώσω με έναν στίχο και περιμένω την απάντηση του Κώστα, γιατί το πήρε επί προσωπικού.

"Αχ και εγώ να έκλανα, στης βουλής τα έδρανα"...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

ioannisth
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Μάιος 2012, 23:40

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό ioannisth » 09 Μάιος 2012, 22:41

omissman έγραψε:ειχα αποφασισει να μην παρεμβω σε αυτο το νημα για καθαρα δικους μου λογους.
Με την τροπη που παιρνει ομως αισθανομαι την αναγκη να πω δυο κουβεντες.
1. Εστειλα ηδη μηνυμα στον Κωστα Ρεπα με την παρακληση να ανακαλεσει την αποχωρηση του. Θεωρω οτι αυτη τη στιγμη ειναι λαθος και δεν εχει πραγματικη βαση.

2. Ειχα την υπομονη και διαβασα ΟΛΟ το νημα και αισθανομαι πραγματικα απογοητευμενος.
Βλεπω "πειρατικο" ενθουσιασμο, διαθεση για μαχη, διαθεση για θυσιες προσωπικες / οικονομικες κλπ. σε πληρη αναντιστοιχια με την πραγματικοτητα
Αποψεις περι καθοδου παση θυσια (προφανως των αλλων) , αποψεις που αποκηρυσσουν μετα βδελυγμιας τις συνεργασιες εν γενει και αλλες που τις προτεινουν. Αποψεις που αγνοουν εντελως την περιρρέουσα πολιτικη πραγματικοτητα, αποψεις που εμπεριεχουν - ασυνειδητα ισως - εναν επικινδυνο βολονταρισμο, αποψεις που οδηγουν κατ' ευθειαν σε πολιτικη εσωστρεφεια και σε παρωχημενες αντιληψεις αριστεριστικων γκρουπουσκουλων της δεκαετιας του 1980. Αποψεις που αναδιδουν ελιτισμο και αποψεις που ναρκισσιστικα απαιτουν την παραδοση ανευ ορων των ενδεχομενων συμμαχων μας , για να καταδεχτουμε να τους ριξουμε καμμια ματια και να τους ακουσουμε να παρακαλουν γονυπετεις την συνεργασια μας.

Ποιων ; ημων των υπερηφανων και αδαμαστων πειρατων, των πειρατων του 0,51 % .

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν διαβασα μια ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ τοποθετηση πανω στο θεμα .
Για μενα αυτος καθεαυτος ο τιτλος "ιδεολογικη συζητηση" ειναι λαθος.
Οταν εμεις μιλαμε για ξεπερασμενο αξονα Δεξια - Κεντρο - Αριστερα , ας μου εξηγησει παρακαλω καποιος ποια ακριβως ειναι η δικη μας "ιδεολογια" ...

Οχι παλι αναφορα στις αρχες και στο καταστατικο , ελεος με την παπαγαλια ...

Εαν ο διαχειριστης του forum και ο Στρατος που ανοιξε το νημα συμφωνουν θα προτεινα να ανοιξει ενα νεο νημα με θεμα μια πολιτικη προσεγγιση στο ζητημα της συμμετοχης μας στις επαναληπτικες εκλογες, χωρις σαρκασμους, χωρις ειρωνειες και υπονοουμενα.


Συμφωνώ 100%. Κάποιοι φίλοι που ίσως προέρχονται από την αριστερά θεωρούν κάποιες θέσεις και κάποιες στάσεις που είχαν συνηθίσει δεδομένες. Προσωπικά με τραβάει αυτό το κόμμα γιατί μπορώ ακομπλεξάριστα να πω την άποψή μου χωρίς να χαρακτηριστεί δεξια-αριστερή και γω δεν ξέρω πώς αλλιώς. Δεν με ενδιαφέρει να γίνει δεκτή, απλά που μπορώ να την πω και να εξεταστεί. Οπότε, όλα παίζονται. Και το 3% για την είσοδο στη βουλή και η απλή αναλογική (μια και μιλάμε για εκλογές) και όλα. Αρκεί να εκθέσω πρώτα τα επιχειρήματά μου και όποιος θέλει, συμφωνεί.
Γιάννης Θωμόπουλος

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό omissman » 09 Μάιος 2012, 23:19

SilindeElendil »
Αντι απαντησης σε @chprokop και @omissman δειτε αυτο http://falkvinge.net/2012/05/09/congrat ... opolicy%29 Πειρατικα παντα.

μαλλον ειμαι απο τους πρωτους που το διαβασαν μολις αναρτηθηκε απο τον Ανεστη. Δεν καταλαβα απο ποτε τα συγχαρητηρια για μια επιτυχια μας λυνουν και τα πολιτικα ερωτηματα ομως... Πιθανον να φταιει το δικο μου φτωχο μυαλο και η απειρια μου...

Σε περιπτωση που τα ερωτηματα σας δεν βρηκαν απαντηση μπορειτε να δειτε και εδω:http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=3&t=583

Λυπαμαι αλλα δεν με ικανοποιει ουτε αυτη η τοποθετηση. Ειμαι μελος απο τις 11 Γεναρη, διαβασα το κειμενο αυτο μολις αναρτηθηκε, το αποθηκευσα και το ξαναμελετησα και ομολογω οτι μου εχει δημιουργησει περισσοτερα ερωτηματα απο οσα μου εχει λυσει.
Γι' αυτο και ειχα ζητησει σε ανυποπτο χρονο να αφιερωθει ενας χωρος του forum αποκλειστικα στα μελη [μη γινομαστε και ρεντικολο στους εχθρους] με αντικειμενο την αναπτυξη μιας συζητησης για την ιδεολογικοπολιτικη μας φυσιογνωμια. Βεβαια τοτε αυτη η προταση θεωρηθηκε περιττη, περισσεψε η αυταρεσκεια, αλλα τι να κανουμε η πραγματικοτητα θα την διαψευδει παντα .(την αυταρεσκεια)
Εκτος εαν επιβαλλεται το copy-paste των αποψεων του Falkevinge οποτε περιττευει καθε συζητηση.
Επειδη συνηθως βασιζομαι στην κριτικη σκεψη και δεν αναζητω την καρα του Αγιου Ραφαηλ, ουτε εχω καπου κρυμμενες τις Ιερες Γραφες για να ανατρεχω εκει απο φοβο μηπως παρεκκλινω απο το "δογμα", συνεχιζω με το ερωτημα που μπηκε προς ολες τις κατευθυνσεις.

Δυο λογια παρακαλω, αντι σεντονιαδας, για την ουσια της "ιδεολογιας" μας... ας μιλησουν τα μελη.

Γιατι εγω μπηκα εδω για να απαλλαγω [επιτελους] απο ιδεολογιες και ιδεοληψιες και ιδεολογικους - αρα ψευδεις - δεκαρικους λογους και αλλα φληναφηματα.

Και μπηκα επειδη ειδα κομμα και οχι κινημα, ουτε ΜΚΟ, ουτε λεσχη αεναων συζητησεων.
Θεωρησα λοιπον οτι σαν κομμα αυτο που χαρακτηριζει τις δρασεις του ειναι ενα βασικο πολιτικο σκεπτικο και οχι ο αγνος εφηβικος ενθουσιασμος, θεμιτος και αναγκαιος μεν αλλα, στην Ελλαδα ζουμε, μην το κανουμε και μεγαλο θεμα...

Και αυτο το πολιτικο σκεπτικο αναζητω σε καθε μας βημα. Ακριβως με αυτη τη συλλογιστικη ψηφισα να κατεβουμε στις εκλογες και επωμιστηκα οσα βαρη μου αναλογουσαν και πολυ περισσοτερα.
Για τουτο την αναζητω ξανα, ισως με περισσοτερη εμφαση επειδη η συγκυρια ειναι πολυ πιο κρισιμη και επικινδυνη.
Και δεν χωραει ερασιτεχνισμους. Η χωρα οδευει με σταθερα βηματα σε μια ανευ προηγουμενου καταστροφη και εμεις αυτοσυγχαιρομαστε στον καθρεφτη μας!

Στρατο, εγω κατανοω εντελως και το σκεπτικο σου και το προσωπικο σου υφος. Γι' αυτο προσπαθησα να μεταπεισω τον Κωστα που το πηρε προσωπικα. Δυστυχως απετυχα. Ισως ειναι καλυτερα να του μιλησεις εσυ με ενα pm, ή με τηλεφωνο.
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Κάθοδος σε επαναληπτικές εκλογές. Ιδεολογική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Μάιος 2012, 23:36

Να το κλείσουμε εδώ,
με την υποσημείωση ότι μόλις γίνει πολύ πιθανό το να πάμε σε εκλογές
θα ανοίξουμε συζήτηση & μετά ψηφοφορία?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες