Βγάλτε το άχτι σας και άλλες ιστορίες...

Οτιδήποτε αφορά την Κυριακή 6/5/12, διαδικασία, αποτελέσματα.
chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Βγάλτε το άχτι σας και άλλες ιστορίες...

Δημοσίευσηαπό chprokop » 08 Μάιος 2012, 01:06

Συγχαρητηρια σε ολους! Σκεφτειτε οτι ενα κομμα που δεν στεγνωσε το μελανι απο την αποφαση αναγνωρισης απο ΑΠ πηρε 0,5%!!!
Ο Λεβεντης εκανε χρονια να κρατα αυτο το ποσοστό και η ΧΑ ειχε πολυ λιγοτερο στις προηγουμενες εκλογες.

Το ξερω οτι πολλοι δεν αρεσκονται να συγκρινονται με κομματα μακρια απο αυτους, αλλα στην κοινοβουλευτικη δημοκρατια ΟΛΑ τα κομματα
ανεξαρτητα απο ιδεολογια αγωνιζονται για την επικρατηση στην λαικη κονιστρα... Και αν θελουμε αξιοκρατια και ισονομια πρεπει να επιζητουμε την λαικη επιβραβευση μεσω της ψηφου.

Και αυτη ηρθε! Καποιοι ισως απογοητευτηκαν (προσωπικα περιμενα 1,5%), αλλα αντικειμενικα το κομμα πηγε εξαιρετικα...

Και επειδη εχω μια πολυ ενδιαφερουσα προταση (που θα κληθουν να χειριστουν, αν τελικα εγκριθει, οι της ΔΕ) για την περιπτωση που ξαναγινουν εκλογες, δειτε στο φορουμ στις Ιδεες...

koskin53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 31 Ιαν 2012, 20:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βγάλτε το άχτι σας και άλλες ιστορίες...

Δημοσίευσηαπό koskin53 » 08 Μάιος 2012, 12:37

Για άλλη μια φορά συμφωνώ απόλυτα με το crisal........κανένα άλλο σχόλιο !!!!!!!!

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Βγάλτε το άχτι σας και άλλες ιστορίες...

Δημοσίευσηαπό James » 08 Μάιος 2012, 13:08

Θέλω να τονίσω ότι το
βγάλτε το άχτι σας και άλλες ιστορίες
Σαν τίτλος στο τόπικ είναι τουλάχιστον ατυχές και ολίγο προσβλητικό.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Βγάλτε το άχτι σας και άλλες ιστορίες...

Δημοσίευσηαπό baskin » 08 Μάιος 2012, 13:11

Dimitris Zappas έγραψε:Θέλω να τονίσω ότι το
βγάλτε το άχτι σας και άλλες ιστορίες
Σαν τίτλος στο τόπικ είναι τουλάχιστον ατυχές και ολίγο προσβλητικό.


Για δώσε μου έναν άλλον (εγώ τον έβαλα) και όσο προχωράει αυτή η συζήτηση και όσο αναφέρονται αναλύσεις για συνεργασίες (ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε), όλο και περισσότερο μου αρέσει ο τίτλος...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Βγάλτε το άχτι σας και άλλες ιστορίες...

Δημοσίευσηαπό James » 08 Μάιος 2012, 13:14

baskin έγραψε:
Dimitris Zappas έγραψε:Θέλω να τονίσω ότι το
βγάλτε το άχτι σας και άλλες ιστορίες
Σαν τίτλος στο τόπικ είναι τουλάχιστον ατυχές και ολίγο προσβλητικό.


Για δώσε μου έναν άλλον (εγώ τον έβαλα) και όσο προχωράει αυτή η συζήτηση και όσο αναφέρονται αναλύσεις για συνεργασίες (ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε), όλο και περισσότερο μου αρέσει ο τίτλος...

Το φαντάστηκα οτι εσυ το έβαλες -δεδομένου ότι έχεις αίσθηση του χιούμορ και διορατικότητα- αλλά ποιός να ποστάρει σοβαρά όταν βλέπει τέτοιο τίτλο.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Βγάλτε το άχτι σας και άλλες ιστορίες...

Δημοσίευσηαπό baskin » 08 Μάιος 2012, 13:17

Θεωρείς ότι σε αυτό το νήμα, έτσι όπως έγινε (από πολύ νωρίς) μπορεί να γίνει σοβαρή συζήτηση; Βαριέμαι πραγματικά να μετρήσω τα off-topic (και τα δικά μου).

Γι' αυτό το έσπασα και χώρισα το ζήτημα της ιδεολογικής προσέγγισης της καθόδου σε εκλογές. Όποιος θέλει να γράψει για συνεργασίες, ας ανοίξει άλλο θέμα και να μείνει on-topic.

Έχω βαρεθεί να σπάω off-topic δημοσιεύσεις και μετά παραπονιόμαστε ότι δεν βγαίνει άκρη και δεν υπάρχει οργάνωση.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Βγάλτε το άχτι σας και άλλες ιστορίες...

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 08 Μάιος 2012, 13:21

baskin έγραψε:Θεωρείς ότι σε αυτό το νήμα, έτσι όπως έγινε (από πολύ νωρίς) μπορεί να γίνει σοβαρή συζήτηση; Βαριέμαι πραγματικά να μετρήσω τα off-topic (και τα δικά μου).

Γι' αυτό το έσπασα και χώρισα το ζήτημα της ιδεολογικής προσέγγισης της καθόδου σε εκλογές. Όποιος θέλει να γράψει για συνεργασίες, ας ανοίξει άλλο θέμα και να μείνει on-topic.

Έχω βαρεθεί να σπάω off-topic δημοσιεύσεις και μετά παραπονιόμαστε ότι δεν βγαίνει άκρη και δεν υπάρχει οργάνωση.



Υπαρχει τετοιο topic,αναγκαστηκα να το φτιαξω αφου ο Mοd θεωρουσε λογοκρισια την μεταφορα σε αλλο νημα.http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=119&t=1445
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

vagenasd
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 14:48
Τοποθεσία: Athens Greece

Re: Βγάλτε το άχτι σας και άλλες ιστορίες...

Δημοσίευσηαπό vagenasd » 08 Μάιος 2012, 13:22

crisal έγραψε:ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ


ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ

ΕΙΔΑΤΕ ΠΟΤΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΙ ΤΙΜΗ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙ?


ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΤΕ

ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΣ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ

Επίσης να πω ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΕΣΤΗ.
Και Επιπλεον Η ΔΕ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ Δεν ειναι εδω ουτε για να αρχηγεύει ούτε για να ορίζει. ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Ειναι πολυ απλο αρκει να μπορουσαμε να το καταλαβουμε ολοι μας.
Μου θυμιζετε μια φιλη που επι μια ωρα χθες προσπαθουσα να της δωσω να καταλαβει τι ειναι η ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Δεν μπορουσε ν ατο καταλαβει. Κολουσε συνεχεια στο οτι ο Βουλευτης ειναι ΕΚΛΕΚΤΟΣ και ΑΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΑΥΤΟΣ.

Ετσι και εμεις ΤΩΡΑ

ΒΡΕ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ 32.500 ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΨΗΦΙΣΑΝ ΛΕΤΕ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΔΩ?

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Βγάλτε το άχτι σας και άλλες ιστορίες...

Δημοσίευσηαπό baskin » 08 Μάιος 2012, 13:25

SilindeElendil έγραψε:Υπαρχει τετοιο topic,αναγκαστηκα να το φτιαξω αφου ο Mοd θεωρουσε λογοκρισια την μεταφορα σε αλλο νημα.http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=119&t=1445


Ακριβώς υπάρχει νήμα, αλλά κάποιοι καίγονται τόσο πολύ που ούτε μία αναζήτηση δεν μπορούν να κάνουν (πάνω δεξιά είναι το κουτάκι).

Μολύνουμε τα νήματα με ότι άσχετο υπάρχει, ανοίγουμε δεκάδες παρεμφερή νήματα, γιατί απλά θέλουμε να μιλήσουμε και όχι να προσφέρουμε (γενικά μιλάω και όχι ειδικά) και μετά παραπονιόμαστε ότι δεν μπορούμε να παρακολουθήσουμε το forum και ότι έχει γίνει χάος.

ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΧΑΟΣ.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Βγάλτε το άχτι σας και άλλες ιστορίες...

Δημοσίευσηαπό James » 08 Μάιος 2012, 13:44

anestis έγραψε:Την ημέρα που θα έχουμε το ήθος, τη συγκρότηση, την ωριμότητα, τον αυτοέλεγχο
να συζητήσουμε κάτι χωρίς να σφαχτούμε λεκτικά, θα ανοίξω σαμπάνια ή μάλλον ρούμι...

Όταν υπερασπίζομαι δημοσίως τη διαβούλευση πριν την απόφαση σε επίπεδο κοινωνίας
δεν έχω υπ' όψιν μου αυτό που βρήκα (από κάποιους λίγους) μπαίνοντας εδώ.

* Νέες εκλογές δεν έχουν προκηρυχθεί ακόμη.
* Για τυπικούς λόγους δεν μπορούμε να συμμετάσχουμε σε προεκλογική συνεργασία με ΚΑΝΕΝΑΝ σε εκλογές που θα (αν) γίνουν 17/6
Θέλει Συνέδριο και το Συνέδριο θέλει 40 μέρες minimum. (Αφήνω στην άκρη τους ουσιαστικούς λόγους, μια που δεν έχει νόημα να συζητηθούν).
* Αν θέλουμε ή όχι να πάμε σε Νέες εκλογές, ΑΝ γίνουν, προφανώς θα το αποφασίσουμε, ας μην χαλάμε δυνάμεις αυτήν την στιγμή.

* Από αυτό που ζήσαμε πρέπει να πάρουμε ΠΟΛΛΑ μαθήματα. Κι εγώ έχω προτάσεις.
Μπορούμε σας παρακαλώ να πανηγυρίζουμε αντί να πυροβολιόμαστε?
Καταλαβαίνουμε ότι έχουμε απίστευτη δυναμική ή όχι;;;
* Πρέπει να βρεθεί μια λύση με το "βαρεμένο" τρολ μας.
* Το Δελτίο Τύπου βγήκε. Ευχαριστίες για την ετοιμασία του σε όσους βοήθησαν. Περίμενα τα τελικά νούμερα (ακόμη δεν είναι τελικά!)
* Η χθεσινή ανακοίνωση ήταν ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ. Μου τηλεφώνησαν από μεγάλη εφημερίδα λέγοντας "τι γίνετε, κλείνετε?"
Επενδύθηκαν 2 ώρες στο να μην περάσει σε όλο το internet η ανακοίνωση που ήταν ΗΔΗ σε 2 sites & 5 aggregators
ΑΣ ΑΚΟΥΣΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ Η ΕΥΧΗ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ "ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΛΛΙΩΣ"...

* Περί "ανύπαρκτης ΔΕ"

Έχουμε πρόβλημα ορισμού. Έχω πει σε όλους τους τόνους ότι αυτό είναι ΕΠΙΛΟΓΗ όχι ΑΔΥΝΑΜΙΑ.
Η "ανύπαρκτη"η Δ.Ε. έχει κάνει μόνο
Το καταστατικό, τις Αρχές, τις διεθνείς επαφές, την ίδρυση στον Αρειο Πάγο, την αίτηση στο PPI, την αποδοχή μας από το PPI, τα τυπικά των Οικονομικών (ορισμός,χαρτιά για τράπεζες,χαρτιά για βουλή), 2 ημερίδες, τα τυπικά των εκλογών (χαρτούρα) στον Αρειο Πάγο.
Θέλετε μια Δ.Ε. που θα σας έχει σήκω-σήκω, κάτσε-κάτσε; Θέλετε έναν 7πρόσωπο Σαμαρά ή Βενιζέλο ή Μιχαλολιάκο;
Γίνεται. Είναι πιο εύκολο από αυτό που κάνουμε και ίσως έχει και πλάκα. Αν το θέλετε πείτε το και θα το έχετε αύριο το πρωί.
Αλλά μην ακούσω κιχ μετά για "καπέλωμα" "παραβίαση των αρχών" και ότι άλλο...
Εγώ πάλι προτιμώ που ο Χρήστος ή οι Δημήτρηδες ως Ομάδα Δράσεων/Εκλογών κάνανε αυτά που κάνανε,
και έχω εκφράσει Δημοσίως τον σεβασμό μου σε όσους κάνανε τη σπαστική δουλειά της μεταφοράς ψηφοδελτίων ή εκτέθηκαν στο μοίρασμα ψηφοδελτίων...

* "Χωρίς συντονισμό"

Ολες οι μη-τυπικές δουλειές για τις εκλογές ήταν στην Ομάδα Δράσης (που γίναμε όλοι ένα ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕ!!!) Ναι, 20-30-40-50 άνθρωποι κάναμε κάτι παραπάνω, αλλά δούλεψε!
Οπότε Δημήτρη διαμαρτύρεσαι εναντίον του εαυτού σου???


Ναι Ανέστη διαμαρτύρομαι και εναντιόν του εαυτού μου.
Γιατί παρ´ όλο που κάποια πράγματα δε μου άρεσαν συνέχιζα, δε μπορούσα να κάνω πίσω.
Η αυτοκριτική γιά να γίνουμε καλύτεροι και γενικά η κριτική (καλοπροάιρετη πάντα) μόνο βοηθάει.
Έχουμε επισημάνει πολλές φορές ότι ογραπτός λόγος δε δίνει πάντα το σωστό τόνο κάποιου.
Θα επιθυμούσα να κατέχω το τίτλο του γκρινιάρη που μου έχετε κολλήσει (και όποιο άλλο επιθέτο, όπως αυτά που αναφέρθηκαν εχτές στο mumble) αρκεί να έχει εποικοδομητικό ρόλο η γκρίνια μου.
Θέλω να μιλήσουμε κάποια στιγμή από κοντά, και νομίζω ότι θα καταλάβεις τις γκρίνιες μου, χωρίς να είναι απαραίτητο ότι θα συμφωνήσεις.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες