Το μήνυμα των εκλογών

Οτιδήποτε αφορά την Κυριακή 6/5/12, διαδικασία, αποτελέσματα.
manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό manos_ » 07 Μάιος 2012, 13:09

Αυτό μπορεί να είναι και το πρόσωπο του κάθε πειρατή που μεταλαμπαδεύει τις αξίες του.

-------

Δεν τον είχα ακούσει. Τον είδα εδώ μόλις.
Δεν είναι αυτός που περιγράφω αγαπητέ μου.
Αυτός που θα χαρακτηρίσει τους άλλους δεν έχει το πρόσωπο αυτού που σου περιέγραψα.
Μιλά για γελοίο θίασο απατεώνων, ανόητους κλπ για τους αντιπάλους του. Τσ τσ..
Τελευταία επεξεργασία από 1 και manos_, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό baskin » 07 Μάιος 2012, 13:15

manos_ έγραψε:Αυτό μπορεί να είναι και το πρόσωπο του κάθε πειρατή που μεταλαμπαδεύει τις αξίες του.


Πειρατής με γλωσσολογικά ζητήματα δεν υπάρχει, μετά συγχωρήσεως.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Rainmaker

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 07 Μάιος 2012, 13:20

Συμπεράσματά μου για τις εκλογές μικρή ανάλυση αριθμών: στο 99,72 %
1) 34,91 % αποχή
2) ΠΑΣΟΚ & ΝΔ = 2.020.976 ψηφοφόροι από σύνολο 6.461.188 ψηφισάντων δηλαδή 32,03 %
3) ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ = 439.776 ψήφοι 6,97%
4)ΚΚΕ = 534.810 ψήφοι 8,48%

για το 1) εκτός από τους ''δικαιολογημένους'' οι υπόλοιποι μάλλον περνάν καλά και δεν έχουν λόγο να συμμετάσχουν στις εκλογές.
2)Θλιβερό το ένα τρίτο των ψηφισάντων είναι ικανοποιημένοι με ότι συμβαίνει στη Χώρα και δεν έχουν κανένα οικονομικό πρόβλημα μάλλον. (Μάλλον είναι αυτοί που έλεγε ο Πάγκαλος μόνο που δεν τα φάγαμε μαζί αλλά με το ένα τρίτο τα έφαγε ο μάγκας)
3) Θέλω αυτοί που τους ψηφίσανε να περάσουν μία μέρα από τα γραφεία τους να βαρέσουν μερικές προσοχές και αφού φαν το ξύλο τις αρκούδας (αν τυχόν αντιμιλήσουν ή δεν συμπεριφερθούν όπως πρέπει) να πανε να τους ξαναψηφίσουν...δεν λέω άλλα τους αξίζουν εμείς τι φταίμε.
4) Τι να πεις γι αυτούς στον κόσμο τους.(οχι όλοι αλλά μεγάλο ποσοστό)

κοινό χαρακτηριστικό όλων αυτών δεν είναι δημοκράτες και δεν τους ενδιαφέρει η άμεση δημοκρατία (μέχρι σήμερα) άρα μένουν 3.465.626 δημοκράτες. Απ' αυτούς καταφέραμε να δώσουμε όραμα για το μέλλον στους 32500 δεν είναι άσχημα για 2 μηνών προσπάθεια.

Δυστυχώς η προεκλογική περίοδο συνεχίζεται δεν μπορούμε όμως να συνεχίσουμε τον προεκλογικό αγώνα πρέπει να οργανωθούμε να λύσουμε προβλήματα που εχουμε ως κόμμα να οργανώσουμε το συνέδριο ... και πολλά ακόμα.

Και συγχρόνως να συνεχίσουμε να μαζεύουμε χρήματα για τις επόμενες εκλογές γιατί όπως ειδαμε δεν μαζεύονται εύκολα και τελευταία στιγμή.

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό manos_ » 07 Μάιος 2012, 13:20

Κοίτα, μπορείς να εμφανιστείς, όχι μόνο με επιθετικότητα,
αλλά και με γάντζο αντί χεριού και να πεις πως ήταν το αποτέλεσμα της προηγούμενης ψήφου.
Ή με καλυμμένο το ένα μάτι που έβαλες τα χέρια σου και έβγαλες τα μάτια σου.
Ή με παπαγάλο στον ώμο να τσακώνεται με τα παπαγαλάκια των media.
Πιο πολύ όμως μου μοιάζει για παρωδία των Αρβύλα κάτι τέτοιο.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

Οδυσσεας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 02:31

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό Οδυσσεας » 07 Μάιος 2012, 13:23

Δυστυχώς οι Έλληνες ψήφισαν σε ένα κλίμα φόβου, θυμού, αγανάκτισης και αντίδρασης. Οι περισσότεροι ψήφισαν όχι αυτό που πιστεύουν πραγματικά, αλλά οτιδήποτε θα μπορούσε να αλλάξει τον τόπο. Αφέθηκαν και δεν τους κατηγορώ, να παρασυρθούν από δημαγωγίες και άδειες υποσχέσεις. Αυτά που πρεσβεύει το κόμμα των Πειρατών σίγουρα ακούγονται ωραία, αλλά ο λαός τα θεωρεί πολύ μακρυνά και ανέφικτα προς το παρόν, οπότε στρέφει την ψήφο του σε κάτι που θεωρεί ότι έχει ήδη δυναμική και θα αλλάξει πιο άμεσα την κατάσταση. Πιστεύω ότι αν ζούσαμε σε μια άλλη κατάσταση και το μυαλό των Ελλήνων ήταν πιο καθαρό, θα είχαμε καλύτερο αποτέλεσμα.

Βέβαια δεν είναι μικρή επιτυχία αυτό που καταφέραμε. 33 χιλιάδες είδαν πίσω απ'όλη την σκοτεινιά που επικρατεί στην πολιτική της χώρας, βρήκαν ένα φωτεινό σημείο και μας έδωσαν συνειδητά την ψήφο τους. Στόχος θα πρέπει να είναι αυτούς να τους κάνουμε ενεργά μέλη, διότι η δύναμη του κόμματος και το έργο θα βγει από το πλήθος του. Ελπίζω ότι όπως γενικά στην τεχνολογία, αλλά και όπως έχει φανεί μέχρι τώρα, ο νόμος του Moore επαληθεύετε και σε εμάς. Περιμένω μεγάλα πράγματα στο μέλλον.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 07 Μάιος 2012, 13:25

Σωστός ο Rainmaker!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

koskin53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 31 Ιαν 2012, 20:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό koskin53 » 07 Μάιος 2012, 13:58

Συμφωνώ απόλυτα με τον rainmaker.

Θεόδωρος Χρόνης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Μάιος 2012, 12:56

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος Χρόνης » 07 Μάιος 2012, 14:10

Τα θερμά μου συγχαρητήρια και από εμένα στους φίλους πειρατές.... είμαι κι εγώ ένας από τους 32.500 pirates, παρόλο που σας ανακάλυψα δύο μέρες πρίν τις εκλογές.

Θέλω να ξέρετε ότι τα όσα λέγονται εδώ για την αχτίδα ελπίδας μέσα στη δυστοπία του χθεσινού εκλογικού αποτελέσματος με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.

Η προσπάθεια που κάνετε είναι απολύτως απαραίτητη για τη χώρα... ειδικά τώρα που ο λαϊκισμός (καμμένος, σύριζα κλπ) επικράτησε απόλυτα στο ελληνικό πολιτικό τοπίο, για να μη μιλήσω για το φασιμό ο οποίος επιτέλους έβγαλε τη μάσκα.

Μιλώντας με γνωστούς και φίλους είδα ότι πολύς κόσμος σας γνωρίζει ήδη, απλά θεωρεί ότι είστε πολύ άγουρο κόμμα και στις επαναληπτικές εκλογές, αν το παίξετε σωστά το παιχνίδι πιστεύω ότι μπορείτε να μπείτε ακόμα και στη βουλή.

Τι εννοώ (και επίσης τι θέλω από το κόμμα πειρατών):

1. Μην συνεργαστείτε με τους Οικολόγους ή με κανέναν άλλο. Στηριχθείτε στις δυνάμεις σας, αντλήστε δυνάμεις από τα ευρωπαϊκά κόμματα πειρατών. Παρουσιάστε τις θέσεις σας ξεκάθαρα, χωρίς κολοτούμπες. Η Χρυσή αυγή αυτό ακριβώς έκανε και δείτε τι συνέβη. Οι εποχές είναι πολύ παράξενες. (Αν κατεβαίνατε με τους οικολόγους, εγω δεν θα σας ψήφιζα πχ αντίθετα πολλοί φίλοι που ψήφισαν οικολόγους κανονικά έπρεπε να ψηφίσουν εσάς, αλλά δεν είχαν καταλάβει ποιοι είσαστε...)

2. Το βασικό μήνυμα των πειρατών για εμένα είναι η υπεράσπιση των θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Αυτό είναι τόσο βασικό αλλά και επίσης τόσο σπάνιο σήμερα (ακόμα και ο σύριζα δύσκολα θα μιλήσει για τη διακύρηξη των ανθρώπινων δικαιωμάτων του ΟΗΕ μονο και μόνο επειδή είναι του ΟΗΕ) και καλύπτει ένα τεράστιο φάσμα ζητημάτων από την οικονομία και το μνημόνιο μέχρι το ίντερνετ και τη διαφθορά. Όσο είστε λίγοι μπορείτε να ξεκαθαρίσετε τον βασικό "κώδικα τιμής" σας. Αυτό είναι που θα σας κάνει να έχετε έναν πυρήνα υποστήριξης που θα σας σταθεί στα δύσκολα. Αυτό είναι που όσοι σας ψηφίσαμε νομίζω ζητάμε.... Συμμετοχή, υπεράσπιση των δικαιωμάτων στη ζωή, στην ελευθερία, υπεράσπιση ενάντια στην υποταγή των προσώπων στους κανόνες της αγοράς κλπ.

3.Ταχθείτε ξεκαθαρα απέναντι στο φασισμό και στο λαϊκισμό. Ξέρω ότι είναι το πιο δύσκολο πράγμα να προσπαθείς να μιλήσεις σοβαρα όταν όλοι οι άλλοι στο δωμάτιο είναι τρολς αλλά αυτό ακριβώς πρέπει να κάνετε, και όχι να γίνετε κι εσείς τρολς. Don't feed the trolls, απευθυνθείτε στο κοινό και μην χάνετε το στόχο από τα μάτια σας....

Τέλος σας ευχαριστώ που με βοηθησατε να μην ρίξω μια ψήφο δια της ατόπου απαγωγής......

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 07 Μάιος 2012, 14:12

Θεόδωρος Χρόνης έγραψε:Τα θερμά μου συγχαρητήρια και από εμένα στους φίλους πειρατές.... είμαι κι εγώ ένας από τους 32.500 pirates, παρόλο που σας ανακάλυψα δύο μέρες πρίν τις εκλογές.

Θέλω να ξέρετε ότι τα όσα λέγονται εδώ για την αχτίδα ελπίδας μέσα στη δυστοπία του χθεσινού εκλογικού αποτελέσματος με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.

Η προσπάθεια που κάνετε είναι απολύτως απαραίτητη για τη χώρα... ειδικά τώρα που ο λαϊκισμός (καμμένος, σύριζα κλπ) επικράτησε απόλυτα στο ελληνικό πολιτικό τοπίο, για να μη μιλήσω για το φασιμό ο οποίος επιτέλους έβγαλε τη μάσκα.

Μιλώντας με γνωστούς και φίλους είδα ότι πολύς κόσμος σας γνωρίζει ήδη, απλά θεωρεί ότι είστε πολύ άγουρο κόμμα και στις επαναληπτικές εκλογές, αν το παίξετε σωστά το παιχνίδι πιστεύω ότι μπορείτε να μπείτε ακόμα και στη βουλή.

Τι εννοώ (και επίσης τι θέλω από το κόμμα πειρατών):

1. Μην συνεργαστείτε με τους Οικολόγους ή με κανέναν άλλο. Στηριχθείτε στις δυνάμεις σας, αντλήστε δυνάμεις από τα ευρωπαϊκά κόμματα πειρατών. Παρουσιάστε τις θέσεις σας ξεκάθαρα, χωρίς κολοτούμπες. Η Χρυσή αυγή αυτό ακριβώς έκανε και δείτε τι συνέβη. Οι εποχές είναι πολύ παράξενες. (Αν κατεβαίνατε με τους οικολόγους, εγω δεν θα σας ψήφιζα πχ αντίθετα πολλοί φίλοι που ψήφισαν οικολόγους κανονικά έπρεπε να ψηφίσουν εσάς, αλλά δεν είχαν καταλάβει ποιοι είσαστε...)

2. Το βασικό μήνυμα των πειρατών για εμένα είναι η υπεράσπιση των θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Αυτό είναι τόσο βασικό αλλά και επίσης τόσο σπάνιο σήμερα (ακόμα και ο σύριζα δύσκολα θα μιλήσει για τη διακύρηξη των ανθρώπινων δικαιωμάτων του ΟΗΕ μονο και μόνο επειδή είναι του ΟΗΕ) και καλύπτει ένα τεράστιο φάσμα ζητημάτων από την οικονομία και το μνημόνιο μέχρι το ίντερνετ και τη διαφθορά. Όσο είστε λίγοι μπορείτε να ξεκαθαρίσετε τον βασικό "κώδικα τιμής" σας. Αυτό είναι που θα σας κάνει να έχετε έναν πυρήνα υποστήριξης που θα σας σταθεί στα δύσκολα. Αυτό είναι που όσοι σας ψηφίσαμε νομίζω ζητάμε.... Συμμετοχή, υπεράσπιση των δικαιωμάτων στη ζωή, στην ελευθερία, υπεράσπιση ενάντια στην υποταγή των προσώπων στους κανόνες της αγοράς κλπ.

3.Ταχθείτε ξεκαθαρα απέναντι στο φασισμό και στο λαϊκισμό. Ξέρω ότι είναι το πιο δύσκολο πράγμα να προσπαθείς να μιλήσεις σοβαρα όταν όλοι οι άλλοι στο δωμάτιο είναι τρολς αλλά αυτό ακριβώς πρέπει να κάνετε, και όχι να γίνετε κι εσείς τρολς. Don't feed the trolls, απευθυνθείτε στο κοινό και μην χάνετε το στόχο από τα μάτια σας....

Τέλος σας ευχαριστώ που με βοηθησατε να μην ρίξω μια ψήφο δια της ατόπου απαγωγής......





Εμεις ευχαριστουμε.Πειρατικα παντα. ;)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 07 Μάιος 2012, 15:09

3.Ταχθείτε ξεκαθαρα απέναντι στο φασισμό και στο λαϊκισμό.


Θοδωρή, δεν εκφράζω το κόμμα αλλά τον εαυτό μου.
Μην ασχολείσαι με αυτούς. Θα κάνω τα αδύνατα δυνατά αλλά αυτοί, θέλω να έχουν "πρόβλημα"
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες