Το μήνυμα των εκλογών

Οτιδήποτε αφορά την Κυριακή 6/5/12, διαδικασία, αποτελέσματα.
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 07 Μάιος 2012, 15:09

3.Ταχθείτε ξεκαθαρα απέναντι στο φασισμό και στο λαϊκισμό.


Θοδωρή, δεν εκφράζω το κόμμα αλλά τον εαυτό μου.
Μην ασχολείσαι με αυτούς. Θα κάνω τα αδύνατα δυνατά αλλά αυτοί, θέλω να έχουν "πρόβλημα"
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 07 Μάιος 2012, 15:24

Αποχη: ειναι καιρος να σηκωθει ο ελληνας απο τον καναπε και να μην γκρινιαζει μονο για τους πολιτικους που εχει απο πανω του. Εκλογες θα εχουμε συνεχεια. Λυσεις ειναι μεταδημοτευση και ετεροδημοτευση.
ΠΑΣΟΚ-ΝΔ: 33% Πολυ καλο ποσοστο για αρχη της διαλυσης του δικομματισμου και το τελος της περιφημης "γενιας του πολυτεχνειου" που κυβερνουσαν τον τοπο μεσα στη λαμογια, την κλεψια, την προπαγανδα και τον ωχαδερφισμο.
ΚΚΕ: Επισης χαμενοι οι "κομμουνιστες". Σαφες οτι δε θελουν να κανουν κατι παραπανω, και κανονικα επρεπε να ειχαμε παραιτηση της Παπαρηγα.
Συριζα: Κερδισε πολλα απο τις χαμενες ψηφους της αριστερας.
Ανεξ. Ελληνες: Μεγαλος κερδισμενος ο Καμμενος απο τη πλευρα της δεξιας.
Δημ.Αριστερα: Επισης κερδισμενη απο την αριστερα.
Χ.Α.: οι πολιτικες του δικομματισμου στο μεταναστευτικο και η μαυρη διαφημιση τους ωφελισει. Οπως μπηκαν, ετσι θα βγουν.
ΛΑΟΣ-ΔΗΜ.ΣΥΜ.-Δραση: Προφανως πανε για διαλυση και ραντεβου στη.. ΝΔ.
Οικ.Πρασινοι: Σταθερα ποσοστα για να παιρνουν τις επιχορηγησεις
---Ειχαμε μεγαλη διασπορα στις ψηφους, μεγαλη αντιδραση κατα του δικομματισμου
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

Γουδέος Κώστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 11:33

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό Γουδέος Κώστας » 07 Μάιος 2012, 15:33

Nα πω και εγώ την γνώμη μου.
Απο την επαφη μου με τον κόσμο το προσωπικό μου στατιστικό είναι ότι από αυτούς που ψηφίσαν χτες ένα 10% max γνώριζε άτι υπάρχουμε, ( ποιο κοντα στο 5 παρα στο 10).
Αναρωτηθητε ποιο είναι το δικό σας στατιστικό και αν ειναι διαφορετικό απο το δικο μου.
Πειραμε 0.5% του 10% οπότε αν το προβάλω στο 100% τότε αρχίζω τα τσάμικα άμεσος.
Πιστεύω οτι 1 στους 20-25 που γνωρίζει απλά την ύπαρξη μας γίνετε ψηφοφόρος μας, οπότε το μήνυμα που στέλνουμε είναι παραπάνω απο καλό.
Αυτό διχνει και το πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπίσουμε.
ΕΠΙΚΙΝΟΝΙΑ.
Δεν είμαι του χώρου και δεν ξέρω πως γίνετε.Είναι επιστήμη το ριμαδι και άλλο το νομίζω. άλλο το γνωρίζω
Αυτό που ξέρω είναι οτι όλο το βάρος πρέπει να δοθεί εκεί.

υ.γ. .
Και στον τρόπο παραγωγής πολιτικής και ψηφοφορίας. :twisted:
Τελευταία επεξεργασία από 3 και Γουδέος Κώστας, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά
<μόνοι γὰρ τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν>
Γιατί είμαστε ο μόνος λαός που αυτόν που δε μετέχει στα κοινά δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο αλλά άχρηστο.
Περικλέους επιτάφιος λόγος.

Nick Manolas
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 13:11
Τοποθεσία: ΑΘήνα

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό Nick Manolas » 07 Μάιος 2012, 15:36

Γουδέος Κώστας έγραψε:
...όλο το βάρος πρέπει να δοθεί εκεί....

υ.γ.
Και στον τρόπο παραγωγής πολιτικής...


+1

georgebal
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Απρ 2012, 11:01

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό georgebal » 07 Μάιος 2012, 17:01

Συμφωνώ με την εκτίμηση του φίλου Thermaikos, σε όλα εκτός από αυτό:
Thermaikos έγραψε:Χ.Α.: οι πολιτικες του δικομματισμου στο μεταναστευτικο και η μαυρη διαφημιση τους ωφελισει. Οπως μπηκαν, ετσι θα βγουν.


Ο Μιχαλολιάκος δεν μου δείχνει δείγματα "Καρατζαφερισμού", δηλαδή ανθρώπου που θεωρει πως κλείδωσε την θεσούλα του και θα συνεχίσει σε ένα σταθερό μοτίβο μέχρι που θα περάσει η "μόδα" του και θα περιθωριοποιηθεί από το σύστημα.
Αντίθετα μου μοιάζει για ένα υπερ του δέοντος φιλόδοξου πολιτικό, ο οποίος ήδη φαντάζεται τον εαυτό του ως "ηγέτη" της Ελλάδας, και θα κάνει ότι μπορεί για να το πετύχει.
Και αν έως τώρα δεν είχε ούτε τα μέσα ούτε το βήμα για να προωθηθεί, αυτό το 6,9% του χαρίζει απλόχερα και την οικονομική δυνατότητα αλλά και την πολυπόθητη προβολή από τα ΜΜΕ που χρειάζεται.Και (ας μην κρυβόμαστε) το ήδη υπάρχον πολτικό σύστημα θα του προσφέρει απλόχερα και άλλες ευκαιρίες για "εύκολη" αντιπολίτευση, κάνοντας το έργο του πιο έυκολο.

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό omissman » 07 Μάιος 2012, 17:45

Επειδη ζουμε σε μια χωρα στην οποια το "μετρημα" θεωρειται γενικως απεχθες και "αντιεπαναστατικο" και προσφατως ενημερωθηκα οτι μαλλον θεωρειται και "αντιπειρατικο" :!: ,
και επειδη, εγω προσωπικα εχω μεγάλο άγχος πλέον μη και μου ξεφυγει καμμια ... αντιπειρατικη παρλαπιπα και προσθεσω στο παλμαρέ μου και αλλον ενα χαρακτηρισμο σαν "κουλτουριαρης ψευτοδιανοουμενος ουδεμιαν σχεσιν εχων με τις αγνες πειρατικες αρχες" ,
προτιμω να παραθεσω εδω απο κατω ενα πονημα σε ενα ταπεινο εξελακι , οπου με απλη παραθεση αριθμων φαινεται πεντακαθαρα η νοθεια της αντιπροσωπευσης των πολιτων στο προκυψαν κοινοβουλιο αφ' ενος, αλλα φαινεται επισης πεντακαθαρα οτι μια μειοψηφια μνημονιακων (~24 %) ειτε αντιμνημονιακων (~27%) επιχειρει , κανοντας παρα πολυ φασαρια να συρει ολοκληρη τη χωρα στην κατευθυνση που εκεινοι επιθυμουν.
Ιδιαιτερα εντυπωσιακο ειναι το γεγονος οτι η μειοψηφια του 10% των πολιτων οι οποιοι επελεξαν να εκπροσωπηθουν απο τον ΣΥΡΙΖΑ θριαμβολογουν τωρα και αισθανονται δικαιωμενοι για την τακτικη του τσαμπουκα που ακολουθησαν , ενω η ηγεσια τους γνωριζει πολυ καλα οτι οι "λυσεις" που προτεινουν ειναι απλως ευχολογια. Ισως αυτη να αποδειχτει μια καλη ευκαιρια να δοκιμαστει ο Τσιπρας στην πραξη ετσι ωστε ειτε να αναγκαστει να σοβαρευτει, ειτε να ξεσκεπαστει το μεγεθος των απατηλων προσδοκιων τις οποιες καλλιεργει σε ενα μεγαλο τμημα αφελων ή απλως αγανακτισμενων πολιτων...
Συνημμένα
ΕΚΛΟΓΕΣ 2012.xls
(104 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 212 φορές
Τελευταία επεξεργασία από 1 και omissman, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 07 Μάιος 2012, 18:06

@Γουδέος Κώστας
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, σε όλα
@omissman
Πρέπει η παραγωγή δελτίων τύπου, καταγγελιών, δημόσιων προτάσεων, να αρχίσει από "χθες"
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 07 Μάιος 2012, 18:08

georgebal έγραψε:Συμφωνώ με την εκτίμηση του φίλου Thermaikos, σε όλα εκτός από αυτό:
Thermaikos έγραψε:Χ.Α.: οι πολιτικες του δικομματισμου στο μεταναστευτικο και η μαυρη διαφημιση τους ωφελισει. Οπως μπηκαν, ετσι θα βγουν.


Ο Μιχαλολιάκος δεν μου δείχνει δείγματα "Καρατζαφερισμού", δηλαδή ανθρώπου που θεωρει πως κλείδωσε την θεσούλα του και θα συνεχίσει σε ένα σταθερό μοτίβο μέχρι που θα περάσει η "μόδα" του και θα περιθωριοποιηθεί από το σύστημα.
Αντίθετα μου μοιάζει για ένα υπερ του δέοντος φιλόδοξου πολιτικό, ο οποίος ήδη φαντάζεται τον εαυτό του ως "ηγέτη" της Ελλάδας, και θα κάνει ότι μπορεί για να το πετύχει.
Και αν έως τώρα δεν είχε ούτε τα μέσα ούτε το βήμα για να προωθηθεί, αυτό το 6,9% του χαρίζει απλόχερα και την οικονομική δυνατότητα αλλά και την πολυπόθητη προβολή από τα ΜΜΕ που χρειάζεται.Και (ας μην κρυβόμαστε) το ήδη υπάρχον πολτικό σύστημα θα του προσφέρει απλόχερα και άλλες ευκαιρίες για "εύκολη" αντιπολίτευση, κάνοντας το έργο του πιο έυκολο.

Δε διαφωνω οτι ο Μιχαλολιακος δεν ειναι Καρατζαφερης. Ο Καρατζαφερης ειναι ενας δεξιος λαικιστης. Για μενα δε διαφερει απο τον Σαμαρα, ο οποιος υποσχεθηκε 50% μειωση της ανεργιας.
Τα περι φασισμου κ εθνικισμου(με την λαθος εννοια που περνανε στον κοσμο, κ οχι με την πραγματικη της) για μενα δεν ισχυουν για τον Καρατζαφερη. Ο λαικισμος στα λογια του Καρατζαφερη κ η συγκυβερνηση που εκανε ειναι ο λογος που ξεφουσκωσε κ μαλλον θα διαλυθει.
Ο Μιχαλολιακος ομως ειναι ακροδεξια κ το φωναζει. Και επειδη μπηκε δημοκρατικα(αν κ με πολλες "τυφλες ψηφους"), θα κριθει κ θα εκτεθει. Φανηκε και χθες κ θα συνεχισει να φαινεται αν υπαρξει σε βουλη. Αυτο θα λειτουργησει αρνητικα του και ετσι θα βγει εκτος βουλης(οσο διαρκεσει αυτη..).
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

ahilleas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 05 Απρ 2012, 19:57
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό ahilleas » 07 Μάιος 2012, 23:37

Μετά το πρώτο 24ωρο της <εν'βρασμώ ψυχής>> παραθέτω κάποια συμπεράσματα απο την χθεσινή ιστορική όπως φαίνεται εκλογική διαδικασία.

1.Ο δικομματισμός μας αποχαιρετά αφού ρήμαξε επι 38 χρόνια την χώρα μας.Ο ελληνικός λαός ξύπνησε αργά και τώρα πρέπει να συμμαζευτούν τα ασυμμάζευτα.
Το 32% που απέμεινε σε αυτούς είναι απο ανθρώπους που έχουν εξασφαλιστεί οικονομικά συνεργαζόμενοι με τα δύο κόμματα(κοινώς τα φάγανε), είτε απο ανθρώπους φοβισμένους που δεν αλλάζουν τις συνήθειες τους ο κόσμος να χαλάσει.
2.Οι απογοητευμένοι ψηφοφόροι τους αλλα και ΣΤΕΛΕΧΗ ΚΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ εαν δείτε τις λίστες, μεταφέρθηκαν στον Σύριζα οι του ΠΑΣΟΚ και στον Καμμένο οι της Νέας Δημοκρατίας.Τα δύο αυτά μικρά κόμματα μεγάλωσαν απότομα λέγοντας όχι στο μνημόνιο και μην λέγοντας τι γίνεται και πως επιβιώνουμε εκτός μνημονίου.
3. Οι μισοί απο τους ψηφοφόρους της ΧΑ είναι οι απογοητευμένοι ακροδεξιοί του Καρατζαφέρη.Οι άλλοι μισοί τους ψήφοι, είναι απο κάποιους απελπισμένους που ζούν ώς επι το πλείστον σε γειτονιές που έχουν προβλήματα με τους μετανάστες και μην έχοντας ιδεολογικό υπόβαθρο έριξαν την ψήφο τους σε αυτούς , νομίζοντας οτι έτσι κάνουν επανάσταση όπως οι υποστηρικτές των χουντικών το '67.
4.Το Κ.Κ.Ε. απέδειξε οτι βολεύεται με αυτή την κατάσταση και οτι δεν θέλει να κυβερνήσει ακόμη και εάν ο λαός τους έδινε αυτοδυναμία.Είναι κρίμα γιατί θα μπορούσαμε να έχουμε αριστερή κυβέρνηση συνασπισμού για πρώτη φορά στην σύγχρονη ιστορία μας.Χειρότερα απο τους άλλους δεν θα μπορούσαν να μας πάνε.
5.Είμαστε λαός προσωπολατρικός.Αυτό βέβαια αποδεικνύεται απο τις μεγάλειώδης συγκεντρώσεις των λαοπλάνων(βλ.Ανδρέας). Ένας άνθρωπος βρέθηκε να τα λέει λίγο ωραία και να έχει μια στοιχειώδη προβολή και πήρε 2,3% .(Τζήμερος)

Τώρα σχετικά με εμάς.Οι 32.500 ψήφοι δεν είναι άσχημα για ένα κόμμα τριών μηνών με τα μέσα που είχαμε,με ελάχιστη προβολή.Πιστεύω ακόμα και έτσι, οτι εαν κατεβαίναμε με πλήρης συνδυασμούς πανελλαδικά το 1-1,5% το είχαμε στο τσεπάκι μας.Το νερό μπήκε στο αυλάκι και η ανοδική μας πορεία είναι μονόδρομος.Θα συμφωνήσω με τις απόψεις σε άλλα topic ,η εμπειρία των χθεσινών εκλογών είναι οδηγός. Χρειάζεται πλέον ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ για να μας μάθουν όλοι οι Ελληνες.
Κινούμενοι Πάντα Πειρατικά

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Το μήνυμα των εκλογών

Δημοσίευσηαπό baskin » 08 Μάιος 2012, 00:10

Ο Τζήμερος δεν "τα λέει ωραία". Έχει λεφτά και τον "σπρώχνουν ωραία".
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες