ΑΠΟΧΗ 2012

Οτιδήποτε αφορά την Κυριακή 6/5/12, διαδικασία, αποτελέσματα.
scorer
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Μάιος 2012, 16:50

Re: ΑΠΟΧΗ 2012

Δημοσίευσηαπό scorer » 07 Μάιος 2012, 14:33

πιστευω οταν μιλαμε με τους πολιτες που δν ψηφισαν , δεν πρεπει να τους λεμε να ψηφισουν υποχρεωτικα πειρατες απλα να πανε ΟΛΟΙ να ψηφισουν.οσοι δν πηγαν ειναι εν δυναμη ψηφοφοροι και των πειρατων.πρεπει να προσπαθησουμε να φερουμε οσους περισσοτερους στις καλπες.εχουμε ενα μηνα μπροστα μας.θελει δουλεια...

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΧΗ 2012

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 07 Μάιος 2012, 14:34

mankasp έγραψε:Δεν είναι δικαιολογία η οικονομική κατάσταση κάποιου για να μη πάει να ψηφίσει. Ας φρόντιζε να κάνει μεταδημότευση ή να γραφτεί σε κατάλογο ετεροδημοτών.

ειδικα ετεροδημοτων . .
η αποχη διχνει ηλιθιοτητα. . . εχτες παρεα 12 νεων απο 18 εως 20 προτημησαν το μπανιο στην θαλασσα απο το να πανε να ψηφησουν.... δεν εχουν αγγουρι ακομα δεν τους νοιαζει... καλυτερρα να μην πω κατι αλλο γιατι θα ξεφυγω πολυ ..
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΧΗ 2012

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 07 Μάιος 2012, 14:37

pav έγραψε:
mankasp έγραψε:Άσχετα με τις εκλογές, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανείς όταν μετακομίζει δεν κάνει μεταδημότευση.

Ζούσες πάντα Θεσσαλονίκη; :)

Κατ' αρχήν θέλει να έχεις συμπληρώσει δύο έτη στο νέο δήμο και θέλει ένα κάρο δικαιολογητικά, για όλη την οικογένεια.

Από άλλη άποψη, πολλές φορές ο κόσμος δεν μπαίνει στη διαδικασία γιατί του αρέσει το εκλογικό ταξιδάκι στους γονείς, ή στο χωριό.
Επίσης, κάποιοι προτιμούν να "στηρίζουν" την (μικρότερη) γενέτειρα τους, ελπίζοντας να αφήσουν κάποτε τη μεγαλούπολη και να επιστρέψουν εκεί.

τα 2 χρονια ισχυουν μονο οταν δεν υπαρχει δεκο. ομως ουσιαστηκα ειναι θεμα αντιδημαρχου να την κανει την μεταδημοτευση χωρις κανενα χαρτι μονο με ενα μαρτυρα οτι μενεις εκει
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΧΗ 2012

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 07 Μάιος 2012, 14:39

Rognan έγραψε:Πολοι απο αυτους που λετε πως θα επρεπε να μεταφερουν τα εκλογικα τους δικαιωματα, ειναι φοιτητες... Για 4-5 χρονια πηγαν σε καποια περιοχη και θα μεταφερουν τα εκλογικα τους δικαιωματα;


ενα ζητουμενο που πρεπει να βαλουμε σκοπο. οι φοιτητες με την ταυτοτητα τους να ψηφηζουν χωρις να χρειαζετε κατι αλλο , εκει που σπουδαζουν . μια νομοθεσια πανω σε αυτο
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΑΠΟΧΗ 2012

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 07 Μάιος 2012, 14:47

@Tzouvekas Theodoros
Ουσιαστικά Θόδωρε, να ισχύει ότι και για τους στρατιωτικούς.
Κατ` εμέ, θα έπρεπε να ισχύει για όλους τους δημόσιους υπαλλήλους (τουλάχιστον).
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΑΠΟΧΗ 2012

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 07 Μάιος 2012, 14:49

....... και για να διορθώσω τον εαυτό μου, νομίζω πως κάτι τέτοιο ήδη ισχύει αλλά κάποιοι "βαριούνται"
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΧΗ 2012

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 07 Μάιος 2012, 14:55

συμφωνω βασιλη σε αυτο
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

myself
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: 21 Απρ 2012, 19:55

Re: ΑΠΟΧΗ 2012

Δημοσίευσηαπό myself » 07 Μάιος 2012, 14:59

Tzouvekas Theodoros έγραψε:
mankasp έγραψε:Δεν είναι δικαιολογία η οικονομική κατάσταση κάποιου για να μη πάει να ψηφίσει. Ας φρόντιζε να κάνει μεταδημότευση ή να γραφτεί σε κατάλογο ετεροδημοτών.

ειδικα ετεροδημοτων . .
η αποχη διχνει ηλιθιοτητα. . . εχτες παρεα 12 νεων απο 18 εως 20 προτημησαν το μπανιο στην θαλασσα απο το να πανε να ψηφησουν.... δεν εχουν αγγουρι ακομα δεν τους νοιαζει... καλυτερρα να μην πω κατι αλλο γιατι θα ξεφυγω πολυ ..


δεν είναι ηλίθιοι.
Υποστηρίζουν την ασύχρονη ψήφο, ότι δεν πρέπει να ψηφίζουμε όποτε θέλουν οι άλλοι, αλλά όποτε θέλουμε εμείς.
και εγώ έχω ψηφίσει πολλές φορές το κόμμα του μπάνιου, και θεωρώ ότι είναι πολιτική πράξη. Μάλιστα η αποχή πρέπει να αντιπροσωπεύεται στην βουλή με κενές έδρες, οι οποίες όταν μαζεύονται υπογραφές σε ένα θέμα όσες και το εκλογικό μέτρο ενός βουλευτή, να μεταφράζονται σε βουλευτική ψήφο.

Ηλίθιοι είναι αυτοί που δέχονται να πουλήσουν την ψήφο τους για 4 χρόνια σε κάποιον αντιπρόσωπο.
Κάποιοι βέβαια το κάνουν γιατί το θεωρούν αναγκαίο κακό, και γιατί θέλουν να πιούν έστω και την τελευταία σταγόνα δημοκρατίας που τους παρέχει το συστημα. Αυτοί δεν είναι ηλίθιοι σαν τους παραπάνω, μάλλον διψασμένοι είναι.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και myself, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά

armado
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 23:47

Re: ΑΠΟΧΗ 2012

Δημοσίευσηαπό armado » 07 Μάιος 2012, 15:01

Συμφωνώ με τον @myself, ορισμένοι δεν προσέρχονται να ψηφίσουν επειδή δεν θέλουν το αντιπροσωπευτικό σύστημα. Αυτοί πιθανό να έχουν ακούσει για Πειρατές αλλά να μην γνωρίζουν ποιες ακριβώς είναι οι θέσεις μας. Ορισμένοι από αυτούς ίσως να γνωρίζουν τις θέσεις αλλά να μας θεωρούν ακόμα "αναξιόπιστους" λόγω του ότι είμαστε "νέοι" στην πολιτική σκηνή και δεν έχουμε εμφανιστεί τόσο στα "παραδοσιακά" ΜΜΕ.

Αυτοί που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία όμως είναι λίγοι. Σε αυτές τις εκλογές θεωρώ ότι το οικονομικό ήταν η βασική αιτία για την μεγάλη αποχή. Γνωρίζω ανθρώπους που δεν θέλουν να μεταφέρουν τα εκλογικά τους δικαιώματα στην Αθήνα, θέλουν να ψηφίζουν στον τόπο γέννησης τους. Αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσκολίες οπότε είναι δύσκολο να μετακινηθούν π.χ. Κρήτη ή σε οποιοδήποτε άλλο νησί για να ψηφίσουν. Παλαιότερα όμως το έκαναν και το συνδύαζαν ως μίνι διακοπές - 4ήμερα απόδρασης από την Αθήνα.

Το ότι δεν έκαναν κάποια ενέργεια προκειμένου να γραφτούν έστω σε κάποιες λίστες ετεροδημοτών το αποδίδω όπως αναφέρθηκε πιο πάνω στο ότι "βαριούνται" ή ότι πιστεύουν πως η δική τους ψήφος δεν θα αλλάξει κάτι.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΧΗ 2012

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 07 Μάιος 2012, 15:07

οταν σου δινετε το δικαιωμα να σταματησεις την λελαιπα πας και την σταματας. το να μην πας ειναι σαν να τους λες καντε οτι θελετε , εδω ειμαι βαρατε. πας και ψηφιζεις οτιδηποτε θες οχι αυτο που σε καταστρεψε.. και για να το συντονισω πεστε μου με ποια λογικη ψηφησαν σαμαρα ? επηδη μετα το 89 που ανοιξε τα συνορα εφυγε απο την ΝΔ και εκανε νεο κομμα και ειχε χαρακτηρηστει αποστατης ; επηδη ξαναγυρησε στην ΝΔ και εσκαψε τον λακο του καραμανλη ; επηδη ηταν αυτος που πηγε στην μερκελ και της ειπε περσυ οτι αν δεν κανει ο παπανδρεου αυτα που θελετε ανεβαστε εμενα εχω τροπο να το κανω ;
youtube = catastroica να δειτε τι θελει η μερκελ .. με αυτο ο Σαμαρας πηρε την πλοιοψηφια... δηλαδη του ειπαμε σακατεψε μας ειμαστε μαζοχες και το θελουμε

η αποχη δεν ειναι διαμαρτυρια .. ειναι ..!@$!$1!$%
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες