Συζήτηση για την ίδρυση Νεολαίας

Χώρος για όσους είναι κάτω των 26. Οι υπόλοιποι παρακαλούμαστε να απέχουμε.
OdysseasTz
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:47
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Συζήτηση για την ίδρυση Νεολαίας-Εκδήλωση Ενδιαφέροντος

Δημοσίευσηαπό OdysseasTz » 20 Ιαν 2012, 21:12

ευχαριστώ:)
Λοιπον δεν εχω καταφερει να να βρώ κάτι αξιόπιστο όσον αφορά το νομικό πλαίσιο. υπάρχει κάποια ομάδα νομικών στο forum ή στο κόμμα που να μπορεί να βοηθήσει; Η διαμόρφωση της πλάνου έχει (και)αυτή τη προυπόθεση. Τώρα για τα αιτήματα πιστεύω πρέπει να αποφύγουμε το -πληκτικό πια- μοτίβο των αριστερών κομμάτων, όπως αποκλεστική Δημόσια Παιδεία, συνεχείς καταλήψεις, κτλπ, αλλά να κινηθούμε σε άλλα "νερά".
Ως αιτήματα προτείνω για αρχή την διεκδίκηση της αναβάθμισης της δημόσιας εκπαιδευσης, με ότι αυτό συνεπάγεται για τις υποδομές, την μορφωτική φιλοσοφία κ.α., την αλλαγή του καθεστώτος περί πολιτικών δικαιώματων των νέων, την διεκδίκησης της οριστικοποιήσης της χρονικής διάρκειας της θητείας ή την κατάργηση της, την ενίσχυση της ηλεκτρονικής (εξ αποστάσεως) διδασκαλίας αλλά και την δωρεάν παροχή πρόσβασης στο διαδίκτυο για όλους, μαθητές-φοιτητές.

Περιμένω γνώμες!

Antonis_T
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 19:37

Re: Συζήτηση για την ίδρυση Νεολαίας-Συμμετοχή ανηλίκων

Δημοσίευσηαπό Antonis_T » 03 Φεβ 2012, 19:37

Μια παρατήρηση.

Όσοι είναι άνω των 18 μπορούν να είναι μέλη. Οι μικρότεροι που έχουν δριμύ μυαλό και συμμετέχουν στο ΠΕΙΡ μπορούν να συνεισφέρουν στις συζητήσεις και με αυτό τον τρόπο στη λήψη αποφάσεων και τελικά στη διαμόρφωση της πολιτικής μας.

Λόγο για ύπαρξη νεολαίας με τους παλαιοκομματικούς όρους δεν βλέπω, θα πρότεινα δε να αποφευχθεί. Όταν φτάσεις στα 18 έχεις αρκετά ώριμο μυαλό να συνομολογήσεις τις αρχές των ΠΕΙΡ και να συμμετέχεις σαν μέλος. Οι "νεολαίες" (λες κι είναι πολλές κι όχι μία) έχουν λειτουργήσει ως επί το πλείστων οπισθοδρομικά και με όρους συναλλαγής με την μητρική τους εκπόρευση (στη δική μου συνείδηση).
Συγνώμη που ακούγομαι λίγο αποτρεπτικός αλλά έχουμε να σκεφτούμε και το πλαίσιο που μας έχουν ορίσει και το οποίο ευχαρίστως να πολεμήσουμε για να αλλάξει.

Ως τότε, πρέπει κάποια πράγματα να τα πάρουμε από το χέρι και να τα οδηγήσουμε κάπου.

Ευχαριστώ.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

OdysseasTz
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:47
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Συζήτηση για την ίδρυση Νεολαίας-Συμμετοχή ανηλίκων

Δημοσίευσηαπό OdysseasTz » 04 Φεβ 2012, 22:56

@Antonis_T
Νομίζω πως θα έχω διευκρινίσει ότι δεν προτείνω τη δημιουργία κομματικού στρατού νέων, με σκοπό τους βανδαλισμούς, τον τσαμπουκά και το αραλίκι!

Το επιχείρημα "να μην δημιουργηθεί νεολαία, γιατί όπου υπάρχουν είναι άθλιες και έχουν παρασιτική συμπεριφορά " μπορεί εύκολα να μετατραπεί σε "να μην δημιουργηθεί κόμμα, γιατί όπου υπάρχουν είναι (τρις)άθλια και έχουν παρασιτική συμπεριφορά".

Δεν είναι και τόσο λογικό, σωστά;

Ίσως να φταίει και ο όρος "νεολαία" που προκαλεί τέτοια αποστροφή. Αν το Τομέας Νέων ή το Τομέας Ζητημάτων Νεολαίας είναι πιο δόκιμο, οκ κανένα πρόβλημα!

Χωρίς να θέλω να γίνω φορτικός, επιμένω ότι θα ήταν ιδιαίτερα θετικό να ακούγονται και φωνές νεότερων ανθρώπων, οι οποίοι θέλουν να σηκωθούν από τον καναπέ και να κάνουν κάτι για να φέρουν μια αλλαγή προς το καλύτερο.

Ευχαριστώ!

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Συζήτηση για την ίδρυση Νεολαίας-Συμμετοχή ανηλίκων

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Φεβ 2012, 23:34

Μαζί σου 101%
Η πρότασή μου είναι: Νέοι Πειρατές

:D

OdysseasTz έγραψε:Ίσως να φταίει και ο όρος "νεολαία" που προκαλεί τέτοια αποστροφή. Αν το Τομέας Νέων ή το Τομέας Ζητημάτων Νεολαίας είναι πιο δόκιμο, οκ κανένα πρόβλημα!
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

OdysseasTz
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:47
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Συζήτηση για την ίδρυση Νεολαίας-Συμμετοχή ανηλίκων

Δημοσίευσηαπό OdysseasTz » 14 Φεβ 2012, 17:32

1. Έλληνες πολίτες που έχουν το εκλογικό δικαίωμα μπορούν ελεύθερα να ιδρύουν και να συμμετέχουν σε πολιτικά κόμματα, που η οργάνωση και η δράση τους οφείλει να εξυπηρετεί την ελεύθερη λειτουργία του δημοκρατικού πολιτεύματος.
Πολίτες που δεν απέκτησαν ακόμη το δικαίωμα να εκλέγουν μπορούν να συμμετέχουν στα τμήματα νέων των κομμάτων.


από το Σύνταγμα http://www.hellenicparliament.gr/Vouli- ... rticle-31/

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5078
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συζήτηση για την ίδρυση Νεολαίας-Συμμετοχή ανηλίκων

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 14 Φεβ 2012, 18:00

Εγώ θα πρότεινα κάτι εντελώς νέο. Να υπάρχει μεν νεολαία, αλλά να μην μας ενδιαφέρει αν κάποιος είναι μέλος και σε άλλη νεολαία, αρκεί να δέχονται τις αρχές των Πειρατών και να μην φέρνουν τις αντιπαραθέσεις των άλλων κομμάτων στην νεολαία των πειρατών!!! Μάλιστα να μην το λέμε νεολαία πειρατών, αλλά Λέσχη
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Συζήτηση για την ίδρυση Νεολαίας-Συμμετοχή ανηλίκων

Δημοσίευσηαπό adrian » 14 Φεβ 2012, 18:11

ωραια.
τωρα που τελειωσαμε με την ιδρυση του κομματος, παμε για την νεολαια. εγω μεσα.

προτεινω να ακολουθησουμε τα ιδια βηματα με την δημιουργια του κομματος

1) να δουμε αρχικα ποσοι ειμαστε για την νεολαια (δηλαδη ποσοι ειναι μεχρι περιπου 20-25-30 αναλογα πως την ορισουμε)
2) καταστατικο λειτουργιας, βασισμενο στο καταστατικο του κομματος, διαμορφωμενο στις αναγκες της νεολαιας (ισως και με γνωμονα αντιστοιχα καταστατικα αλλων νεολαιων/συλλογων)
3) να τα εχουμε τελειωσει ολα αυτα μεχρι το συνεδριο, οποτε αυτο γινει, οπου θα κατεβασουμε την προταση για επισημη πλεον συσταση της νεολαιας.

ταυτοχρονα:
σιγα σιγα δημιουργια εργαλειων για την νεολαια, παραλληλα με αυτα του κυριως κομματος (υποφορουμ νεολαιας, fb, twitter, υποσελιδα νεολαιας, ολα αυτα)
να δουμε το θεμα του ονοματος. γιατι προσωπικα το "νεολαια" με χαλαει. "νεοι πειρατες" ειναι μια καλη ιδεα.


αλλα σημαντικοτερο απ'ολα, να δουμε τι το διαφορετικο θα εχει να κανει, αλλα και να προσφερει η νεολαια, που να χρηζει ξεχωριστης λειτουργιας.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Συζήτηση για την ίδρυση Νεολαίας-Συμμετοχή ανηλίκων

Δημοσίευσηαπό adrian » 14 Φεβ 2012, 18:15

vasper έγραψε:Εγώ θα πρότεινα κάτι εντελώς νέο. Να υπάρχει μεν νεολαία, αλλά να μην μας ενδιαφέρει αν κάποιος είναι μέλος και σε άλλη νεολαία, αρκεί να δέχονται τις αρχές των Πειρατών και να μην φέρνουν τις αντιπαραθέσεις των άλλων κομμάτων στην νεολαία των πειρατών!!! Μάλιστα να μην το λέμε νεολαία πειρατών, αλλά Λέσχη


καλη ιδεα και αυτη, κατι εντελως νεο.
αυτο που πρεπει να γινει σε καθε περιπτωση ειναι ενας σαφης ορισμος του τι κανει η νεολαια/λεσχη/οτιδηποτε. να ξερουμε τι ειναι.
προσωπικα δεν εχω καποια αλλη ιδεα περα απο την γνωστη απο τα αλλα κομματα των νεολαιων. αν εχει καποιος, παρακαλω ας πει.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Συζήτηση για την ίδρυση Νεολαίας-Συμμετοχή ανηλίκων

Δημοσίευσηαπό anestis » 14 Φεβ 2012, 18:15

και πως σ' αυτή τη φάση, έχοντας μπροστά μας εκλογές πιθανά 29/4
δεν θα στερήσει πολύτιμους ανθρώπινους πόρους από το κόμμα
και την προσπάθειά του για αξιοπρεπή παρουσία :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5078
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συζήτηση για την ίδρυση Νεολαίας-Συμμετοχή ανηλίκων

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 14 Φεβ 2012, 18:22

anestis έγραψε:και πως σ' αυτή τη φάση, έχοντας μπροστά μας εκλογές πιθανά 29/4
δεν θα στερήσει πολύτιμους ανθρώπινους πόρους από το κόμμα
και την προσπάθειά του για αξιοπρεπή παρουσία :)


Πράγματι δεν πιστεύω ότι μπορούμε να οργανώσουμε και νεολαία μέχρι την έναρξη της προεκλογικής περιόδου και δεν έχει ίσως και νόημα για αυτή την εκλογική αναμέτρηση. Μόνο αν βρεθεί κάποιος που θέλει να ασχοληθεί ειδικά και μόνο με αυτό γιατί π.χ. έχει πρόσβαση σε πολλούς νεολαίους. Για τον ίδιο λόγο μιλάω και εγώ για λέσχη και όχι για οργανωμένη νεολαία. Δηλαδή να ανοίξουμε τις ιδέες και τις προτάσεις μας γενικά σε όλους για αρχή. Έτσι κι αλλιώς δεν έχουμε αριστερή-κεντρώα ή δεξιά τοποθέτηση...
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες