Ποια θέλουμε να είναι τα ηλικιακά όρια;

Χώρος για όσους είναι κάτω των 26. Οι υπόλοιποι παρακαλούμαστε να απέχουμε.
OdysseasTz
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:47
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Ποια θέλουμε να είναι τα ηλικιακά όρια;

Δημοσίευσηαπό OdysseasTz » 11 Μάιος 2012, 22:14

Δεν φαίνεται να υπάρχει άλλη πρόταση. Ανοίγω νέο θέμα για μια μικρή εσωτερική ψηφοφορία με την πρόταση 15-25 , με διευκρίνση για όποιους γίνονται 15 εντός του τρέχοντος έτους. Υπάρχουν ενστάνσεις;

Rognan
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 15:33
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Ποια θέλουμε να είναι τα ηλικιακά όρια;

Δημοσίευσηαπό Rognan » 12 Μάιος 2012, 02:21

OdysseasTz έγραψε:Δεν φαίνεται να υπάρχει άλλη πρόταση. Ανοίγω νέο θέμα για μια μικρή εσωτερική ψηφοφορία με την πρόταση 15-25 , με διευκρίνση για όποιους γίνονται 15 εντός του τρέχοντος έτους. Υπάρχουν ενστάνσεις;


Στα ποσα πανε πρωτη λυκειου τα παιδια; 15; Προτινω την ηλικια κατα την οποια διανυουν το πρωτο ετος του λυκειου μιας και μαλλον ειναι ο πιο λογικος τροπος να θεσουμε ενα οριο, στο οποιο μαλλον συμφωνουμε οι περισσοτεροι.

Tritonio
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:31

Re: Ποια θέλουμε να είναι τα ηλικιακά όρια;

Δημοσίευσηαπό Tritonio » 12 Μάιος 2012, 07:00

Προσωπικά δεν βλέπω λόγο να δεχόμαστε ανήλικα μέλη.

1) Δεν θέλω να δω γονέα να φέρνει "με το ζόρι" το παιδί του στο κόμμα όπως έχω δει να γίνεται με άλλα κόμματα. Θέλουμε να έχουμε μέλη που ήρθαν επειδή συνειδητά το αποφάσισαν.
2) Λεφτά/συνδρομή από ανήλικο δεν μπορούμε να δεχτούμε και ούτε νομίζω ότι πρέπει. Αν θέλουν ας τα δώσουν οι γονείς του.
3) Αν δεχόμαστε ότι ένας ανήλικος 15 χρονών μπορεί να ψηφίζει για εσωκομματικά πολιτικά θέματα (τα οποία αργότερα θα τα βγάζουμε πιθανώς στην βουλή ως άποψή μας) τότε δεν βλέπω λόγο να μην μπορεί να ψηφίζει για εξωκομματικά πολιτικά θέματα στις βουλευτικές εκλογές κλπ. Άρα θα έστεκε αν είχαμε και πρόταση ως κόμμα το να κατέβει το όριο κάτω από τα 18 στις εκλογές.

Οι μαθητές είναι ελέυθεροι να κάνουν ότι ομάδα θέλουν μόνοι τους, να μπούνε στο forum και να κάνουν προτάσεις ή να σχηματίσουν ομάδες εργασίας. Αλλά μέλη, γιατί;
My signature was big so I made a page out of it: http://bit.ly/trtsig

OdysseasTz
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:47
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Ποια θέλουμε να είναι τα ηλικιακά όρια;

Δημοσίευσηαπό OdysseasTz » 12 Μάιος 2012, 13:51

Κατα αρχάς, ένα έφηβος 15-16 ετών, δύναται να είναι πολιτικοποιήμενος,μάλιστα σε μεγάλο βαθμό. Εγώ προσωπικά είμαι ανήλικος πειρατής και θέλω να βοηθήσω με όλες μου τις δυνάμεις, γιατί να μην έχω ένα χώρο να οργανώνομαι, να συζητώ, να ενημερώνω και να ενημερώνομαι; Και δεν είμαι ο μόνος. Άρα το να θέλω να συμμετάσχω στο κόμμα που με εκφράζει είναι απόλυτα λογικό. Έπειτα:

1) τα μέλη της νεολαίας θα έχουν δικαίωμα ψήφου για ζητήμματα και θέσεις της νεολαίας και μόνο. Οι βουλευτές δεν θα είναι της Νεολαίας, αλλά του κόμματος.

2)δεν έχει συζητηθεί να υπάρχει σύνδρομη, και ούτε πρόκειται (νομίζω)

3)κανένας 16χρονος δεν είναι τόσο άβουλος, ώστε να εξαναγκαστεί. Μιλάμε για νέους οι οποίοι θα συμμετέχουν αποκλειστικά σε εθελοντική βάση. Με ποιο κίνητρο να εξαναγκαστεί κάποιος; Και στο κάτω-κάτω αυτό είναι καθαρα ενδοοικογενειακό ζήτημα, δεν έχει σχέση με το κόμμα!

OdysseasTz
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:47
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Ποια θέλουμε να είναι τα ηλικιακά όρια;

Δημοσίευσηαπό OdysseasTz » 12 Μάιος 2012, 13:54

Rognan έγραψε:
OdysseasTz έγραψε:Δεν φαίνεται να υπάρχει άλλη πρόταση. Ανοίγω νέο θέμα για μια μικρή εσωτερική ψηφοφορία με την πρόταση 15-25 , με διευκρίνση για όποιους γίνονται 15 εντός του τρέχοντος έτους. Υπάρχουν ενστάνσεις;


Στα ποσα πανε πρωτη λυκειου τα παιδια; 15; Προτινω την ηλικια κατα την οποια διανυουν το πρωτο ετος του λυκειου μιας και μαλλον ειναι ο πιο λογικος τροπος να θεσουμε ενα οριο, στο οποιο μαλλον συμφωνουμε οι περισσοτεροι.


Ναι, στα 15!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες