Νεολαία πειρατών, θέματα/εργασίες προς την ίδρυση

Χώρος για όσους είναι κάτω των 26. Οι υπόλοιποι παρακαλούμαστε να απέχουμε.
adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Νεολαία πειρατών, θέματα/εργασίες προς την ίδρυση

Δημοσίευσηαπό adrian » 07 Μάιος 2012, 14:39

Ας μαζέψουμε το τι πρέπει να γίνει

1) πόσοι ενδιαφερόμαστε.
Νομίζω έχει μαζευτεί ικανός αριθμός ατόμων που να τους ενδιαφέρει η νεολαία

2) στόχοι νεολαίας
Πρέπει να συζητήσουμε το ποιους στόχους εξυπηρετεί η νεολαία, πέρα απο το καθαυτό κόμμα πειρατών.

3) δομή
Χρειαζόμαστε καταστατικό, το οποίο κατα την γνώμη μου πρέπει να είναι ένα copy paste απο το καταστατικό του κόμματος, με μερικές προσαρμογές για τις ανάγκες της νεολαίας. Υπάρχουν μερικά συγκεκριμένα θέματα προς επίλυση, όπως πχ τα ηλικιακά όρια.

Όλα αυτά καλο θα ήταν να φτιαχτεί ένα υποτυπωδες χρονοδιάγραμμα, για να ξέρουμε που κινούμαστε.

Ιδέες;
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

et3rn1ty
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 31 Ιαν 2012, 08:38

Re: Νεολαία πειρατών, θέματα/εργασίες προς την ίδρυση

Δημοσίευσηαπό et3rn1ty » 07 Μάιος 2012, 20:00

Ενδιαφερομαι υπο καποιες προϋποθεσεις. Συμφωνω ιδιαιτερα με το (3)

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Νεολαία πειρατών, θέματα/εργασίες προς την ίδρυση

Δημοσίευσηαπό kailor » 07 Μάιος 2012, 20:25

διαφωνώ κάθετα...

δεν πρέπει κατά την γνώμη μου πάντα, να φτιαχτεί νεολαία... ουτοσάλως οι περισσότεροι είμαστε νέοι. και αυτό το κόμμα φτιάχτηκε για να υπερισχύσουν οι νέοι και να κάνουν πίσω οι γέροι...

Το να φτιαχτεί κάτι διαφορετικό ούτε συμβολίζει κάτι αλλά ούτε χρησιμεύει σε κάτι. Δίνουμε το παρών σε αυτό εδώ το κόμμα και λέμε παντού ότι τα περισσότερα μέλη είναι νέα τα οποία αποφάσισαν να κάτσουν και να παλέψουν για το αύριο που έρχεται.

Το να χωριστεί μπορεί να δημιουργήσει διάσπαση ατόμων και απόψεων και να μην συμφωνούν ούτε μεταξύ τους...

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Νεολαία πειρατών, θέματα/εργασίες προς την ίδρυση

Δημοσίευσηαπό adrian » 07 Μάιος 2012, 22:02

ελα, μεταξυ μας ειμαστε. δεν ειναι κομμα νεων, οσο και να θελουμε να το διαφημισουμε ετσι.
ανοιχτο στους νεους, ναι, αλλα οχι κομμα νεων...
αυτο που θα εξυπηρετουσε η νεολαια κατα την γνωμη μου, ειναι τα εξης
  • συζητηση για αμιγως θεματα νεων
    • παιδεια (1-2-3βαθμια εκπαιδευση)
    • πανεπιστημια
    • σχολεια
    • ψυχαγωγια/αθλητισμος/hobby (για νεανικα πραγματα)
  • Πρωτοβουλιες για δρασεις με στοχο νεους (βλ πχ το camping της γερμανικης νεολαιας πειρατων φετος το καλοκαιρι)
  • υποστηριξη σε εκδηλωσεις του κομματος, πιο οργανωμενα (πχ να αναλαβει η νεολαια το στησιμο (τεχνικα) του συνεδριου)
  • (σημαντικο) ενασχοληση ενδιαφερομενων ανηλικων με τους πειρατες, επισημα πλεον
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

OdysseasTz
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:47
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Νεολαία πειρατών, θέματα/εργασίες προς την ίδρυση

Δημοσίευσηαπό OdysseasTz » 07 Μάιος 2012, 23:43

Νομίζω ότι οι θέσεις και το καταστατικο θα είναι κοινά με αυτά του κόμματος, oπως σωστά το εθεσε ο pappasadrian. Μπορούμε να κάνο

Tώρα μιλώντας για άμεσους στόχους, εγώ θα έβαζα τους εξής:
1)να διευκρινίσουμε την δομή και τον τρόπο λειτουργίας
2)να ξεκαθαρίσουμε τι θέλουμε από την νεολαία. π.χ φοιτητική παράταξη;
3)να γράψουμε ένα κείμενο πρόσκληση σε όλους του νέους να ρθουν μαζί μας σε αυτή την προσπάθεια 4)να ξεκαθαρίσουμε όλα τα νομικά ζητήματα. Θέλει κάποιου είδους δικαστική έγκριση η ίδρυση;
5)να ετοιμάσουμε την παρουσίαση στο συνέδριο και να πάρουμε έγκριση

Για το πρώτο, νομίζω το σύστημα του κόμματος είναι το καλύτερο. Τώρα για τα κατώτερα όρια ηλικίας εγω προτείνω το σύστημα των Γερμανών, με τις βαθμίδες.

Τα αλλα θέλουν αρκετή κουβέντα.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Νεολαία πειρατών, θέματα/εργασίες προς την ίδρυση

Δημοσίευσηαπό adrian » 08 Μάιος 2012, 00:35

Για τις αρχές, χρειάζεται ακόμα λιγότερη δουλειά απο το καταστατικό. Αρκεί νομίζω το "η νεολαία πειρατών αποδέχεται και προωθεί τις αρχές του κόμματος πειρατών", χωρίς περαιτέρω αναφορά, καθώς οι αρχές αλλάζουν.
Ως πρόσκληση, νομζω ένα pm σε όσους έγραψαν στο "ας συστηθουμε", και μια δημοσίευση στο σάιτ αρκούν.

Και κάτι που μας διευκολύνει: η νεολαία ήδη προβλέπεται στο καταστατικό, άρα δεν είναι ανάγκη να περιμένουμε το συνέδριο. Μια απλή ψηφοφορία έγκρισης απο το σώμα θεωρώ πως αρκεί.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Rognan
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 15:33
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Νεολαία πειρατών, θέματα/εργασίες προς την ίδρυση

Δημοσίευσηαπό Rognan » 08 Μάιος 2012, 02:16

Οι νεολεες ειναι ενα απο τα σημεια που δεν μου αρεσουν στα υπαρχοντα "δεδομενα" των πολιτικων δρομενων της χωρας...
Ξερουμε ολοι πανω κατω τι παιζετε με πολλες νεολεες και φοιτιτικες παραταξεις που ειναι αρικτα συνδεδεμενες με κομματα, και ποσο ασχημο ειναι αυτο.
Ειμαι επισης ασχημο κατα την γνωμη μου η προσπαθεια που κανουν καποια απο αυτα να συλεξουν να ηλικιακα μελη, ενω συνχρονος μου φαινετε ανηθικο να υπαρχει θεσμοθετιμενη η κομματοποιηση νεων παιδιων.

Απο εκει και περα ως νεος, αν δημιουργιθει νεολαια των πειρατων ισως να συμετεχω, στο κομμα αυτο καθ'αυτο δεν ειμαι μελος προς το παρων για διαφορους προσωπικους λογους, ισως ομως η νεολαια να μου δωσει την ευκαιρια να ασχολιθω με εναν τροπο που θα μου αρεσε δηνοντας μου συνχρονος την ευκαιρια να βοηθισω την πειρατικη προσπαθεια περισσοτρο απο οτι τωρα.

crimmson
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Μάιος 2012, 21:20

Re: Νεολαία πειρατών, θέματα/εργασίες προς την ίδρυση

Δημοσίευσηαπό crimmson » 09 Μάιος 2012, 18:02

Καλησπέρα, και εγώ διαφωνώ με την ίδρυση νεολαίας γιατί πιστεύω πως η παράταξη των πειρατών έχει ήδη μικρό αριθμό μελών και με αυτή την ενέργεια θα φένεται ακόμα πιο μικρό δεδομένου ότι αποτελεί ένα είδος διάσπασης και διαχωρισμού.

OdysseasTz
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:47
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Νεολαία πειρατών, θέματα/εργασίες προς την ίδρυση

Δημοσίευσηαπό OdysseasTz » 09 Μάιος 2012, 19:54

από crimmson » Μάιος 9th, 2012, 5:02 pm
Καλησπέρα, και εγώ διαφωνώ με την ίδρυση νεολαίας γιατί πιστεύω πως η παράταξη των πειρατών έχει ήδη μικρό αριθμό μελών και με αυτή την ενέργεια θα φένεται ακόμα πιο μικρό δεδομένου ότι αποτελεί ένα είδος διάσπασης και διαχωρισμού.


Δεν αναφέρεται πουθενά ότι όποιος γράφεται στην νεολαία πρέπει να διαγραφεί από το κόμμα. Ίσα-ίσα, έτσι θα αυξηθεί αρκετά ο αριθμος μελών του ευρύτερου κόμματος. ΔΕΝ μιλάμε για αλλον οργανισμό, διαχωρισμένο από το υπολοιπο κόμμα, αλλά για ένα τμήμα του.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Νεολαία πειρατών, θέματα/εργασίες προς την ίδρυση

Δημοσίευσηαπό adrian » 09 Μάιος 2012, 20:04

+1
οπως συμμετεχει ο αλλος δηλαδη σε ομαδες/επιτροπες, ετσι θα μπορει να συμμετασχει και στην νεολαια
συν του οτι μεσω της νεολαιας δεχομαστε και τους κατω των 18
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες