Φοιτιτική παράταξη

Χώρος για όσους είναι κάτω των 26. Οι υπόλοιποι παρακαλούμαστε να απέχουμε.
ironis24
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 15:30

Re: Φοιτιτική παράταξη

Δημοσίευσηαπό ironis24 » 01 Μάιος 2012, 13:36

Ο καλά. Αν είναι να είμαστε έτσι σαν τους άλλους άντε γεια. Μην πέφτουμε και εμείς στη σαπίλα. Μακριά από ό,τι έχουμε συνηθίσει παρατάξεις κτλ διαφορετικά δεν αλλάζεις τίποτα

et3rn1ty
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 31 Ιαν 2012, 08:38

Re: Φοιτιτική παράταξη

Δημοσίευσηαπό et3rn1ty » 07 Μάιος 2012, 00:36

Αν και δεν υπαρχει κατι το οποιο να μας σταματα απο την ιδρυση φοιτητικης παραταξης, ειμαι, προσωπικα, καθετα αντιθετος. Εξηγω το λογο

Ξεκιναμε και λεμε και προσπαθουμε να δειξουμε στον κοσμο οτι ειμαστε ενα κομμα νεο, συγχρονο και διαφορετικο. Οτι δεν ακουλουθουμε τις πολιτικες του παρελθοντος, οτι ειμαστε εναντια σε καθε μορφης διαπλοκη και διαφθορα. Εχω την αποψη οτι μια φοιτητικη παραταξη (οσο διαφορετικα και να λειτουργει απο ολες τις αλλες) δεν δειχνει αυτη την φυση των Πειρατων. Στα δυο χρονια που ειμαι στο πολυτεχνειο, βλεπω οτι ο βασικος αξονας διαφθορας ξεκιναει απο εκει, και εκτεινεται προς τα πανω, και προς καθε αλλη κατευθυνση.
Λεγοντας το αυτο δεν λεω οτι κινδυνευουμε να γινουμε σαν τους αλλους. Λεω οτι κινδυνευουμε να δειξουμε (στο ευρυ κοινο) οτι ειμαστε σαν αυτους, και (οπως βλεπουμε και απο τα αποτελεσματα των εκλογων) αυτο ειναι κατι το οποιο απωθει τον κοσμο: Ενα κομμα "ανεξαρτητων" ελληνων που μεχρι πριν δυο μηνες ηταν βουλευτες της Νεας Δημοκρατιας συγκεντρωνει ποσοστα 10%. Τελικα, το πως φαινεσαι στους αλλους ειναι πολυ σημαντικοτερο απο το τι εισαι πραγματικα.
Και προχορω στο βασικο λογο που ειμαι καθετα αντιθετος: Ενα φοιτητικο κομμα, οσο καθαρο, διαφανες και αγνο και να ειναι, δεν παυει να βρισκεται μεσα στον βοθρο του ελληνικου κομματικου πανεπιστημιου. Οσοι εχουμε παει σε συνελευσεις, οσοι εχουμε προσπαθησει να συζητησουμε, γνωριζουμε ποσο δογματικες, ανενδοτες και αυστηρες ειναι αυτες οι παραταξεις. Δεν μας ταιριαζει. Θεωρω την ιδρυση πολιτικου κομματος αναγκαιο κακο ωστε να αλλαξει η χωρα. Εαν μπορουσαμε να κατεβουμε στις εκλογες με καποιο αλλο τροπο και να εχουμε οποιαδηποτε ελπιδα, θα το προτιμουσα. Δεν εχουμε ομως αυτη τη δυνατοτητα, γιατι δεν μας τη δινει ο νομος. Το να δημιουργησουμε και φοιτητικο παραρτημα ειναι, για εμενα, ενα μονοπατι που δεν πρεπει να ακολουθησουμε.

Για να ειμαι πληρως ξεκαθαρος: Εγω προσωπικα ειμαι κατα τις γενικης κομματικοποιησης του πανεπιστημιου, και, αν και μπορει να φαω ιντερνετικες φαπες, η αποδυναμωση των παραταξεων με κανει να θελω να στηριξω εν μερει το νομο Διαμαντοπουλου, παρα τα χιλια δυο στραβα του. Μπορουμε και πρεπει να ερθουμε σε επαφη με οσο περισσοτερους φοιτητες και νεους μπορουμε, αλλα μεσα απο συζητηση και επαφη μαζι τους. Η φοιτητικη παραταξη ειναι ο λαθος τροπος να το κανουμε.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Φοιτιτική παράταξη

Δημοσίευσηαπό adrian » 07 Μάιος 2012, 01:16

οι παραταξεις (πολιτικες) ειναι οντως αγκαθι στο πανεπιστημιο. Θεωρω οτι φοιτητες τριτοβαθμιας εκπαιδευσης εχουν την ικανοτητα να οργανωθουν για να προωθησουν/υπερασπισουν τα ζητηματα που τους απασχολουν, χωρις την ομπρελα κομματος. οποιουδηποτε κομματος.
απο εκει και περα, βεβαια, δεν μας εμποδιζει κανεις να κανουμε τιποτα, και προσωπικα, ειτε ετσι ειτε αλλιως, ειμαι μεσα.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

et3rn1ty
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 31 Ιαν 2012, 08:38

Re: Φοιτιτική παράταξη

Δημοσίευσηαπό et3rn1ty » 07 Μάιος 2012, 13:16

pappasadrian έγραψε:οι παραταξεις (πολιτικες) ειναι οντως αγκαθι στο πανεπιστημιο. Θεωρω οτι φοιτητες τριτοβαθμιας εκπαιδευσης εχουν την ικανοτητα να οργανωθουν για να προωθησουν/υπερασπισουν τα ζητηματα που τους απασχολουν, χωρις την ομπρελα κομματος. οποιουδηποτε κομματος.

+1. Ας επικοινωνησουμε μεταξυ μας ανα πανεπιστημιο να βρεθουμε, αλλα οχι υπο παραταξη

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Φοιτιτική παράταξη

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 07 Μάιος 2012, 14:41

Τωρα που διαλυεται ο δικομματισμος ειναι ευκαιρια να διαλυθουν και οτι αθλιο εχουν κτισει.
Παραταξεις φοιτητων και συνδικαλισμούς που περνανε κομματικη γραμμη πρεπει να διαλυθουν και ευτυχως οδευουμε προς τα εκει.

Οποιος ενδιαφερεται για το καλο των εκπαιδευτικων ιδρυματων μπορει να το κανει διχως κομματικο μανδυα.
ΔΑΠ/ΠΑΣΠ/ΠΚΣ/ΕΑΑΚ και απο την αλλη ΠΑΣΚΕ/ΔΑΚΕ κλπ.
Το πελατειακο κρατος μας εχει κοστισει.
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Φοιτιτική παράταξη

Δημοσίευσηαπό anestis » 08 Μάιος 2012, 11:28

Θα μπορούσε να μαζέψει στη σχολή του Ομάδα Πειρατών με βάση τις αρχές μας
χωρίς επίσημη δομή, εξηγώντας μάλιστα τη διαφορά.

just my 2 cents
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Rognan
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 15:33
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Φοιτιτική παράταξη

Δημοσίευσηαπό Rognan » 08 Μάιος 2012, 14:38

Τα πανεπιστιμια ειναι ενα ξεχωριστος χωρος απο την κοινωνια μας, για αυτον τον λογο και εχει ξεχωριστες παραταξεις. Ειναι ενας χορος οπου δημιουργουνται και διαδιδοντε ιδεες! Για αυτο λοιπον οι παραταξεις του οφειλουν να ειναι ανεξαρτιτες και να ειναι πολοι δημιουργιας, συζητης, διαδοσης! Το να υπαρχουν παραταξης-φερεφονα πολιτικων κομματων καταστρεφει την ουσια των πανεπιστιμιακων χορων.

OdysseasTz
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:47
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Φοιτιτική παράταξη

Δημοσίευσηαπό OdysseasTz » 08 Μάιος 2012, 15:40

Είμαι και εγώ κατά της φοιτητικής παράταξης. Ναι στην δραστηριοποιήση σε τέτοιους χώρους μέσω της νεολαίας.

IronAmm
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 08 Μάιος 2012, 23:25

Re: Φοιτιτική παράταξη

Δημοσίευσηαπό IronAmm » 08 Μάιος 2012, 23:30

Και εγώ κατά , το πανεπιστήμιο και ο "φοιτητής" έχει διαφορετικό σκοπό ..
Όχι αυτό -> http://www.youtube.com/watch?v=-e0_T9yOgwU
Από εκει και εμπρός ενημέρωση και τα λοιπά προφανώς είναι θεμιτή και επιθυμητή ..!

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Φοιτιτική παράταξη

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 21 Μάιος 2012, 20:45

Συγγνώμη που επεμβαίνω (ως 35) αλλά η φοιτητική "παράταξη" είναι παρωχημένη σαν έννοια. Οργανωθείτε σαν νεολαία, και αν υπάρχει η ανάγκη δραστηριοποιήστε και στα πανεπιστήμια σας σαν ανεξάρτητοι πολίτες. Δεν πιστεύω πως μας χρειάζονται παρωδίες "ανεξάρτητων παρατάξεων" στυλ ΔΑΠ και ΠΑΣΠ. Τα πανεπιστήμια ανήκουν σε όλους και (θα έπρεπε να) είναι χώρος ελεύθερης ανταλλαγής ιδεών και όχι κομματικό τσιφλίκι. Το κόμμα πειρατών, παρόλο που είναι διαφορετικό, παραμένει κόμμα. Και δεν έχει θέση στο πανεπιστήμιο.
Προσωπική άποψη πάντα.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες