ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΟΑΣΕ

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΟΑΣΕ

Δημοσίευσηαπό anestis » 30 Απρ 2012, 19:46

ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ?

Γραφείο Δημοκρατικών Θεσμών και
Ανθρώπινων Δικαιωμάτων του ΟΑΣΕ
Αποστολή Αξιολόγησης Εκλογών
Πρόωρες Βουλευτικές Εκλογές, 6 Μαΐου 2012

Αξιότιμε Κύριε Πρόεδρε,

Ύστερα από πρόσκληση της Μόνιμης Αποστολής της Ελληνικής Δημοκρατίας στον ΟΑΣΕ, το Γραφείο Δημοκρατικών Θεσμών και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του ΟΑΣΕ (OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights - ODIHR) απέστειλε στην Ελλάδα μια εξαμελή Αποστολή Αξιολόγησης Εκλογών να παρακολουθήσει τις πρόωρες εκλογές της 6ης Μαΐου 2012.

Θα ήθελα να σας ζητήσω όπως μου παράσχετε τη δυνατότητα να συναντηθώ με εσάς προσωπικά η με εκπρόσωπό σας, ώστε να συζητήσουμε θέματα που άπτονται των εκλογών, όπως το νομικό πλαίσιο για τις εκλογές, η προεκλογική εκστρατεία, η κάλυψη από τα ΜΜΕ και η χρηματοδότηση της προεκλογικής εκστρατείας.

Συνεπώς, θα σας ήμουν ευγνώμων αν θα μπορούσαμε να είχαμε μια συνάντηση μέσα στην τρέχουσα εβδομάδα, το συντομότερο δυνατό.

Για λεπτομέρειες επικοινωνήστε με την συνεργάτη της αποστολής, κα. Ελισσάβετ Καραγιαννίδου, στο τηλέφωνο 6937309934 ή στη ηλεκτρονική διεύθυνση greeceeam@gmail.com.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκρισή σας στο αίτημά μας.


Με εκτίμηση,

Boris Frlec, πρέσβης
Επικεφαλής της Αποστολής του ΟΑΣΕ για την Αξιολόγηση των Εκλογών
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΟΑΣΕ

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 30 Απρ 2012, 19:54

Αν μου δώσετε μια λίστα με όλα τα στραβά και παλαβά που κληθήκαμε να αντιμετωπίσουμε, ευχαρίστως να την κάνω εγώ.

Edit: Εάν κάποιος από αυτούς που τα ξέρουν ήδη όλα αυτά από πρώτο χέρι είναι διαθέσιμος βέβαια και προτιμάει να κάνει εκείνος την συνάντηση, φυσικά καλύτερα να την κάνει. Απλώς προσφέρομαι σε περίπτωση που οι εν λόγω πειρατές δεν έχουν χρόνο στην διάθεσή τους.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΟΑΣΕ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 30 Απρ 2012, 23:54

Όποιος/α ασχοληθεί, θα πρέπει να επικεντρωθεί στα όλα, όσα, προβλήματα δημιούργησε η επιλογή των κυβερνώντων, ως προς τα χρονικά περιθώρια των εκλογών.
Καθυστέρηση (εσκεμμένα;) στην παροχή χαρτιού, χρονικά περιθώρια στραγγαλιστικά (λαμβάνοντας υπ` όψιν τα Σ/Κ που μεσολαβούν, αργίες Πάσχα, την απεργία της πρωτομαγιάς).
Επιλογή χαρτιού, διαφορετικών μεγεθών (άρα και διαφορετικής δυσκολίας εκτύπωσης), υπέρ των κομμάτων που εκπροσωπούνται στο "κυνοβούλιο" έναντι των μη.
Για να μην αναφερθώ στην ελλειπή ενημέρωση όσων από τα κόμματα συμετείχαν στην όλη διαδικασία: Προετοιμασία/προσαρμογή/εφαρμογή/υλοποίηση, ενός εκλογικού νόμου πολύπλοκου με συνεχή προσκώματα προς τα μικρά, άρα άπειρα κόμματα. "Φυλλάδες" δήθεν ενημερωτικές, γραμμένες με μαρκαδόρους (τις έχω πρόχειρες σε πρώτη ζήτηση από όποιον/α ασχοληθεί), οι οποίες στον 21ο αιώνα θα ενημέρωναν (υποτίθεται) τους αρμόδιους, εντεταλμένους των κομμάτων.
Άλλο τυπικό δείγμα η αυθαίρετη απόφαση των τραπεζών (πρωτοφανές, φαινόμενο) περι της πιστοποίησης όλων των μικροκαταθετών που πήγαιναν στις τράπεζες για να συνδράμουν τον εκλογικό μας αγώνα.
Να μην χαριστεί σε τίποτα και να αναφέρει τα όποια προβλήματα δημιούργησαν στα "μικρά" κόμματα. Να δείξει, όσο γίνεται πιο πειστικά, την στοχευμένη, επι τούτου, μεροληψία υπέρ των κομμάτων που ήδη έχουν εκπροσώπηση στην βουλή, έναντι των νέων, χωρίς εκπροσώπηση (φανερό πως κάτι φοβούνται).
Τελευταία επεξεργασία από 2 και laskaris_vasilis, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΟΑΣΕ

Δημοσίευσηαπό mankasp » 01 Μάιος 2012, 00:11

Μην ξεχάσετε να αναφερθείτε και στον εκλογικό νόμο φυσικά.
https://twitter.com/e_kastrinakis

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΟΑΣΕ

Δημοσίευσηαπό agelos » 01 Μάιος 2012, 00:33

λογικα καποιος απο αθηνα σωστα?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΟΑΣΕ

Δημοσίευσηαπό omissman » 01 Μάιος 2012, 01:21

προσφερομαι να παω εγω μαζι με τη Λουϊζα, αφου κανουμε μια συναντηση - ενημερωση και με τα μελη που ειχαν αμεση εμπειρια απο τις υπολοιπες ειδικες δυσκολιες (π.χ. προμηθεια χαρτιου κλπ) οπως ο Βασιλης Λασκαρης κ.α.
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΟΑΣΕ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 01 Μάιος 2012, 02:07

προσφερομαι να παω εγω μαζι με τη Λουϊζα,


+1
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΟΑΣΕ

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 01 Μάιος 2012, 02:20

+10
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

vagenasd
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 14:48
Τοποθεσία: Athens Greece

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΟΑΣΕ

Δημοσίευσηαπό vagenasd » 01 Μάιος 2012, 08:46

+1000 ΟΚ Λουΐζα και Γιώργος Μισουλης

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΟΑΣΕ

Δημοσίευσηαπό James » 01 Μάιος 2012, 10:48

Διαθέσιμος να πάω και εγω.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες