Στελέχωση Επιτροπής για τα Πνευματικά Δικαιώματα

(Copyright & Πατέντες)
nicgavalakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 11:41

Στελέχωση Επιτροπής για τα Πνευματικά Δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό nicgavalakis » 14 Μαρ 2012, 16:14

Μετά από τη συνάντηση της Κυριακής (11/3) θα ήθελα να εκφράσω και εδώ το αίτημα μου να δημιουργηθεί μια Επιτροπή για τη διαπραγμάτευση και παρουσίαση των ζητημάτων της πνευματικής ιδιοκτησίας. Όλοι γνωρίζουμε ότι το συγκεκριμένο ζήτημα βρίσκεται στον πυρήνα των αιτημάτων των πειρατών εξαρχής. Η ομάδα μπορεί να αναπαράγει τις θέσεις του διεθνούς κόμματος των πειρατών, αλλά και των επιμέρους εθνικών κομμάτων, ή/και κάθε ειδικού πάνω στα συγκεκριμένα ζητήματα αλλά και του προέδρου των πειρατών. Η αναπαραγωγή μπορεί να γίνεται είτε με μεταφράσεις είτε με παρουσιάσεις βασικών ή/και εξειδικευμένων θεμάτων.

Στο βαθμό που υπάρχει επαρκής κατάρτιση είναι δυνατή και η συγγραφή πρωτότυπων κειμένων και ιδεών. Μάλιστα προτείνω στη συγκεκριμένη ομάδα να συμμετέχουν κατά βάση νέοι έως 29 ετών χωρίς να αποκλείονται οι υπόλοιποι. Σκοπός είναι η επικέντρωση στα ζητήματα που απασχολούν άμεσα τους νέους σε σχέση με την πνευματική ιδιοκτησία. Βασική προϋπόθεση θα ήταν η όρεξη για προσφορά στο κοινό καθώς και η καλή χρήση μιας ξένης γλώσσας (κατά προτίμηση της αγγλικής λόγω του όγκου των κειμένων).

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Στελέχωση Επιτροπής για τα Πνευματικά Δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό James » 08 Μάιος 2012, 22:02

Να αρχίσουμε σιγά σιγά;
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Στελέχωση Επιτροπής για τα Πνευματικά Δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 08 Μάιος 2012, 23:02

Δεν είμαι νέος κάτω των 29.
Με αφήνετε να σας κάνω παρέα στην επιτροπή;
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες