Ευρωπαϊκό δικαστήριο: Επιτρέπεται η μεταπώληση αδειών χρήσης

(Copyright & Πατέντες)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Ευρωπαϊκό δικαστήριο: Επιτρέπεται η μεταπώληση αδειών χρ

Δημοσίευσηαπό baskin » 04 Ιούλ 2012, 15:42

Πολύ σημαντική εξέλιξη.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Ευρωπαϊκό δικαστήριο: Επιτρέπεται η μεταπώληση αδειών χρ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 04 Ιούλ 2012, 16:58

Παύλο, αν και έγινα μαλιοκούβαρα, απέκτησα μία μικρή εικόνα.
Θέλει μελέτη (από μέρους μου) αλλά, όπως και να έχει, σε ευχαριστώ.
(Μου μπήκαν "ιδέες")!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Ευρωπαϊκό δικαστήριο: Επιτρέπεται η μεταπώληση αδειών χρ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 04 Ιούλ 2012, 16:59

-
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Ευρωπαϊκό δικαστήριο: Επιτρέπεται η μεταπώληση αδειών χρ

Δημοσίευσηαπό pav » 04 Ιούλ 2012, 20:56

Ούτε εγώ διάβασα όλα τα κείμενα, αλίμονο.

Ακολουθεί πολιτική διαφήμιση. Εεεε, προσωπική άποψη. :)

Η ουσία της υπόθεσης είναι ότι τα τελευταία χρόνια (10; 20;) έχει γίνει μια στροφή προς τις "άδειες χρήσης" (EULA) που απαγορεύουν ένα κάρο πράγματα με το έτσι θέλω (ασχέτως με το αν καταπατούν έτσι τα δικαιώματα των καταναλωτών) και ένα από αυτά είναι ότι απαγορεύουν την μεταπώληση.
Σου λέει η Oracle, για παράδειγμα:
"Κοίτα, εγώ δεν σου πουλάω το λογισμικό, σου δίνω προσωπική άδεια χρήσης που ισχύει με αυτούς τους κανόνες κτλ κλπ. Δηλαδή δεν σου πουλάω τίποτα, σου παρέχω μια υπηρεσία, στο νοικιάζω και θα κάνεις ότι σου πω."

Όσο και να ξεσκίζονται όμως, οι περισσότεροι τους έχουν γραμμένους γιατί αυτές οι άδειες χρήσης (που πολλές φορές βγαίνουν στην οθόνη μας κατά την εγκατάσταση ενός προγράμματος και απλά πατάμε Next, Next, Check, Next, Next) δεν έχουν νομική υπόσταση, αλλά και πολλές φορές είναι αντίθετες με τα δικαιώματά μας.

Παρόλο που αυτή η απόφαση είναι πολύ καλή και θα μας κρατήσει σώους για λίγο καιρό, το παιχνίδι έχει περάσει πλέον αλλού: Στις online υπηρεσίες και το "cloud" που είναι της μόδας. Εκεί δεν αγοράζουμε τίποτα από κανένα μαγαζί και δεν παίρνουμε κανένα DVD για να εγκαταστήσουμε στον υπολογιστή μας. Είναι το gmail*, το facebook*, το paypal, το battle.net και το steam. Είναι το "streaming" όπου πληρώνεις πια συνδρομή για τις υπηρεσίες και δεν σου μένει τίποτα, όλα βρίσκονται αποθηκευμένα στους servers σε κάποιο data-center (στη χώρα των ελεύθερων). Η νομοθεσία όμως δεν συμβαδίζει στις εξελίξεις με αποτέλεσμα να είμαστε λίγο φαρ-ουέστ: Κάθε ιδιωτική εταιρία θεσπίζει τους κανόνες που θέλει η ίδια και φράζει ή καταργεί λογαριασμούς χρηστών χωρίς ούτε καν να δώσει εξηγήσεις. Χώνονται μέσα και διάφορες κυβερνήσεις, πολλές φορές εκ μέρους ιδιωτικών συμφερόντων και ο μόνος που χάνει συνεχώς είναι ο πολίτης.

Το χειρότερο, κατά τη γνώμη μου, σε αυτή την υπόθεση είναι ότι οι νέες γενιές δεν καταλαβαίνουν γιατί αυτό μπορεί να είναι προβληματικό. Δεν τους έχει τύχει τίποτα ακόμη γιατί στην Ελλάδα είμαστε λίγο πιο πίσω (και στα καλά και στα κακά!). Αρκεί να μπορούν να παίζουν farmville και να κατεβάζουν και καμιά ταινία χαμογελώντας συνωμοτικά. Γιαυτό και δεν τους ενδιαφέρει ή, ακόμη χειρότερα, ασπάζονται την άποψη ότι "ιδιωτική εταιρία είναι, δικαίωμα της να κάνει ότι θέλει".

Το έργο μας προβλέπεται δυσκολότερο απ' ότι σε άλλες χώρες. Δεν έχουμε μόνο να πείσουμε τον κόσμο ότι όλοι μαζί μπορούμε, πρέπει να τον ενημερώσουμε και να του εξηγήσουμε τι συμβαίνει για εμάς χωρίς εμάς ή αλλιώς θα βρεθούμε προ εκπλήξεως.

* Στις υπηρεσίες που δεν πληρώνεις, είσαι το προϊόν, όχι ο πελάτης.

Ουφ... τα είπα και ξαλάφρωσα! :P


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες