iznogood wrote:

Rainmaker

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 13 Ιουν 2012, 22:49

ergoil έγραψε:Δυστυχώς, αυτή την στιγμή δίνει λογαριασμό. Το αν είναι καλός ή κακός, θα φανεί στην συνέχεια, από το πόσο θα σεβαστεί την ψήφο των υπολοίπων, των μη μεγάλων χορηγών.

άλλο ο λογαριασμός της τσέπης του και άλλο ο λογαριασμός του κόμματος. όποτε θες μας το παιζεις έξυπνος και οποτε θες χαζός διάλεξε τελικα τι είσαι?

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: UPDATE

Δημοσίευσηαπό ergoil » 13 Ιουν 2012, 22:58

Rainmaker έγραψε:
ergoil έγραψε:Δυστυχώς, αυτή την στιγμή δίνει λογαριασμό. Το αν είναι καλός ή κακός, θα φανεί στην συνέχεια, από το πόσο θα σεβαστεί την ψήφο των υπολοίπων, των μη μεγάλων χορηγών.

άλλο ο λογαριασμός της τσέπης του και άλλο ο λογαριασμός του κόμματος. όποτε θες μας το παιζεις έξυπνος και οποτε θες χαζός διάλεξε τελικα τι είσαι?


εγώ πάντως έχω καταλάβει άλλο.

Ότι ούτε για τα όσα ξοδεύει από την τσέπη του θέλει να δίνει λογαριασμό, αλλά ούτε και στο κόμμα θέλει να δίνει αναλυτικό λογαριασμό, για τα ελλείματα που καλύπτει. Γιαυτό άλλωστε και ο τρόπος κάλυψης των ελλειμάτων δεν αναλύεται λεπτομερειακά. Είναι αξιοσημείωτη επίσης η τόσο ένθερμη υποστήριξή του στο να κατέβει το κόμμα στις εκλογές, και πιστεύω έχει σίγουρα να κάνει με την προειλημενη απόφασή του να καλύψει τα όποια ελλείματα.

Κάνει καλά; κάνει άσχημα;

Αυτό εξαρτάται από την προέλευση των χρημάτων (δηλαδή αν είναι απο την τσέπη του ή όχι) αλλά κυρίως και άσχετα από το που προέρχονται τα χρήματα, κυρίως εξαρτάται από τους προσωπικούς στόχους και τις επιδιώξεις του. Για το πως δηλαδή θέλει ο ίδιος αυτό το κόμμα να εξελιχθεί και για το αν θα θελήσει, λόγω του ότι πληρώνει, να το επηρεάσει και να το κατευθύνει κόντρα στις αποφάσεις της πλειοψηφίας των φτωχο-πειρατών.

Γιαυτό λέω, ή πολύ κακός είναι, ή πολύ καλός.

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Κεντρική Προεκλογική εκδήλωση Κόμματος

Δημοσίευσηαπό ergoil » 14 Ιουν 2012, 10:55

Άρθρο 2.1 του καταστατικου: "Το κόμμα Πειρατών Ελλάδας έχει ως βασική Αρχή τη δημοκρατική οργάνωση και λειτουργία του, με ψηφιακές διαδικασίες όπου αυτό είναι εφικτό και εφαρμογή της Άμεσης Δημοκρατίας στο εσωτερικό του. "


Κάποιοι τοποθετήθηκαν υπερ της συμμετοχικής (και/ή της άμεσης) δημοκρατίας. Αυτό είναι καταστατική εκτροπή. Όσοι πλαγίως υποστηρίζουν μορφώματα όπως την συμμετοχική δημοκρατία, και όχι ξεκάθαρα την άμεση, ιδίως μάλιστα για το εσωτερικό του κόμματος, σύμφωνα με το καταστατικό θα έπρεπε να διαγραφούν απο το κόμμα , αφού εκφράζονται ενάντια στις αρχές του άρθρου 2. Φυσικά εγώ διαφωνώ με την διαγραφή οποιουδήποτε, αλλά δυστυχώς έτσι λέει το καταστατικό.

Άρθρο 5.3 : Η απόρριψη μιας αίτησης από το κόμμα συνοδεύεται από έγγραφη αιτιολόγηση προς τον ενδιαφερόμενο. Ενδεικτικά, λόγο απόρριψης μπορεί να αποτελέσουν: η μετά την αίτηση δραστηριοποίησή του υποψήφιου υπέρ άλλου κόμματος ή φορέα ελεγχόμενου από κόμμα, η άποψη της Διοικούσας Επιτροπής ή της Επιτροπής Διαιτησίας ότι η αποδοχή της συγκεκριμένης αίτησης θα έβλαπτε την εικόνα του κόμματος, η έκφραση εκ μέρους του υποψηφίου ιδεών μη συμβατών με τις αρχές του άρθρου 2 του παρόντος, καθώς και η συμμετοχή του ενδιαφερομένου σε ομάδα συμφερόντων με δομημένη μεθοδολογία.


Αλλά ποιός το λαμβάνει υπόψην το καταστατικό, έτσι; ;) :P Όυτως η άλλως και το ίδιο το καταστατικό πέφτει σε αντιφάσεις, στο άρθρο 2 μιλάει ξεκάθαρα για άμεση δημοκρατία στο εσωτερικό του κόμματος, σε παρακάτω άρθρα όμως πολλές φορές περιγράφει μια δημοκρατία που μόνο άμεση δεν είναι, και μάλιστα σε ορισμένα άρθρα θεσμοθετεί μέχρι και την τυραννία της ΔΕ.

Έχουμε μια ξεκάθαρη περίπτωση γραφής παρανόμων. Έχω βαρεθεί να τα λεω.... :roll:

Rainmaker

Re: UPDATE

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 14 Ιουν 2012, 12:02

ergoil έγραψε:
Γιαυτό λέω, ή πολύ κακός είναι, ή πολύ καλός.


...Κοντός ψαλμός αλληλούια!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

τροποποίηση εκλογικου νόμου

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 16 Ιουν 2012, 14:45

Οπότε καλό είναι εμείς τα μη μέλη να τους δείξουμε τι μπορούμε να κάνουμε μήπως και πειστούν τα μέλη να μας ακολουθήσουν


Για να σε δω βρε "βλάμη", πέρα από λόγια/αντίδραση, τι άλλο καταφέρνεις;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

τροποποίηση εκλογικου νόμου

Δημοσίευσηαπό ergoil » 16 Ιουν 2012, 14:55

Σταμάτης έγραψε:
Δεν έχω πρόβλημα να συμμετέχω σ'αυτή την ψηφοφορία, αλλά πώς δουλεύει; Έκανα εγγραφή αλλά δεν βρίσκω κάποιο click button για το "συμφωνώ" "διαφωνώ", εκτός αν είναι ποιο σύνθετο το θέμα.
.


Δες εδώ

Προς τον λογοκριτή. Μην διαγράψεις την απάντησή μου, θα αναγκαστώ να του στείλω προσωπικό μήνυμα.
Και θα ρεζηλευτήτε στα μάτια ενός ακόμα νέου, για μια ακόμα φορά.
Κάθε προσωπικό μήνυμα που στέλνω λόγω λογοκρισίας, είναι μια ακόμα απόδειξη του ότι δεν έχετε αρχές.
Από 0.5%, θα πάτε στο 0.1% με αυτές τις συμπεριφορές.

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: τροποποίηση εκλογικου νόμου

Δημοσίευσηαπό ergoil » 16 Ιουν 2012, 15:08

laskaris_vasilis έγραψε:
Οπότε καλό είναι εμείς τα μη μέλη να τους δείξουμε τι μπορούμε να κάνουμε μήπως και πειστούν τα μέλη να μας ακολουθήσουν


Για να σε δω βρε "βλάμη", πέρα από λόγια/αντίδραση, τι άλλο καταφέρνεις;


Για να μπορέσει να λειτουργήσει το σύστημα του Iam, πρέπει να ενεργοποιηθούν τα wikibots. Δυστυχώς τόσο στο wiki του vasper (ο οποίος φiλοξενεί τον Iam), όσο και στο wiki των πειρατών, τα bots απαγορεύονται. Όμως τα bots είναι απαράιτητα σε ένα biki. Αν δεν υπήρχαν τα bots, δεν θα υπήρχε βικιπεδια σήμερα.
Και πολύ μικρότερη θα ήταν, και με περισσότερα λάθη, και κυρίως θα την είχαν φάει οι βάνδαλοι.

Ο λόγος που δεν ενεργοποιούν τα bots, είναι γιατί δεν ξέρουν τι είναι αυτό, και το φοβούνται. Το κάθε καράβι αρμενίζει ανάλογα με τον καπετάνιο του. Όσο πιο άσχετος είναι ο καπετάνιος, τόσο πιο άσχετα αρμενίζει το καράβι.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 16 φορά/ες συνολικά

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: τροποποίηση εκλογικου νόμου

Δημοσίευσηαπό adrian » 16 Ιουν 2012, 15:17

https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: iznogood wrote:

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 16 Ιουν 2012, 15:21

για να μπορέσει να λειτουργήσει το σύστημα του Iam, πρέπει να ενεργοποιηθούν τα wikibots.
δυστυχώς τόσο στο wiki του vasper, όσο και στο wiki των πειρατών, τα bots απαγορεύονται.
Όμως τα bots είναι απαράιτητα σε ένα biki.
Αν δεν υπήρχαν τα bots, δεν θα υπήρχε βικιπεδια σήμερα.
Και πολύ μικρότερη θα ήταν, και με περισσότερα λάθη, και κυρίως θα την είχαν φάει οι βάνδαλοι.


Επειδή "λαϊκίζεις" ασύστολα σου απαντώ:
Η πρότασή σου, προς τον φίλο των πειρατών, ήταν αυτή που παρέθεσα προηγούμενα.
Κάνε το λοιπόν,σε συνεργασία με όποιον θέλεις (αν χρειαστείς και την βοήθειά μου, σου την προσφέρω χωρίς κουβέντα).
Μην περιμένεις τον Vasper και τον όποιο "Vasper" για να βοηθήσουν την ιδέα σου (από την στιγμή που δεν μπορείς να τους πείσεις). Η Άμεση Δημοκρατία άλλωστε έχει σαν πρώτο της "συστατικό" την πειθώ.
Βάλε την "γκλάβα" σου να δουλέψει, πείσε όποιους θέλεις να συνεργαστούν μαζί σου και υλοποίησε αυτό που θέλεις.
Αν δεν τα κάνεις όλα αυτά, σημαίνει πως, είτε είσαι "καλικάντζαρος" είτε αερολογείς.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και laskaris_vasilis, έχει επεξεργασθεί 16 φορά/ες συνολικά
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: τροποποίηση εκλογικου νόμου

Δημοσίευσηαπό ergoil » 16 Ιουν 2012, 15:22

pappasadrian έγραψε:παραβιαζεις 5 ψηφισμενους κανόνες του φόρουμ

εγω τι πρεπει να κανω?



Τι να κάνεις; Να κάνεις την δουλειά σου.
Εσύ την δουλειά σου, και εγώ την δικιά μου. :)
Σβήσε ότι θες, εγώ θα του στείλω πμ του σταμάτη, και ας κρίνει αυτός από μόνος του αν το μήνυμά μου παραβιάζει κάποιο πραγματικό κανόνα, ή αν παραβιάζει του φανταστικούς δικούς σου κανόνες .


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες