iznogood wrote:

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Μπούσουλας

Δημοσίευσηαπό ergoil » 11 Ιουν 2012, 10:27

mankasp έγραψε:edited:
Πως μπορεί το Κόμμα Πειρατών να δώσει λύση ενάντια στην οικονομική κρίση;
Επιγραμματικά καταπολεμώντας τη διαφθορά και τις σπατάλες μέσω της Διαφάνειας στο δημόσιο τομέα και τη διεξαγωγή δημοψηφισμάτων για ότι αφορά το σύνολο του κράτους (όπως για παράδειγμα τον κρατικό προϋπολογισμό) και πλήρη δημοσιοποίηση των διαγωνισμών για μεγάλα έργα, την ανεξαρτησία της δικαιοσύνης και την ποιοτική νομοθεσία.


Το εξομαλύνεις, κατά την γνώμη μου δεν τα λές με την σωστή σειρά που πρέπει να γίνουν. Πιστεύω ότι πρέπει να γραφτεί ως εξής:

Πως μπορεί το Κόμμα Πειρατών να δώσει λύση ενάντια στην οικονομική κρίση;
Επιγραμματικά και καταρχήν ως πρώτο βήμα με τη διεξαγωγή δημοψηφισμάτων για ότιδήποτε αφορά τον προυπολογισμό και τα οικονομικά του κράτους και στην συνέχεια ως δεύτερο βήμα καταπολεμώντας τη διαφθορά και τις σπατάλες μέσω της απόλυτης Διαφάνειας στο δημόσιο τομέα (π.χ. http://greekspending.com/ ), με πλήρη δημοσιοποίηση των διαγωνισμών για μεγάλα έργα, με την ανεξαρτησία της δικαιοσύνης και την ποιοτική νομοθεσία.
Τελευταία επεξεργασία από 3 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 11 φορά/ες συνολικά

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μπούσουλας

Δημοσίευσηαπό mankasp » 11 Ιουν 2012, 10:28

ergoil έγραψε:Εντάξει, ας είναι κλειδωμένα τα άρθρα του wiki για τα μη μέλη του κόμματος.
Η συζήτηση όμως, γιατί είναι και αυτή κλειδωμένη στα μη μέλη; Ή έστω, αφήστε και ένα χώρο στο βικι για να μπορέσουν να εκφραστούν και τα μη μέλη, μια μικρή ακρούλα, όπως εδώ στο φόρουμ, έτσι και εκεί νομίζω την δικαιούνται.

mankasp έγραψε:*Κάποια ερωτήματα είναι αναπάντητα, βοηθήστε να απαντηθούν.


πως και που να βοηθήσει ο κόσμος; εδώ; εκεί; παρακάτω; τι χάος είναι αυτό; 100 μεριές, λίστες εμαιλ, λικουιντ, βικι, πιρατεπαντ, μαμπλε, φορουμ, τηλεφωνα!
Πρέπει να υπάρχει ενα κεντρικό μερος, που να φαινεται με μια ματιά τι ακριβώς δραστηριότητα υπάρχει στο κόμμα και με τι ακριβώς ασχολείται ο καθένας. Αυτό οριζει και η διαφάνεια, αλλά με όλα αυτα τα διασπαρτα συστήματα, κάποιοι έχουν αρχίσει να λειτουργούν αδιάφανα.


Τα συγκεκριμένα μπορούν να συζητηθούν εδώ στο φόρουμ
https://twitter.com/e_kastrinakis

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Μπούσουλας

Δημοσίευσηαπό ergoil » 11 Ιουν 2012, 10:31

mankasp έγραψε:
ergoil έγραψε:Εντάξει, ας είναι κλειδωμένα τα άρθρα του wiki για τα μη μέλη του κόμματος.
Η συζήτηση όμως, γιατί είναι και αυτή κλειδωμένη στα μη μέλη; Ή έστω, αφήστε και ένα χώρο στο βικι για να μπορέσουν να εκφραστούν και τα μη μέλη, μια μικρή ακρούλα, όπως εδώ στο φόρουμ, έτσι και εκεί νομίζω την δικαιούνται.

mankasp έγραψε:*Κάποια ερωτήματα είναι αναπάντητα, βοηθήστε να απαντηθούν.


πως και που να βοηθήσει ο κόσμος; εδώ; εκεί; παρακάτω; τι χάος είναι αυτό; 100 μεριές, λίστες εμαιλ, λικουιντ, βικι, πιρατεπαντ, μαμπλε, φορουμ, τηλεφωνα!
Πρέπει να υπάρχει ενα κεντρικό μερος, που να φαινεται με μια ματιά τι ακριβώς δραστηριότητα υπάρχει στο κόμμα και με τι ακριβώς ασχολείται ο καθένας. Αυτό οριζει και η διαφάνεια, αλλά με όλα αυτα τα διασπαρτα συστήματα, κάποιοι έχουν αρχίσει να λειτουργούν αδιάφανα.


Τα συγκεκριμένα μπορούν να συζητηθούν εδώ στο φόρουμ



όπως βλέπεις, κάποιοι λογοκριτές δεν αφήνουν την συζήτηση να εξελιχθεί. Αν δεν το έχεις καταλάβει, βρισκόμαστε στον κάδο των αχρήστων και αυτά που λέμε, αντί να μπουν οργανωμένα κάπου για να τα δει ο κόσμος, σε λίγο θα σκεπαστούν-ανακατευτούν από άλλα άσχετα (και κατά τους λογοκριτές άχρηστα) θέματα.

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

τροποποίηση εκλογικου νόμου

Δημοσίευσηαπό ergoil » 11 Ιουν 2012, 11:00

Σταμάτης έγραψε:
plessas έγραψε:
Σταμάτης έγραψε:4) Να υποθέσω ότι γνωρίζεις τον εκλογικό νόμο, και ότι λευκά/άκυρα/αποχή μετράνε για το πρώτο κόμμα. Οπότε έμμεσα αυτός που ανήκει σ'αυτή τη κατηγορία δηλώνει ότι "όποιον βγάλετε πρώτο εγώ μαζί σας".


Είναι ανακριβές αυτό που λες. Δες εδώ: http://plessas.info/get-informed/


Διάβασα το άρθρο σου, αναφέρομε στους απέχοντες.


Για το θέμα της αποχής έχει δώσει και μια απάντηση ο myself την οποία δεν σχολίασες.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: iznogood wrote:

Δημοσίευσηαπό baskin » 11 Ιουν 2012, 13:11

Αν ανοίξεις κατάλληλο θέμα και δεν τα πετάς μέσα σε άλλο, δεν θα μετακινηθεί τίποτα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: iznogood wrote:

Δημοσίευσηαπό chprokop » 11 Ιουν 2012, 13:36

Λίγο δύσκολο για τον συγκεκριμενο φιλο...

Ας το δει λιγο απο την μερια του διαχειριστη του φορουμ που πρεπει να το κρατησει λειτουργικο..

Μεγας Μπελας...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Συζήτηση συμμετοχών

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 11 Ιουν 2012, 22:41

Εργκόιλ τι νοιάζεσαι;
Πάλι "ιερατείο" δεν θα είναι για εσένα; Το όνομα σε σεκλετίζει;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

UPDATE

Δημοσίευσηαπό ergoil » 13 Ιουν 2012, 11:13

baskin έγραψε:Παρακαλώ να γίνει ενημέρωση όσον αφορά τις πληρωμές στον τυπογράφο και το πλάνο εξόφλησης (αν έχουμε, αν δεν έχουμε να φτιάξουμε).

Ας προχωρήσουν ΣΗΜΕΡΑ αυτές οι πληρωμές κι ας συζητήσουμε πως θα γίνει η εξόφληση. Δεν μπορώ πλέον να κάνω κάτι προσωπικά και έχω αρχίσει να έχω πρόβλημα με τον άνθρωπο, ο οποίος μας φέρθηκε άψογα.


Ποιόν παρακαλείς; εμένα; τον οποιοδήποτε πειρατή; Δεν έχω εγώ το κομπολόι, ούτε ο κάθε πειρατής το έχει!
Αυτός που έχει το κομπολόι έχει συγκεκριμένο όνομα.
Στείλτου καταρχήν προσωπικό μήνυμα, και αν πει κάτι άσχημο το οποίο πρέπει να το μάθουνε όλοι, τότε έλα εδώ και πες το άσχημο.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 13 φορά/ες συνολικά

Rainmaker

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 13 Ιουν 2012, 22:40

ergoil έγραψε:
Πραγματικά crisal, ή πολύ καλός άνθρωπος είσαι, ή πολύ κακός. Ή πολύ πλούσιος είσαι, ή πολύ ιδεολόγος. $$$ ευρώ δεν τα πετάς έτσι.....

Με αυτά τα λεφτά, αγοράζεις κόμμα. Ελπίζω αφού τα δώσετε εσύ και ο Ντίνος, να μην θεωρήσετε μετά ότι η ψήφος σας στο κόμμα μετράει παραπάνω από την ψήφο του καθενός μικρο-φτωχο πειρατή.


Πρώτα μας την έλεγες για το ότι αντιστοιχούν σε κάθε μέλος χ ευρώ τώρα λέει κάποιος οτι θα καλύψει τυχον ελλειμα. τι γίνεται με τιποτα δεν είσαι ικανοποιημένος αν είναι κακός ή καλός άνθρωπος θα φανεί και είναι ελεύθερος να κάνει τα χρήματά του ότι θέλει χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανένα.

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: UPDATE

Δημοσίευσηαπό ergoil » 13 Ιουν 2012, 22:46

Rainmaker έγραψε:
ergoil έγραψε:
Πραγματικά, ή πολύ καλός άνθρωπος είναι, ή πολύ κακός. Ή πολύ πλούσιος είναι, ή πολύ ιδεολόγος. $$$ ευρώ δεν τα πετάς έτσι.....

Με αυτά τα λεφτά, αγοράζεις κόμμα. Ελπίζω αφού τα δώσετε, να μην θεωρήσετε μετά ότι η ψήφος σας στο κόμμα μετράει παραπάνω από την ψήφο του καθενός μικρο-φτωχο πειρατή.


Πρώτα μας την έλεγες για το ότι αντιστοιχούν σε κάθε μέλος χ ευρώ τώρα λέει κάποιος οτι θα καλύψει τυχον ελλειμα. τι γίνεται με τιποτα δεν είσαι ικανοποιημένος αν είναι κακός ή καλός άνθρωπος θα φανεί και είναι ελεύθερος να κάνει τα χρήματά του ότι θέλει χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανένα.


Δυστυχώς, αυτή την στιγμή δίνει λογαριασμό. Το αν είναι καλός ή κακός, θα φανεί στην συνέχεια, από το πόσο θα σεβαστεί την ψήφο των υπολοίπων μελών, των μη μεγάλων χορηγών.
Τελευταία επεξεργασία από 3 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 14 φορά/ες συνολικά


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες