iznogood wrote:

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 18 Μάιος 2012, 16:53

Η πλειοψηφια "βαριέται" να πάει μέχρι το ΚΕΠ...

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό ergoil » 18 Μάιος 2012, 16:56

SpecialK έγραψε:Η πλειοψηφια "βαριέται" να πάει μέχρι το ΚΕΠ...


αυτό που λές είναι ακόμα χειρότερο.
αν η πλειοψηφία βαριέται, τότε η άμεση δημοκρατία δεν έχει μέλλον.
εγώ πιστεύω(ελπίζω) ότι έφυγε επειδή κάτι είδε.
και άμα αλλάξει αυτό που είδε, θα επανέλθει.

Όταν θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο για το παιδί μας, καμιά φορά αυτό είναι να το απαλλάξουμε από τον εαυτό μας.
Αυτό απευθύνεται σε όσα παλιά μέλη με την συμπεριφορά τους διώχνουν τα νέα.
Τελευταία επεξεργασία από 3 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 18 φορά/ες συνολικά

astyanax
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 05:11

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό astyanax » 18 Μάιος 2012, 17:12

ergoil έγραψε:Όταν θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο για το παιδί μας, καμιά φορά αυτό είναι να το απαλλάξουμε από τον εαυτό μας.
Αυτό απευθύνεται σε όσα παλιά μέλη με την συμπεριφορά τους διώχνουν τα νέα.

Κάποια στιγμή θα αναπτύξω τη γνώμη μου πάνω στο θέμα, όπως σου'χω υποσχεθεί, αλλά είναι αποδεδειγμένο στη πράξη πως η πλειοψηφία ΒΑΡΙΕΤΑΙ να αναλάβει ευθύνη και να πράξει, ειδικά αν δεν έχει πάρει τα πάνω του το κίνημα/έργο/πρωτοβουλία ώστε να μπορεί να αυτοσυντηρηθεί.

π.χ. Όταν ξεκινάς ένα open source project, δε λες "ελάτε να το σχεδιάσουμε και να το υλοποιήσουμε, περιμένω συνεργάτες", ειδικά αν η κοινότητα δεν είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Ισχύει κάτι του στυλ 3 άτομα έχουν την ιδέα, 2 την υλοποιούν και όταν (αν...) το project "πρακτικά" ολοκληρωθεί και αποδείξει την αξία του (πρακτική χρησιμότητα, όχι απλά δυνητική χρησιμότητα) τότε συμμετέχουν και άλλοι.

Εδώ πολλές φορές δεν ολοκληρώνονται απλές πρωτοβουλίες στα πλαίσια ενός project (π.χ. knowledge retention, δημιουργία παρουσιάσεων κλπ), πως να περιμένεις να τρέχει ο άλλος.

Επίσης, σε ανοιχτό/ελεύθερο περιβάλλον (για να μη πω αμεσοδημοκρατικό) δεν ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ τους πάντες να συμμετέχουν. Είσαι ανοιχτός και όποιος θέλει έρχεται, αν δε θέλει καν να έρθει τότε είτε δεν αισθάνεται την ανάγκη να συμμετέχει, είτε αισθάνεται πως δεν έχει νόημα να συμμετέχει, είτε δεν έχει νόημα να περιμένεις τη συμμετοχή του, είτε πολύ απλά (και συνηθέστερα) αδιαφορεί.

Επίσης στο δωρεάν ελάχιστοι θα πούνε όχι, όμως στο ελεύθερο/ανοικτό αλλά κουραστικό (που "απαιτεί" συμμετοχή, πρακτική ή οικονομική, όσο trivial και να είναι) πολλοί, καθώς προτιμούν άλλοι να τρέχουν για αυτούς.
-> http://pirateparty.gr/wiki/ <-

astyanax
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 05:11

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό astyanax » 18 Μάιος 2012, 17:25

ergoil έγραψε:ότι και να πεις για να δικαιολογήσεις την κοσμοθεωρία σου οι αριθμοί είναι αμείλικτοι.
Όταν 1000 ξεκινάνε, και φτάνουν μόνο 300, αυτό σημαίνει συναγερμός. Κάτι φταίει.

Περί ΕΛ/ΛΑΚ:
Βρες μου ελληνική LUG ή FOSS group με πάνω από 20 ενεργά άτομα. Δες και πόσοι είναι "τυπικά" μέλη.
Στη δική μου έχουμε ~10 ενεργούς (πολύ ενεργούς 5) και >300 μέλη.

Κάνε μια βόλτα και στο ohloh.net και στο github και δες τι παίζει από πλευράς activity.

Περί Πολιτικής:
Σκέψου και το 30% της αποχής, αν 36 διαφορετικά κόμματα δε σε εμπνέουν (εσένα, εμένα, τον γείτονα) και αν δε μπαίνεις καν στον κόπο να σκεφτείς για ένα 37ο, τότε κάτι φταίει με σένα, όχι με τους 36.

Θα σου πω κάποια στιγμή περί ανεξάρτητων φοιτητικών παρατάξεων, να σου πέσουν τα δόντια.
Για ένα δείγμα: http://www.fp-4.com/

edit:
Καλά ναι δεν έχω κάτι άλλο να πω στο θέμα, και βγήκαμε και offtopic (Συγγνώμη!), οπότε ας μεταφερθεί στο iznogoodwrote-thread.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και astyanax, έχει επεξεργασθεί 18 φορά/ες συνολικά
-> http://pirateparty.gr/wiki/ <-

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 18 Μάιος 2012, 17:28

don't feed the trolls (το έκανα πρώτος βεβαια, μέχρι να το πάρω χαμπάρι..)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: iznogood wrote:

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Μάιος 2012, 17:34

Βασίλη Vas-peT έχουμε και ψυχίατρο στο κόμμα.
Στον διαθέτουμε δωρεάν να δεις τις εμμονές σου.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Google Bot

Δημοσίευσηαπό ergoil » 18 Μάιος 2012, 21:04

νομίζω είναι απαράδεκτο, χωρίς την άδεια των μελών, να καταγράφεται ότι λένε από το google.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 18 φορά/ες συνολικά

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Google Bot

Δημοσίευσηαπό baskin » 18 Μάιος 2012, 21:13

ergoil έγραψε:νομίζω είναι απαράδεκτο, χωρίς την άδεια των μελών, να καταγράφετε ότι λένε από το google.


Έχω κάτι χάπια από την συχωρεμένη την γιαγιά μου για την ανία, είναι και ληγμένα. Θέλεις;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

sirfun2
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 22:26
Τοποθεσία: Σύρος

Re: Google Bot

Δημοσίευσηαπό sirfun2 » 18 Μάιος 2012, 21:30

ergoil έγραψε:νομίζω είναι απαράδεκτο, χωρίς την άδεια των μελών, να καταγράφετε ότι λένε από το google.



Γιώργος Νταλάρας: Στο Μέγαρο Μουσικής με τη Νόα

Ο Γιώργος Νταλάρας θα εμφανιστεί στο Μέγαρο Μουσικής έχοντας στο πλευρό του την Ισραηλινή ερμηνεύτρια Νόα.

Η Νόα έχει συνεργαστεί με μεγάλους καλλιτέχνες όπως ο Στινγκ και ο Στίβι Γουόντερ και δέχτηκε με μεγάλη χαρά την πρόταση- πρόσκληση του Έλληνα ερμηνευτή. Οι παραστάσεις θα διαρκέσουν από τις 22 έως τις 24 Μαΐου. Οι δυο καλλιτέχνες θα ενώσουν τους δυο πολιτισμούς με τις μουσικές τους επιλογές.

http://www.gossip-tv.gr/showbiz/story/189915/Giorgos-Ntalaras-Sto-Megaro-Moysikis-me-ti-Noa

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: Google Bot

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 18 Μάιος 2012, 21:45

ergoil έγραψε:νομίζω είναι απαράδεκτο, χωρίς την άδεια των μελών, να καταγράφετε ότι λένε από το google.



@εργοτετοιε απο τι βλεπω σημερα εκανες εγγραφη και εχεις κανει 40 δημοσιευσεις
μηπως τραβας κανα ζορι με τους Πειρατες?
κοντευεις 12ωρο :o :o :o :o :o :o


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες