Το κόμμα σας

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Ιουν 2012, 21:27

Τι σχέση έχει ο Σουηδός με το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας, πέραν από κάποια ιδεολογική συγγένεια;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

someuser12345

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό someuser12345 » 05 Ιουν 2012, 21:28

Βρε φίλε μου, θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγη σύγχρονη ιστορία (π.χ. για την Μεταπολίτευση) για να δεις ποιοι δημιούργησαν τα Ελληνικά-κατά τα άλλα-κόμματα.

pelinio
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 17:56

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό pelinio » 05 Ιουν 2012, 21:35

krogias έγραψε:Βρε φίλε μου, θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγη σύγχρονη ιστορία (π.χ. για την Μεταπολίτευση) για να δεις ποιοι δημιούργησαν τα Ελληνικά-κατά τα άλλα-κόμματα.


1ον Δεν είπα κάτι αντίθετο σε αυτό που λες 2ον δεν είμαι καν στην ηλικία που ψηφίζω και 3ον ξέρω ποιο κόμμα θα ψηφίσω όταν φτάσει η ώρα και ξέρω την ιστορία του και σε διαβεβαιώνω ότι είναι απόλυτα ελληνικό αλλά δεν θα πω ποιο είναι γιατί στο τι θα επιλέξετε είναι δικιά σας η ψήφος και όχι δικιά μου.

baskin έγραψε:Τι σχέση έχει ο Σουηδός με το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας, πέραν από κάποια ιδεολογική συγγένεια;

Εννοώ ότι και το 40 το ΕΑΜ-ΕΛΑΣ είχε δημιουργηθεί απο το ΚΚΕ και ο Στάλιν δεν το βοήθησε καθόλου παρ'όλο που είχαν την ίδια ιδεολογική συγγένεια. Αποκλείεις ότι μπορεί να συμβεί και εδώ; Με λίγα λόγια λέω ότι πάντα μας πουλάνε είτε είναι οι καλόι είτε οι κακοί της υπόθεσης.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Ιουν 2012, 21:39

Μετά συγχωρήσεως, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχουμε "πουληθεί" από εγχώριους πολλές περισσότερες φορές.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

pelinio
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 17:56

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό pelinio » 05 Ιουν 2012, 21:41

baskin έγραψε:Μετά συγχωρήσεως, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχουμε "πουληθεί" από εγχώριους πολλές περισσότερες φορές.


Εντάξει αλλά και πάλι τι να κάνουμε; Δηλαδή θα ψηφίσω πειρατές και εσείς θα μου τηρήσετε την υπόσχεση για την πραγματικά ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ; Γιατί αν ναι σας ψηφίζω μετά χαράς!

Rainmaker

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 05 Ιουν 2012, 22:39

pelinio έγραψε:
baskin έγραψε:Μετά συγχωρήσεως, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχουμε "πουληθεί" από εγχώριους πολλές περισσότερες φορές.


Εντάξει αλλά και πάλι τι να κάνουμε; Δηλαδή θα ψηφίσω πειρατές και εσείς θα μου τηρήσετε την υπόσχεση για την πραγματικά ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ; Γιατί αν ναι σας ψηφίζω μετά χαράς!


1) δεν νομίζω οτι υπάρχουν πολλά κόμματα που να έχουν αρχή τους την άμεση δημοκρατία
2) όταν θα έρθει η ώρα για να τηρηθεί η υπόσχεση της ΑΜΕΣΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ αν δεν τηρηθεί αυτομάτως θα έχει διαλυθεί το κομμα και όσα υποστηρίζει (πράγμα που δεν συμβαίνει δυστυχώς με τα υπάρχουσα κολωτουμπίστικα κόμματα).
3) καθημερινά το κόμμα δίνει τεστ στην προσπάθεια δημιουργιας αμεσοδημοκρατικού περιβάλλοντος συγχρόνως όμως με την εξασφάλιση της δυνατότητας αυτής.

pelinio
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 17:56

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό pelinio » 05 Ιουν 2012, 22:46

Ok
Τελευταία επεξεργασία από 1 και pelinio, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό ergoil » 05 Ιουν 2012, 23:02

pelinio έγραψε:
baskin έγραψε:Μετά συγχωρήσεως, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχουμε "πουληθεί" από εγχώριους πολλές περισσότερες φορές.


Εντάξει αλλά και πάλι τι να κάνουμε; Δηλαδή θα ψηφίσω πειρατές και εσείς θα μου τηρήσετε την υπόσχεση για την πραγματικά ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ; Γιατί αν ναι σας ψηφίζω μετά χαράς!


Να στο απαντήσω εγώ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΟΥΝ.
Γιατί δεν υπάρχει καν δημοκρατία μέσα στο κόμμα τους, υπάρχει ένα ιερατείο (η διοικούσα επιτροπή) το οποίο αποφασίζει.
Πόσο μάλλον λοιπόν να εφαρμόσουν την (άμεση) δημοκρατία στην κοινωνία.

Παρόλαυτά, προσωπικά εξακολουθώ και ελπίζω στους πειρατές-μέλη, να κάνουν δημοκρατικό πραξικόπημα, να καταργήσουν το καταστατικό, και να στείλουν το ιερατείο από εκεί που ήρθε.

Υ.Γ. διάβασε προσεκτικά το καταστατικό τους και θα καταλάβεις γιατί δεν υπάρχει εσωκομματική άμεση δημοκρατία.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά

pelinio
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 05 Ιουν 2012, 17:56

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό pelinio » 05 Ιουν 2012, 23:08

ergoil έγραψε:
pelinio έγραψε:
baskin έγραψε:Μετά συγχωρήσεως, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχουμε "πουληθεί" από εγχώριους πολλές περισσότερες φορές.


Εντάξει αλλά και πάλι τι να κάνουμε; Δηλαδή θα ψηφίσω πειρατές και εσείς θα μου τηρήσετε την υπόσχεση για την πραγματικά ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ; Γιατί αν ναι σας ψηφίζω μετά χαράς!


Να στο απαντήσω εγώ.
ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΟΥΝ.
Γιατί δεν υπάρχει καν δημοκρατία μέσα στο κόμμα τους, υπάρχει ένα ιερατείο (η διοικούσα επιτροπή) το οποίο αποφασίζει.
Πόσο μάλλον λοιπόν να εφαρμόσουν την (άμεση) δημοκρατία στην κοινωνία.

Παρόλαυτά, προσωπικά εξακολουθώ και ελπίζω στους πειρατές-μέλη, να κάνουν δημοκρατικό πραξικόπημα, να καταργήσουν το καταστατικό, και να στείλουν το ιερατείο από εκεί που ήρθε.

Υ.Γ. διάβασε προσεκτικά το καταστατικό τους και θα καταλάβεις γιατί δεν υπάρχει εσωκομματική άμεση δημοκρατία.


Σε ποιο σημείο του καταστατικού αναφέρεσε;

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Το κόμμα σας

Δημοσίευσηαπό ergoil » 05 Ιουν 2012, 23:14

pelinio έγραψε:
Σε ποιο σημείο του καταστατικού αναφέρεσε;


Καταρχήν και πρώτα απ΄όλα , οι λεγόμενες πειρατικές αρχές δεν έχουν ψηφιστεί από την πλειοψηφία. Είναι "θεόσταλτες". και μόνο αυτό είναι αντιδημοκρατικό. Οι αρχές πρέπει να στέκονται στην θέση τους επειδή έχουν μεγάλη αποδοχή, και να είναι ψηφισμένες. Δεν πρέπει να είναι εκεί ως αποτέλεσμα της απόφασης ενός ιερατείου. Το ιερατείο δεν δέχεται ως μέλη του κόμματος πολίτες που διαφωνούν με τις αρχές του , δημιουργώντας έτσι μια αρχικοποιημένη πλειοψηφία, ένα κομματικό πυρήνα που λατρεύει το ιερατείο και υποστηρίζει τις αρχές που το ιερατείο έχει θέσει. Η γνωστή πάγια τακτική δηλαδή κάθε κοινοβουλευτικού κόμματος, μια εντελώς κομματική αντίληψη και ταυτόχρονα εντελώς αντιδημοκρατική.

Δεύτερον, για να βάλεις ψηφοφορία πρέπει να μαζέψεις το 10% των μελών (που δεν μαζεύονται ποτέ αφου τα ενεργά είναι 10%), ενω η Διοικούσα Επιτροπή μπορεί να βάλει ψηφοφορία όποτε της καπνίσει, με όποιοδήποτε ψευτοδίλλημα αυτή αποφασίσει.

Τρίτον δεν υπάρχει ελάχιστο ποσοστό συμμετοχής σε μια ψηφοφορία, ούτε ελάχιστος χρόνος που διαρκεί αυτή. Αυτό είναι το σημαντικότερο, η Δ.Ε. με συμμετοχή το 1% των μελών και για 10 δευτερόλεπτα διάρκειας ψηφοφορίας, μπορεί να δεσμεύει όλους με το δημοψήφισμά της, και να αποφασίσει σχεδόν τα πάντα!!!!!

και τι άλλο να σου πω δηλαδή, που να αρχίσω και που να τελειώσω....
Τελευταία επεξεργασία από 3 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες