Ωωω συνεργασία.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 18 Μάιος 2012, 11:43

ergoil έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:Αυτό που λες είναι θέμα διαπραγμάτευσης με το σχηματισμό συνεργασίας στον οποίο θα αποφασίσουν (αν αποφασίσουν) να συμμετέχουν οι πειρατές.
Σε κάθε περίπτωση, πρέπει οι πειρατές να απαιτήσουν έναν τουλάχιστον βουλευτή, σε περίπτωση που ο σχηματισμός συνεργασίας καταφέρει να πάρει πάνω από 3%
Αλλιώς η συνεργασία δεν έχει νόημα.

Έτσι η ψήφος σου δεν πρόκειται να πάει σε βουλευτή που δεν θα δρα αμεσοδημοκρατικά, αν πιάσετε 3%, τότε η ψήφος σου θα πάει στον πειρατή βουλευτή.
Αντίθετα αν δεν πιάσετε 3%, τότε η ψήφος σου θα πάει σίγουρα στον σύριζα ή την νδ.


Θα διαπραγματευτούμε δηλαδή ένα ποσοστό που δεν το γνωρίζουμε; Διαφωνώ. Η συνεργασία από την αρχή δεν έχει νόημα. Σκοπός μας δεν είναι να μπούμε στην βουλή χάνοντας επαφή με την βάση μας. Σκοπός μας είναι να διευρύνουμε την βάση μας για να μπορεί να συμμετέχει. Δεν βιαζόμαστε να μπούμε στην βουλή.

Όσο για την ψήφο μου, δεν πάει στον ΣΥΡΙΖΑ ή στην ΝΔ. Πάει αναλογικά σε όλα τα κόμματα που μπαίνουν στην βουλή.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό ergoil » 18 Μάιος 2012, 11:49

Vassilis Perantzakis έγραψε:
ergoil έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:Αυτό που λες είναι θέμα διαπραγμάτευσης με το σχηματισμό συνεργασίας στον οποίο θα αποφασίσουν (αν αποφασίσουν) να συμμετέχουν οι πειρατές.
Σε κάθε περίπτωση, πρέπει οι πειρατές να απαιτήσουν έναν τουλάχιστον βουλευτή, σε περίπτωση που ο σχηματισμός συνεργασίας καταφέρει να πάρει πάνω από 3%
Αλλιώς η συνεργασία δεν έχει νόημα.

Έτσι η ψήφος σου δεν πρόκειται να πάει σε βουλευτή που δεν θα δρα αμεσοδημοκρατικά, αν πιάσετε 3%, τότε η ψήφος σου θα πάει στον πειρατή βουλευτή.
Αντίθετα αν δεν πιάσετε 3%, τότε η ψήφος σου θα πάει σίγουρα στον σύριζα ή την νδ.


Θα διαπραγματευτούμε δηλαδή ένα ποσοστό που δεν το γνωρίζουμε; Διαφωνώ. Η συνεργασία από την αρχή δεν έχει νόημα. Σκοπός μας δεν είναι να μπούμε στην βουλή χάνοντας επαφή με την βάση μας. Σκοπός μας είναι να διευρύνουμε την βάση μας για να μπορεί να συμμετέχει. Δεν βιαζόμαστε να μπούμε στην βουλή.


Θα διαπραγματευτήτε λογικά, με βάση το προηγούμενο ποσοστό σας, 1 ως 3 βουλευτές.
Αυτός ο σκοπός, της διευρεύνησης της βάσης, και της καθόδου στις εκλογές μόνο για την κάθοδο χωρίς να υπάρχει (πρακτικά) ελπίδα εκλογής βουλευτή, πρέπει να αποφασιστεί αμεσοδημοκρατικά με εσωκομματικό δημοψήφισμα.

Αν δεν βάλετε αυτό το δημοψήφισμα, τότε είναι που ουσιαστικά παραβιάζετε τις αρχές της άμεσης δημοκρατίας.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 18 Μάιος 2012, 11:55

ergoil έγραψε:Θα διαπραγματευτήτε λογικά, με το προηγούμενο πσοσοτό σας, 1 ή 2 βουλευτές.
Αυτός ο σκοπός, της διευρύνησης της βάσης, και της καθόδου στις εκλογές μόνο για την κάθοδο χωρίς να υπάρχει (πρακτικά) ελπίδα εκλογής βουλευτή, πρέπει να αποφασίστεί αμεσοδημοκρατικά με δημοψήφισμα.

Αν δεν βάλετε αυτό το δημοψήφισμα, τότε είναι που ουσιαστικά παραβιάζετε τις αρχές της άμεσης δημοκρατίας.


Αρχικά σου επαναλαμβάνω ότι δεν μπορούμε να αποφασίσουμε για συνεργασία χωρίς συνέδριο. Το καταστατικό ισχύει μέχρι τότε. Το έχουμε δεχτεί τα μέλη εγγραφόμενοι. Και συνέδριο δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε.

Δεν ξέρω το αποτέλεσμα αυτών των εκλογών. Λογικά μπορεί να έχουμε μικρότερο μπορεί και πολύ μεγαλύτερο ποσοστό. Με το να βάλουμε έναν βουλευτή στην βουλή που δεν έχει νομιμοποίηση, γιατί τον ψήφισαν οι άλλοι, κάνουμε κάτι που δεν θέλουμε από τις αρχές μας. Αυτό που ζητάς είναι στην ουσία παραβίασή τους με σκοπό το πολιτικό κέρδος.

Με συγχωρείς, αλλά ο μόνος τρόπος να αλλάξεις την δική μου τουλάχιστον γνώμη είναι να γραφτείς στο Κόμμα Πειρατών Ελλάδας δεχόμενος τις αρχές μας και να βοηθήσεις να αλλάξει το καταστατικό.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό ergoil » 18 Μάιος 2012, 11:58

Vassilis Perantzakis έγραψε:
ergoil έγραψε:Θα διαπραγματευτήτε λογικά, με το προηγούμενο πσοσοτό σας, 1 ή 2 βουλευτές.
Αυτός ο σκοπός, της διευρύνησης της βάσης, και της καθόδου στις εκλογές μόνο για την κάθοδο χωρίς να υπάρχει (πρακτικά) ελπίδα εκλογής βουλευτή, πρέπει να αποφασίστεί αμεσοδημοκρατικά με δημοψήφισμα.

Αν δεν βάλετε αυτό το δημοψήφισμα, τότε είναι που ουσιαστικά παραβιάζετε τις αρχές της άμεσης δημοκρατίας.


Αρχικά σου επαναλαμβάνω ότι δεν μπορούμε να αποφασίσουμε για συνεργασία χωρίς συνέδριο. Το καταστατικό ισχύει μέχρι τότε. Το έχουμε δεχτεί τα μέλη εγγραφόμενοι. Και συνέδριο δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε.



Γιατί δεν προλαβαίνετε; Για εκλογές προλαβαίνετε, για συνέδριο όχι;
Νομίζω δεν θα έπρεπε καν να κατεβείτε σε εκλογές, χωρίς συνέδριο.
Η οργάνωση ενός συνεδρίου είναι πολύ πιο εύκολο πράγμα, από την οργάνωση για εκλογές.

Δείτε εδώ ένα συνέδριο κόμματος, για να καταλάβετε. :-)
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF% ... %CE%95.jpg

Απο την άλλη, κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου, μήπως κάποιοι δεν θέλουν συνέδριο γιατί δεν θέλουν συνεργασία;
Τελευταία επεξεργασία από 2 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 18 φορά/ες συνολικά

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΣ 2012

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 18 Μάιος 2012, 12:04

Για όποιον/ους έχουν ενδοιασμούς σχετικά με τις εκλογές καλό θα ήταν να έβλεπαν τα
μηνύματα που έρχονται από τα άλλα Ερωπαϊκά Πειρατικά Κόμματα και που παραθέτει
ο Μανώλης εδώ:
viewtopic.php?f=7&t=1629
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 18 Μάιος 2012, 12:26

ergoil έγραψε:Γιατί δεν προλαβαίνετε; Για εκλογές προλαβαίνετε, για συνέδριο όχι;
Νομίζω δεν θα έπρεπε καν να κατεβείτε σε εκλογές, χωρίς συνέδριο.


Γνώμη σου. Εμείς αποφασίσαμε να κατέβουμε δημοκρατικά. Αν θες γίνε μέλος και ψήφισε όχι με αυτό το επιχείρημα.

ergoil έγραψε:Η οργάνωση ενός συνεδρίου είναι πολύ πιο εύκολο πράγμα, από την οργάνωση για εκλογές.

Δείτε εδώ ένα συνέδριο κόμματος, για να καταλάβετε. :-)
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF% ... %CE%95.jpg

Από την άλλη, κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου, μήπως κάποιοι δεν θέλουν συνέδριο γιατί δεν θέλουν συνεργασία;


Κάνε όποιου τον δικηγόρο θες. Εγώ σου λέω την δική μου γνώμη, όχι των άλλων. Άσε που είμαστε στο 2012 και έχουμε λίγο περισσότερα μέλη που δεν χωράνε σε καφενείο.

Εσύ τώρα λες ότι θες συνεργασία. Έχεις να προτείνεις κάτι εδώ ή θα το κάνεις στο συνέδριο; Δεν σε εμποδίζει κανείς να κάνεις μια συγκεκριμένη πρόταση. Αλλά εγώ σου λέω ότι από την πλευρά σου είδα μόνο τρολλάρισμα για δήθεν συνεργασία σε όλες σου τις αναρτήσεις μέχρι τώρα. Με ποιον; Κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου, ποιος σε έστειλε; :D

Προσωπικά δεν μπορώ να δω την παραμικρή σύγκληση με κόμματα που ανήκουν σε έναν άξονα που εμείς θεωρούμε ξεπερασμένο.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό ergoil » 18 Μάιος 2012, 12:32

Vassilis Perantzakis έγραψε:
Εσύ τώρα λες ότι θες συνεργασία. Έχεις να προτείνεις κάτι εδώ ή θα το κάνεις στο συνέδριο; Δεν σε εμποδίζει κανείς να κάνεις μια συγκεκριμένη πρόταση. Αλλά εγώ σου λέω ότι από την πλευρά σου είδα μόνο τρολλάρισμα για δήθεν συνεργασία σε όλες σου τις αναρτήσεις μέχρι τώρα. Με ποιον; Κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου, ποιος σε έστειλε; :D

Προσωπικά δεν μπορώ να δω την παραμικρή σύγκληση με κόμματα που ανήκουν σε έναν άξονα που εμείς θεωρούμε ξεπερασμένο.


Δεν κατάλαβες το πνεύμα μου.
Δεν είμαι υπέρ ή κατά της συνεργασίας.
Είμαι κατά του πραξικοπήματος που επιβάλλει, χωρίς εσωκομματικό δημοψήφισμα, την "μη συνεργασία".

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 18 Μάιος 2012, 12:41

ergoil έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:
Εσύ τώρα λες ότι θες συνεργασία. Έχεις να προτείνεις κάτι εδώ ή θα το κάνεις στο συνέδριο; Δεν σε εμποδίζει κανείς να κάνεις μια συγκεκριμένη πρόταση. Αλλά εγώ σου λέω ότι από την πλευρά σου είδα μόνο τρολλάρισμα για δήθεν συνεργασία σε όλες σου τις αναρτήσεις μέχρι τώρα. Με ποιον; Κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου, ποιος σε έστειλε; :D

Προσωπικά δεν μπορώ να δω την παραμικρή σύγκληση με κόμματα που ανήκουν σε έναν άξονα που εμείς θεωρούμε ξεπερασμένο.


Δεν κατάλαβες το πνεύμα μου.
Δεν είμαι υπέρ ή κατά της συνεργασίας.
Είμαι κατά του πραξικοπήματος που επιβάλλει την "μη συνεργασία", χωρίς εσωκομματικό δημοψήφισμα.


Υπάρχουν 2 κολλήματα. Ένα είναι το καταστατικό. Άλλο είναι ο χρόνος των εκλογών. Επίσης πριν ξεκινήσει εσωκομματικό δημοψήφισμα γίνεται εκτενής συζήτηση και το συγκεκριμένο έχει συζητηθεί και έχει απορριφθεί από την πλειοψηφία των συμμετεχόντων μελών.

Όσους λογαριασμούς και να φτιάξεις, αφού δεν είσαι μέλος, το ίδιο θα σου λέμε. Χάνεις τον χρόνο σου προσπαθώντας να κάνεις προβοκάτσια. Το forum είναι ανοιχτό σε όλους και μπορούν εύκολα να δουν αν υπάρχει πραξικόπημα ή όχι.

Πάντως αν θες να γίνεις μέλος, ευχαρίστως να συζητήσουμε και το πνεύμα σου και την εισφορά σου και την γνώμη σου αν είσαι υπέρ ή κατά. Αλλά αν δεν έχεις γνώμη... δεν έχω κάτι άλλο να πω.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό ergoil » 18 Μάιος 2012, 12:44

Vassilis Perantzakis έγραψε:
ergoil έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:
Εσύ τώρα λες ότι θες συνεργασία. Έχεις να προτείνεις κάτι εδώ ή θα το κάνεις στο συνέδριο; Δεν σε εμποδίζει κανείς να κάνεις μια συγκεκριμένη πρόταση. Αλλά εγώ σου λέω ότι από την πλευρά σου είδα μόνο τρολλάρισμα για δήθεν συνεργασία σε όλες σου τις αναρτήσεις μέχρι τώρα. Με ποιον; Κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου, ποιος σε έστειλε; :D

Προσωπικά δεν μπορώ να δω την παραμικρή σύγκληση με κόμματα που ανήκουν σε έναν άξονα που εμείς θεωρούμε ξεπερασμένο.


Δεν κατάλαβες το πνεύμα μου.
Δεν είμαι υπέρ ή κατά της συνεργασίας.
Είμαι κατά του πραξικοπήματος που επιβάλλει την "μη συνεργασία", χωρίς εσωκομματικό δημοψήφισμα.


Υπάρχουν 2 κολλήματα. Ένα είναι το καταστατικό. Άλλο είναι ο χρόνος των εκλογών. Επίσης πριν ξεκινήσει εσωκομματικό δημοψήφισμα γίνεται εκτενής συζήτηση και το συγκεκριμένο έχει συζητηθεί και έχει απορριφθεί από την πλειοψηφία των συμμετεχόντων μελών.


Αφού δεν έγινε εσωκομματικό δημοψήφισμα, πως έχει απορριφθεί από την πλειοψηφία;
Αυτή η "ερμηνεία" της βούλησης του λαού, είναι παλιοκομματικό σύνδρομο.
Κρίμα, και είχα αρχίσει να έχω ελπίδες για αυτό το κόμμα.
Ελπίζω αυτά που λες να είναι προσωπικές απόψεις, και να μην είναι και οι υπόλοιποι εδώ μέσα έτσι.

Επαναλαμβάνω την ανάγκη για συνέδριο άμεσα πριν τις εκλογές, για να λυθούν αυτά τα θεσμικά-πραξικοπηματικά προβλήματα.
Και αν δεν χωράνε οι πειρατές σε καφενεία, υπάρχουν και οι αλάνες.

kissand
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 10:55

Re: ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΣ 2012

Δημοσίευσηαπό kissand » 18 Μάιος 2012, 12:52

@ergoil

1. εκλογές
Για το αν θα κατέβουμε στις εκλογές γίνεται ήδη ψηφοφορία από τα μέλη
Από το καταστατικό δεν υπάρχει κόλλημα

2. συνεργασίες
4.16 Οι προεκλογικές συνεργασίες μεταξύ διαφόρων πολιτικών κομμάτων και πολιτικών συνασπισμών στις οποίες θα συμμετέχει και το Κόμμα Πειρατών της Ελλάδας αποφασίζονται από το Σώμα των Μελών του κόμματος με πλειοψηφία δύο τρίτων (2/3) των ψηφισάντων συν μία ψήφο και επικυρώνονται από το Συνέδριο του κόμματος με πλειοψηφία δύο τρίτων (2/3) των ψηφισάντων συν μία ψήφο.
Θέλει επικύρωση από Συνέδριο
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΛΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ

Συνέδριο δεν είναι ραντεβού για καφέ. Θέλει οργάνωση πολύ παραπάνω απ'ότι οι εκλογές
Εγώ μπορώ να συμμετέχω και να βοηθήσω στις εκλογές αλλά αν μου πουν συνέδριο σε
μια εβδομάδα, για να προλάβουμε και τις ημερομηνίες των εκλογών, που σημαίνει ότι πρέπει να κλείσω εισιτήρια
και ξενοδοχείο Αθήνα (αν γίνει Αθήνα) απλά δεν θα έρθω, και πιστεύω πολύς κόσμος

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα
Ποιο είναι το κόλλημα σου και επιμένεις και φωνάζεις κλπ; βαλτός από οικολόγους ή κανένα Τζιμερο είσαι;
Γιώργης Κισσανδράκης
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες