Από: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Από: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 17 Μάιος 2012, 02:13

g_maras έγραψε:Προτείνω να μη κατέβουμε στις εκλογές με κύριο λόγο το θέμα της οργάνωσης.
Καλύτερα θα είναι να προετοιμάσουμε τις δράσεις μας ,την επικοινωνία μας, τα οικονομικά μας και στη συνέχεια όταν ξαναγίνουν, που δε νομίζω ότι θα αργήσουν, παίρνουμε μέρος.
Άλλωστε το πρώτο βήμα ήταν θετικό , να δουλέψουμε πάνω σε αυτό .




Εμπεριστατωμενη αποψη απο ενα ενεργο μελος που με την καθημερινη του συμμετοχη ανεδειξε τα προβληματα στην οργανωση,στην επικοινωνια,στα οικονομικα μας καθως και σε ενα πληθος αλλα ζητηματα.Πειρατικα παντα.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό anestis » 17 Μάιος 2012, 11:26

Πάνο,
προσβάλλεις ένα μέλος που δεν το ξέρεις,
κοροϊδεύεις το δικαίωμά του στο να εκφράσει τη γνώμη του.

Έτσι θα συμπεριφερθούμε και στην υπόλοιπη κοινωνία προφανώς,
υπερασπιζόμενοι το δικαίωμα να λένε αυτό που θέλουνε ακόμη κι όταν διαφωνούμε μ' αυτό,
υπερασπιζόμενοι την ελευθερία του λόγου και της έκφρασης.

Η τυραννία των ενεργών (υπάρχει νομίζω λίγο καλύτερος/διαφορετικός όρος αλλά δεν τον βρήκα, παρακαλώ βοηθήστε)
έκανε ζημιά π.χ. στα οικολογικά κινήματα.

Ας αναλογιστούμε τη ζημιά που προκαλεί η κακή συμπεριφορά μας σε ένα δημόσιο forum το οποίο είναι ανοιχτό σε όλους
κι ας συμπεριφερθούμε ανάλογα.


SilindeElendil έγραψε:Εμπεριστατωμενη αποψη απο ενα ενεργο μελος που με την καθημερινη του συμμετοχη ανεδειξε τα προβληματα στην οργανωση,στην επικοινωνια,στα οικονομικα μας καθως και σε ενα πληθος αλλα ζητηματα.Πειρατικα παντα.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 17 Μάιος 2012, 11:39

anestis έγραψε:Πάνο,
προσβάλλεις ένα μέλος που δεν το ξέρεις,
κοροϊδεύεις το δικαίωμά του στο να εκφράσει τη γνώμη του.

Έτσι θα συμπεριφερθούμε και στην υπόλοιπη κοινωνία προφανώς,
υπερασπιζόμενοι το δικαίωμα να λένε αυτό που θέλουνε ακόμη κι όταν διαφωνούμε μ' αυτό,
υπερασπιζόμενοι την ελευθερία του λόγου και της έκφρασης.

Η τυραννία των ενεργών (υπάρχει νομίζω λίγο καλύτερος/διαφορετικός όρος αλλά δεν τον βρήκα, παρακαλώ βοηθήστε)
έκανε ζημιά π.χ. στα οικολογικά κινήματα.

Ας αναλογιστούμε τη ζημιά που προκαλεί η κακή συμπεριφορά μας σε ένα δημόσιο forum το οποίο είναι ανοιχτό σε όλους
κι ας συμπεριφερθούμε ανάλογα.


SilindeElendil έγραψε:Εμπεριστατωμενη αποψη απο ενα ενεργο μελος που με την καθημερινη του συμμετοχη ανεδειξε τα προβληματα στην οργανωση,στην επικοινωνια,στα οικονομικα μας καθως και σε ενα πληθος αλλα ζητηματα.Πειρατικα παντα.


Ανεστη βρισκω για αλλη μια φορα οψιμο το ενδιαφερον σου.Σε οτι εχει να κανει με την ελευθερια του λογου συμφωνω απολυτα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχω το δικαιωμα να καυτηριασω αποψεις που αν μη τι αλλο ειναι παραδοξες.
Σε καμια περιπτωση δεν προσπαθησα να πραξω αυτα που περιγραφεις,ολη η προσπαθεια μου ειναι να αποδομησω τα επιχειρηματα που επικαλειται και οχι να στιγματισω το ιδιο το μελος.Αν ο ιδιος θεωρει οτι τον προσεβαλα του ζηταω συγνωμη.Πειρατικα παντα. ;)




Η τυραννία των ενεργών (υπάρχει νομίζω λίγο καλύτερος/διαφορετικός όρος αλλά δεν τον βρήκα, παρακαλώ βοηθήστε)
έκανε ζημιά π.χ. στα οικολογικά κινήματα.
Τι νεολογισμοι ειναι αυτοι.Σε λιγο θα μιλησουμε για εξουσιαστες ψηφοφορους.Και ο νοων νοειτω
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό baskin » 17 Μάιος 2012, 12:06

Καταλαβαίνω τον Πάνο. Είδα το post πριν πάω για ύπνο.

Η λογική της κρίσης με βάση την οργάνωση και τα τεχνικά ζητήματα, είναι παράδοξη στη περίπτωση του φίλου Πειρατή με τις 2 δημοσιεύσεις στο forum.

Δικαίωμα του, αλλά προσβάλει και αυτός με την σειρά τους όσους τρέχουν για αυτήν την οργάνωση, ειδικά όταν αποφασίζει (και το τονίζει) με κριτήριο αυτήν.

Ένα απλό OXI θα αρκούσε. Από εκεί και πέρα πρέπει να είναι έτοιμος να ακούσει τον αντίλογο από όσους προσβάλει με τα λεγόμενα του. Κάνει τεχνική κρίση που αν την θέσω λιανά είναι "ΟΧΙ, γιατί εσείς που ασχολείστε τα έχετε κάνει κώλο και δεν υπάρχει καμία οργάνωση, οπότε καλύτερα σπίτι μας".

Δικαίωμα και αυτός, δικαίωμα και αυτοί που προσβάλλονται να απαντήσουν.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό anestis » 17 Μάιος 2012, 12:32

Να απαντήσει όποιος θέλει.
Η απάντηση που θεωρώ ότι δεν μας ταιριάζει είναι το ειρωνικό του "-Και ποιος είσαι εσύ που μιλάς ρε"
Θα 'πρεπε να είναι 180 μοίρες από κει που είμαστε και πάμε.

baskin έγραψε:Καταλαβαίνω τον Πάνο. Είδα το post πριν πάω για ύπνο.
Η λογική της κρίσης με βάση την οργάνωση και τα τεχνικά ζητήματα, είναι παράδοξη στη περίπτωση του φίλου Πειρατή με τις 2 δημοσιεύσεις στο forum.
Δικαίωμα του, αλλά προσβάλει και αυτός με την σειρά τους όσους τρέχουν για αυτήν την οργάνωση, ειδικά όταν αποφασίζει (και το τονίζει) με κριτήριο αυτήν.
Ένα απλό OXI θα αρκούσε. Από εκεί και πέρα πρέπει να είναι έτοιμος να ακούσει τον αντίλογο από όσους προσβάλει με τα λεγόμενα του. Κάνει τεχνική κρίση που αν την θέσω λιανά είναι "ΟΧΙ, γιατί εσείς που ασχολείστε τα έχετε κάνει κώλο και δεν υπάρχει καμία οργάνωση, οπότε καλύτερα σπίτι μας".
Δικαίωμα και αυτός, δικαίωμα και αυτοί που προσβάλλονται να απαντήσουν.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 17 Μάιος 2012, 13:13

SilindeElendil έγραψε:
g_maras έγραψε:Προτείνω να μη κατέβουμε στις εκλογές με κύριο λόγο το θέμα της οργάνωσης.
Καλύτερα θα είναι να προετοιμάσουμε τις δράσεις μας ,την επικοινωνία μας, τα οικονομικά μας και στη συνέχεια όταν ξαναγίνουν, που δε νομίζω ότι θα αργήσουν, παίρνουμε μέρος.
Άλλωστε το πρώτο βήμα ήταν θετικό , να δουλέψουμε πάνω σε αυτό .


Μην ξεχνάμε ότι

1. η συμμετοχή στης εκλογές δεν είναι ένα καινούριο τεύχος, αλλά η συνέχεια τον εκλογών της 6 Μαΐου. Εφόσον μπήκαμε στον χορό θα πρέπει να τον χορέψουμε. το είχα ξανά αναφέρει σε ένα άλλο post :


"Καταρχάς πρέπει να κατανοήσουμε ότι οι επαναληπτικές όπως το λέει και η λέξη δεν είναι κάτι νέο αλλά η συνέχεια του πρώτου σκέλους των εκλογών, εφόσον μπήκαμε στο χορό θα πρέπει να τον χορέψουμε.
Οι δυσκολίες είναι και θα εξακολουθούν να μας συνοδεύουν όχι μόνο αυτή την στιγμή αλλά και σε πολλές άλλες, δείξαμε όλοι μας ότι κάθε πρόβλημα λύνεται με αγώνα και ιδρώτα.
Εάν για οποιοδήποτε λόγο δεν θα συμμετάσχουμε στις επαναληπτικές έχουμε χάσει το παιχνίδι και θα είναι απογοητευτικό και προσβλητικό για τους εαυτούς μας αλλά και για όλους όσους πίστεψαν στο κόμμα.
Έχουμε υποχρέωση σαν κόμμα απέναντι σε 33.000 πολίτες μας στήριξαν και μας εμπιστεύτηκαν ,
η υποχρέωση μας είναι τεράστια δεν είναι ένα παιχνιδάκι το οποίο σταματάμε γιατί δυσκολευόμαστε, είναι πιο μεγάλη από κάθε τι έχουμε υποστεί μέχρι σήμερα"



2. η μεγαλύτερες και σημαντικότερες πρόοδοι γίνονται πάντα εν καιρού πολέμου. αυτή την στιγμή της μάχης πρέπει να την εκμεταλλευτούμε. όχι μόνο για το ότι αυτή η κινητήρα δύναμη θα μας εκτοξεύσει σε κλάσματα του χρόνου από τον οποίο λογικά θα χρειαζόμασταν να φτάσουμε εκεί που θέλουμε, αλλά όμως και ως υποχρέωση σε όσον μας εμπιστεύτηκαν. μας εμπιστεύεται σχεδόν 33,000 Έλληνες πολίτες.


το άλλο που έχω να πω περί συζητήσεων στο φόρουμ:

δυστυχώς το forυm δεν χρησιμοποιείτε πλέον ως εργαλείο αλλά ως χορός εκτόνωσης και περιττών συζητήσεων.
// δεν έχω πρόβλημα να γίνετε κάτι τέτοιο, αλλά όχι εις βάρος τον υπολοίπων που θέλουν να το χρησιμοποιήσουν ως ένα όργανο προόδου.

προσωπικά δεν μπαίνω πλέον ταχτικά στο φόρουμ επειδή βαρέθηκα να σιδερώνω τα σεντόνια και να περνάει ο χρόνος μου άσκοπα.

το θέμα θα λήθη με το συντομότερο στήσιμο του "Βικι" και του liquid feedback.

για να μην στεναχωριέστε .. και η Γερμανοί είχαν το ίδιο πρόβλημα. το φόρουμ τους το έκλεισαν με την έναρξη του "Βικι".
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 17 Μάιος 2012, 13:39

anestis έγραψε:Να απαντήσει όποιος θέλει.
Η απάντηση που θεωρώ ότι δεν μας ταιριάζει είναι το ειρωνικό του "-Και ποιος είσαι εσύ που μιλάς ρε"
Θα 'πρεπε να είναι 180 μοίρες από κει που είμαστε και πάμε.





Μου καταλογιζεις προθεση που δεν ειχα,εδωσα εξηγηση για το πνευμα του κειμενου μου.Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια.Πειρατικα παντα.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 17 Μάιος 2012, 14:07

anestis έγραψε:
baskin έγραψε:Καταλαβαίνω τον Πάνο. Είδα το post πριν πάω για ύπνο.
Η λογική της κρίσης με βάση την οργάνωση και τα τεχνικά ζητήματα, είναι παράδοξη στη περίπτωση του φίλου Πειρατή με τις 2 δημοσιεύσεις στο forum.
Δικαίωμα του, αλλά προσβάλει και αυτός με την σειρά τους όσους τρέχουν για αυτήν την οργάνωση, ειδικά όταν αποφασίζει (και το τονίζει) με κριτήριο αυτήν.
Ένα απλό OXI θα αρκούσε. Από εκεί και πέρα πρέπει να είναι έτοιμος να ακούσει τον αντίλογο από όσους προσβάλει με τα λεγόμενα του. Κάνει τεχνική κρίση που αν την θέσω λιανά είναι "ΟΧΙ, γιατί εσείς που ασχολείστε τα έχετε κάνει κώλο και δεν υπάρχει καμία οργάνωση, οπότε καλύτερα σπίτι μας".
Δικαίωμα και αυτός, δικαίωμα και αυτοί που προσβάλλονται να απαντήσουν.

Να απαντήσει όποιος θέλει.
Η απάντηση που θεωρώ ότι δεν μας ταιριάζει είναι το ειρωνικό του "-Και ποιος είσαι εσύ που μιλάς ρε"
Θα 'πρεπε να είναι 180 μοίρες από κει που είμαστε και πάμε.

Μολονότι κρατήθηκα με δυσκολία, δεν απάντησα όταν είδα την πρώτη απάντηση του SilindeElendil, γιατί μάλλον θα κατηγορούμουν πως είμαι "Κοπέλα" και "Αρσακειάδα". Φυσικά το πρώτο είμαι, μολονότι δεν ήξερα πως αυτό είναι κάτι το αρνητικό (Ή τέλος πάντων νόμιζα πως δεν υπάρχουν στο κόμμα άνθρωποι που θεωρούν πως είναι). Το δεύτερο βέβαια δεν είμαι. Πήγα σε πολλά σχολεία στην ζωή μου, και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, αλλά όχι στο Αρσάκειο. Πήγα στις Ουρσουλίνες όμως. Μάλλον κι αυτό θα υπαινίσσεται για μένα πως δεν έχω το κατάλληλο πειρατικό πνεύμα. Όπως και το ότι είμαι κοπέλα.

Οι νοοτροπίες φαίνονται πάντα μέσα από τον τρόπο που μιλάμε, κι από χτες έχω στεναχωρηθεί και απογοητευτεί πολύ. Στις κοινονίες, πρώτα αλλάζει ο τρόπος που εκφραζόμαστε, μετά αλλάζει ο τρόπος που πράττουμε, και τελευταίος ο τρόπος που σκεπτόμαστε. Δεν περίμενα να δω υποσυνείδητο μισογυνισμό εδώ μέσα. Ούτε περίμενα να δω τέτοια επιθετικότητα προς ανθρώπους που τώρα αρχίζουν να ασχολούνται με το κόμμα, και τολμούν να εκφέρουν μια γνώμη ή να εξηγήσουν το σκεπτικό με το οποίο ψηφίζουν. Όλοι από κάπου ξεκινάμε. Τους καινούργιους πρέπει να τους καλοδεχόμαστε και όχι να τους ειρωνευόμαστε.

Ξέρω πολύ καλά πόσο δούλεψαν και πόσο κουράστηκαν κάποια λίγα μέλη για να καταφέρουμε αυτά που καταφέραμε μέχρι τώρα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αυτήν την στιγμή έχουμε ούτε την τέλεια οργάνωση, ούτε την ιδανική πολιτική έκφραση, ούτε το πλέον εμπεριστατωμένο πρόγραμμα. Το να τα αναφέρει αυτά τα προβλήματα κάποιος δεν σημαίνει πως καταφέρεται εναντίον αυτών που κάνανε ό,τι μπορούσανε μέχρι τώρα. Είναι απλά μια αντικειμενική παρατήρηση.

SilindeElendil έγραψε:
anestis έγραψε:Να απαντήσει όποιος θέλει.
Η απάντηση που θεωρώ ότι δεν μας ταιριάζει είναι το ειρωνικό του "-Και ποιος είσαι εσύ που μιλάς ρε"
Θα 'πρεπε να είναι 180 μοίρες από κει που είμαστε και πάμε.





Μου καταλογιζεις προθεση που δεν ειχα,εδωσα εξηγηση για το πνευμα του κειμενου μου.Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια.Πειρατικα παντα.


Και επειδή αυτό μόλις το είδα: Το "ποιος είσαι εσύ που μιλάς ρε" ήταν ο μόνος δυνατός τρόπος να εκληφθεί το σχόλιο. Δεν του φαίνεται μόνο του Ανέστη. Εάν δεν υπήρχε πρόθεση, τότε ξαναγυρνάμε σ' αυτό που λέω εδώ και μέρες: Ας προσέχουμε όλοι περισσότερο πως εκφραζόμαστε.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Από: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 17 Μάιος 2012, 14:26

Για τον χειρισμο ολων των παραπανω και των παρακατω:http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=12&t=1599&start=10#p20431
Τελευταία επεξεργασία από 1 και SilindeElendil, έχει επεξεργασθεί 17 φορά/ες συνολικά
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Από: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 17 Μάιος 2012, 14:32

@LouisaT
Η λέξεις που χρησιμοποίησα "Κοπέλα" και "Αρσακειάδα" δεν είχαν καμία σχέση με εσένα και προφανώς δεν απυθύνονταν προς εσένα. Όμως............
Είναι λέξεις/φράσεις, που περιλαμβάνονται στο πάμπλουτο ελληνικό λεξιλόγιο. Λυπάμαι που δεν εμπεριέχονται στο δικό σου.
Δεν "δείχνουν" άτομα αλλά νοοτροπίες, συνεπώς κάθε επίθεσή σου (δια της πλαγίας) απέναντί μου χτυπάει σε ντουβάρι.
Το Γυμνάσιο/Λύκειο του Μπραχαμίου τελείωσα εγώ, και είναι τιμή μου!!!
Ότι θέλω να πω, το λέω ευθέως. Αν κάποιοι, έχουν λόγους να νοιώθουν πως απευθύνομαι σε αυτούς, δικό τους πρόβλημα.
Υ.Γ. Όταν καταλάβεις πως εξηγεί τον όρο "κοπέλα" η γλώσσα μας θα ντραπείς που την κατηγορείς για μισογυνισμό. Το αντίθετο!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες