τι απανταμε σε αυτο?

kissand
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 10:55

Re: τι απανταμε σε αυτο?

Δημοσίευσηαπό kissand » 04 Μάιος 2012, 11:58

agelos έγραψε:
Για το ότι του κατέβει στο κεφάλι:
Άρθρο 11 Παράγραφος 2 του καταστατικού του κόμματος.
11.2 Η Κοινοβουλευτική Ομάδα υλοποιεί την πολιτική του κόμματος στο πλαίσιο των κοινοβουλευτικών διαδικασιών, δρα και αποφασίζει με βάση τις αρχές του κόμματος και τις κατευθυντήριες γραμμές πολιτικής που διαμορφώνονται από τα κομματικά όργανα. Λειτουργεί σύμφωνα με τον Κανονισμό της, τον οποίον καταρτίζει και ψηφίζει η ίδια. Ο Κανονισμός της Κοινοβουλευτικής ομάδας τίθεται προς έγκριση στο επόμενο τακτικό Συνέδριο.

Δεν είναι θέμα γραμμής ή πειθαρχίας, είναι θέμα αν ΕΙΣΑΙ και ΕΝΕΡΓΕΙΣ σαν Πειρατής ή ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΕΙΡΑΤΗΣ.
Μετά είναι θέμα των οργάνων του κόμματος για το αν ανήκεις στο κόμμα ή όχι

Για τις μυστικές:
Σαν κόμμα που αρχή του έχει την πλήρη διαφάνεια θα ζητάμε πάντα ονομαστική ψηφοφορία


συμβαινουν τα ιδια και για τον πρψθυπουργο?

και μεχρι να εφαρμοστουν οι ονομαστικες ψηφοφοριες τι κανουμε?


και ο πρωθυπουργός από την στιγμή είναι μέλος του κόμματος, ναι ισχύει και για τον πρωθυπουργό.
Αν έχει από κάτω 150+ μέλη-βουλευτές και θέσουν πρόταση μομφής δεν έχει και πολλές επιλογές
Γιώργης Κισσανδράκης
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

Nikatsu
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 27 Απρ 2012, 08:07

Re: τι απανταμε σε αυτο?

Δημοσίευσηαπό Nikatsu » 04 Μάιος 2012, 13:11

agelos έγραψε:κι εγω ετσι απανταω αλλα για να συνεχισω τον αντιλογο θα σας πω σε αυτα:

"και παλυ γραμμη κομματος ειναι ασχετα αποιος αποφασιζει. αρα ο βουλευτης ακομη και σε σας δεν εχει δικαιωμα να εκφερει αποψη ποσο μαλλον να την περασει στη βουλη. "

υ.γ. μην παρεξηγηθω, θελω να τραβηξω την κουβεντα στα ακρα για να γινουμε σοφοτεροι ολοι



Δηλαδή ρωτάς τι θα γίνει αν σε ένα θέμα που έχει ψηφιστεί το Α ο βουλευτής στη Βουλή ψηφίσει το Β αντίθετα με την απόφαση της πλεοψηφίας των μελών του κομματος;

Νομίζω λογικά ότι ο συγκεκριμένος βουλευτής θα έχει σοβαρά ηθικά διλήμματα όχι μόνο για την πράξη του αλλά και για το αν ανήκει πλέον στο σώμα των Πειρατών.
"Let's do some living after we die..."

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: τι απανταμε σε αυτο?

Δημοσίευσηαπό agelos » 04 Μάιος 2012, 13:48

Nikatsu έγραψε:
agelos έγραψε:κι εγω ετσι απανταω αλλα για να συνεχισω τον αντιλογο θα σας πω σε αυτα:

"και παλυ γραμμη κομματος ειναι ασχετα αποιος αποφασιζει. αρα ο βουλευτης ακομη και σε σας δεν εχει δικαιωμα να εκφερει αποψη ποσο μαλλον να την περασει στη βουλη. "

υ.γ. μην παρεξηγηθω, θελω να τραβηξω την κουβεντα στα ακρα για να γινουμε σοφοτεροι ολοι



Δηλαδή ρωτάς τι θα γίνει αν σε ένα θέμα που έχει ψηφιστεί το Α ο βουλευτής στη Βουλή ψηφίσει το Β αντίθετα με την απόφαση της πλεοψηφίας των μελών του κομματος;

Νομίζω λογικά ότι ο συγκεκριμένος βουλευτής θα έχει σοβαρά ηθικά διλήμματα όχι μόνο για την πράξη του αλλά και για το αν ανήκει πλέον στο σώμα των Πειρατών.



ναι αυτο ρωταω. δεν μπορουμε να στηριχτουμε στην ηθικη ομως. μπορουμε?

επισης το ερωτημα με τον πρωθυπουργο. μπορει να ελεχθει οπως ενα απλος βουλευτες και να παραπεμφθει ακομη κι αν ειναι "εν ενεργεια"?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: τι απανταμε σε αυτο?

Δημοσίευσηαπό plessas » 04 Μάιος 2012, 15:20

agelos έγραψε:δεν μπορουμε να στηριχτουμε στην ηθικη ομως. μπορουμε?


Θα έπρεπε!
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

Nikatsu
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 27 Απρ 2012, 08:07

Re: τι απανταμε σε αυτο?

Δημοσίευσηαπό Nikatsu » 04 Μάιος 2012, 17:03

Έχεις να προτείνεις κάτι;Σε ένα πολίτευμα αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας πως αλλιώς θα μπορούσε να εξασφαλιστεί ότι ο βουλευτής θα ψηφίσει αυτό που έχουν αποφασίσει οι ψηφοφόροι του;Ακόμα και αν υπήρχαν κομματικές κυρώσεις (διαγραφή κτλ..) και πάλι ο βουλευτής την στιγμή της ψηφοφορίας στο κοινοβούλιο θα είχε τη δυνατότητα να ψηφίσει κάτι άλλο.Αλλά αυτό είναι και δικαίωμα του βουλευτή από το Σύνταγμα...
"Let's do some living after we die..."

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: τι απανταμε σε αυτο?

Δημοσίευσηαπό agelos » 04 Μάιος 2012, 18:08

Nikatsu έγραψε:Έχεις να προτείνεις κάτι;Σε ένα πολίτευμα αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας πως αλλιώς θα μπορούσε να εξασφαλιστεί ότι ο βουλευτής θα ψηφίσει αυτό που έχουν αποφασίσει οι ψηφοφόροι του;Ακόμα και αν υπήρχαν κομματικές κυρώσεις (διαγραφή κτλ..) και πάλι ο βουλευτής την στιγμή της ψηφοφορίας στο κοινοβούλιο θα είχε τη δυνατότητα να ψηφίσει κάτι άλλο.Αλλά αυτό είναι και δικαίωμα του βουλευτή από το Σύνταγμα...


οχι δεν εχω γι αυτο ρωταω εδω. εδω υπαρχει ενα κενο στο τροπο λειτουργιας της κινοβουλευτικης δημοκρατιας οπως λειτουργει. και εκτος αυτου ειπαμε οκ για τον βουλευτη καποια στιγμη θα το μαθουμε και θα διωχθει. το μεγαλλυτερο ερωτημα μου ειναι το εξης:

τι γινεται με τον πρωθυπουργο? μπορουμε να τον διωξουμε οποτε θελουμε??? (εννοειται οσο ειναι στην εξουσια )
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: τι απανταμε σε αυτο?

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 04 Μάιος 2012, 18:11

εχουμε αρκετα χρονια μπροστα μας :o

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: τι απανταμε σε αυτο?

Δημοσίευσηαπό agelos » 04 Μάιος 2012, 18:21

Κατσιρης Διαμαντης έγραψε:εχουμε αρκετα χρονια μπροστα μας :o



ναι αλλα αν σε ρωτησει καποιος για κατι τοσο σημαντικο πρεπει να εχεις απαντηση. μην γινουμε κκε εμεις ;)
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

kissand
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 10:55

Re: τι απανταμε σε αυτο?

Δημοσίευσηαπό kissand » 04 Μάιος 2012, 22:11

agelos έγραψε:
Nikatsu έγραψε:Έχεις να προτείνεις κάτι;Σε ένα πολίτευμα αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας πως αλλιώς θα μπορούσε να εξασφαλιστεί ότι ο βουλευτής θα ψηφίσει αυτό που έχουν αποφασίσει οι ψηφοφόροι του;Ακόμα και αν υπήρχαν κομματικές κυρώσεις (διαγραφή κτλ..) και πάλι ο βουλευτής την στιγμή της ψηφοφορίας στο κοινοβούλιο θα είχε τη δυνατότητα να ψηφίσει κάτι άλλο.Αλλά αυτό είναι και δικαίωμα του βουλευτή από το Σύνταγμα...


οχι δεν εχω γι αυτο ρωταω εδω. εδω υπαρχει ενα κενο στο τροπο λειτουργιας της κινοβουλευτικης δημοκρατιας οπως λειτουργει. και εκτος αυτου ειπαμε οκ για τον βουλευτη καποια στιγμη θα το μαθουμε και θα διωχθει. το μεγαλλυτερο ερωτημα μου ειναι το εξης:

τι γινεται με τον πρωθυπουργο? μπορουμε να τον διωξουμε οποτε θελουμε??? (εννοειται οσο ειναι στην εξουσια )


Δεν μπα να είναι και ο πλανητάρχης. Το θέμα είναι ένα: είναι πειρατής ή δεν είναι πειρατής.
Μπορεί να είναι σε ότι αξίωμα θέλει, αν δεν τον θέλει η πλειοψηφία των μελών δεν τον θέλει
Αυτή είναι η ομορφία της άμεσης δημοκρατίας
Ας αποτινάξουμε "Είναι πρωθυπουργός έχει το απυρόβλητο". Διαφέρουμε από τα άλλα κόμματα
όλοι είμαστε πιόνια όπως λέει και το σποτάκι μας
Τώρα για τις μυστικές ναι στηριζόμαστε στην ηθική, γιατί θέλω να πιστεύω ότι η ηθική μας έφερε σε αυτό το κόμμα

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές μου γνώμες που θέλω να πιστεύω απορρέουν από τις αρχές του κόμματος
Αν κάτι δεν συνάδει με τισ αρχές παρακαλώ να το επισημάνετε
Γιώργης Κισσανδράκης
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: τι απανταμε σε αυτο?

Δημοσίευσηαπό agelos » 04 Μάιος 2012, 22:48

Δεν μπα να είναι και ο πλανητάρχης. Το θέμα είναι ένα: είναι πειρατής ή δεν είναι πειρατής.
Μπορεί να είναι σε ότι αξίωμα θέλει, αν δεν τον θέλει η πλειοψηφία των μελών δεν τον θέλει
Αυτή είναι η ομορφία της άμεσης δημοκρατίας


αυτο ρωταω. υπαρχει τροπος οπως ειναι σημερα (μεχρι να την αλλαξουμε) ωστε ο προθυπουργος μας να μην μπορει να εκμεταλευτει του αξιωματος και να παραπεφθει οπως μπορει να γινει με τους βουλευτες?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες