Περί golden boys και άλλα

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Περί golden boys και άλλα

Δημοσίευσηαπό James » 18 Απρ 2012, 11:22

@apolitic και kotsos
Φίλοι υποψήφιοι πειρατές
Στα τελευταία νέα πόστ του φόρουμ ασχολούμαστε όλοι με τα φλέγοντα θ´εματα των επικείμενων εκλογών, και εσείς συνεχίζετε να ασχολείστε με ότι νάναι, και γρ´αφετε και ανυπόστατα πράγματα (κατά τη γνώμη μου, από επαγγελματική άποψη, λογιστική)
Δεν αφήνετε την αμπελοφιλοσοφία να πάτε να βάλετε κάνα 500σάρικο μιά και είστε και golden boys, μπάς και τα καταφέρουμε και κατεβούμε στις εκλογές?
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Οικονομική μεταρρύθμιση 1 - Φορολογικό

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 18 Απρ 2012, 16:10

Dimitris Zappas έγραψε:@apolitic και kotsos
Φίλοι υποψήφιοι πειρατές
Στα τελευταία νέα πόστ του φόρουμ ασχολούμαστε όλοι με τα φλέγοντα θ´εματα των επικείμενων εκλογών, και εσείς συνεχίζετε να ασχολείστε με ότι νάναι, και γρ´αφετε και ανυπόστατα πράγματα (κατά τη γνώμη μου, από επαγγελματική άποψη, λογιστική)
Δεν αφήνετε την αμπελοφιλοσοφία να πάτε να βάλετε κάνα 500σάρικο μιά και είστε και golden boys, μπάς και τα καταφέρουμε και κατεβούμε στις εκλογές?


Νόμιζα ότι κάνεις άλλο επάγγελμα από αυτό του λογιστή οπότε το ανυπόστατο με μόνη δικαιολογία ότι είσαι λογιστής δεν μπορώ να το δεχθώ.

Όσο για το golden boy η ιδιότητα που μου δίνεις δεν με κάνει αυτόματα και γρόθο ώστε να μοιράζω τα λεφτά μου χωρίς εγγυήσεις ότι θα εξυπηρετήσουν τον κοινό σκοπό.
Η αναιδέστατη τοποθέτησή σου και η συμπεριφορά σου μου δείχνει ότι μάλλον δεν έχεις καμία διάθεση να εξυπηρετήσεις τον κοινό σκοπό και ειλικρινά βάζει σε έντονο πειρασμό να πάρω τηλέφωνο να σταματήσει η μεταφορά χρημάτων από τον λογαριασμό μου στην Loyds στην Άλφα.

Υπάρχει ένα θέμα που έχει να κάνει με αυτό που λές και συνειδητά δεν το έχω θίξει από την μέρα που προκηρύχθηκαν οι εκλογές. Αλλά η συμπεριφορά σου και το ύφος σου με αναγκάζει να θέσω τις ερωτήσεις.
Με δεδομένο ότι όποιος μπει στην Βουλή σαν βουλευτής θα κερδίσει 1.000.000 ευρώ σε μία τετραετία τι εγγυήσεις μου παρέχεις ότι αν τον βοηθήσω, αυτό το κέρδος θα μεταφερθεί στο κόμμα και όχι στην τσέπη του;
Τί εγγυήσεις μου παρέχεις ότι όλοι οι υπόλοιποι που τρέχουν δεν ελπίζουν στα έσοδα που νόμιμα διακιούνται οι 20 παρατρεχάμενοι κάθε βουλευτή και αγγίζουν τα 120.000 ευρώ σε μία τετραετία;
Και τέλος τι εγγυήσεις μου παρέχεις ότι αν εκλέξω βουλευτή θα ψηφίσει τις θέσεις που θα προτείνει η πλειοψηφία όταν η συμπεριφορά σου δείχνει ότι δεν σε ενδιαφέρει η πλειοψηφία να συζητά και να παράγει πολιτική, χωρίς να ενοχλεί τον αγώνα για τις εκλογές ή να επηρρεάζει την προσφορά στον αγώνα αυτό.

Είπαμε golden boy μπορεί να είμαι, μ@λ@κ@ς δεν είμαι.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Οικονομική μεταρρύθμιση 1 - Φορολογικό

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 18 Απρ 2012, 17:05

......... να σταματήσει η μεταφορά χρημάτων από τον λογαριασμό μου στην Loyds στην Άλφα.

Μαγεία!! Αν και δεν έχουμε ακόμα λογαριασμό στην Alpha, υπάρχουν χρήματα που περιμένουν!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Οικονομική μεταρρύθμιση 1 - Φορολογικό

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 18 Απρ 2012, 17:34

laskaris_vasilis έγραψε:
......... να σταματήσει η μεταφορά χρημάτων από τον λογαριασμό μου στην Loyds στην Άλφα.

Μαγεία!! Αν και δεν έχουμε ακόμα λογαριασμό στην Alpha, υπάρχουν χρήματα που περιμένουν!!


Ούτε και εγώ έχω λογαριασμό στην Loyds και ούτε θα πλήρωνα πενήντα λιρόνια επιπλεόν για να μεταφερθούν σε δύο εργάσιμες ημέρες.
Αντίθετα e-banking από τον λογαριασμό μου στην eurobank είναι πιο εύκολο και πιο οικονομικό, δέν νομίζεις;
Όταν όμως στο διπλανό παράθυρο συναντάς τέτοια συμπεριφορά σου δημιουργεί έντονο τον προβληματισμό αν πρέπει να πατήσεις το κουμπί ή όχι.

Το αν το πάτησα ή όχι θα το ξέρεις μόνο αν έχεις πρόσβαση σε όλες τις εισφορές στην Eurobank και γνωρίζεις το πραγματικό μου όνομα. Οι υπόλοιποι ας ψάχνουν στην Loyds και στην Alpha να βρούν ποιός είμαι.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Περί golden boys και άλλα

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 18 Απρ 2012, 17:46

Νομίζω ξεφεύγουμε. Ο καθένας μπορεί να κάνει και να λέει ότι θέλει αρκεί να το κάνει κόσμια. Απλά θα πρέπει να μπει κανόνας στο forum να μην μπορούν να δημιουργήσουν νέα θέματα σε όλες τις ενότητες, μη μέλη του κόμματος, όπως π.χ. στις επιτροπές και στις ομάδες δράσεις. Να υπάρχουν ίσως εσωτερικά σε αυτές ανοιχτές ενότητες για μη μέλη. Εξάλλου θα μπορούν να γράψουν όπου θέλουν.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Περί golden boys και άλλα

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 18 Απρ 2012, 18:37

Διεκδικώ το δικαίωμά μου να "διαφύγω" αντιτιθέμενος στις ανασταλτικές οδηγίες/κατευθύνσεις τας, ας, μου προσφέρουν ποικιλοτρόπως, έταιροι πεφωτισμένοι καθοδηγητές.
Συνελόντως ειπείν, στα σουτζουκάκια πρέπει να προσέχουμε πόση κανέλα βάζουμε.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Οικονομική μεταρρύθμιση 1 - Φορολογικό

Δημοσίευσηαπό James » 18 Απρ 2012, 19:22

Kotsos έγραψε:
Dimitris Zappas έγραψε:@apolitic και kotsos
Φίλοι υποψήφιοι πειρατές
Στα τελευταία νέα πόστ του φόρουμ ασχολούμαστε όλοι με τα φλέγοντα θ´εματα των επικείμενων εκλογών, και εσείς συνεχίζετε να ασχολείστε με ότι νάναι, και γρ´αφετε και ανυπόστατα πράγματα (κατά τη γνώμη μου, από επαγγελματική άποψη, λογιστική)
Δεν αφήνετε την αμπελοφιλοσοφία να πάτε να βάλετε κάνα 500σάρικο μιά και είστε και golden boys, μπάς και τα καταφέρουμε και κατεβούμε στις εκλογές?


Νόμιζα ότι κάνεις άλλο επάγγελμα από αυτό του λογιστή οπότε το ανυπόστατο με μόνη δικαιολογία ότι είσαι λογιστής δεν μπορώ να το δεχθώ.

Όσο για το golden boy η ιδιότητα που μου δίνεις δεν με κάνει αυτόματα και γρόθο ώστε να μοιράζω τα λεφτά μου χωρίς εγγυήσεις ότι θα εξυπηρετήσουν τον κοινό σκοπό.
Η αναιδέστατη τοποθέτησή σου και η συμπεριφορά σου μου δείχνει ότι μάλλον δεν έχεις καμία διάθεση να εξυπηρετήσεις τον κοινό σκοπό και ειλικρινά βάζει σε έντονο πειρασμό να πάρω τηλέφωνο να σταματήσει η μεταφορά χρημάτων από τον λογαριασμό μου στην Loyds στην Άλφα.

Υπάρχει ένα θέμα που έχει να κάνει με αυτό που λές και συνειδητά δεν το έχω θίξει από την μέρα που προκηρύχθηκαν οι εκλογές. Αλλά η συμπεριφορά σου και το ύφος σου με αναγκάζει να θέσω τις ερωτήσεις.
Με δεδομένο ότι όποιος μπει στην Βουλή σαν βουλευτής θα κερδίσει 1.000.000 ευρώ σε μία τετραετία τι εγγυήσεις μου παρέχεις ότι αν τον βοηθήσω, αυτό το κέρδος θα μεταφερθεί στο κόμμα και όχι στην τσέπη του;
Τί εγγυήσεις μου παρέχεις ότι όλοι οι υπόλοιποι που τρέχουν δεν ελπίζουν στα έσοδα που νόμιμα διακιούνται οι 20 παρατρεχάμενοι κάθε βουλευτή και αγγίζουν τα 120.000 ευρώ σε μία τετραετία;
Και τέλος τι εγγυήσεις μου παρέχεις ότι αν εκλέξω βουλευτή θα ψηφίσει τις θέσεις που θα προτείνει η πλειοψηφία όταν η συμπεριφορά σου δείχνει ότι δεν σε ενδιαφέρει η πλειοψηφία να συζητά και να παράγει πολιτική, χωρίς να ενοχλεί τον αγώνα για τις εκλογές ή να επηρρεάζει την προσφορά στον αγώνα αυτό.

Είπαμε golden boy μπορεί να είμαι, μ@λ@κ@ς δεν είμαι.


τι να σου απαντήσω?
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Οικονομική μεταρρύθμιση 1 - Φορολογικό

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 18 Απρ 2012, 20:06

Dimitris Zappas έγραψε:τι να σου απαντήσω?


Αν να έκανες παραινέσεις, έβγαζες ένα κουτάκι με ταμπέλα "ενισχύστε τον αγώνα των πειρατών" στο μπάρ που δουλεύεις μέσα στην εορταστική περίοδο θα είχες μαζέψει πάνω από 5χιλιάρικα και θα είχες μαζέψει τουλάχιστον άλλους χίλιους ψηφοφόρους για το κόμμα.

Αντί να καθήσεις να σκευθείς τι μπορείς να κάνεις εσύ για να βελτιώσεις την κατάσταση του κόματος που θέλει κόπο και δουλειά προτίμησες να την πέσεις στους άλλους με θρασύτατους χαρακτηρισμούς όπως golden boys κατηγορόντας τους για μη ενεργή συμμετοχή στην συλλογή χρημάτων που είναι το πιο εύκολο για εσένα. Χαρακτηριστική φυγοπονία φρεντουτσόβιου νεοέλληνα.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Περί golden boys και άλλα

Δημοσίευσηαπό omissman » 18 Απρ 2012, 20:53

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ , ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΛΗ (ΚΥΡΙΩΣ)

Ας χαμηλώσουν οι τόνοι.

Γνωριζω οτι ειμαστε ολοι, οσοι τουλαχιστον τρεχουμε για τις εκλογες καθημερινα, κατω απο συνεχη πιεση.
ιδιαιτερα ο Δημητρης που εχει φορτωθει και τρεξιματα για ψηφοδελτια κλπ...

Παρ' ολα αυτα Δημητρη, σε παρακαλω προσωπικα να εισαι πιο ψυχραιμος και να μην αφηνεις το αγχος να σε καταλαμβανει. ΟΛΟΙ χρειαζονται.
Δεν εχουν καμμια αξια οι χαρακτηρισμοι, ουτε οι παραινεσεις σε αλλους. Κανενας δεν βρισκεται κατα λαθος εδω μεσα, ουτε ειναι "παιδακι" για να τον "κανοναρχει" οποιοσδηποτε .

Κωσταντινε , σαν μελος της επιτροπης οικονομιας, σε παρακαλω, επισης προσωπικα, να κανεις λιγη υπομονη. Μολις ξεφυγουμε απο τις ασφυκτικες προθεσμιες νομιμοποιησης των υποψηφιων και του κομματος [ονομα, έμβλημα κλπ] θα επανελθουμε στις επιτροπες.
Εκτιμω παρα πολυ και τις γνωσεις σου, αλλα και τη διαθεση σου να συμβαλλεις στην παραγωγη πολιτικης και θεσεων των Πειρατων. Ηδη ετοιμαζα μια 2η εισηγηση με προτασεις για την οικονομια και τις θεσεις μας αλλα την αφησα στη μεση γιατι μας προλαβαν οι εξελιξεις. Νομιζω οτι θα εχουμε μια ενδιαφερουσα ανταλλαγή αποψεων στην επιτροπη οικονομιας , αλλα και στο περιβαλλον και πιστευω οτι θα καταληξουμε γρηγορα σε παραγωγικες θέσεις.

Αυτο που προεχει ομως ΤΩΡΑ ειναι να δωσουμε τη μαχη για τις εκλογες, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.
Το τελευταιο που χρειαζομαστε ειναι ανταλλαγη "φιλοφρονησεων" , πικροχολες κουβεντες και καχυποπτες επικρισεις ενθεν και ενθεν.
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Περί golden boys και άλλα

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Απρ 2012, 22:24

+1000 @ omissman

Επίσης αν και δεν έχουμε δεσμευθεί επισήμως, θεωρώ αδιανόητο οι Βουλευτές να μην βοηθήσουν γερά και ποικιλοτρόπως το κόμμα.
Το καταστατικό, οι δομές και οι Αρχές μας μπορούν να στηρίξουν κάτι τέτοιο.
Ναι, κάποιος μπορεί να ανεξαρτητοποιηθεί και να κάνει ότι θέλει, συνέβη και σε Δημοτικό συμβούλιο στη Γερμανία, αλλά όλα είναι μέσα στη ζωή,
ούτε τα άλλα κόμματα έχουν περισσότερα εχέγγυα, εδώ υπάρχει βουλευτίνα του ΠΑΣΟΚ στη ΝΔ!
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες