Μεταναστευτικό

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Μεταναστευτικό

Δημοσίευσηαπό agelos » 30 Απρ 2012, 11:37

αυτο το θεμα ειχε συζητηθει εκτενως μια μερα στο muble. εκει επεσαν στο τραπεζι διαφωρες διακρατικες συφωνιες που δεν ξεραμε πολλοι οπως το δουβλινο 2 κι αλλα. επισης αν αυτα τα συνδιασουμε ε τα ανθρωπινα δικαιωματα θα αταλαβουμε οτι η γερμανια εφαρμοσε ενα συστημα ωστε η ιδια να μην εχει προβλημα με τους μεταναστες και το προβλημα αυτο να το φορτωθουν οι χωρες περιμετρικα. και η ελλαδα πιο πολυ καθως το θεμα το ειχαμε παρατησει στην τυχη του και οι "αφεντες" δε ασχολουνται με αυτο για ναβγαζουν σε βαρος του λαου μας. 2 λυσεις που θα ελυναν η θα μειωναν το προβλημα ειναι 2.

αρχικα θα πρεπει να καταλαβαυμε γιατι ερχονται εδω. ερχονται γιατι ειμαστε η πιο ευκολη πορτα (και πιο κοντα σε αυτους αφου οι πιο πολλοι ερχονται απο ανατολη).
οποτε οι λυσεις ειναι
α) να βγουμε απο την ευρωπη ωστε να μην ειμαστε αυτη η πορτα (αν και παλυ θα περνανε απο εμας αρα οχι τοσο καλη λυση)
β) να μπει η τουρκια στην ευρωπη και εν συνεχεια εκμεταλευομενοι τις ιδιες συνθηκες που δημιουργησε η ευρωπη η τουρκια θα ειναι υποχρεωμενη να τους κραταει οπως κι εμεις τωρα.

αλλα απο οτι καταλαβαινουμε δεν ειναι λυσεις αυτες. η καλυτερη προταση που θυμαμαι ειχε πεσει τοτε ειναι πολυ πιο απλη.

να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ σαν ευρωπη να αντιμετωπισουμε το προβλημα ολοι μαζι (οπως ειναι και υπογεγραμενο στις συμφωνιες μεταξυ των χωρων της εε). και σε περιπτωησ που αρνηθουν η δεν βρουμε λυση να τους απειλησουμε οτι θα τους βγαλουμε χαρτια καιθα τους αφησουμε να πανε εκει που θελουν. και ολοι ξερουμε οτι θελουν να ανεβυν γερμανια.


νομιζω οτι μονο με αυτο το χαρτι μπορουμε να λυσουμετο προβλημα αλλα θελουμε ανθρωπους πανω που να θελουν να ενεργησυν για το καλο μας.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

w1shmast3r
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Μάιος 2012, 17:46

Re: Μεταναστευτικό

Δημοσίευσηαπό w1shmast3r » 02 Μάιος 2012, 18:10

καλησπερα σε ολους τους πειρατες.
θα ηθελα να πω κι εγω τη γνωμη μου γι αυτο το πολυ σημαντικο θεμα που εχει χαλασει παρα πολυ την ελλαδα τα τελευταια χρονια.
προς θεου δεν εχω τιποτα με τους μεταναστες, ισα ισα κι εγω υπηρξα καποτε φοιτητης μεταναστης και ο αδερφος μου ειναι αυτη τη στιγμη οικονομικος μεταναστης, και πιστευω στα πολυπολιτισμικα περιβαλλοντα οταν υπαρχουν οι υποδομες να τα υποστηριξουν, πραγμα που δεν ισχυει ομως στην ελλαδα μας.
το βασικο θεμα ειναι οι λαθρομεταναστες, δηλαδη αυτοι που δεν εχουν ουτε αδεια παραμονης ουτε ειναι καταγεγραμενοι πουθενα, και απλα περιφερονται ασκοπα στα αστικα κεντρα σε συμμοριες δημιουργοντας προβληματα, εγκληματα, ωθουμενοι απο την πεινα και την εξαθλιωση. Αυτοι οι ανθρωποι ηρθαν στην Ελλαδα για μια καλυτερη ζωη, προσπαθώντας ειτε να αποφυγουν τον πολεμο, τη γενοκτονια, ειτε τα ορυχεια διαμαντιων της νιγηριας, δεν τους κατηγορω που περασανε τα συνορα εστω και λαθραια.
το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις γι αυτους. Προς το παρον η κυβερνηση και τα υπολοιπα κομματα δεν κανουν ΤΙΠΟΤΑ!
ειτε χρησιμοποιουν το θεμα για αντιπαραθεσεις λεγοντας μαζεψτε τους και στειλτε τους απο κει που ηρθαν, ειτε να τους βαλουμε και σηματακια της WWF ανθρωπινα δικαιωματα και αλλες τετοιοες βλακειες, ελεος.
τα πραγματα και η λυση ειναι πολυ πιο απλη.
εφοσον ειναι παρανομα στη χωρα δεν θα πρεπει να απολαμβανουν τις ιδιες ελευθεριες με τους υπολοιπους. αλλα οχι και να τους φερομαστε και σα ζωα.
μαζεψτε τους ολους, ΟΛΟΥΣ, καταγραψτε τους, χτιστε μερικες εργατικες κατοικιες εκτος αθηνων και δωστε τους σπιτια. φτιαξτε και μαγειρια για να τρωνε σαν ανθρωποι. και μετα δωστε τους δουλεια. πως θα μου πεις.
καθε εργατικη κατοικια θα μπορουσε να λειτουργει σαν ομαδα/εταιρια, και να κανει κρατικα εργα, η να τους νοικιαζει σε ιδιωτες υπο την επιβλέψη του κρατους. επιδιορθωσεις δρομων, συγκομιδη καρπων, δημοσια εργα, καθαριοτητα δημων κτλ κτλ.
και οσοι δεν συμφωνουν με αυτο (που στην τελικη ειναι παραπανω απο αυτο που σιγουρα ελπιζανε πως θα βρουνε περνοντας τα συνορα μιας χωρας, σπιτι να ζουνε, δουλεια και φαι) ε τοτε αει στο καλο και στειλτε τους απο κει που ηρθαν.
με αυτο το συστημα πιστευω ακραδαντα πως θα εποφεληθει και το κρατος (γλυτωνοντας χρηματα απο εργολαβους/ξενες εταιριες), και θα δωσει ποιοτητα ζωης στους λαθρομεταναστες, και θα καθαρισει τα αστικα κεντρα. Παρεπιπτώντως, να προσθέσω ότι αυτη η λύση ήδη εφαρμόζεται στην Ισπανία, όπου οι μεταναστες χρησιμοποιούνται για συγκομιδή γεωργικών προιόντων κλπ.
ελπιζω να διαβαστει αυτη η βιωσιμη λυση απο καποιον με τη δυναμη να την προοθησει, ειτε να εμπνευστει για να προτεινει κατι καλυτερο.
ευχαριστω

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Μεταναστευτικό

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 02 Μάιος 2012, 18:28

@w1shmast3r

Φίλε, το θέμα αυτό και ο προβληματισμός σου, θαρρώ, δεν είναι εθνικό θέμα.
Έχει αναλυθεί, εκτενέστατα στο sait.
Είναι θέμα, συνεπώς πρόβλημα, πανευρωπαϊκό.
Αν κάποιοι, βολεύονται να το παρουσιάζουν σαν αμιγώς ελληνικό ζήτημα είναι δικό τους θέμα καθαρά, (εξυπηρετούν είτε κοντόφθαλμα, ρατσιστικά συμφέροντα, είτε τους "πατρώνους" τους ριψάσπιδες ευρωπαίους).
Είμαστε όλοι εδώ (μαζί με εσένα), να σκεφτούμε, αναλύσουμε, αποφασίσουμε, πέρα από μικροπολιτικά πάθη, αλλά στην βάση της εξυπηρέτησης του ανθρώπου σαν οντότητα, και της αξιοπρέπειας του τόπου μας στα
παναθρώπινα, ανθρωποκεντρικά κελεύσματα.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Necromancer
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 05 Απρ 2012, 22:27

Re: Μεταναστευτικό

Δημοσίευσηαπό Necromancer » 02 Μάιος 2012, 18:44

laskaris_vasilis έγραψε:@w1shmast3r

Φίλε, το θέμα αυτό και ο προβληματισμός σου, θαρρώ, δεν είναι εθνικό θέμα.
Έχει αναλυθεί, εκτενέστατα στο sait.
Είναι θέμα, συνεπώς πρόβλημα, πανευρωπαϊκό.
Αν κάποιοι, βολεύονται να το παρουσιάζουν σαν αμιγώς ελληνικό ζήτημα είναι δικό τους θέμα καθαρά, (εξυπηρετούν είτε κοντόφθαλμα, ρατσιστικά συμφέροντα, είτε τους "πατρώνους" τους ριψάσπιδες ευρωπαίους).
Είμαστε όλοι εδώ (μαζί με εσένα), να σκεφτούμε, αναλύσουμε, αποφασίσουμε, πέρα από μικροπολιτικά πάθη, αλλά στην βάση της εξυπηρέτησης του ανθρώπου σαν οντότητα, και της αξιοπρέπειας του τόπου μας στα
παναθρώπινα, ανθρωποκεντρικά κελεύσματα.



Eipe to eksapterygo tou SYRIZA

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Μεταναστευτικό

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 02 Μάιος 2012, 18:50

Παλικαράκι/κοπελίτσα μου, εξαπτέρυγο του ΣΥΡΙΖΑ δεν με έχει αποκαλέσει κανείς......
Δεν σου το επιτρέπω!!!!!!!!!
(να βλογάς που είμαστε σε αυτόν τον ΧΩΡΟ).
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες