Καθοδος στις επικειμενες εκλογες

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Καθοδος στις επικειμενες εκλογες

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Μαρ 2012, 19:34

Οι Κυκλάδες είμαι εγώ!!!! :mrgreen:
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Καθοδος στις επικειμενες εκλογες

Δημοσίευσηαπό plessas » 05 Μαρ 2012, 22:14

Γνωρίζουμε αν υπάρχει ποσόστωση για τις γυναίκες και πως ακριβώς λειτουργεί; Εκεί ίσως έχουμε πρόβλημα.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Καθοδος στις επικειμενες εκλογες

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Μαρ 2012, 22:29

ΑΑΑχχχ έκανες καλά που το είπες,

Καθιέρωση ποσόστωσης για κάθε φύλο στις Βουλευτικές εκλογές
Με το άρθρο 3 του Ν. 3636/2008 (ΦΕΚ 11/Α’/1.2.2008) («Τροποποίηση του Ν. 3231/2004 “εκλογή βουλευτών”») καθορίζεται ότι στους συνδυασμούς των κομμάτων, ο αριθμός των υποψηφίων από κάθε φύλο πρέπει να ανέρχεται σε ποσοστό τουλάχιστον ίσο με το 1/3 του συνολικού αριθμού των υποψηφίων, στο σύνολο της επικράτειας (όχι ανά εκλογική περιφέρεια).

δηλαδή αν είμαστε σε 20 νομούς με 30 αντιπροσώπους συνολικά πρέπει 10 να είναι γυναίκες.
[Για να είμαστε τυπικοί σε ένα γυναικοκρατούμενο κόμμα θα έπρεπε το 1/3 να είναι άντρες(!)]

Το καλό είναι ότι μπορούμε να βάλουμε σε μεγάλες περιφέρειες πολλές γυναίκες, να αντισταθμίσουν ότι σε κάποιες μικρές κατεβαίνουμε π.χ. μόνο με έναν άντρα.

Ετοιμάζουμε φίλες, συζύγους, κόρες, ανιψιές, ξαδέλφες :D :) :lol:
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Καθοδος στις επικειμενες εκλογες

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 06 Μαρ 2012, 06:21

συμφωνω να κατεβουμε στις εκλογες δεν ξερω κατα ποσο ισχυει οτι γινεσε υποψηφιος στο νομο σου., καλου κακου ξεκηνησα χτες δευτερα τις ενεργιες μεταφορας δικαιωματων απο Α' αθηνων σε Β' πειραια ( σαλαμινα) εδω ιδη τα 200 ατομα τα εχω χωρις καν προεκλογικη εκστρατεια. στην αθηνα μολις 50 μαζεψα , παντα σε χρονους ελαχιστους .. τωρα για τα εξοδα του προεκλογικου αγωνα.. ναι δεν ειματε καπιοι που τα εχουν αλλα πιστευω με το ελαχιστο 100 ευρω να τυπωσει ενας τυπογραφος 5000 Α5 με το πιοι ειμαστε και τα βασικα μας ειναι για τον καθενα μας πιστευω καπως ευνοητο .
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Καθοδος στις επικειμενες εκλογες

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Μαρ 2012, 12:05

Μέχρι στιγμής έχουμε 2 ενδείξεις ότι στις βουλευτικές μπορείς να εκλεγείς αλλού, ενώ ψηφίζεις αλλού, απλά περιμένουμε την τελική επιβεβαίωση.

Σε κάθε περίπτωση θέλεις 12 ντόπιους να σε προτείνουν.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Thimios Stamou
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Μαρ 2012, 21:39

Re: Καθοδος στις επικειμενες εκλογες

Δημοσίευσηαπό Thimios Stamou » 07 Μαρ 2012, 01:07

Πιστεύω ( γενικά ) πως σχετικά εύκολα μπορεί να κατέβει το κόμμα στις εκλογές και αυτό θα γίνει έστω και με τους λιγότερους υποψηφίους που επιτρέπει ο νόμος. Το 1/3 κάλυψης των περιφερειών νομίζω πως εύκολα ξεπερνιέται γιατί αν εκεί που εκλεγωντε 4 βουλευτές, σου επιτρέπει να κατέβεις με 1 εεεε θα τον βρούμε αυτόν τον έναν !!!!!!! Αν τώρα, κρίνετε πως τελικά δεν μπορούμε να πάρουμε μέρος στις εκλογές, εγώ είμαι αντίθετος με κάθε συνεργασία και με οποιοδήποτε κόμμα. Κρατήστε την αυθεντικότητα σας, τις φρεσκιες ιδέες σας, την αθωότητα και μην τις στιβαζετε μέσα στα σάπια ψέμματα κομμάτων του προηγούμενου αιώνα, ούτως ή άλλως μόνο σαν ψήφους θα σας βλέπουν αυτοί. Συγνώμη αν σας κούρασα με τις ίσως ανόητες σκέψεις μου.

prodromos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 22:54
Τοποθεσία: ΛάΡΙΣΑ

Re: Καθοδος στις επικειμενες εκλογες

Δημοσίευσηαπό prodromos » 07 Μαρ 2012, 01:37

εχεις απολυτο δικιο Thimios Stamou

ΠΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑ!!!!!!!!!

θεοδοσης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 17:26
Τοποθεσία: Πειραιας
Επικοινωνία:

Re: Καθοδος στις επικειμενες εκλογες

Δημοσίευσηαπό θεοδοσης » 08 Μαρ 2012, 00:12

ηρθε η ωρα να δρασουμε και στον Πειραια!!!
Είμαι στο Κόμμα Πειρατών Ελλάδος επειδή θεωρώ σημαντικά πράγματα την ελευθερία των προσώπων, τον περιορισμό του copyright και των πατεντών, τα ανθρώπινα δικαιώματα, την ψηφιακή άμεση δημοκρατία.
Ήρθε η ώρα να δράσουμε!

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Καθοδος στις επικειμενες εκλογες

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 08 Μαρ 2012, 14:03

Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Καθοδος στις επικειμενες εκλογες

Δημοσίευσηαπό anestis » 12 Μαρ 2012, 17:15

Ρε θα τρέχουμε Μεγαλοβδομαδιάτικα! (με τα Πρωτοδικεία μες την αργία ΠΩΣ θα κατατεθούν τα χαρτιά??? σε 3-4 εργάσιμες????)

Τυχαίο? Σκόπιμο?


http://nonews-news.blogspot.com/2012/03/6.html
Στις 6 Απριλίου η θυροκόλληση για εκλογές ...
Τελευταίες πληροφορίες αναφέρουν ότι στις 6 Απριλίου , παραμονή του Σαββάτου του Λαζάρου, θα θυροκολληθεί στη Βουλή το Προεδρικό Διάταγμα των εκλογών. Ο Πετσάλινικος έχει ενημερωθεί σχετικά από τους Παπούλια και Παπαδήμο.
Η ημερομηνία των εκλογών φαίνεται πως έχει κλειδώσει για 29 Απριλίου ή 6 Μαΐου γι΄ αυτό και ο Σαμαράς είπε χθες πως "αμέσως μετά το Πάσχα θα στηθούν κάλπες". Μάλιστα φρόντισε να στείλει και σχετικό μήνυμα στον μεταβατικό ότι δεν θα ανεχτεί την παραμικρή καθυστέρηση....
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες