περι επιθεσεων στο mumble

someuser12345

Re: κριμα

Δημοσίευσηαπό someuser12345 » 14 Απρ 2012, 13:31

Νομίζω ότι το θέμα δεν είναι τι υποτίθεται ότι ειπώθηκε ή αν υπήρξαν προσωπικές αντεγκλήσεις, αλλά το γιατί φτάσαμε εκεί. Και για το γιατί φτάσαμε ως εκεί, ούτε το δημόσιο φόρουμ, ούτε ο χρόνος είναι κατάλληλος για τέτοιες συζητήσεις.
Ακόμη και το "κρίμα" ως τίτλος σε topic, στο "παρά πέντε" των εκλογών, είναι άστοχο κατά την άποψή μου, δημιουργεί λάθος εντυπώσεις και φρενάρει την συλλογική προσπάθεια.
Και αντί τώρα να τρώμε τις σάρκες μας δημόσια, (είτε για να κατηγορούμε είτε για να δικαιολογούμαστε), ας ρίξουμε όλη αυτή την ενέργειά μας σε δημιουργικές και όχι αυτοκαταστροφικές δράσεις.
Τώρα προέχει να κατέβει το κόμμα στις εκλογές. Για τα υπόλοιπα, υπάρχουν και συνέδρια και διαδικασίες.
Μπορούμε να κάνουμε την υπέρβαση και να πούμε όλοι ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΩΡΑΣ; Έστω και προσωρινά.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: κριμα

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 14 Απρ 2012, 13:39

Μπορούμε να κάνουμε την υπέρβαση και να πούμε όλοι ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΩΡΑΣ; Έστω και προσωρινά.


+1000
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

kdev
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 22:56

Re: κριμα

Δημοσίευσηαπό kdev » 14 Απρ 2012, 13:52

ο krogias ειπε μια μαγικη λεξη. το κριμα προεκλογικα και δημοσια ειναι η αρχη μιας καταστροφης. θα συμφωνησω μαζι του και ας προχωρησουμε

hrsfpgyjrnptrd

Re: κριμα

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 14 Απρ 2012, 13:54

laskaris_vasilis έγραψε:
Μπορούμε να κάνουμε την υπέρβαση και να πούμε όλοι ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΩΡΑΣ; Έστω και προσωρινά.


+1000


Μονο +1000; τουλαχιστον

+ Avogadro's number

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό anestis » 14 Απρ 2012, 14:23

@ζαπας
δευτερη φορα που μου επιτιθεσαι Προσωπικα και δημοσια.
αν και εχω κι αλλες επιλογες επιλεγω να μην απαντησω τουλαχιστον μεχρι τις εκλογες, οπως ζητουν πολλοι.
ελπιζω το διαστημα που θα μεσολαβησει να σου επιτρεψει να σκεφτεις την πιθανοτητα για μια ειλικρινη συγνωμη για αυτην την απροκλητη επιθεση.

γραφω τωρα το ενημερωτικο, θα το δειτε εδω σε λιγο. Ο τιτλος αλλαξε, μετα την επισημανση του γ.κρογια
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό baskin » 14 Απρ 2012, 14:34

Ανέστη, είναι άδικο για πάρα πολλούς να εστιάζετε κάποιοι στις προσωπικές επιθέσεις και αντεγκλήσεις που μπορεί να ακούστηκαν.

Υπάρχουν δίκαια παράπονα, αλλά και διάθεση για συζήτηση και επίλυση των προβλημάτων.

Είναι κρίμα, να κουκουλωθούν κάποια ουσιαστικά ζητήματα, πίσω από τις "προσωπικές" κόντρες. Θεωρώ ότι θα υπάρξει ουσιαστικός χρόνος για να συζητηθούν, χωρίς προκαταλήψεις, αφού ξεμπερδέψουμε με τα κρίσιμα διαδικαστικά των εκλογών.

Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι (όπως και όσοι με άκουγαν εχθές) ότι δεν διαλέγω στρατόπεδα και πλευρές.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 14 Απρ 2012, 14:44

Περι ζουγκλας


Μερικες επισημανσεις για αυτο που εγινε χτες στο MUMBLE:

1ον)Μια συζητηση για τα οικονομικα του κομματος ξεφυγε τελειως απο το πνευμα του διαλογου και μετατραπηκε σε εναν οχετο απο υβρεις,απειλες και συκοφαντιες(ασχετως αν μετα δοθηκαν εξηγησεις σε καποιους)

2ον)Ειναι ανεπιτρεπτο για ενα κομμα που θελει να ειναι αμεσοδημοκρατικο και να προτασει τον διαλογο ως τροπο επιλυσης των προβληματων της κοινωνιας να εχει μελη που χρησιμοποιουν εκφρασεις οπως "δεν μιλαω με τον οποιονδηποτε" ή "να μην μιλησεις" ή "θα σας κυνηγησω" και αλλα πολλα χαριτωμενα που δεν ειναι της ωρας.Αναρωτιεμαι αν τελικα ο Παγκαλος εχει αφησει "κληρονομια" πισω του.

3ον)Εγειρεται θεμα επισης για τον τροπο και τον χρονο που δημιουργηθηκε το ολο ζητημα καθως βρισκομαστε στην αρχη της προεκλογικης περιοδου και ολη η προσοχη μας θα επρεπε να ειναι στραμενη εκει και οχι στο αν η ΔΕ κανει καλα την δουλεια της καθως αυτο ειναι κατι που θα αποτιμηθει στο συνεδριο.Ξαναλεω οτι το ολο ζητημα θα μπορουσε να λυθει με ενα τηλεφωνημα ή ενα mail αν υπηρχε καλη διαθεση.Αντιθετα επιλεχθηκε ο δρομος της πολωσης και της συγκρουσης.

4ον)Θα ηθελα να ευχαριστησω αυτους που κατα την χτεσινη κουβεντα προσπαθησαν οπως και εγω να ριξουν τους τονους και αντι να "μοιρασουν" κατηγοριες κοιταξαν να λυσουν το προβλημα(βλεπε baskin kdev).

ΠΕΙΡΑΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ :mrgreen:
Τελευταία επεξεργασία από 2 και SilindeElendil, έχει επεξεργασθεί 14 φορά/ες συνολικά
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό James » 14 Απρ 2012, 14:45

anestis έγραψε:@ζαπας
δευτερη φορα που μου επιτιθεσαι Προσωπικα και δημοσια.
αν και εχω κι αλλες επιλογες επιλεγω να μην απαντησω τουλαχιστον μεχρι τις εκλογες, οπως ζητουν πολλοι.
ελπιζω το διαστημα που θα μεσολαβησει να σου επιτρεψει να σκεφτεις την πιθανοτητα για μια ειλικρινη συγνωμη για αυτην την απροκλητη επιθεση.

γραφω τωρα το ενημερωτικο, θα το δειτε εδω σε λιγο. Ο τιτλος αλλαξε, μετα την επισημανση του γ.κρογια

Δε σου επιτίθομαι, κατάλαβε ότι δε μπορείς να υποτιμάς το επίπεδο μας, 30 άτομα εχτές ζήτησαν ευθύνες από την απούσα ΔΕ, εκτός αυτού εκατσαν και επί 4 ώρες επεξεργάστηκαν σενάρια γία τη κάθοδο μας στις εκλογές, δε θα έπρεπε να είχαμε δημιουργήσει μία επιτροπή που θα χειριζόταν το θ´εμα γιά να μπορεί να κινηθεί πιό ευέλικτα?
ΌΤΑΝ ΛΕΣ ότι θα μας πείς πιά είναι τα αυτονόητα δε μας προσβάλεις???
Πιστεύεις ότι έχω καμμία όρεξη να αγχώνομαι με πράγματα που δε μπορώ να ξέρω?
Γιατί δε βλέπεις ότι όλοι συμφωνούν με αυτά τα ερωτήματα?
Τι προσωπικές επιθέσεις μου λες ???
Μιλάμε για τις ενέργειες που θα έπρεπε να είχαν γίνει .
Σχετικά με τη δήλωση: έχουμε γεμίσει μακάκες και παραιτούμαι τι έχεις να πείς???

ΜΠΟΡΟΎΜΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ?
Μπορούμε να προχωρήσουμε χωρίς άλλη καθυστέρηση?
Και αν νομίζεις ότι έχω κάποιο πρόβλημα μαζί σου να το ξεχάσεις, πρόβλημα έχω με τις διαδικασίες.

Καλή ανάσταση
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό anestis » 14 Απρ 2012, 15:18

για τις γυναικες

Οι γυναικες ειναι στο googledoc. ας πουμε οτι εχουμε 10.(ισως χασαμε μια απο τη χθεσινη συγκρουση, τι να πω...)
αρα προσθετουμε και 20 αντρες και παμε οπου μπορουμε.
το 1/3 της ελλαδας το περναμε σιγουρα.
Προφανως θα κοψουμε περιφερειες σ αυτην την περιπτωση.
Τα συγχαρητηρια πηγαινουν μονο σε οσους ενεργοποιησαν γυναικα μανα αδερφη.
Θα το συζητησουμε τηλεφωνικα με ολους τους υποψηφιους απογευμα Δευτερας και πρωι Τριτης.
Αυτο που μπορουν να κανουν ολοι ειναι να βρουν γυναικες. δεν μπορουμε να πεισουμε απο μια;;;

Ιδιαιτερες ευχαριστιες στο Γιωργο Μαριοτι που πληρωνει κανα χιλιαρικο για να κατεβασει γυναικα και παιδι απο τη Γερμανια στην Καλαματα για να μπει υποψηφια. Αυτο ειναι θετικη συνεισφορα.

για τα χρηματα
οσο κι αν γκρινιαξουμε οι τραπεζες ειναι κλειστες και δεν εχουμε ουτε webbanking ουτε καρτα, γιατι ο λογαριασμος ειναι 5 ημερων. Θα τσεκαριστει πρωι Τριτης και θα το μαθουμε ολοι. ποσα λεφτα να εχει μεσα μετα απο μια εργασιμη;;;
Αν καποιος πιστευει οτι ο Γιωργος Μισουλης θα επρεπε να μην κανει Πασχα (θαρρεις και θα αλλαζε τιποτα) τι να πω...
τα χρηματα την πρωτη βδομαδα θα χρειαστουν για παραβολα γυναικων.
τα χρηματα για ψηφοδελτια θα χρειαστουν την δευτερη εβδομαδα.
εχουμε 10 μερες να ξεσκιστουμε να μαζευουμε.

γιατι η Δ.Ε. ειναι στην Πραγα !?!
κουφαθηκα αλλα...
3 μηνες πριν ζητησαμε Εμπροθεσμα (σημερα πχ οι Ουκρανοι ειχαν θεμα εκπροθεσμης αιτησης) να μπουμε στο ΡΡΙ.
Ο Γιωργος απο Γερμανια, ο Γιαννης απο Αθηνα κι εγω απο Θεσσαλονικη μπορεσαμε και ηρθαμε.
τα εισητηρια κλειστηκαν μηνες πριν. πληρωθηκαν απο την τσεπη μας.
Δεν κανουμε διακοπες, σε ξενωνες των 15 ευρω τη βραδια! 2 απο τους 3 αφησαμε γυναικα και παιδι να κανουν ανασταση μονες τους! Δεν το χω ξανακανει και δεν θα το ξανακανω!
Αλλα επρεπε να ειμαστε εδω για να μπουμε και το χειροκροτημα που θα δειτε παει σε 800 (ή 300) ελληνες! (αρεσε πολυ και το βιντεο με τα λειτουργικα)

Τυπογραφεια
ξαναανοιγουν την Τριτη. τι αλλο να κανουμε? εχει γινει τεραστια συζητηση, δημοσια. ο chrisal προσπαθει να βοηθησει.
δεν εχω τι αλλο να πω...

περι προσωπικου κοστους
οτι λεφτα χρονο και κόστος επελεξε να βαλει ο καθενας το εκανε με επιλογη, ευθυνη και για προσφορα.
Οχι για να το επικαλεστει. γιατι αλλοι θα μπορουσαν να επικαλεστουν πολλαπλασιο κοστος σε καθε κατηγορια.
εδω συνεργαζομαστε, δεν παραβγαινουμε.

περι μεντορος και προσωπικα
δεν εχω τετοια φιλοδοξια. ουτε βουλευτης κατεβαινω. και πρεπει επειγοντως να περιορισω την εργασια μου στα επικοινωνιακα μονο. πριν πεινασω παραμελωντας την εργασια μου και πριν με χωρισει δικαιολογημενα η γυναικα μου.
φτιαχνω πλανο απεμπλοκης.

απορια
τι εξυπηρετει να τηγανιζοσαστε 6 ωρες(!) στο mumble οταν τιποτε δεν αλλαζει μεχρι Τριτη πρωι?
γιατι επρεπε να αρχιζουμε να εχουμε απωλειες;
Φιλοσοφικο ερωτημα ειναι...

απορια νο2
πως θα πεισουμε τον Αδριανο που δεν απανταει ουτε στο τηλεφωνο και ειμαι περηφανος οτι ειναι το μελλον του κομματος να αλλαξει αποφαση και να ενεργοποιηθει ξανα;
πως θα πεισουμε τον φιλιππο που εχει συμβαλει με χρησιμες ιδεες και παρεμβασεις στο καταστατικο και το προγραμμα και σε αρχικες αποφασεις να μην φυγει;
ψαχνω απαντησεις...

ευχομαι ολοι να χαρειτε με τις οικογενειες σας μερες που ειναι

απο κινητο
ΑΣ
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 14 Απρ 2012, 15:30

Λοιπόν. Δεν κατάφερα να είμαι χτες στο mumble, αλλά απ' ό,τι φαίνεται μάλλον καλύτερα που δεν ήμουν. Καταλαβαίνω πολύ καλά το στρες και την πίεση των ημερών και των καταστάσεων, και των ερωτημάτων περί οργάνωσης που μάλλον κάποιοι έχουν. Καταλαβαίνω επίσης πως κάποιοι τρέχουν ασταμάτητα με τα του κόμματος και κάνουν ό,τι μπορούν, και πως δεν προσφέρουμε όλοι εξίσου. Αυτήν την στιγμή όμως, αυτό που έχει σημασία είναι τα πρακτικά θέματα πως θα λυθούν. Όλα τα υπόλοιπα, πρέπει να περιμένουν. Ας πάρουμε όλοι μια βαθιά ανάσα και ας προσπαθήσουμε να ηρεμήσουμε.

Εγώ είμαι δυο μήνες τώρα άρρωστη. Δεν έχω καμία διάθεση να υποβάλλω υποψηφιότητα, ούτε, αν υποθέσουμε πως μπαίναμε στην βουλή (λέμε τώρα! :mrgreen: ), να γίνω βουλευτής. Όμως προσφέρθηκα γιατί ξέρω ότι υπάρχει πρόβλημα με τον αριθμό γυναικών, και είμαι διατεθειμένη να τρέξω στον βαθμό που μπορώ, και να πληρώσω και τα παράβολα και τον δικαστικό επιμελητή, και την συνδρομή στο κόμμα και μια μικρή επιπλέον δωρεά, έτσι ώστε να μπορέσουμε να κατεβούμε στις εκλογές. Να τα κάνω όλα αυτά, αν ξέρω πως σίγουρα θα κατεβούμε, όμως.
Δεν ξέρω ακόμα: την ποσόστωση των γυναικών την έχουμε καλύψει;
Τα 20,000 που θα χρειαστούμε είμαστε σίγουροι πως θα τα βρούμε;
Το πιστοποιητικό δημοτολογίου χρειάζεται σίγουρα, εν τέλει; Κι αν ναι, βγαίνει αυθημερόν; Γιατί αν δεν βγαίνει, δεν προλαβαίνουμε να κατεβάσουμε υποψηφίους, και δεν έχει νόημα να το συζητάμε περαιτέρω, ούτε να πάω να δώσω 150 ευρώ σε παράβολα την Τρίτη.

Οπότε, περιμένω περαιτέρω ενημέρωση.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες