περι επιθεσεων στο mumble

someuser12345

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό someuser12345 » 14 Απρ 2012, 15:59

Αν την μισή φαιά ουσία και χρόνο που καταναλώνουμε εδώ μέσα από την ώρα που άνοιξε το τόπικ, την διοχετεύαμε αλλού, δεν θα ήταν καλύτερα;
Κλειδώστε το! Δεν προσφέρει σε τίποτα αυτή η ΔΗΜΟΣΙΑ συζήτηση!
Δεν το καταλαβαίνετε;
ουφ...

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 14 Απρ 2012, 16:07

anestis έγραψε:λουιζα δεν θα κανει κανεις κινηση αν δεν ειμαστε σχετικα σιγουροι.
δεν εχουμε παραβολα για πεταμα.
θα μιλησουμε την Τριτη, μην κανεις κατι αν δεν μιλησουμε.
Ποτε φευγεις απο Ελλαδα?


Σίγουρα όχι πριν τις εκλογές. :) Για την ακρίβεια, δεν έχω κλείσει εισιτήριο επιστροφής ακόμα.
ΑΛΛΑ, αυτήν την στιγμή είμαι στην Κέρκυρα με την οικογένειά μου. Μπορώ να αγοράσω τα παράβολα από 'δω, αλλά τα υπόλοιπα (δικαστικός επιμελητής και πιστοποιητικό δημοτολογίου) την Πέμπτη. Το ξέρω ότι είναι τελευταία στιγμή, αλλά δεν νομίζω πως μπορώ να κατέβω Αθήνα πριν την Τετάρτη. Αν κατεβώ την Τρίτη, θα πρέπει να πάω σε εφορία την Τετάρτη, και στον Δήμο και τον Δικαστικό Επιμελητή πάλι την Πέμπτη. Οπότε είναι μία η άλλη.

barbalias
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 08 Απρ 2012, 16:39

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό barbalias » 14 Απρ 2012, 16:13

krogias έγραψε:Αν την μισή φαιά ουσία και χρόνο που καταναλώνουμε εδώ μέσα από την ώρα που άνοιξε το τόπικ, την διοχετεύαμε αλλού, δεν θα ήταν καλύτερα;
Κλειδώστε το! Δεν προσφέρει σε τίποτα αυτή η ΔΗΜΟΣΙΑ συζήτηση!
Δεν το καταλαβαίνετε;
ουφ...

++1
Απόλυτα συμφωνώ. Δίχως να έχω καταλάβει τίποτα για τις διαφωνίες, μην ξεχνάτε ότι είστε σε δημόσιο φόρουμ και εμείς οι αναγνώστες και μη μέλη ακόμα (φίλα προσκείμενοι στους πειρατές) απογοητευόμαστε.
Αρχίζω να ανησυχώ ..... αν διαφημίζω σε φίλους και γνωστούς τους πειρατές άδικα.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 14 Απρ 2012, 16:24

Παιδιά, την μία μέρα πήραμε λογαριασμό, την επομένη προκηρύχθηκαν εκλογές και την αμέσως επόμενη έκλεισαν όλα για τις διακοπές του Πάσχα μέχρι την Τρίτη. Εγώ π.χ. μπόρεσα και πήρα λεφτά στις 3 το μεσημέρι την Πέμπτη... Ε την Τρίτη το πρωί θα φροντίσω να τακτοποιήσω όλα τα οικονομικά (και αυτά του κόμματος). Τι να κάνουμε;

Ηρεμήστε, και προχωράμε από Τρίτη με την οργάνωση για τις εκλογές και τα οικονομικά. Δεν πάμε να βγούμε κυβέρνηση, ούτε καν να μπούμε στην Βουλή. Να μάθουμε από την διαδικασία πάμε.

Τώρα, για όσα μέλη σκέφτονται να παραιτηθούν ή δεν ξέρω τι άλλο, μην τολμήσετε... θα νευριάσω και θα φέρω τον Γιώργο Κρόγια μαζί μου να σας βαρέσουμε :D :D :D Σας έχει βαρέσει ποτέ "δεξιός" και "αριστερός" μαζί; Δεν θα έχετε από που να φύγετε... :lol: :lol: ;)
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό James » 14 Απρ 2012, 16:27

Στην Ά Πειραιά θα κατέβει και η γυναίκα μου με δικά μου παράβολα
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

dinos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 01:19

Δημοσίευσηαπό dinos » 14 Απρ 2012, 16:33

Δεν γνωρίζω τι συνέβη χτες στο mumble μετά τις 11:30 γιατί έπρεπε να φύγω . Ωστόσο μέχρι εκείνη την στιγμή παρά τις όποιες γκρίνιες και παράπονα νομίζω ότι καταλήξαμε σε τρια πράγματα και εφυγα ήσυχος. Το κλίμα ίσα ίσα που μου άρεσε γιατί υπήρχε ενέργεια και διάθεση για λύσεις, που νομίζω ότι δόθηκα

Ποσόστωση
1. Τα να βάλουμε όλες τις γυναίκες μέσα. και να μείνει ένας άντρας στις περιφέρειες που απομένουν, αφαιρώντας μερικές. Νομίζω ότι βρήκαμε μια λύση σε αυτό το θέμα.

2. Χρήματα
Να ανοίξει ενα excel με τους ανθρώπους που μπορούν βάλουν κάποια χρήματα ώστε την τρίτη το πρωι που θα ξέρουμε το υπόλοιπο, να έχουμε ενα backup στην περίπτωση που δεν θα φτάσουν τα χρήματα. Αν την τρίτη δεν φτάνουν τα συνολικά χρήματα, προτείνω να στείλουμε ενα επείγον email σε όλα τα μέλη μέχρι το μεσημέρι να βάλουν απο 20 ευρώ. Πιστεύω ότι θα ευαισθητοποιηθούν οι περισσότεροι

3. Χρόνος εκτύπωσης ψηφοδελτίων
και αυτό, οπως εχει ήδη αναφερθεί λύνεται άμεσα

Δεν χρειάζεται πανικό όλα καλά. Τα προσωπικά τα αφήνουμε για αργότερα.

Είναι άμεση ανάγκη να δώσουμε την επιλογή στον κόσμο να δει το ψηφοδελτίο των πειρατών σε αυτές τις εκλογές, οι υποψήφιοι δεν έχουν σημασία, η πειρατική σημαία πρέπει να φανεί τυπωμένη.
Πήραμε την απόφαση να κατεβούμε και θα το στηρίξουμε όλοι, άλλος πολύ άλλος λιγότερον. Το σύστημα είναι σαν νευρονικό δίκτυο, μαθαίνουμε απο τα λάθη και προχωράμε.
Καλή δύναμη
Τελευταία επεξεργασία από 1 και dinos, έχει επεξεργασθεί 14 φορά/ες συνολικά

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό mankasp » 14 Απρ 2012, 16:34

Σήμερα στο live streaming του PPI conference μετέδωσαν τη ομιλία του Τσάρλυ Τσάπλιν από το τέλος της ταινίας Ο Μεγάλος Δικτάτορας. Ας αφιερώσουμε 5 λεπτά να δούμε το βίντεο. Πιστεύω πως μπορεί να μας δώσει τη δύναμη που χρειαζόμαστε.

....The aeroplane and the radio (προσθέτω και το ίντερνετ) have brought us closer together. The very nature of these inventions cries out for the goodness in men, cries out for universal brotherhood for the unity of us all....



http://www.youtube.com/watch?v=wciRQvLwSII
http://luis.impa.br/chaplin.html
https://twitter.com/e_kastrinakis

kdev
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 22:56

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό kdev » 14 Απρ 2012, 16:49

Καλή Ανάσταση, καλό Πάσχα. Ο Χριστός ας μας δώσει την δύναμη για την δική μας ανάσταση, απο το σκοτάδι στο φώς.

koskin53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 31 Ιαν 2012, 20:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό koskin53 » 14 Απρ 2012, 17:17

Αγαπητοί φίλοι,
Διαβάζοντας όλα τα post (αφού δεν πήρα μέρος στη χθεσινοβραδινή συζήτηση στο mumble) ,ας μου επιτραπεί, πριν σχολιάσω τα "δυσάρεστα" γεγονότα να πω κάποιες σκέψεις που νομίζω ότι έχουν κάποια,έμμεση έστω σχέση, με αυτά που διαδραματίζονται τις τελευταίες ώρες στο κόμμα μας.
Ένα "φρέσκο" κόμμα σαν το δικό μας για να μπορέσει να ξεχωρίσει και να επιβιώσει θα πρέπει να έχει ένα όραμα (όπως το έχει περιγράψει και ένας φίλος σε ένα άλλο post) και για να το πετύχει αυτό θα πρέπει πάνω απ'όλα να είναι "Υγιές" , να έχει δηλαδή στους κόλπους του "ΥΓΙΕΙΣ" ανθρώπους.
Ο υγιής άνθρωπος φροντίζει να καλλιεργεί το πνεύμα του, έχει πνευματικές αναζητήσεις, αξίες, πίστη ιδανικά. Αποφεύγει όμως τους φανατισμούς και τις ακρότητες.
«Το να μιλάς ελευθερώνει», αντιπροσωπεύει τους υγιείς ανθρώπους που μιλάνε για τα προβλήματά τους αλλά και τα εμπιστεύονται σε σημαντικούς γι’ αυτούς ανθρώπους.
Δεν ντρέπονται να απευθυνθούν για συμβουλευτική βοήθεια σε φορείς αρωγής όταν διαπιστώσουν ότι δεν μπορούν μόνοι τους να βγουν από κάποια αδιέξοδα.
Διασκεδάζουν, παίζουν, κυρίως όμως ψυχαγωγούνται.
Προτιμούν τις ποιοτικές και ήπιες απολαύσεις και αποφεύγουν κάθε είδους εθισμούς.
Χρησιμοποιούν την τεχνολογία, αλλά δεν είναι «κολλημένοι» μ’ αυτή. Προτιμούν δημιουργικούς τρόπους ψυχαγωγίας αλλά και την επαφή.
Κάνουν καλή παρέα και έχουν φίλους. Μοιράζονται στιγμές χαράς, διασκέδασης αλλά και τις κοινές τους ανησυχίες και «ανοίγονται» για τα θέματα που τους απασχολούν.
Μετατρέπουν τις αποτυχίες και τις ανησυχίες τους σε πρωτοβουλίες υπεύθυνες για τον εαυτό τους και τους άλλους.
Υπερασπίζονται τον εαυτό τους και δεν αφήνουν να τους κακοποιούν λεκτικά ή και σωματικά.
Εργάζονται με πρόγραμμα και χωρίς ακρότητες. Επειδή δεν κάνουν πάντα αυτό που τους αρέσει, φροντίζουν να τους αρέσει αυτό που κάνουν.

Πρέπει λοιπόν να αναρωτηθούμε...Είμαστε εμείς έτσι για να μπορούμε να λέμε ότι έχουμε ένα "ΥΓΙΕΣ" κόμμα ?
Την απάντηση ας την δώσει ο καθένας στον εαυτό του.
Τώρα,σχολιάζοντας αυτά που έγιναν χθες η γνώμη μου είναι ότι η πίεση του χρόνου ΠΑΝΤΑ φέρνει άσχημα αποτελέσματα.
Το είχα πει από την αρχή της συζήτησης με θέμα τις εκλογές ότι δεν θα ήταν,αυτή τη στιγμή τουλάχιστον, σωστή η συμμετοχή μας.
Νομίζω ότι προσπαθούμε να υπερβάλλουμε τους εαυτούς μας χωρίς να υπάρχει λόγος. Γατί πρέπει αυτή τη στιγμή να βάζουμε σε κίνδυνο την ύπαρξη του κόμματος, επειδή σώνει και καλά πρέπει να πάρουμε μέρος στις εκλογές. Οι περισσότεροι είπαν για να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας. ΠΟΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΣ που κοντεύουμε να τα τινάξουμε όλα στον αέρα.
Για μένα, και το έχω ξαναπεί σε άλλο post , ο επόμενος στόχος μας δεν πρέπει να είναι οι εκλογές αλλά η πανελλαδική οργάνωση του κόμματος σύμφωνα με το Καταστατικό ούτως ώστε να είμαστε πανέτοιμοι για τις επόμενες αναμετρήσεις.
Ας ηρεμήσουμε λοιπόν και ας δούμε πάλι τα πράγματα πιο ψύχραιμα και πιο ώριμα και ας αποφασίσουμε όμως ΜΑΖΙ και ΕΝΩΜΕΝΟΙ ,σαν ΥΓΙΕΙΣ άνθρωποι για το μέλλον μας.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

dinos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 01:19

Re: περι επιθεσεων στο mumble

Δημοσίευσηαπό dinos » 14 Απρ 2012, 18:28

καλή η ψυχολογική προσέγγιση αλλά μονομερής, έχω την εντύπωση οτί διαφεύγεις το πνεύμα των πειρατών.

Μην κάνεις αναγωγή της ψυχολογίας του ατόμου σε αυτήν της κοινωνίας. Μην περιμένεις ποτέ να βρείς ανθρώπους σαν εσένα στο σύνολο.
Οι πειρατές αποτελούνται απο όλα τα είδη των ιδιοσυγκρασιών. Η μέγιστη διαφορά είναι ότι υπάρχουν συγκεκριμένες αρχές ώστε να διασφαλίζουν την υγιή πορεία του συνόλου, όπως αυτή της άμεσης δημοκρατίας, της διαφάνειας κτλ.
Μια απο τις αρχές είναι ότι σεβόμαστε την επιλογή της πλειοψηφίας, απο την στιγμή που αποφασίσαμε να συμμετέχουμε θα το κάνουμε όλοι, είτε συμφωνούμε είτε όχι.
Εφόσον έχουμε ανοιχτεί προς τα έξω επιβάλλεται να σταθούμε αξιοπρεπείς και αξιοπιστοι σε όλους αυτούς που περιμένουν να ψηφίσουν Κομμα Πειρατών Ελλαδας.

Κινδυνεύουμε στις επόμενες εκλογές που μπορεί να είναι σε λίγους μήνες ή του χρόνου να γελάνε μαζί μας. Θα τους λέμε ότι κατεβαίνουμε στις εκλογές και θα απαντάνε:

"Είστε σίγουροι?" Έτσι μας λέγατε και στις προηγούμενες

Με κάθε κόστος οικονομικο προσωπικό χρονικό θα παλέψουμε όλοι να τα βγάλουμε πέρα.

Ας τελειώσει αυτή η συζήτηση να ασχοληθούμε καθαρά με πρακτικά ζητήματα περι εκλογών
Τελευταία επεξεργασία από 1 και dinos, έχει επεξεργασθεί 14 φορά/ες συνολικά


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες