Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

mental
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 16 Μαρ 2012, 01:05

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό mental » 09 Απρ 2012, 11:14

Nicholas Starkos έγραψε:Η εντολή 'ου σκοτώσεις' σε ποιά θρησκεία ανήκει; Η επανάσταση ξεκίνησε όταν λίγοι Έλληνες άρχισαν να σκοτώνουν τους οθωμανούς κατακτητές. Αυτοί οι επαναστάτες είναι προφανές ότι έπραξαν ενάντια στις επιταγές του χριστιανισμού.

Η εντολή ' όταν σε χτυπήσουν στο ένα μάγουλο γύρνα και το άλλο' σε ποιόν ιδρυτή θρησκείας ανήκει; Όσο οι Έλληνες ακολουθούσαν αυτή την εντολή ήταν ΥΠΟΔΟΥΛΟΙ. Η επανάσταση ξεκίνησε μόνο όταν λίγοι 'Ελληνες αποφάσισαν να πράξουν ενάντια στις εντολές του ιδρυτή του χριστιανισμού.


Να το πάρουμε αντίστροφα λοιπόν.

Αν διαφωνείς με την εντολή του Χριστιανισμού, ποια είναι για σένα η σωστή εντολή; Προφανώς η παρακάτω:
"Πλακώστε στο ξύλο όποιον διαφωνήτε, σφάχτε τους εχθρούς σας και τους αλλόθρησκους."

Σε τι διαφέρεις τότε από αυτό που λένε οι μουσουλμάνοι ή οι χρυσαυγίτες;

Ο χριστιανισμός είναι ένα πλέγμα εντολών. Ναι μεν ο τέλειος χριστιανός ούτε σκοτώνει, ούτε αντιδράει όταν τον χτυπάνε στο μάγουλο.
Αυτό δεν το κάνει από ηττοπάθεια, το κάνει ως υπέρτατη μαρτυρία πίστης στον άυλο κόσμο, ότι υπάρχει ένας κόσμος όπου δεν ισχύει ο νόμος της φύσης, όταν σε βαράνε στο μάγουλο να πονάς. Το κάνει ως άγγελος θεού, για να φωνάξει την περιφρόνηση του στην ύλη και στον υλικό πόνο, και να μαρτυρήσει μπροστά σε πιστούς και άπιστους ότι το πνεύμα θα είναι ο τελικός νικητής.

Φυσικά δεν μπορούν να έχουν όλοι οι χριστιανοί τέτοια ισχυρή πίστη σε αυτόν τον κόσμο, όταν τα δαιμόνια που πλειοψηφούν στον κόσμο τούτο έχουν φροντίσει να κρύψουν από τα μάτια των τυφλών κάθε χαραμάδα από το φως και την αλήθεια της μεταθανάτου ζωής. Αλλά ο χριστιανισμός όπως είπαμε είναι ένα πλέγμα εντολών, και όταν τις παραβείς σου αφήνει την χαραμάδα της μετάνοιας και της συγχώρεσης.

Στο πρακτικό επίπεδο τώρα, όποιος πιστεύει στον Χριστιανισμό, είναι πολύ πιο προσεκτικός όταν σκοτώνει και δέρνει εχθρούς. Γνωρίζει ότι αμαρτάνει όταν το κάνει αυτό, γνωρίζει ότι θα συναντήσει τα θύματά του στην τελική κρίση και στην δευτέρα παρουσία, και αυτό από μόνο του είναι πολύ καλό για την συνοχή της κοινωνίας, αλλά και για τις σχέσεις μεταξύ κρατών και εθνών. Ο χριστιανός δεν θα δείρει, ούτε θα σκοτώσει για ψύλλου πήδημα.
Τελευταία επεξεργασία από 4 και mental, έχει επεξεργασθεί 9 φορά/ες συνολικά
"ο δε Ιησούς είπεν αυτοίς· δια την απιστίαν υμών. αμήν γαρ λέγω υμίν, εάν έχητε πίστιν ως κόκκον σινάπεως, ερείτε τω όρει τούτω, μετάβηθι εντεύθεν εκεί, και μεταβήσεται, και ουδέν αδυνατήσει υμίν."

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5107
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 09 Απρ 2012, 11:37

Nicholas Starkos έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε: όλα αυτά τα ξεχνάμε για να χτυπήσουμε τον Χριστιανισμό; Όχι ρε παιδιά, δεν είναι έτσι.


Η εντολή 'ου σκοτώσεις' σε ποιά θρησκεία ανήκει; Η επανάσταση ξεκίνησε όταν λίγοι Έλληνες άρχισαν να σκοτώνουν τους οθωμανούς κατακτητές. Αυτοί οι επαναστάτες είναι προφανές ότι έπραξαν ενάντια στις επιταγές του χριστιανισμού.

Η εντολή ' όταν σε χτυπήσουν στο ένα μάγουλο γύρνα και το άλλο' σε ποιόν ιδρυτή θρησκείας ανήκει; Όσο οι Έλληνες ακολουθούσαν αυτή την εντολή ήταν ΥΠΟΔΟΥΛΟΙ. Η επανάσταση ξεκίνησε μόνο όταν λίγοι 'Ελληνες αποφάσισαν να πράξουν ενάντια στις εντολές του ιδρυτή του χριστιανισμού.

Την άθλια και ξεφτιλισμένη φράση ' σφάξε με αγά μου να αγιάσω ' οι οπαδοί ποιάς θρησκείας την έλεγαν; Φυσικά του χριστιανισμού. Σε αυτούς απευθυνόταν ο Κολοκοτρώνης με την φράση 'Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους'.


Δεν κάνουμε θρησκευτική συζήτηση εδώ. Με τον ίδιο ακριβώς τόνο μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν τηρούνται οι νόμοι του κράτους από πολίτες και να σου αποδείξω ότι αυτοί δεν είναι πολίτες για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Αυτό που θα πούμε εδώ είναι οι πραγματικοί λόγοι διαχωρισμού Κράτους - Εκκλησίας και αυτοί ΔΕΝ είναι θρησκευτικοί. Είναι πρακτικοί. Για τον ίδιο λόγο θα σου πω ότι μια λύση του μεταναστευτικού δεν είναι για ρατσιστικούς λόγους αλλά για πρακτικούς.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

mental
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 16 Μαρ 2012, 01:05

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό mental » 09 Απρ 2012, 12:50

Kostis έγραψε:Οι άθεοι δεν πρεσβεύουμε κάποια συγκεκριμένη ηθική. Θεωρούμε δεδομένο πως την ηθική τη διακατέχει ο καθένας ασχέτως θρησκείας. Είναι γελοίο να λες ότι είσαι ηθικός, απλά και μόνο επειδή σου το επιβάλει η αγία γραφή. Πρέπει μόνος σου να αξερευνάς την ηθική, διαφορετικά τα αποτελέσμα τα βλέπεις, κρίνοντας από τους ''άγιους πατέρες''.


Θεμελιωδης Ερώτηση: η ηθική δημιουργήται από την πραγματικότητα, ή είναι πέραν της πραγματικότητας;

Εσύ, εφόσον είσαι άθεος-υλιστής, πως είναι δυνατόν να έχεις μια ηθική ενάντια στην ύλη; Πως είναι δυνατον να λειτουργήσεις αλτρουιστικά, να θυσιαστείς για μια ιδέα ή για κάποιον συνάνθρωπό σου; Πως είναι δυνατόν να μην σκοτώσεις κάποιον όταν νευριάσεις ή όταν απλά δεν σου αρέσει η παρουσία του, ή να μην κλέψεις κάποιον όταν έχεις το υλικό συμφέρον να τον κλέψεις; Ιδίως μάλιστα όταν σε παίρνει, ιδίως όταν είναι 100% σίγουρο ότι δεν σε βλέπει κανένας και ότι δεν θα τιμωρηθείς;

Αν είσαι υλιστής και δεν κλέβεις ή δεν σκοτώνεις όταν σε συμφέρει υλιστικά, αν είσαι υλιστής και παρόλαυτά κάνεις καλές πράξεις κρυφά χωρίς να σε ενδιαφέρει το image σου και γνωρίζοντας ότι δεν θα έχεις καμιά υλική ανταπόδοση, αν τα κάνεις αυτά τότε βρίσκεσαι στον παραλογισμό να έχεις μια ηθική που δεν ταιριάζει στην πραγματικότητα που πιστεύεις. Η στάση σου μοιάζει παράλογη και ασύμφορη.

Εγώ πιστεύω ότι η ηθική μας είναι αποτέλεσμα της πραγματικότητας στην οποία πιστεύουμε, είναι αποτέλεσμα της κοσμοθεωρίας μας.

Και επειδή για μένα πραγματικότητα είναι η πνευματική πραγματικότητα του χριστιανισμού, πραγματικότητα είναι η λογοδοσία απέναντι στο θεό και σε όσους άλλους αδικήσαμε κατά την διάρκεια της ζωή μας τους οποίους σίγουρα θα ξανασυναντήσουμε στην τελική κρίση, πραγματικότητα είναι η δευτέρα παρουσία και η μεταθάνατος ζωή, γιαυτό και η ηθική μου είναι χριστιανική.
Τελευταία επεξεργασία από 13 και mental, έχει επεξεργασθεί 10 φορά/ες συνολικά
"ο δε Ιησούς είπεν αυτοίς· δια την απιστίαν υμών. αμήν γαρ λέγω υμίν, εάν έχητε πίστιν ως κόκκον σινάπεως, ερείτε τω όρει τούτω, μετάβηθι εντεύθεν εκεί, και μεταβήσεται, και ουδέν αδυνατήσει υμίν."

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5107
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 09 Απρ 2012, 12:56

Παρακαλώ να μην κάνουμε το θέμα flame. Δεν συζητάμε θέματα φιλοσοφίας αλλά πρακτικά. Ο χωρισμός Εκκλησίας - Κράτους δεν είναι φιλοσοφικό θέμα. Είναι πρακτικό. Να σεβόμαστε απόλυτα την πίστη (ή έλλειψη πίστης) του άλλου.

Το θέμα είναι αν θα πρέπει το Κράτος να έχει άμεση σχέση επιρροής με την Εκκλησία και αν αυτό είναι καλό ή επιζήμιο και για τους δύο. Δεν μιλάω για την ελευθερία λόγου αλλά για την διοικητική σχέση.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 09 Απρ 2012, 14:38

Vassilis Perantzakis έγραψε:Παρακαλώ να μην κάνουμε το θέμα flame. Δεν συζητάμε θέματα φιλοσοφίας αλλά πρακτικά. Ο χωρισμός Εκκλησίας - Κράτους δεν είναι φιλοσοφικό θέμα. Είναι πρακτικό. Να σεβόμαστε απόλυτα την πίστη (ή έλλειψη πίστης) του άλλου.


Ο χωρισμός εκκλησίας - κράτους είναι ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ θέμα. Οι αναφορές μου στις εντολές του χριστιανισμού και την φύση του πραγματικού χριστιανού απευθύνονται μόνο σε όσους ενδιαφέρονται να ακούσουν. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι οι οποίοι επί δεκαετίες έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου με ψεύδη και βλακείες σχετικά με την πραγματική ιστορία της εκκλησίας και του χριστιανισμού.Διακατεχόμενοι από το ψευδές και βλακώδες κατασκευασμένο ιδεολόγημα περί άρρηκτης σύνδεσης "ελληνισμού" και χριστιανισμού , υποστηρίζουν τις θέσεις της εκκλησίας.

Το 90% των αυτοαποκαλούμενων χριστιανών , είτε παραβιάζει , είτε αγνοεί βασικότατες εντολές και υποχρεώσεις της θρησκείας της οποίας υποτίθεται ότι είναι "πιστός". Αποτελεί λοιπόν απαράδεκτο φαινόμενο τέτοιοι ψευτοπιστοί να υποχρεώνουν και τους υπολοίπους κατοίκους αυτής της χώρας , να υπακούουν σε βλακώδεις και σκοταδιστικούς νόμους σχετικούς με την εκκλησία και την θρησκεία.

Εγώ θεωρώ καθήκον μου να ενημερώσω αυτούς τους ανθρώπους για την βιολογική και πνευματική καταστροφή που προκάλεσε η εκκλησία και ο χριστιανισμός στους κατοίκους της χώρας που λέγεται Ελλάδα. Όποιος θέλει αποδέχεται αυτή την ενημέρωση , όποιος θέλει την απορρίπτει.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 09 Απρ 2012, 21:26

Kotsos έγραψε:Για ποιές από τις 7 διαφορετικές θεωρήσεις του Ισλάμ οι νομοδιδάσκαλοι υποστηρίζουν ακριβώς αυτό που λές;
Γιατί ο νομοδιδάσκαλος της περιοχής μου υποστηρίζει άλλα.


Οι νομοδιδάσκαλοι ερμηνεύουν τα hadith, όχι το Κοράνι το ίδιο, το οποίο πρέπει να παίρνεται κατά γράμμα. Στο Κοράνι το ίδιο πουθενά δεν λέει πως οι γυναίκες πρέπει να έχουν καλυμμένο το πρόσωπο.

Δεύτερον:

Kotsos έγραψε:Άρα το ότι είναι πολιτιστική παρέμβαση (που πάλι ένα κοσμικό κράτος δεν έχει δικαίωμα να κάνει πολιτισμικές παρεμβάσεις) απέχει μακρά από την απόφαση της Γαλλίας.


Το κράτος επιτρέπεται και επιβάλλεται να κάνει πολιτισμικές παρεμβάσεις. Πολιτισμικό έθιμο είναι και η κλειτοριδεκτομή στην μισή Αφρική και πιθανώς κι αλλού. Προφανώς ένα τέτοιο «πολιτισμικό» έθιμο ένα πολιτισμένο κράτος δεν μπορεί να το δεχτεί.
(Η γνώμη μου δε είναι πως θα έπρεπε να απαγορευτεί και η περιτομή νηπίων, όχι να το δεχόμαστε ως δήθεν πολιτισμικό έθιμο, και να μην το λέμε ως έχει, ότι δηλαδή είναι ένας βάναυσος ακρωτηριασμός. Εάν μεγαλώσουν και θέλουν να κάνουν περιτομή, με γεια τους και χαρά τους. Όταν μεγαλώσουν όμως. Να έχουν την επιλογή).

Άλλο παράδειγμα. Εάν έρθει μια γυναίκα από μια φυλή του Αμαζονίου, όπου εκεί το'χουν παράδοση να κυκλοφορούν γυμνές, και επιμένει πως η κουλτούρα της αυτή είναι, και έτσι πρέπει να κυκλοφορεί στον δρόμο, πρέπει το κράτος να το επιτρέψει εάν η υπόλοιπη κοινωνία το βρίσκει αυτό προσβλητικό;

Kotsos έγραψε:Με την Αγγλία επειδή μένω αρκετά χρόνια εδώ γνωρίζω αρκετά τι ελευθερίες έχει η κάθε Θρησκεία.
Δεν διαφέρουν σε τίποτα από τις ελευθερίες που έχει η κάθε μία στην Ελλάδα.


Θα αστειεύεσαι, βέβαια.

Για το θέμα της Αγγλίας, ασ'το. Τυγχάνει και έχω μεγαλώσει στην Αγγλία. Έχω μείνει την μισή μου ζωή στην Αγγλία. Την ξέρω πολύ καλά.

Kotsos έγραψε:Ποιούς απαγόρευσε το κράτος να χτίσουν ναούς;


Τότε γιατί συζητάμε τόσα χρόνια για το αν θα επιτραπεί να χτιστεί μουσουλμανικό τέμενος στην Αθήνα, κι ακόμη τέμενος δεν υπάρχει, και νομίζω πως ούτε θα υπάρξει;

Kotsos έγραψε: Πότε απαγόρευσε στους νεοπαγανιστές να τελέσουν λειτουργίες; Οι ονοματοδωσίες στην Σαμοθράκη όταν μητροπολίτης Σαμοθράκης ήταν ο Άνθιμος και τα Ηφαίστια πότε ακριβώς απαγορεύθηκαν;


Αυτό έλλειπε. Να απαγορεύονταν κιόλας. Τα Ηφαίστια δεν τα γνωρίζω. Γνωρίζω όμως τα Προμήθεια. Εάν κάτι τέτοιο απαγορευόταν, δεν θα ζούσαμε σε ένα κράτος της οποίας το Σύνταγμα εγγυάται ανεξιθρησκεία.
Δεν συζητάμε αυτό. Οι νεοπαγανιστές, όμως, όπως και διάφοροι άλλοι, δεν μπορούν να χτίσουν ναό, γιατί ο νόμος είναι τέτοιος που, εάν δεν ανήκεις σε μια θρησκεία με κάποιο βιβλίο εξ αποκαλύψεως και επαγγελματικό ιερατείο, είναι σχεδόν αδύνατον να αναγνωριστεί ως «γνωστή θρησκεία». Μπορούν να δρουν ως «πολιτιστική εταιρεία» αλλά όχι ως θρησκεία. Να μου πεις, στην Αγγλία, μπορούν να χτίσουν ναό οι νεοπαγανιστές; Είναι βέβαια αλλιώτικοι νεοπαγανιστές και δεν χρειάζονται ναό. Τα σχολεία όμως πήραν άδεια το 2010 να διδάσκουν περί παγανισμού μαζί με τις άλλες θρησκείες. Παγανιστές αστυνομικοί παίρνουν τις επίσημες θρησκευτικές αργίες τις μέρες που έχουν νόημα για αυτούς, π.χ. στα ηλιοστάσια, κι όχι όταν γιορτάζουν οι Χριστιανοί. Επίσης, προσφάτως αναγνωρίστηκαν επισήμως ως θρησκεία οι Δρυΐδες.
Ενώ στην Ελλάδα ακόμη συζητάμε εάν οι χιλιάααδες μουσουλμάνοι της Αθήνας μπορούν να έχουν ένα τέμενος, και στο σχολεία διδάσκεται ότι η Γιόγκα είναι θρησκεία ! ( :? :shock: )

chprokop έγραψε:
Η συνταγματικη μεταχειριση επιβεβαιωνει την συνεισφορα της Εκκλησιας στη δημιουργια της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ, ενα ιστορικο γεγονος αναμφισβητητο για καθε αντικειμενικο κριτη.


Εννοείς αφού αφόρισε τους επαναστάτες...

Vassilis Perantzakis έγραψε:Καλά τώρα... Το ότι το πρώτο Σύνταγμα της Ελλάδας ήταν πριν την επανάσταση και που μιλούσε για ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ "Εις το όνομα της Αγίας και Ομοουσίας Τριάδος", ότι ο Κολοκοτρώνης έλεγε "Βόηθα-βόηθα Παναγιά μου τούς Ἕλληνες νά ἐμψυχωθούν , φώτισε τους - φώτισε τους νά βρούνε τόν σωστό δρόμο γιά τήν Έλευτεριά τους" , ότι ο Παπαφλέσσας ξεσήκωνε ολόκληρα ασκέρια για την λευτεριά... όλα αυτά τα ξεχνάμε για να χτυπήσουμε τον Χριστιανισμό; Όχι ρε παιδιά, δεν είναι έτσι.


Ναι. Ευτυχώς όλοι αυτοί αγνοήσανε τον αφορισμό του Πατριάρχη. Οι επαναστάτες του '21 ήταν Χριστιανοί στο θρήσκευμα. Φυσικά. Δεδομένο. Δεν αντιλέγει κανείς. Αλλά για να κάνουν αυτά που κάνανε έπρεπε να αγνοήσουν και τις επιταγές της Εκκλησίας, και διάφορες επιταγές του δόγματος του Χριστιανισμού. Αλλά, whatever, δεν είναι θέμα που πρέπει να συζητήσουμε εδώ. Σ' αυτό συμφωνούμε.

kostik έγραψε:Και δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει , ότι μπορεί κάποτε να αλλάξει ως θέση , αν μπουν και άλλοι και ψηφίσουν όχι στο μέλλον; Κατά την ίδια έννοια να μπουν και κάποιο και να ψηφίσουν υπέρ της ΑCTA! Και τότε να αλλάξουμε και τη θέση μας !Δηλαδή θεωρούμε δεδομένο την υπαναχώρηση από αρχές και θέσεις αν στο μέλλον μπουν κάποιοι που δε συμφωνούν;


Όχι. Η πρόταση ήταν για μια μη-δεσμευτική ψηφοφορία τώρα, για να πάρουμε θέση αυτήν την στιγμή. Γιατί για να εισαχθεί κάτι καινούργιο στις αρχές μας πρέπει να γίνει στο συνέδριο. Δεν μπορεί να γίνει εδώ με μια ψηφοφορία.

kostik έγραψε: Νομίζω ότι αυτό είναι το χειρότερο σενάριο. Το να προσχωρήσουν μελλοντικά άθεοι στο κόμμα, όπως πλέον στη γερμανία, αυτό είναι ένα είδος εξέλιξης, υπό μία έννοια, στο ζήτημα του διαχωρισμού. Αλλά η αθρόα εισροή θειστών ,που φοβούνται να θίξουν τέτοια θέματα δε νομίζω ότι συνάδει με τις ευρωπαικές αρχές του κόμματος.
Αυτά και συγχωρήστε μου τη φλυαρία.


Δεν είναι όλοι οι θεϊστές κατά του διαχωρισμού. Εξαρτάται τί είδους θεϊστές είναι. ;)
Αλλά, τες πα. Γενικά συμφωνώ μαζί σου.
Θεωρώ πως ο διαχωρισμός συνάδει με τις άλλες αρχές του κόμματος.
Κι εδώ λήγει η συνεισφορά μου στην συζήτηση. Επαναλαμβάνω πως θεωρώ πως το θέμα είναι ιδεολογικό, και πως θα έπρεπε να κάνουμε μια μη-δεσμευτική ψηφοφορία, για να δούμε τουλάχιστον προς τα που γέρνει το καράβι μας. Αυτά. Και συγγνώμη για το σεντόνι.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 09 Απρ 2012, 23:37

Για να τελειώσω με αυτή τη συζήτηση.
Από την αρχή έχω πεί να δούμε τι εννοεί ο καθένας με τον διαχωρισμό Εκκλησίας Κράτους.
Λυπάμαι αλλά διεπίστωσα ότι αυτο που εννοούν οι περισσότεροι δεν έχει καμία σχέση με την υπάρχουσα σχέση Εκκλησίας Κράτους και από την άλλη κανένας πέρα από μεταφυσικού τύπου τοποθετήσεις και εξορκισμους δεν τοποθετήθηκε σε τι θα ωφελήσει ή θα βλαψει αυτό την Ελληνική Κοινωνία πλήν του chprokop που σαφώς πήρε θέση για την διάσταση της εξωτερικής πολιτικής και της εκμετάλευσης της Εκκλησιαστικής Περιουσίας από τους παπάδες.
Τα περισσότερα από όσα προτάθηκεν εδώ μέσα όπως προσευχές, θρησκευτικά, όρκοι, σταυροί στα δημόσια γραφεία είναι όλα θέμα που ο κάθε υπουργός μπορεί να το αλλάξει και σήμερα ακόμα και με την ισχύουσα σχέση Εκκλησίας-Κράτους.
Τα περισσότερα δεν τα κάνει όχι γιατί θα του το απαγορεύσει ο Ιερώνυμος αλλά γιατί δεν θέλει να χάσει ψήφους, και γιατί κάποια θέματα είναι θέματα πρακτικής όπως οι όρκοι που είναι ηλίθια πρακτική γιατί αν δεχθείς την έννοια του όρκου θα πρέπει να δεχθείς την μεταφυσική έννοια της θείας νέμεσις αν καταπατηθεί.
Ακόμα και αν δεν πληρώνει τους παπάδες (που σημαίνει ο χωρισμός Εκκλησίας Κράτους) πάλι ο υπουργός θα έχει το φόβο να μην χάσει ψήφους και δεν υπάρχει νόμος, όσο και αν αυτό υπάρχει στο φαντασιακό κάποιων, που να εμποδίσει τον φόβο αυτό του υπουργού.
Από την άλλη η υπάρχουσα σχέση μας εξασφαλίζει ότι η γνωμοδότηση και επηρρεασμός στις πράξεις της κυβέρνησης γίνεται από απόλυτα διαφανή και ελέγξιμα κανάλια, που νομίζω ότι είναι κάτι που το θέλουμε σαν πειρατές, και όχι από αδιαφανή σκοτεινά κανάλια.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 10 Απρ 2012, 12:21

Kotsos έγραψε:Από την αρχή έχω πεί να δούμε τι εννοεί ο καθένας με τον διαχωρισμό Εκκλησίας Κράτους.
Λυπάμαι αλλά διεπίστωσα ότι αυτο που εννοούν οι περισσότεροι δεν έχει καμία σχέση με την υπάρχουσα σχέση Εκκλησίας Κράτους και από την άλλη κανένας πέρα από μεταφυσικού τύπου τοποθετήσεις και εξορκισμους δεν τοποθετήθηκε σε τι θα ωφελήσει ή θα βλαψει αυτό την Ελληνική Κοινωνία.


Τότε μάλλον έχεις πρόβλημα να καταλάβεις τι θα πει η φράση σκοταδισμός της κοινωνίας , στον οποίο εγώ και κάποια άλλα μέλη θέλουμε να αντιπαρατεθούμε. Για εμάς ο σκοταδισμός είναι πολύ σημαντικότερος από την φορολόγηση της εκκλησία για παράδειγμα. Επίσης μάλλον έχεις πρόβλημα να καταλάβεις τι θα πει η φράση ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ ΘΕΜΑ , το οποίο εγώ και κάποια άλλα μέλη ξεκαθαρίσαμε πλήρως.

Kotsos έγραψε:Τα περισσότερα από όσα προτάθηκεν εδώ μέσα όπως προσευχές, θρησκευτικά, όρκοι, σταυροί στα δημόσια γραφεία είναι όλα θέμα που ο κάθε υπουργός μπορεί να το αλλάξει και σήμερα ακόμα και με την ισχύουσα σχέση Εκκλησίας-Κράτους.


Μπορεί αλλά δεν πρόκειται να το κάνει ποτέ. Οι αλλαγές αυτές θα γίνουν μόνο υπό την πίεση της πλειοψηφίας των πολιτών. Για να υπάρξει όμως πίεση από την πλειψηφία των πολιτών για αυτά τα θέματα , θα πρέπει πρώτα κάποιοι να τους ενημερώσουν και να τους ξεσηκώσουν. Αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω εγώ και κάποια άλλα μέλη. Αν αυτό είναι ακατανόητο για κάποιους τότε πρόβλημα τους.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 10 Απρ 2012, 12:43

mental έγραψε:
Nicholas Starkos έγραψε:θα πρέπει πρώτα κάποιοι να τους ενημερώσουν και να τους ξεσηκώσουν.

Νομίζω αυτό που κάνεις λέγεται προσηλυτισμός.


Αυτό που κάνω βασικά λέγεται ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

Το ερώτημα είναι πως στο διάλο εννοείς εσύ και οι όμοιοί σου την λέξη προσηλυτισμός. Διότι έχω την εντύπωση ότι θεωρείτε τον κάθε άνθρωπο που γεννιέται σε αυτή την χώρα και όταν ήταν ακόμα άβουλο και ανήμπορο μωρό κάποιοι εξαναγκαστικά τον "βάπτισαν" "χριστιανό" , ως κτήμα της εκκλησίας μέχρι να πεθάνει.Και οποιαδήποτε προσπάθεια που θα γίνει για να ξεφύγει αυτός ο άνθρωπος από τα δίχτυα σας την ονομάζετε "προσηλυτισμό".
Αυτόν τον ορισμό της λέξης προσηλυτισμό τον ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ.
Εγώ προσηλυτισμό αποκαλώ οποιαδήποτε ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ που έχει ως στόχο κάποιος άνθρωπος να γίνει "πιστός" της οποιασδήποτε θρησκείας.
Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Όποιος θέλει την δέχεται ελεύθερα , όποιος θέλει την απορρίπτει ελεύθερα.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 10 Απρ 2012, 14:25

ΕΤΟΣ 2012

Ο Αντώνης Σαμαράς , υποψήφιος πρωθυπουργός της Ελλάδας σε μια περίοδο που κρίνεται το μέλλον της , πηγαίνει στο πατριαρχείο για να μάθει πως κατασκευάζεται το "άγιο" μύρο.....

Αδαμάντιος Κοραής : Ω ταλαίπωρη Ελλάς , δεν ανεστήθης εκ του τάφου , απλώς άλλαξες τάφο , από τον τουρκικόν εις τον χριστιανικόν.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες