Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 07 Απρ 2012, 21:28

laskaris_vasilis έγραψε:Μπρε Kotso είσαι και "πεισματάρικο"
Το Ισλάμ σε ότι έχει να κάνει με την ενδυμασία των γυναικών (αλλά και των ανδρών), το μόνο που ορίζει είναι να ντύνονται σεμνά. Να μην φέρουν οτιδήποτε φανταχτερό και προκλητικό (κοινωνικά).
Η "μαντήλα" που εσύ, ισοπεδωτικά αναφέρεις, έχει τρεις μορφές: Το hijab, τη niqab και τη burqa όπου το μεν hijab είναι το απλό μαντήλι της κεφαλής που αφήνει ακάλυπτο το πρόσωπο, η niqab καλύπτει και το πρόσωπο και αφήνει ακάλυπτα τα μάτια και η burqa που καλύπτει τα πάντα.
Οι περισσότεροι θεολόγοι-νομοδιδάσκαλοι του Ισλάμ θεωρούν πως το hijab είναι αρκετό και όσο σεμνό χρειάζεται. Επιπλέον, ο εξαναγκασμός είναι αντίθετος προς το Ισλάμ.
Από εκεί και πέρα όμως, κάποια από αυτά έχουν και πολιτικό συμβολισμό. Και εκεί είναι που τους έπιασε η "στεναχώρια" τους Γάλλους π.χ. και το απαγόρευσαν ακόμα και στα πανεπιστήμιά τους, για να συναντήσουν τεράστιες αντιδράσεις από γάλλους με αραβικές καταβολές (Και μουσουλμάνους γενικότερα).
Παράδειγμα, το hijab άρχισαν να τον φορούν οι αλγερινές, την δεκαετία του `50, σαν αντίδραση προς την κατοχή της χώρας τους, για να ξεχωρίζουν από τους "κατακτητές" και τις γυναίκες τους.
Από τότε και για αυτούς τους λόγους, έγιναν οι ενδυματολογικές επιλογές των Μουσουλμάνων "σπυρί στον γαλλικό πισινό".
Για να μην πω πως το niqab αλλά και η burga προστάτευαν μέσω της ανωνυμίας τις γυναίκες, ιδίως όπου υπήρχε φτώχεια και συχνά ήταν αναγκασμένες να ζητιανεύουν.
Και χίλια δυο άλλα................... Μα αλοίμονο, μασημένη τροφή θέλεις; ( μάλλον άλλος είναι ο σκοπός σου, οπότε, δεν πρόκειται να επανέλθω)


Για ποιές από τις 7 διαφορετικές θεωρήσεις του Ισλάμ οι νομοδιδάσκαλοι υποστηρίζουν ακριβώς αυτό που λές;
Γιατί ο νομοδιδάσκαλος της περιοχής μου υποστηρίζει άλλα.
Αυτό που αναφέρεις ισχύει μόνο σε συγκεκριμένη θεώρηση του Ισλάμ που υπάρχει στις χώρες της βόρειας Αφρικής και όχι σε άλλες αφρικανικές ή ασιατικές χώρες.
Η θεώρησή σου είναι αρκετά ισοπεδωτική σαν να λές μία θεώρηση των Καθολικών ισχύει για όλα τις άλλες Εκκλησίες αλλά και τα άλλα δόγματα (αιρέσεις) των χριστιανών.
Οι ενδυματολογικές επιλογές των μουσουλμάνων έγιναν σπυρί στους Γάλλους από την στιγμή που άλλες θεωρήσεις του Ισλάμ πέρα από αυτές της Βόρειας Αφρικής ήρθαν στη χώρα τους και σκοπός τους είναι να κατευθύνουν προς την θεώρηση που αναγνωρίζει ότι το Ισλάμ είναι εξέλιξη του Χριστιανισμού και όχι διαφορετική θρησκεία.

Μάλλον δεν θέλω μασημένη τροφή αλλ´α συνηθίζω να ελέγχω τι τρώω και όχι να καταπίνω αμάσητο ότι μου σερβίρουν.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό chprokop » 08 Απρ 2012, 15:58

anestis έγραψε:Δηλαδή -αν κατάλαβα - ακόμη και σε ένα Σύνταγμα όπου η Εκκλησία απέχει περισσότερο από το κράτος
πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να "αναγνωρίζεται" η συγκεκριμένη "Σύνοδος" έναντι π.χ. άλλων "Συνόδων" (παλιοημερολογίτες?) ή δογμάτων ?

Τι την χρειάζεται τη Συνταγματική αναγνώριση όμως η συγκεκριμένη "Σύνοδος"-Εκκλησία?

Κι αν είχαν γυρίσει όλοι οι Ελληνες σε άλλο δόγμα , τι σημασία θα είχε η επίσημη αναγνώριση;

Οι απορίες μου είναι πραγματικές, δεν γνωρίζω και θέλω να μάθω...


Η συγκεκριμενη αναγνωριση εξυπηρετει και την εκκλησιαστικη ειρηνη και την ελληνικη διπλωματια. Ειναι αμοιβαια επωφελης...
Επιπλεον, διασφαλιζει τα περιουσιακα και αλλα δικαιωματα υπερ της Εκκλησιας (δηλ. ολων ημων, οσοι θελουμε να ειμαστε).
Παραδειγμα: Χωρις την αναγνωριση, Ο καθε ηγουμενος θα παιρνε ολη την Μονη εκτος δικαιοδοσιας της οικειας Μητροπολεως και
τα οσα ειχαν δωρηθει στο παρελθον με το σκεπτικο οτι ειναι ενα ορθοδοξο μοναστηρι θα τρωγονταν εις υγεια των κοροιδων (μπορει να συμβαινει και τωρα, ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΕΙ) Σε διαφορετικη περιπτωση (βλ. ΗΠΑ) κανεις δεν θα μπορουσε να τους εμποδισει να τα τρωνε επιδεικτικα και χωρις καμια κυρωση.

Η συνταγματικη μεταχειριση επιβεβαιωνει την συνεισφορα της Εκκλησιας στη δημιουργια της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ, ενα ιστορικο γεγονος αναμφισβητητο για καθε αντικειμενικο κριτη. Οσο και το οτι η Ρωσικη Αυτοκρατορια ειχε ορθοδοξα θεμελια (συμφωνα με το βυζαντινο προτυπο) ή οτι η ασεβεια στους θεους της αρχαιας πολης κρατους επεσυρε την ποινη του θανατου σε πολλες απο αυτες...

Οπως και πολλα ζητηματα στην ελληνικη πραγματικοτητα, πρεπει να συνειδητοποιησουμε οτι ο νομος δεν φταιαει παντα για τις κακες εξεις των Νεοελληνων. Ο νόμος βαζει το ρυθμιστικο πλαισιο, δεν μας λεει τι να κανουμε. ΑΥτο το κανει η πολιτικη και επειδη αυτη ειναι κακιστη (αλλα δεν το παραδεχεται), τα ριχνει συνηθως στο νομο. Εργο χιλιοπαιγμενο...

Γι αυτο περιγραφεται ο τροπος αλλαγης των νομων σε μια αρχαια πολη της Μεγ. Ελλαδας (που μου διαφευγει):
αυτος που προτεινει αλλαγες, βαζει τη θηλια στο λαιμο του και προτεινει. Αν γινει αποδεκτη, κατεβαινει απο το βημα. Αν οχι, απαγχονιζεται.
Ελαχιστες τροποποιησεις γινονταν στην πολη αυτη, μια και οι νομοθετες ειχαν πληρη συναισθηση του καθηκοντος...

Kostis
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 27 Φεβ 2012, 16:38

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό Kostis » 08 Απρ 2012, 16:54

Kotsos έγραψε:
Kostis έγραψε:Σημείωση: Πρέπει να τσεκάρετε αν κάποια μέλη είναι παπάδες ή γόνοι παππάδων ή θεολόγοι, ώστε να ξέρετε με τί κίνητρα μιλάνε...


Κωστή ανάλογα με την ιδιότητα θα τους απαγορεύσουμε να μιλάνε;
Εσύ έχεις σαφή ατζέντα και πηγάζει από την θέση όλων των θρησκειών που γνωρίζεις να δεχθούν ως φυσιολογική κάποια επιλογή σου.
Από την άγνοια σου για τη θέση θρησκειών που δεν γνωρίζεις και λόγω του υπεροπτικού χαρακτήρα που έχεις να θεωρείς ότι όποιος δεν συμφωνεί μαζί σου είναι απλά ηλίθιος και αμόρφωτος ανέπτυξες μία θεωρία ότι η θρησκευτική ανάγκη είναι μόνο για τους ηλίθιους και τους αμόρφωτους και αυτοονομάστηκες άθεος.

Ποιός από τους δυό μας νομίζεις ότι έχει κάνει ελεύθερη επιλογή;
Εσύ που επέλεξες κάτι λόγω της άγνοιάς σου και υπό το βάρος της ψυχοπαθολογίας που έχεις και προσπαθείς να επιβάλεις αυτή την αμορφωσιά σου με το έτσι θέλω σε όλους τους άλλους;
η κάποιος που επιλέγει λύσεις σεβόμενος τις ιδιαιτερότητες όλων και προπσαθεί να βρεί λύση που να μην εμποδίζει τις ιδαιτερότητες κανενός.

Όπως λέει και η ηθική των χριστιανών και προφανώς άμα κρίνω από εσένα διαφωνεί αυτή των Άθεων δεν επιτρέπεται να κάνεις σε κανέναν άλλο αυτό που δεν θα ήθελες να κάνουν σε εσένα.
Αν εσύ με πιέζεις να φιμώσω και να μεροληπτίσω εναντίων του οποιουδήποτε επειδή διαφωνείς με τις ιδέες του λυπάμαι αλλά η ηθική μου ορίζει ότι απαγορεύεται να μεροληπτίσω. Οφείλω να διαφωνήσω αλλά απαγορεύεται να τον φιμώσω.

Λυπάμαι αλλά περίμενα από ένα άτομο σαν εσένα ευαίσθητο και που έχει ζήσει την μεροληψία του κόσμου στο πετσί του λόγω της ιδιαιτερότητας του να έχει τελείως διαφορετική θέση υπέρ της μεροληψίας.


Άκου, δεν θέλω να σε φιμώσω, δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Μην κάνεις τις γνωστές κωλοτουμπίτσες των παπάδων. Είπα απερίφραστα πως αν είσαι παπάς, τότε ο λόγος σου έχει μικρότερη βαρύτητα στο θέμα.

Λοιπον, η ομοφυλοφιλία ΔΕΝ είναι επιλογή, είναι φύση. ΔΕΝ με απασχολεί το πόσες και ποιες θρησκείες θα το αποδεχθούν ως φυσιολογικό, διότι τις έχω γραμμένες στα @@ μου. Με ενδιαφέρει το να μην δηλητηριάζουν τις ψυχές των νεαρών παιδιών και μάλιστα με τις ευλογίες των γονιών τους. Με ενδιαφέρει να υπάρχει ένα ΣΤΟΠ που να προστατεύει τα νήπια από τις σαχλαμάρες. Γιατί ΕΙΝΑΙ σαχλαμάρες, πώς να το κάνουμε; Και οι σαχλαμάρες δεν πρέπει να γίνονται αποδεκτές από κανέναν. Δεν μπορεί ο ίδιος δάσκαλος που κάνει το παιδί έναν σοβαρό και μορφωμένο πολίτη στην κοινωνία, να του μεταδίδει ταυτοχρόνως και αυτές τις μπούρδες. Αν κάποιος θέλει να γίνει βλάκας, ας γίνει από μόνος του, έχει όλο το δικαίωμα.

Δεν έχω καμία ψυχοπαθολογία :lol: . Ψυχοπαθολογία έχουν αυτοί που νομίζουν ότι ένας σταυρός και μια προσευχή, τους έχει εξασφαλισμένους από καρνίνους, τροχαία και τσουνάμι. Όντας ομοφυλόφιλος κατάλαβα λίγο γρηγορότερα όλη αυτή την ηλιθιότητα και το πόσο επιζήμια είναι. Καθόμαστε και κάνουμε εθνικό θέμα το ότι ένας 77χρονος αυτοκτόνησε από μια οικονομική κρίση που υπάρχει σε όλη την Ελλάδα, αλλά για τους gay εφήβους, που εμείς οι ίδιοι οδηγούμε στις αυτοκτονίες κάθε τόσο, δεν νοιάζεται κανείς.

Όσο για την ηθική των χριστιανών, δεν νομίζω ότι είναι και ό,τι πιο επίκαιρο για να το σχολιάζεις... Οι άθεοι δεν πρεσβεύουμε κάποια συγκεκριμένη ηθική. Θεωρούμε δεδομένο πως την ηθική τη διακατέχει ο καθένας ασχέτως θρησκείας. Είναι γελοίο να λες ότι είσαι ηθικός, απλά και μόνο επειδή σου το επιβάλει η αγία γραφή. Πρέπει μόνος σου να αξερευνάς την ηθική, διαφορετικά τα αποτελέσμα τα βλέπεις, κρίνοντας από τους ''άγιους πατέρες''.

Ακριβώς επειδή είμαι ευαίσθητος, όπως λες, τάσσομαι κατά της Ορθοδοξίας και σε ό,τι αυτή έχει διαπράξει.

Δεν μας είπες τελικά, είσαι παπάς, είσαι θεολόγος, είσαι γιος παπά, τί είσαι..;

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 08 Απρ 2012, 21:28

Kostis έγραψε:
Δεν μας είπες τελικά, είσαι παπάς, είσαι θεολόγος, είσαι γιος παπά, τί είσαι..;


Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν θα τα σχολιάσω, γιατί η επαγγελματική μου ιδιότητα και ενασχόληση με ομοφυλοφιλία λέει ότι είσαι τελείως λάθος και αν αρχίσουμε να ανταλάσσουμε επιστημονικά δεδομένα θα βγούμε τελείως εκτός θέματος.

Επειδή όμως για τρίτη φορά για να στηρίξεις τα επιχειρήματά σου ρωτάς αν είμαι παπάς ή θεούσος να σου απαντήσω ότι ούτε παπάς είμαι, ούτε συγγενή παπά έχω (ένας τέταρτος ξάδερφος δεν νομίζω να μετράει), ούτε θεολόγος είμαι. Ανήσυχο πνεύμα ήμουν και είμαι και για να απορρίψω μία ιδεολογία έπρεπε πρώτα να βρώ τι λέει η ίδια και τι λένε όλες οι υπόλοιπες και μετά να επιλέξω αυτή που με καλύπτει. Γι'αυτό έχω πολύ καλούς φίλους άθεους, είτε θεωρητικούς, είτε για πολιτικούς λόγους, όπως και έχω πολυ καλούς φίλους τόσο του ΥΣΕΕ, όσο μουσουλμάνους νομοδιδάσκαλους όσο και θεολόγους άλλων θρησκειών.
Από την άλλη ασχέτως αν θεωρώ λογική ή όχι την θρησκευτική πίστη οφείλω να δεχθώ το δικαίωμα κάποιων ανθρώπων να θεωρούν σημαντική την θρησκευτική τους πίστη και να μην τους χλευάζω σαν αμόρφωτους, οπισθοδρομικούς Ή ότι επίθετο τους έχεις δώσει εδώ μέσα, αλλά και να μην κρίνω τις πρακτικές τους ή να τους επιβάλλω να τις αλλάξουν εκτός αν το δεχθούν οι ίδιοι αυτό.
Και το έχω αποδείξει έμπρακτα την πίστη μου στα δικαιώματα των άλλων με την συμβίωση κάποια χρόνια τώρα με την σύντροφό μου που έχει τελείως διαφορετική πίστη από εμένα χωρίς κανένας να επιβάλει την αλήθεια του ή να χλευάζει την αλήθεια του άλλου.
Εσύ μπορείς να πείς ότι αντέχεις να κάνεις το ίδιο.;;;;;;;
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 09 Απρ 2012, 01:04

Kotso, θα ανοίξω ένα θέμα για συνταγές μπακλαβά.
Αποκλείεται να μην έχεις άποψη!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 09 Απρ 2012, 03:36

laskaris_vasilis έγραψε:Kotso, θα ανοίξω ένα θέμα για συνταγές μπακλαβά.
Αποκλείεται να μην έχεις άποψη!!!

Για την σωστή γεύση του μπακλαβά σίγουρα να προσφέρω την εμπειρία μου από τους χιλιάδες που έχω καταναλώση. Να προσφέρω και την εμπειρία μου ποιό μαγαζί κάνει τον καλύτερο στην Αθήνα.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 09 Απρ 2012, 09:09

ahilleas έγραψε:O Διαχωρισμός Εκκλησίας-Κράτους πρέπει να γίνει, διότι είναι αναχρονιστικό να λειτουργεί ενα σύγχρονο κράτος με αυτό τον τρόπο.
Απο την άλλη δεν πρέπει να ξεχνάμε τον ρόλο της Ορθοδοξίας στο να υπάρχει ελληνικό κράτος σήμερα[βλ.Τουρκοκρατία]


Η θρησκεία του χριστιανισμού επιβάλλει την υποταγή και την δουλεία.
Η εκκλησία και ο χριστιανισμός έκαναν ότι μπορούσαν για να παραμείνουν οι Έλληνες ΥΠΟΔΟΥΛΟΙ στους οθωμανούς.

Αδαμάντιος Κοραής : Ω ταλαίπωρη Ελλάς , δεν ανεστήθης εκ του τάφου , απλώς άλλαξες τάφο , από τον τουρκικόν εις τον χριστιανικόν.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 09 Απρ 2012, 09:39

Nicholas Starkos έγραψε:
ahilleas έγραψε:O Διαχωρισμός Εκκλησίας-Κράτους πρέπει να γίνει, διότι είναι αναχρονιστικό να λειτουργεί ενα σύγχρονο κράτος με αυτό τον τρόπο.
Απο την άλλη δεν πρέπει να ξεχνάμε τον ρόλο της Ορθοδοξίας στο να υπάρχει ελληνικό κράτος σήμερα[βλ.Τουρκοκρατία]


Η θρησκεία του χριστιανισμού επιβάλλει την υποταγή και την δουλεία.
Η εκκλησία και ο χριστιανισμός έκαναν ότι μπορούσαν για να παραμείνουν οι Έλληνες ΥΠΟΔΟΥΛΟΙ στους οθωμανούς.

Αδαμάντιος Κοραής : Ω ταλαίπωρη Ελλάς , δεν ανεστήθης εκ του τάφου , απλώς άλλαξες τάφο , από τον τουρκικόν εις τον χριστιανικόν.



Καλά τώρα... Το ότι το πρώτο Σύνταγμα της Ελλάδας ήταν πριν την επανάσταση και που μιλούσε για ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ "Εις το όνομα της Αγίας και Ομοουσίας Τριάδος", ότι ο Κολοκοτρώνης έλεγε "Βόηθα-βόηθα Παναγιά μου τούς Ἕλληνες νά ἐμψυχωθούν , φώτισε τους - φώτισε τους νά βρούνε τόν σωστό δρόμο γιά τήν Έλευτεριά τους" , ότι ο Παπαφλέσσας ξεσήκωνε ολόκληρα ασκέρια για την λευτεριά... όλα αυτά τα ξεχνάμε για να χτυπήσουμε τον Χριστιανισμό; Όχι ρε παιδιά, δεν είναι έτσι.

Ο διαχωρισμός Κράτους - Εκκλησίας ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ, αλλά όχι για λόγους εκδίκησης ή για λόγους θρησκοληψίας. Επιβάλλεται για λόγους πρακτικούς και για το καλό και των δύο.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 09 Απρ 2012, 10:03

Vassilis Perantzakis έγραψε: όλα αυτά τα ξεχνάμε για να χτυπήσουμε τον Χριστιανισμό; Όχι ρε παιδιά, δεν είναι έτσι.


Η εντολή 'ου σκοτώσεις' σε ποιά θρησκεία ανήκει; Η επανάσταση ξεκίνησε όταν λίγοι Έλληνες άρχισαν να σκοτώνουν τους οθωμανούς κατακτητές. Αυτοί οι επαναστάτες είναι προφανές ότι έπραξαν ενάντια στις επιταγές του χριστιανισμού.

Η εντολή ' όταν σε χτυπήσουν στο ένα μάγουλο γύρνα και το άλλο' σε ποιόν ιδρυτή θρησκείας ανήκει; Όσο οι Έλληνες ακολουθούσαν αυτή την εντολή ήταν ΥΠΟΔΟΥΛΟΙ. Η επανάσταση ξεκίνησε μόνο όταν λίγοι 'Ελληνες αποφάσισαν να πράξουν ενάντια στις εντολές του ιδρυτή του χριστιανισμού.

Την άθλια και ξεφτιλισμένη φράση ' σφάξε με αγά μου να αγιάσω ' οι οπαδοί ποιάς θρησκείας την έλεγαν; Φυσικά του χριστιανισμού. Σε αυτούς απευθυνόταν ο Κολοκοτρώνης με την φράση 'Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους'.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

mental
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 16 Μαρ 2012, 01:05

Re: Νέα συζήτηση Εκκλησία-κράτος

Δημοσίευσηαπό mental » 09 Απρ 2012, 11:03

Kostis έγραψε:Λοιπον, η ομοφυλοφιλία ΔΕΝ είναι επιλογή, είναι φύση. ΔΕΝ με απασχολεί το πόσες και ποιες θρησκείες θα το αποδεχθούν ως φυσιολογικό, διότι τις έχω γραμμένες στα @@ μου. Με ενδιαφέρει το να μην δηλητηριάζουν τις ψυχές των νεαρών παιδιών και μάλιστα με τις ευλογίες των γονιών τους. Με ενδιαφέρει να υπάρχει ένα ΣΤΟΠ που να προστατεύει τα νήπια από τις σαχλαμάρες. Γιατί ΕΙΝΑΙ σαχλαμάρες, πώς να το κάνουμε; Και οι σαχλαμάρες δεν πρέπει να γίνονται αποδεκτές από κανέναν. Δεν μπορεί ο ίδιος δάσκαλος που κάνει το παιδί έναν σοβαρό και μορφωμένο πολίτη στην κοινωνία, να του μεταδίδει ταυτοχρόνως και αυτές τις μπούρδες.


Η ομοφυλοφιλία δεν είναι φύση. Είναι ΡΟΠΗ. Pοπή είναι επίσης η παιδοφιλία, ή η τάση που έχει ένας άνθρωπος να σκοτώσει έναν άλλον άνθρωπο . Κάποιες ροπές λοιπόν, η κοινωνία αποφασίζει είτε να τις απαγορεύσει είτε να τις περιορίσει με την εκπαίδευση ή με την βοήθεια ψυχολόγων, ή στην καλύτερη περίπτωση να μην τις ενθαρύνει. Αυτό είναι σωστό, και γίνεται γιατί απλούστατα δεν υπάρχει κοινωνικό συμφέρον να υπάρχουν αυτές οι ροπές.
"ο δε Ιησούς είπεν αυτοίς· δια την απιστίαν υμών. αμήν γαρ λέγω υμίν, εάν έχητε πίστιν ως κόκκον σινάπεως, ερείτε τω όρει τούτω, μετάβηθι εντεύθεν εκεί, και μεταβήσεται, και ουδέν αδυνατήσει υμίν."


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες