Ισχύον Άρθρο 3 - Σχόλια - Προτάσεις

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ισχύον Άρθρο 3 - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό anestis » 13 Μαρ 2012, 01:23

Ενημέρωσα την επιτροπή, όπως έχω υποχρέωση με βάση τις αρχές μας.

Θα ήθελα να πάρουμε θέση και έχω εκφραστεί ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ υπέρ του διαχωρισμού,
ταυτόχρονα αυτό δεν πρέπει να γίνει πανικόβλητα με τη δική τους ατζέντα και χρονοδιάγραμμα,
αλλά όπως εμείς μπορούμε.

Αν 10-15 γκρουπ συμφερόντων (κυνηγοί, φυσιολάτρες, Ηρακλειδείς, φιλόζωοι κλπ)
μας "την πέσουν" με την ατζέντα τους, θα πάψουμε να κάνουμε τη δική μας εργασία και θα κάνουμε τη δική τους.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ισχύον Άρθρο 3 - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 13 Μαρ 2012, 01:49

Μια ερωτηση.Εχουμε απαντησει σε αυτο:ερωτηματολόγιο για το διαχωρισμό Κράτους - Εκκλησίας.pdf.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ισχύον Άρθρο 3 - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό anestis » 13 Μαρ 2012, 10:55

οχι, δεν έχουμε απαντήσει, δεν θα μπορούσαμε να απαντήσουμε σε αυτή τη φάση,
περιμένουμε λίγο να δούμε τον διάλογο εδώ μέσα...

να συμπληρώσω ότι 3 από τα Ευρωπαϊκά κόμματα Πειρατών ΕΧΟΥΝ το θέμα στην ατζέντα τους

Separation/Neutrality of religion and state (3)
Pirate Party Luxembourg (all religions need to be treated equally by the state)
Pirate Party Germany (separation of state and religion)
Pirate Party Finland (in education)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Ισχύον Άρθρο 3 - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 13 Μαρ 2012, 16:34

anestis έγραψε:οχι, δεν έχουμε απαντήσει, δεν θα μπορούσαμε να απαντήσουμε σε αυτή τη φάση,
περιμένουμε λίγο να δούμε τον διάλογο εδώ μέσα...


Για να μπορέσουμε να απαντήσουμε , θα πρέπει αρκετά μέλη του κόμματος να εκφράσουν με σαφήνεια τις απόψεις τους στις συγκεκριμένες ερωτήσεις του ερωτηματολογίου , όχι γενικά και αόριστα.

Νομίζω ο ποιό κατανοητός και σαφής τρόπος είναι όπως το έκανα εγώ , σημειώνοντας τις σαφέστατες απαντήσεις μου με bold.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ισχύον Άρθρο 3 - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 13 Μαρ 2012, 17:29

Από μία πρόχειρη ματιά που έριξα:

Αν οι θρησκείες γίνουν οργανισμοί, τότε ποιος και με ποια λογική θα αποκλήσει εκπροσώπους τους και μέχρι ποιου σημείου από τους κρατικούς θεσμούς; Αυτό είναι καθαρά ρατσιστικό κατά την γνώμη μου. Μόνη λογική εκεί είναι του ασυμβίβαστου. Δηλαδή να μην μπορεί ένας βουλευτής να κάνει λειτουργίες ως κληρικός αν δεν μπορεί ένας δικηγόρος όσο είναι βουλευτής να εξασκήσει το δικό του επάγγελμα.

Ειδικά για το Άγιο Όρος, δεν βλέπω λόγο να έχουν άλλο νομικό και οικονομικό καθεστώς, αλλά θα πρέπει να μείνουν στο σύνταγμα κάποιες σχετικές διατάξεις καθώς η κατάργηση του αυτοδιοίκητου του Αγίου όρους δεν θα εξυπηρετήσει κανέναν εθνικό ή άλλο σκοπό. Μόνο προβλήματα θα μας δημιουργήσει.

Μετά αναφέρει "Παύση κάθε κρατικής οικονομικής ενίσχυσης σε θρησκευτικούς οργανισμούς ή κοινωφελείς οργανισμούς που σχετίζονται με θρησκευτικά ιδρύματα". Αν η κρατική ενίσχυση δίδεται σε κάποιους κοινωφελείς οργανισμούς, γιατί θα πρέπει να ΜΗΝ δίνεται αν αυτοί σχετίζονται με θρησκευτικά ιδρύματα αλλά τελούν ίδιο έργο;

Σχετικά με τις άλλες μορφές θρησκευτικών εκδηλώσεων, μαθημάτων κλπ νομίζω ότι το να επιβληθεί η άποψη των Άθεων ή κάποιας άλλης μειονότητας θρησκευτικής ή μη δεν συνάδει με το σύνταγμα. Αρκεί η συμμετοχή να είναι προαιρετική και να μην έχει κόστος για το κράτος.

Αν και θεωρώ τον εαυτό μου αγνωστικιστή, προσοχή, όχι άθεο, θεωρώ ότι έτσι όπως απαιτούν κάποιοι να αλλάξουν τα πράγματα άμεσα, θέλουν να προκαλέσουν και να προσβάλουν. Οι αλλαγές αυτές θέλουν προσοχή, γιατί έχουν να κάνουν όχι μόνο με την πίστη, ή με την θρησκεία, αλλά και με την παράδοση και την ιστορία της χώρα μας.

Ανακεφαλαιώνοντας την άποψή μου: Η ανεξιθρησκεία πρέπει να είναι σεβαστή, όλες οι θρησκείες πρέπει να σέβονται τους νόμους του κράτους και η απαλοιφή της αναφοράς για επίσημη θρησκεία, μαζί ίσως με μία μικρή αλλαγή στο άρθρο 105, αρκεί προς το παρών.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Ισχύον Άρθρο 3 - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 20 Μαρ 2012, 04:56

Όντας απλά ένας ιντερνετικός ξερόλας γνωρίζω τα εξής
Το άρθρο λέει επικρατούσα δηλαδή η πίστη που πιστεύουν η πλειοψηφία των Ελλήνων. Και αυτό σημαίνει σε ποιους έχει υποχρέωση να διευκολύνει στην τέλεση των θρησκευτικών τους καθηκόντων κατα προτεραιότητα.
Με βάση αυτό το μόνο που υποχρώνει το κράτος να κάνει είναι να έχει αργία όταν πρέπει να πάει ο χριστιανός στην Εκκλησία.
Αν καταργηθεί το μόνο που θα αλλάξει είναι η Κυριακή, τα χριστούγεννα, το Πάσχα ο δεκαπενταύγουστος και η ημέρα του Αγίου πνεύματος να μην θεωρούνται αργίες με ότι συνεπάγεται αυτό μισθολογικά (δώρο Χριστουγέννων, Πάσχα, αυξημένο ωρομίσθιο τις Κυριακές κλπ)
Ούτε θρησκευτικά θα καταργήσει που είναι ζήτημα υπουργικής απόφασης, ούτε τους μισθούς της εκκλησίας θα απαλλάξει που είναι θέμα νόμου πού όλοι οι ιερείς οποιασδήποτε θρησκείας είναι υπάλληλοι του κράτους και είναι άδικο για την Εκκλησία γιατί είναι η μόνη θρησκεία που προσφερε χρήματα στις τρείς προηγούμενες χρεωκοπίες μας αλλά ούτε θα πληρώσει φόρο γιατί είναι ευαγές ίδρυμα (ΜΚΟ λέγονται τώρα ) οπότε η περιουσία του δεν φορολογείται ούτε οι εισφορές σε αυτό.

Και διερωτώμαι αξίζει τον κόπο να μπούμε σε αντιπαράθεση με μιά μεγάλη μερίδα του πληθυσμού σε αυτή τη φάση της έναρξης που δεν θα κερδίσουμε τίποτα πέρα από κάποια μερίδα των ψηφοφόρων που η πλειοψηφία των οποίων ούτως ή άλλως είναι με εμάς λόγω των θέσεών μας για τις πατέντες;;;

Εγώ θα έλεγα ας αφήσουμε αυτό να το κάνουν άλλα κόμματα που έχουν ήδη έτοιμη την στάνη τους και έχουν ισχυρούς χρηματοδότες και πλάτες από πίσω τους.

ΥΓ και επειδή κάπου είδα για το Άγιο Όρος. Καλό θα ήταν να προσέχουμε αυτά που γράφουμε και πρίν πετάξουμε το οτιδήποτε να διαβάσουμε πέντε έξι πράγματα γιατί αλλιώς εκθέτουμε εμάς αλλά μίας και γράφουμε σε forum κόμματος εκθέτουμε και το κόμμα.
Το Άγιο Όρος δεν παραδόθηκε με το ίδιο καθεστώς στην Ελλάδα όπως η υπόλοιπη Μακεδονία. Η παράγραφος του Συντάγματος είναι η παράγραφος στην Συνθήκη παράδοσης της Μακεδονίας στην Ελλάδα. Αν καταργήσουμε αυτό τότε καταργούμε όλη την Συνθήκη με ότι συνεπάγεται αυτό. Προσωπικά επειδή δεν θέλω να ψάχνω το πατρικό μου στην Τουρκία δεν θα ήθελα να καταργηθεί η Συνθήκη.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Kostis
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 27 Φεβ 2012, 16:38

Re: Ισχύον Άρθρο 3 - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό Kostis » 31 Μαρ 2012, 04:54

Kotsos έγραψε: Το άρθρο λέει επικρατούσα δηλαδή η πίστη που πιστεύουν η πλειοψηφία των Ελλήνων.

E λοιπόν εγώ σου λέω ότι οι περισσότεροι Έλληνες αυτή τη στιγμή είναι αγνωστικιστές.

Kotsos έγραψε:Και αυτό σημαίνει σε ποιους έχει υποχρέωση να διευκολύνει στην τέλεση των θρησκευτικών τους καθηκόντων κατα προτεραιότητα.

Κάνεις μεγάλο λάθος. Δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως υποχρέωση να διευκολύνει κανενός τα θρησκευτικά καθήκοντα. Η πίστη είναι προσωπική υπόθεση και αν εγώ γουστάρω να σκαρφαλώνω στα κεραμύδια και να χορεύω σάμπα προσευχόμενος στον Μανιτού, είναι καθαρά δικό μου πρόβλημα.

Kotsos έγραψε:Με βάση αυτό το μόνο που υποχρώνει το κράτος να κάνει είναι να έχει αργία όταν πρέπει να πάει ο χριστιανός στην Εκκλησία.

Μήπως να στήσουμε και ... ξέρεις τί..;

Kotsos έγραψε:Αν καταργηθεί το μόνο που θα αλλάξει είναι η Κυριακή, τα χριστούγεννα, το Πάσχα ο δεκαπενταύγουστος και η ημέρα του Αγίου πνεύματος να μην θεωρούνται αργίες με ότι συνεπάγεται αυτό μισθολογικά (δώρο Χριστουγέννων, Πάσχα, αυξημένο ωρομίσθιο τις Κυριακές κλπ)

Δεν ξέρω αν είσαι μέλος του κόμματος, αλλά αν είσαι και όλα τα μέλη σας έχουν αυτή τη μέθοδο αξιολόγησης, τότε έχετε σοβαρό πρόβλημα ηθικής. Να καταδικάζεις το έθνος σου στο σκοταδισμό, για να μη χάσεις τα δωράκια! εύγε! Μη φοβάσαι λεβέντη μου, θα μπορούσε να καθιερωθεί στάση του Χειμώνα ή της Άνοιξης, ώστε να μη χάνει ο Ελληνάρας τις συνήθειές του!

Kotsos έγραψε:Ούτε θρησκευτικά θα καταργήσει που είναι ζήτημα υπουργικής απόφασης, ούτε τους μισθούς της εκκλησίας θα απαλλάξει που είναι θέμα νόμου πού όλοι οι ιερείς οποιασδήποτε θρησκείας είναι υπάλληλοι του κράτους και είναι άδικο για την Εκκλησία γιατί είναι η μόνη θρησκεία που προσφερε χρήματα στις τρείς προηγούμενες χρεωκοπίες μας

Πιο σιγά σε παρακαλώ, μη τα κοπανάς έτσι απανωτά αυτά... Σε ποιες χρεοκοπίες προσέφερε χρήματα η εκκλησία; Εγώ ξέρω ότι συνασπίστηκαν τώρα οι παπάδες και στέλνουν αγωγή, διαμαρτυρόμενοι για τις περικοπές των μισθών τους. Αντί να πουν και ένα ευχαριστώ που λιμαίνονται το χρήμα του λαουτζίκου. Οι 12 απόστολοι δε νομίζω να πληρώνονταν από πουθενά για να διαδώσουν το λόγο του θεού, όπως λέει το Holy Book.

Kotsos έγραψε:Και διερωτώμαι αξίζει τον κόπο να μπούμε σε αντιπαράθεση με μιά μεγάλη μερίδα του πληθυσμού σε αυτή τη φάση της έναρξης που δεν θα κερδίσουμε τίποτα πέρα από κάποια μερίδα των ψηφοφόρων που η πλειοψηφία των οποίων ούτως ή άλλως είναι με εμάς λόγω των θέσεών μας για τις πατέντες;;;

Έχεις μαύρα μεσάνυχτα. ΜΑΥΡΑ όμως! Καταρχάς το ΚΠΕ δεν πρόκειται να το υποστηρίξει κανένας σοβαρός άνθρωπος, που προβληματίζεται για το τί συμβαίνει γύρω του, αν δεν πάρετε σοβαρές θέσεις για τα σοβαρά και τα ''δύσκολα'' θέματα. Την τακτική ''μην αγγίζετε αυτό το θέμα'' την εφάρμοζαν τα μεγάλα κόμματα τόσα χρόνια και πίστεψέ με, οι άθεοι και οι γενικώς θορυβημένοι και προβληματισμένοι, δεν θα πάρουμε κάτι από τα ίδια. Αν στοχεύετε στις θείτσες, αρκεστείτε μόνο στις ''πατέντες'' και κοιμηθείτε του καλού καιρού.

Kotsos έγραψε:Εγώ θα έλεγα ας αφήσουμε αυτό να το κάνουν άλλα κόμματα που έχουν ήδη έτοιμη την στάνη τους και έχουν ισχυρούς χρηματοδότες και πλάτες από πίσω τους.

Εγώ θα έλεγα αν το ΚΠΕ θέλει να προκόψει, να σε βγάλει από τα κεντρικά του και γενικά όποιον άλλο έχει πρόβλημα ηθικής και πιστεύει πως ο Κάιν και ο Άβελ έκαναν παιδιά με κάποιον άλλο εκτός από τη μάνα τους και τις αδερφές τους.


Για να έρθουμε σε εσένα τώρα φίλε μου...

Vassilis Perantzakis έγραψε:Μετά αναφέρει "Παύση κάθε κρατικής οικονομικής ενίσχυσης σε θρησκευτικούς οργανισμούς ή κοινωφελείς οργανισμούς που σχετίζονται με θρησκευτικά ιδρύματα". Αν η κρατική ενίσχυση δίδεται σε κάποιους κοινωφελείς οργανισμούς, γιατί θα πρέπει να ΜΗΝ δίνεται αν αυτοί σχετίζονται με θρησκευτικά ιδρύματα αλλά τελούν ίδιο έργο;

Διότι υπάρχουν τόσοι πολλοί οργανισμοί, χωρίς θρησκευτική παρέμβαση, που δεν χρειάζεται να δίνονται λεφτά και εκεί. Εκτός του κινδύνου που διατρέχουν τα χρήματα να κλαπούν από τους παπάδες, κανονικά θα έπρεπε το ποίμνιο να προσφέρει ότι γουστάρει και έτσι οι προσφορές να πηγαίνουν εκεί που αποφασίζουν οι πιστοί. Και εμείς στην ένωση αθέων, έτσι λειτουργούμε στις φιλανθρωπικές οργανώσεις και ιδρύματα. Βάζουμε λεφτά από την τσέπη μας, δεν ζητάμε κρατική χρηματοδότηση από τα χρήματα του κοσμάκη και δεν έχουμε καμιά δουλειά να το κάνουμε, ούτε εμείς ούτε κανείς.

Vassilis Perantzakis έγραψε:Σχετικά με τις άλλες μορφές θρησκευτικών εκδηλώσεων, μαθημάτων κλπ νομίζω ότι το να επιβληθεί η άποψη των Άθεων ή κάποιας άλλης μειονότητας θρησκευτικής ή μη δεν συνάδει με το σύνταγμα.

Ειλικρινά... νιώσε λίγο... Άλλο θρησκευτική μειονότητα και άλλο ένωση αθέων. Αν δε το έχεις καταλάβει εκπροσωπούμε την κοινή λογική, όχι κάποια μπαρούφα που εφηύραμε για κάποιον Ρα ή Θωρ. Δεν ξέρω αν έχεις παιδάκια, αλλά όταν ακούνε για κολάσεις και για φωτιές που θα καίγονται, κακοποιείται η ψυχοσύνθεση και το υποσυνείδητό τους. Όταν μαθαίνουν για Αδάμ και Εύες, αλλά ταυτόχρονα ακούν και από την τηλεόραση ή ένα βιβλίο, για κάποιον άνθρωπο του Νεάτερνταλ ή τον homo erectus, κακοποιείται η λογική τους.
Δεν θέλουμε να επιβληθεί η γνώμη μας. Είμαστε άτομα ψαγμένα και προσπαθούμε με κόπο, μπας και αλλάξει κάτι σε αυτόν το ρημαδότοπο.

Vassilis Perantzakis έγραψε:Αν και θεωρώ τον εαυτό μου αγνωστικιστή, προσοχή, όχι άθεο, θεωρώ ότι έτσι όπως απαιτούν κάποιοι να αλλάξουν τα πράγματα άμεσα, θέλουν να προκαλέσουν και να προσβάλουν. Οι αλλαγές αυτές θέλουν προσοχή, γιατί έχουν να κάνουν όχι μόνο με την πίστη, ή με την θρησκεία, αλλά και με την παράδοση και την ιστορία της χώρα μας.

Πρώτον, δεν είσαι αγνωστικιστής. Το πολύ πολύ να 'χεις αρχίσει να αντιλαμβάνεσαι ότι τα λουλούδια δεν γκαστρώνουν γυναίκες, αλλά και αυτό πάλι με το φόβο μήπως πέσει κεραυνός και σε κάψει.
Δεύτερον, η παράδοση της χώρας μας, έλεγε κάποτε ότι οι γυναίκες που δεν ήταν παρθένες επιστρέφονταν από τον γαμπρό επάνω σε κάρο, στον πατέρα της, για να την δούνε όλοι. Σε χώρες όπως στο Ιράκ, φαντάζομαι ξέρεις τί λένε, γι' αυτές τις περιπτώσεις... Εσύ τί θα πρότεινες; Κάθε χρόνο να πετιέται και μια λιγότερη πέτρα, κατά το λιθοβολισμό, για να μην το πάμε απότομα και προσβληθούν οι παραδόσεις και οι ηθικά απονευρωμένοι;
Ο μόνος που προκαλεί είσαι εσύ με αυτά τα απείρου κάλους ευφυολογήματά σου. Αν απαντήσεις, χωρίς να σκεφτείς αυτή τη φορά, θα σου απαντήσω σε πολύ πιο έντονο ύφος.


Σημείωση για τον φίλο που διαφώνησε με την πρόταση για αποδοχή του προσυλητισμού: Καταρχάς ο υπάρχον νόμος, ήδη δεν γίνεται σεβαστός, διότι τα βρέφη βαφτίζονται, τα αναγκάζουν σε προσευχές, σταυρούς, εικόνες, εκκλησιασμούς, θρησκευτικά και ιστορίες. Ο υπάρχουν νόμος έχει φτιαχτεί για αποτρέπουνε κάποιον να σε ''πάρει'' από τον χριστιανισμό. Όμως λυπάμαι, γιατί δεν θα τους κάνουμε τη χάρη. Η βλακεία πρέπει κάποια στιγμή να καταπολεμηθεί.

Τέλος, καλώ όποιον έχει απορίες ή διαφωνίες ή οτιδήποτε άλλο που θέλει να συζητήσει, να γραφτεί στο φόρουμ της αθεΐας ή να στείλει mail στην ένωση. Δεν δαγκώνουμε, απλώς θα ενοχλήσουμε λίγο τα συννεφάκια στα οποία ταξιδεύετε.

Και μια ευχή. Εύχομαι να ορίσετε γρήγορα τη βασική γραμμή του κόμματος και έτσι όσοι δε συμφωνούν να φύγουν, ώστε να μην σας αποπροσανατολίζουν πια και αν επιθυμούν ας παραμείνουν απλοί ψηφοφόροι σας.

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Ισχύον Άρθρο 3 - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 31 Μαρ 2012, 09:36

Kostis έγραψε:Σημείωση για τον φίλο που διαφώνησε με την πρόταση για αποδοχή του προσυλητισμού: Καταρχάς ο υπάρχον νόμος, ήδη δεν γίνεται σεβαστός, διότι τα βρέφη βαφτίζονται, τα αναγκάζουν σε προσευχές, σταυρούς, εικόνες, εκκλησιασμούς, θρησκευτικά και ιστορίες. Ο υπάρχουν νόμος έχει φτιαχτεί για αποτρέπουνε κάποιον να σε ''πάρει'' από τον χριστιανισμό.


Ακριβώς για αυτούς τους λόγους ΔΙΑΦΩΝΩ με την αποδοχή του προσυλητισμού. Και ΑΝΤΙΠΡΟΤΕΙΝΑ την φράση " ο βίαιος ή εξαναγκαστικός προσηλυτισμός σε οποιαδήποτε θρησκεία απαγορεύεται". Με αυτό τον τρόπο θα μπορεί για παράδειγμα η Ένωση Άθεων να ενημερώνει χωρίς κανένα πρόβλημα τους πολίτες , αφού η απλή ενημέρωση δεν είναι βία , αλλά ταυτόχρονα διάφορες οργανώσεις χριστιανοταλιμπάν ΔΕΝ θα μπορούν να λειτουργούν με τις γνωστές πρακτικές τους.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σε χαλάει σε αυτήν την πρόταση.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Ισχύον Άρθρο 3 - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 31 Μαρ 2012, 14:19

Συνονόματε Κωστή, νομίζω ότι λόγω του τυφλού σου μίσους προς τον εχθρό σου εκκλησία αδυνατείς να χρησιμοποιήσεις την λογική σου.
Νομίζω ότι δεν αντιλαμβάνεσαι τι είναι νομικά το Σύνταγμα και τι δυνατότητες έχει.
Το Σύνταγμα κάνει μία αναφορά στις κυρίαρχες πολιτισμικές και πολιτικές ιδεολογίες των κατοίκων αυτής της χώρας και στη συνέχεια αναλύει πώς αυτές μπορούν να συνυπάρξουν προστετεύοντας τα δικαιώματα όλων των κατοίκων αυτής της χώρας.
Όταν λέει επικρατούσα εννοεί ποιά θρησκευτική πίστη έχει η πλειοψηφία των κατοίκων αυτής της χώρας. Μπορεί να συμφωνείς ή να διαφωνείς με αυτό αλλά η Στατιστική Υπηρεσία λέει ότι το 90% του πληθυσμού είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και δυστυχώς αυτό πρέπει να λάβω σαν επιστημονικό δεδομένο και όχι τις πεποιθήσεις τις δικές σου ή τις δικές μου.
Η καταστατική Χάρτα του ΟΗΕ για τα ανθρώπινα δικαιώματα λέει ότι πρέπει τα κράτη και τα άτομα είναι υποχρεωμένα να φροντίζουν την απρόσκοπτη τέλεση των θρησκευτικών καθηκόντων των ανθρώπων που πιστεύουν. Αν εσύ διαφωνείς με την καταστατική χάρτα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και ονειρεύεσαι μία διακυβέρνηση που να την έχει γραμμένη λυπάμαι αλλα το τελευταίο καθεστώς που την είχε γραμμένη ήταν στην Νότια Αφρική και μας τελείωσε. Εφόσον την αποδέχεσαι θα πρέπει να αποδεχθείς και ότι όταν εγώ θέλω να ανέβω στην ταράτσα να χορέψω στον Μανιτού θα πρέπει να με διευκολύνεις και να εξασφαλίσεις ότι κανένας δεν θα με ενοχλήσει στην ταράτσα.

Νομίζω Κωστή ότι εκτός από αντιδημοκράτης είσαι και ανιστόρητος. Η Ελλάδα έχει μπεί υπό το ΔΝΤ άλλες τέσσερις φορές μέχρι σήμερα. Βγήκε από το ΔΝΤ το 1976 την τελευταία φορά. Η Εκκλησία τόσο στην χρεωκοπία του Τρικούπη όσο και στην χρεωκοπία του Παπανδρέου του παππού έδωσε την μισή της περιουσία. Την τελευταία φορά επί παπανδρέου ζήτησε σαν αντάλαγμα την πληρωμή του 70% του μισθού των ιερωμένων το οποίο ισχύει μέχρι σήμερα. Το ζήτησε αυτό από τον Παπανδρέου γιατί τότε το Ελληνικό Κράτος είχε αναλάβει την πληρωμή των Μουσουλμάνων ιερωμένων όπως και των Εβραίων ιερωμένων και θεώρησε ότι στα πλαίσια της ισονομίας θα πρέπει να αναλάβει για όλες τις θρησκείες. Το θεωρείς άδικο το αίτημα της ισονομίας;
Αντίθετα με ότι πιστεύεις η συμφωνία αυτή ήταν εις βάρος της Εκκλησίας η οποία είναι υποχρεωμένη τα χρήματα και τα τιμαλφή να τα έχει κατατεθημένα στην τράπεζα της Ελλάδος τα οποία υπολογίζονται στον χρυσό και στα χρήματα βασει του οποίου τυπώνουμε νομίσματα. Τα χρήματα της Εκκλησίας και όλων των δημοσίων οργανισμών χρησιμοποιούνται σαν το EFSF και όταν τελειώνουν τότε ενεργοποιείται ο μηχανισμός.

Αντί να προβληματιστείς γιατί η περιουσία της Εκκλησίας αυξάνεται και πώς κατάφεραν να μην έχουν απώλειες από λαμογιές κάθεσαι και λές αρλούμπες. Το ΙΚΑ πχ έχει κάθε μήνα έσοδα 4.5 δισεκατομμύρια ευρώ. Μπορεις να δικαιολογήσεις γιατί είναι φαληρισμένο;

Η Εκκλησία αυτή τη στιγμή είναι υπάλληλος του κράτους ισότιμος και ισοδύναμος με όλους τους άλλους υπαλλήλους του κράτους υπό την κοσμική εξουσία του πολιτικού προϊσταμένου που είναι ο υπουργός. Αυτό έχει το πλεονέκτημα ακόμα και εσύ ώς ελεκτής του πολιτικού προϊστάμενου να μπορείς να ελέγχεις τις ελευθερίες της Εκκλησίας και να αποτρέπεις τις ασυδοσίες της. Ο λόγος της Εκκλησίας δεν είναι "βαρύτερος" για τον θρησκευτικό/πολιτισμικό τομέα από όσο είναι ο λόγος του ΤΕΕ για τον οικιστικό τομέα. Αυτό ήταν μία πανέξυπνη κίνηση ιστορικά του αυτοκράτορα Κωνσταντίνου για να αποφύγει ένα θεοκρατικό κράτος και τις αρχηγικές τάσεις των ιερωμένων που γνωρίζουν ότι ελέγχουν την πλειοψηφία του κόσμου. Έτσι ο Κωνσταντίνος απέφυγε την κρατική υπόσταση του Πάπα ο οποίος σε όλη την διάρκεια της Φεουδαρχίας μέχρι τη Γαλλική Επανάσταση ήταν ο κυβερνήτης όλης της υπόλοιπης Ευρώπης. Από την άλλη χρησιμοποιήσε την Εκκλησία για να διατηρήσει και να επεκτείνει την Αυτοκρατορία του. Όπως πχ έκανε με τον εκχριστιανισμό των Σλάβων, ή με τους Εθνικούς όταν άρχισαν να συνομοτούν με τους Λατίνους για να ρίξουν τον Αυτοκράτορα. Αν δεν γνωρίζεις ιστορία και δεν μπορείς να διαβάσεις κριτικά την ιστορία λυπάμαι δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Από την άλλη όταν η Εκκλησία ήταν ανεξάρτητη έχουμε τον Πάπα σαν κυβερνήτη της Ευρώπης, τους Ταλιμπάν και τους Χομεϊνίδες αλλά και τον Μακάριο και τον σημερινό Πρόεδρο της Γερμανίας. Αν το μίσος σου σε τυφλώνει τόσο ώστε να μην μπορείς να δείς ότι κάποιος που δεν μπορείς να ελεγχεις πολιτικά τις ελευθερίες του, μπορεί να λάβει εύκολα την εξουσία και να σου τις επιβάλλει τότε λυπάμαι πάλι δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Θυμάσαι το θέμα με τις ταυτότητες; Πόση ισχύ είχε η Εκκλησία να επιβάλει την άποψή της; Μηδενική. Αν δεν είχε την θέση υποτέλειας που έχει σήμερα και μπορούσε να κάνει ένα κόμμα έστω και μονού σκοπού για τις ταυτότητες και την Μακεδονία ο Χριστόδουλος (όπως κάναν οι Χομεϊνίδες στο Ιραν) νομίζεις δεν θα έβγαινε τουλάχιστο αξιωματική αντιπολίτευση; Δεν θα μετατρεπόμασταν σε θεοκρατικό κράτος Χομεϊνίδων τότε; Τι μας προστάτευσε από αυτό;
Η πολιτική συνονόματε δεν μπορεί να εμφορείται από τυφλό μίσος και απουσία λογικής.

Όσο για την προπαγάνδα που λές άστο πάλι. Εμπίπτει στις αντιδημοκρατικές σου απόψεις οπότε δεν μπορώ να την λάβω υπόψη μου. Διάβασε την Χάρτα Ανθρωπίνων δικαιωμάτων στο κεφάλαιο για τις υποχρεώσεις των γονέων και κατά πόσο μπορείς εσύ να επιβάλεις στον γονέα να μην μπορεί να δώσει την πολιτιστική και θρησκευτική εκπαίδευση στα παιδιά του και θα δείς ότι πάλι είσαι ένας αντιδημοκράτης.

Αν η οργάνωση που εκπροσωπείς εκφορείται από τις δημοκρατικές ιδέες του φασισμού και των Χρυσών Αυγών λυπάμαι δεν θα περάσω από την ιστοσελίδα σου. Με φασίστες δεν θέλω να έχω πάρε δώσε και δεν είμαι ιεραπόστολος για να καταναλώνω τον χρόνο μου να σε κάνω να δείς το φώς.

Και για να μην λές αρλούμπες. Δεν είμαι μέλος της Κεντρικής Επιτροπής αφού το ΚΠΕ δεν είναι το ΚΚΕ ή το ΠΑΣΟΚ να έχει κεντρικες επιτροπές. Ένας πιθανός ψηφοφόρος είμαι που αυτό το κόμμα, πιστό στις δημοκρατικες του αρχές, μου δίνει αυτό το βήμα να καταθέσω την άποψη μου.
Αν είχες δει τι είναι το Κόμμα Πειρατών Ελλάδος θα είχες δεί ότι είναι ένα δημοκρατικό κόμμα και δεν είναι ένα καλαμοκουβαλημένο κόμμα όπως αυτά της αριστεράς που να πιστεύει ότι κατέχει την Αλήθεια με επιφοίτηση και πρέπει να την επιβάλει στον άξεστο, βλάκα, πρόβατο, ζώον λαουτζίκο. Δεν εξυπηρετεί συμφέροντα συγκεκριμένων τάξεων της πλουτοκρατίας ή συμφέροντα άλλων χωρών (πχ Ρωσίας, Γερμανίας, ΗΠΑ) όπως πολλά από τα νέα κόμματα ώστε να προπαγανδίζει στο χαζό πόπολο τα συμφέροντα αυτά.
Δεν προσπαθεί να κάνει άγρα ψηφοφόρων χαιδεύοντας αυτιά όπως πολλά από τα νέα κόμματα.
Είναι ένα δημοκρατικότατο κόμμα που προσπαθεί να βρεί, μέσω δημοκρατικών διαδικασίων πολυφωνίας, όσο το δυνατόν πιο δίκαιες λύσεις για μία καλύτερη κοινωνία. Γι'αυτό έχει αυτό το Φόρουμ για να συζητάμε, γι'αυτό δεν έχει κεντρικές επιτροπές και επιτροπές ιδεολογικού.
Εγώ στοιχειοθετώ γιατί η βιαστική αλλαγή του υπάρχοντος καθεστώτος δεν βοηθάει στην δημιουργία καλύτερης κοινωνίας και έτσι δεν πρέπει να είναι η πρώτη προτεραιότητα. Εσύ μπορείς να στοιχειοθετήσεις το αντίθετο με επιχειρήματα πέρα από το πόσο κακός είναι αυτός που βλέπεις σαν εχθρό σου.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Kotsos, έχει επεξεργασθεί 31 φορά/ες συνολικά
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Kostis
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 27 Φεβ 2012, 16:38

Re: Ισχύον Άρθρο 3 - Σχόλια - Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό Kostis » 31 Μαρ 2012, 14:44

Kotsos,

δεν μπορείς να μιλάς για ανθρώπινα δικαιώματα και στην ίδια πρόταση να χρησιμοποιείς εκκλησία και χριστιανισμό. Αυτά τα δύο δεν πάνε μαζί.
Δεν μίλησε κανείς μας για παρεμπόδιση άσκησης θρησκευτικών ''καθηκόντων'' των πολιτών. Μην είσαι κωλοτούμπας σαν τον Καρατζαφύρερ. Ένα, όμως, κοσμικό κράτος, δεν είναι υποχρεωμένο να παρέχει προσαρμογές ή να ρυθμίζει τη λειτουργία του για τις φαντασιώσεις του καθενός, έστω κι αν αυτοί είναι πολλοί. Μην ξεχνάς τον χριστιανικό μύθο ''Βαραβάν, Βαραβάν!''. Είναι γεγονός πως η κοινωνία είναι αποβλακωμένη και ένα πολιτικό κόμμα οφείλει να παρέχει προτάσεις προοδευτικές. Αν περιμένουμε να αλλάξει την Ελλάδα ο Λαζόπουλος είμαστε χαμένοι.

Η εκκλησία έχει κόμμα αγαπητέ! Λέγεται ΚΟΙΝΩΝΙΑ ! www.koinwnia.com Μπες και θα πάθεις την πλάκα σου. Επίσης δραστηριοποιείται και μέσα από άλλα κόμματα, όπως ΧΑ και ΛΑΟΣ. Δε νομίζω ότι θα βγει ποτέ κάτι από αυτά κυβέρνηση, ούτε αντιπολίτευση, γι' αυτό σταμάτα τα ευφυολογήματά σου. Επί Ιουστινιανού μπορεί να συνέβαινε, τώρα όμως όχι, γιατί όπως είπα είναι καιρός για αλλαγές και το έδαφος υπάρχει.

Στα άλλα που λες (ότι είμαστε χουντικοί κλπ) δεν θα απαντήσω. Ας κρίνουν οι υπόλοιποι και ας σου απαντήσουν και στις άλλες μπούρδες που λες, γιατί εγώ βαριέμαι.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες