ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

prodromos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 22:54
Τοποθεσία: ΛάΡΙΣΑ

ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Δημοσίευσηαπό prodromos » 22 Φεβ 2012, 18:47

ΕΠΕΙΔΗ ΛΑΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΟΣ ΧΩΡΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙΖΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΔΙΑΧΥΤΟΣ ΕΚΕΙ ΕΞΩ...

ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ Κ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΔΡΩΣΟΥΜΕ Κ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ :D :) :D :) :D :)

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ!!ΘΑ ΤΗΡΗΘΕΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ ;)

ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ - ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ!!!!!!

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 26 Φεβ 2012, 15:06

Θα ήθελα να εκφράσω την επιθυμία μου να ασχοληθώ ή ακόμη και να συντονίσω τα του ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ.
Ασχολούμαι με τον αθλητισμό ως γονιός αθλητών στο άθλημα του WTF Taekwondo (εδώ και 10 χρόνια περίπου) και είμαι δημιουργός και διαχειριστής του blog Taekwondo Greece CLUBS (http://www.tkdgr-clubs.net/)
Βέβαια ο αθλητισμός δεν είναι μόνο ένα άθλημα, τουλάχιστον όμως έχω επαφή και ασχολούμαι με αυτόν ενεργά.
Βασικός στόχος της πρότασης μου είναι να βγει ένα αρχικό μίνι μανιφέστο με τις θέσεις των Πειρατών για τον Αθλητισμό.
Κάποιες από τις αρχικές προτάσεις μου για την θεματολογία που μπορεί να αναπτυχθεί για τον ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ είναι οι εξής:

1. Καθορισμός της έννοιας "Αθλητισμός"
2. Διαχωρισμός του Επαγγελματικού και του Ερασιτεχνικού Αθλητισμού
3. Μαζικός ή λαϊκός Αθλητισμός
4. Ολυμπιακός Αθλητισμός (ΔΟΕ, Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή και ΕΟΕ, Εθνικές Ολυμπιακές Επιτροπές)
5. Ευρωπαϊκή Διαρκής Επιτροπή για τον Αθλητισμό, European Commission > Sport, http://ec.europa.eu/sport/index_en.htm
Λευκή Βίβλος για τον Αθλητισμό, White Paper on Sport, http://ec.europa.eu/sport/pub/publications_en.htm
6. Αθλητικός Νόμος, από τον πρώτο νόμο ν.2725/1999 (ΦΕΚ Α 121, 17-06-1999) μέχρι και τον πρόσφατο ν.4049/2012 (ΦΕΚ A 35, 23-02-2012) [με όλες τους ενδιάμεσους νόμους και τροποποιήσεις]
7. Θέσεις και τοποθετήσεις των άλλων Πειρατικών κομμάτων στην Ευρώπη και αλλού για να γίνει κάποιου είδους εναρμόνιση ή παραλληλισμός (Κοινές θέσεις, κά.).
8. Επιμέρους θέματα: Γ.Γ.Α. (Γενική Γραμματεία Αθλητισμού), Επιτροπές και Θεσμοθετημένα (δια νόμου) Όργανα που ασχολούνται με "κομμάτια" του Αθλητισμού και βρίσκονται υπό την αιγίδα του Υπ.Πο. (Υπουργείο Πολιτισμού & Τουρισμού), Αθλητικές Ομοσπονδίες & Αθλητικές Ενώσεις, Αθλητικοί Σύλλογοι/Σωματεία, Προπονητές και Γυμναστές, Αθλητές & Αθλήτριες.
9. Διασυνδέσεις και συναρμοδιότητες με άλλους τομείς ευθύνης, πχ. Υπουργείο Παιδείας κτλ.

Αυτά για αρχή, το θέμα του αθλητισμού είναι αρκετά δαιδαλώδες και πολύπλοκο, είναι όμως καίριο και αφορά τους πολίτες ενός κράτους τόσο στην καθημερινότητά τους όσο και με την κοινωνική του διάσταση. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να αφεθεί απ' έξω ή στην τύχη του ή ακόμα χειρότερα χωρίς να έχουμε καθόλου θέσεις ως πειρατές και ως πειρατικό κόμμα πλέον, για τον Αθλητισμό. Έστω και αν απλά καταγράψουμε τις θέσεις που υπάρχουν ήδη στην Ευρώπη και στην χώρα μας και τις αποδεχτούμε απλά και ως δικές μας θέσεις ή ότι συμφωνούμε με το υπάρχον υφιστάμενο πλαίσιο, στις βασικές αρχές του βέβαια.

Σίμος Δαλκυριάδης
Ιδρυτικό μέλος
здравствуйте

prodromos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 22:54
Τοποθεσία: ΛάΡΙΣΑ

Re: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Δημοσίευσηαπό prodromos » 28 Φεβ 2012, 20:29

καλως τον :D

εννοειται οτι ο αθλητισμος ειναι πολιτισμος!!!κ επισης εννοειται οτι θα ασχοληθουμε κ με αυτο το κομματι!!!ο σωστος αθλητισμος "παιδευει" σωμα κ πνευμα κ αναπτυσσει υγιεις ανθρωπους !!

Κομπειλάδας έγραψε:Αυτά για αρχή, το θέμα του αθλητισμού είναι αρκετά δαιδαλώδες και πολύπλοκο, είναι όμως καίριο και αφορά τους πολίτες ενός κράτους τόσο στην καθημερινότητά τους όσο και με την κοινωνική του διάσταση. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να αφεθεί απ' έξω ή στην τύχη του ή ακόμα χειρότερα χωρίς να έχουμε καθόλου θέσεις ως πειρατές και ως πειρατικό κόμμα πλέον, για τον Αθλητισμό. Έστω και αν απλά καταγράψουμε τις θέσεις που υπάρχουν ήδη στην Ευρώπη και στην χώρα μας και τις αποδεχτούμε απλά και ως δικές μας θέσεις ή ότι συμφωνούμε με το υπάρχον υφιστάμενο πλαίσιο, στις βασικές αρχές του βέβαια.


συμφωνω απολυτα,θελουμε να χουμε συγκεκριμενες θεσεις πανω στο θεμα.τωρα οσον αφορα στο αν θα εισαι ο συντονιστης του θεματος,αν θα ειμαστε μονο εμεις οι δυο στη συγκεκριμενη επιτροπη...........θα εισαι εκ των πραγματων συντονιστης μιας κ εγω δεν ειδικευομαι στο χωρο ;)
στα σοβαρα τωρα περιμενουμε κ αλλες συμμετοχες κ οταν φτασουμε σε ενα νουμερο ικανοποιητικο θα μπορεσουμε να μιλησουμε για ολα τα θεματα που μας αφορουν κ θα δημιουργησουμε την επιτροπη οπως προβλεπει το καταστατικο!!

καλως ορισες κ παλι :D

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 28 Φεβ 2012, 20:45

Πειρατικούς χαιρετισμούς και σε εσένα. :)
Ελπίζω να βρεθούν και άλλοι για να "κλείσει το καρέ". ;)

Θα ψάξω να βρω θέσεις και από τα άλλα πειρατικά κόμματα ανά την Ευρώπη. Η Λευκή Βίβλος πάντως είναι μια καλή αρχή συν όλα τα άλλα που έχει, κατά καιρούς, βγάλει η συγκεκριμένη επιτροπή. Επίσης κάποια θέματα είναι ήδη "ρυθμισμένα", όπως ολυμπιακός αθλητισμός & ολυμπιακοί αγώνες (ΔΟΕ) και Αντι-Ντόπινγκ (WADA). Υπάρχουν και άλλες παγκόσμιες/διεθνείς οργανώσεις εξειδικευμένες πάνω σε κοινά θέματα για τον αθλητισμό (πχ. Fair Play Commitee).
Μπορώ να ξεκινήσω φτιάχνοντας μια "σχάρα" θεμάτων κατά τα πρότυπα του "Μια θεωρητική και ιδεολογική προσέγγιση. (Ένα μεγάλο Post…)" http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=3&t=583

Θα ετοιμάσω κάτι όσο περιμένουμε και τις άλλες συμμετοχές...
Και θα επανέλθω.
здравствуйте

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 29 Φεβ 2012, 12:20

Λόγω αλληλοσύνδεσης των θεμάτων και για λειτουργικούς λόγους , θα γίνει μια υπο-Επιτροπή Πολιτισμού μέσα στην Επιτροπή Παιδείας και μια υπο-Επιτροπή Αθλητισμού μέσα στην Επιτροπή Παιδείας. Η ξεχωριστή Επιτροπή Πολιτισμού θα καταργηθεί. Αυτό δεν επηρεάζει σε τίποτα την δουλειά που θέλετε να κάνετε. Μπορείτε να ξεκινήσετε όποτε θέλετε.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 29 Φεβ 2012, 12:45

Λίγο-πολύ όλα αλληλοσυνδέονται και αλληλοεπηρεάζονται, είναι κάτι σαν την απεικόνιση-αναπαράσταση που τριγυρίσει στο μυαλό μου και στις σκέψεις μου τον τελευταίο καιρό. Λόγω επαγγέλματος (προγραμματιστής) διαμορφώνεται στο μυαλό μου η ιδέα της αναπαράστασης/συσχετισμού όλων των θεμάτων (κράτος, κοινωνία, σύνταγμα, νόμοι, πολίτες, κτλ. κτλ.) με «τρισδιάστατες φυσαλίδες» [δόκιμος όρος ιδιοπαραγώμενος] αλληλοτεμνόμενες , εφαπτόμενες, περικλειόμενες και ότι-άλλο-μενες. Σε συνδυασμό με την δομή/λογική του αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού [object oriented] όπου κάθε «αντικείμενο» έχει λειτουργίες, ιδιότητες, παραμέτρους, χαρακτηριστικά κ.ά., και όλα μαζί συνθέτουν ένα πολύπλοκο και εν δυνάμει λειτουργικό σύνολο που προσπαθεί να αυτοσυντηρηθεί, να βελτιωθεί, να αναπτυχθεί, να επεκταθεί, να είναι αποτελεσματικό και εν γένει να υπάρξει και να παραμείνει.
Μια τέτοιου είδους αναπαριστώμενη δομή θα μπορούσε να είναι ένα μοντέλο καταγραφής και λειτουργίας για όλη την κοινωνία μας, και αφού αποτελούμε όλοι κομμάτια της θα μπορούσαμε να βάλουμε τα πράγματα να λειτουργούν/αποτυπωθούν με ένα τέτοιο σχεσιακό μοντέλο.
Μέχρι στιγμής (περιληπτικά) έχω φτάσει μέχρι εδώ.

Έως ότου καταλήξω κάπου (αν καταλήξω) με αυτό, θα δεχθώ να συνταχθώ σε ένα σύστημα 2D που προτείνεις. Αν μη τι άλλο υφίσταται και δείχνει να λειτουργεί κατά την πεπατημένη.

Άντε να αρχίσουμε δουλειά γιατί δεν θα ήθελα να μείνουμε μόνο στις ιδέες και στην γενικόλογη αποτύπωσή τους.

Επωνυμο-πειρατικά ;) [δεν γίνεται να μπει και κανένα smiely πιο πειρατικό ή και περισσότερα στα εικονίδια, πολύ θα το 'θελα]
Σίμος Δαλκυριάδης
здравствуйте

rallou
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 01:19

Re: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Δημοσίευσηαπό rallou » 06 Μαρ 2012, 23:24

σαν καλλιτέχνης - δηλώνω κ εγώ αυμμετοχή - για την συγκεκριμένη - επιτροπή

prodromos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 22:54
Τοποθεσία: ΛάΡΙΣΑ

Re: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Δημοσίευσηαπό prodromos » 09 Μαρ 2012, 10:28

καλως μας ορισες rallou κ εσυ!!!

απο οτι φαινεται μεχρι στιγμης ειμαστε μοναχα τα δυο μας!!θα δωσουμε λιγο χρονο ακομα μηπως κ ερθει κ κανενας αλλος στη παρεα μας,μιας κ ειναι αρχη ακομα κ ενδεχομενως να μην το προσεξαν κ αλλοι ενδιαφερομενοι.
παρολα αυτα αν εχεις καμια προταση να κανεις,μπορεις να την κανεις χωρις κανεναν ενδοιασμο!!μπορουμε να τη συζητησουμε κ να κανουμε προεργασια.

εν τω μεταξυ συστησου αν θες οσον αφορα το καλλιτεχνικο κομματι με το οποιο ασχολεισαι

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 09 Μαρ 2012, 13:18

εμένα με ξέχασες.... :P
Εντάξει είπα μόνο για τον αθλητισμό αλλά αφού είστε δυο ας γίνουμε τρεις (θα περιμένουμε και τον κούκο, πλάκα κάνω), δηλώνω ότι θα ήθελα να ασχοληθώ και με την υποεπιτροπή πολιτισμού (αφού ο αθλητισμός είναι πολιτισμός και εν ολίγοις και vice versa). Επίσης αν δεν βρίσκονται άτομα για την παιδεία μπορώ να συνδράμω βοηθητικά (είμαι προγραμματιστής Η/Υ) σε θέματα IT για ότι η επιτροπή Παιδείας χρειαστεί σε οργάνωση και τεχνολογίες Η/Υ.
здравствуйте

Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Δημοσίευσηαπό Z53 » 09 Μαρ 2012, 14:37

Μπορώ εγώ να κάνω τον κούκο :)
Δεν είμαι ειδικός, αλλά κάπου θα βοηθήσω.
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες