Πρόταση: Οι νέοι κτηνοτρόφοι - γεωργοί απαλάσσονται από ΦΠΑ

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Πρόταση: Οι νέοι κτηνοτρόφοι - γεωργοί απαλάσσονται από ΦΠΑ

Δημοσίευσηαπό kailor » 18 Ιούλ 2012, 14:26

Πρόταση:

Οι νέοι κτηνοτρόφοι και γεωργοί απαλάσσονται για τα 5 πρώτα χρόνια από την έναρξη της δουλειάς τους το ΦΠΑ.

Συζήτηση και αντι-προτάσεις εδώ: https://teams.pirateparty.gr/issues/166

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση: Οι νέοι κτηνοτρόφοι - γεωργοί απαλάσσονται από

Δημοσίευσηαπό ergoil » 18 Ιούλ 2012, 14:33

Πάλι μαγικούς αριθμούς χρησιμοποιείς; θα σου τραβήξω το αυτί! Γιατί πέντε χρόνια; από που βγαίνει αυτό; Έχεις κάνει κάποια μελέτη ή το λές στην τύχη;

Εγώ προτείνω να απαλάσσονται από τον ΦΠΑ μέχρι να βγει η χώρα απο το μνημόνιο, γιατί σε περίπτωση που χρεοκοπήσουμε , αυτοί θα μας σώσουν από την πείνα.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Πρόταση: Οι νέοι κτηνοτρόφοι - γεωργοί απαλάσσονται από

Δημοσίευσηαπό kailor » 18 Ιούλ 2012, 14:44

ergoil έγραψε:γιατί πέντε χρόνια;
από που βγαίνει αυτό;
έχεις κάνει κάποια μελέτη ή το λές στην τύχη;


το 5 είναι ένας αριθμός που θα μπορούσε να αντικατασταθεί και από το 1 ή το 3 ή άλλον αριθμό.

Σκέψου ότι όλοι δεν είναι μεγαλόκτημονες οπότε βγάζεις τα λεφτά σου άμεσα. Οι άλλοι που έχουν 1 ή 2 στρέμματα ή μικρότερης έκτασης του 1 στρέμματος, πρέπει και αυτοί να επιβιώσουν εάν επιθυμήσουν να γίνουν αγρότες ή κτηνοτρόφοι.

Τον 1ο χρόνο ίσα-ίσα θα βγάλουν τα χρήματα τους. Γιατί αυτό, γιατί όταν έχεις λίγη γή, δεν μπορείς να βάζεις καλοκαιρινά είδη και χειμωνιάτικα καπάκι γιατί απλώς αποδυναμώνεις την γή σου, έτσι ή πρέπει να χωρίσεις την ελάχιστη γή που έχεις σε 2 κομμάτια δηλαδή καλοκαιρινά - χειμωνιάτικα ή απλώς τα ρίχνεις όλα μαζί και σε 5 χρόνια δεν σου βγαίνει ούτε ντομάτα, γιατί έχεις εξουθενώσει τα χώματα, τα οποία για να επανέλθουν θα φάνε τόσες πρωτείνες, τόσα ψεκάσματα κ.α. που στο τέλος θα βγάζεις χάλια προιόντα). Και για τους κτηνοτρόφους μέχρι να μεγαλώσουν τα ζώα τους είτε είναι κότες, είτε είναι μοσχάρια κλπ, θα πληρώνουν από την τσέπη τους και θα μπαίνουν μέσα.

Οπότε για όλα αυτά μέχρι να κάνουν απόσβεση και να βγάζουν λίγα λεφτά για να επιβιώσουν θέλει 1 χρόνο και πάνω. Έπειτα ποτέ δεν ξέρεις εάν θα καταστραφεί κάτι (συνηθές σε νέους κτηνοτρόφους και γεωργούς). Οπότε πάλι θα πρέπει να πληρώσεις ότι κατάφερες και σου μείναν από τον προηγούμενα που είχες + από την τσέπη σου.

οπότε έχουμε περάσει στον 2ο χρόνο που εκεί θα χρειαστείς να αρχίσεις να μαθαίνεις να επιβιώνεις από αυτά.

βάλε και τουλάχιστον άλλα 2 - 3 χρόνια ώστε ο γεωργός - κτηνοτρόφος είτε να αναπτυχθεί είτε να μάθει να επιβιώνει άνετα χωρίς πρόβλημα έκτακτων εξόδων που θα προκύψουν.

Εάν του ρίξεις και ΦΠΑ, το πολύ πολύ ή θα τον κάνεις παράνομο, να μην δηλώνει τίποτα, ή θα τα εγκαταλείψει.

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση: Οι νέοι κτηνοτρόφοι - γεωργοί απαλάσσονται από

Δημοσίευσηαπό ergoil » 18 Ιούλ 2012, 14:51

kailor έγραψε:
το 5 είναι ένας αριθμός που θα μπορούσε να αντικατασταθεί και από το 1 ή το 3 ή άλλον αριθμό.


Άρα είναι λάθος η πρότασή σου. Να την αλλάξεις σε:
Οι νέοι κτηνοτρόφοι και γεωργοί πρέπει να απαλάσσονται για κάποια χρόνια από την έναρξη της δουλειάς τους από το ΦΠΑ.

Να περάσει αυτό καταρχήν, και μετά να συζητήσεις για το πόσα θα είναι αυτά τα κάποια. Μπορεί αυτό να διαφέρει και ανάμεσα σε γεωργούς ή κτηνοτρόφους, ή και ανάμεσα στον γεωργό καλιεργητή ελιάς και στο γεωργό καλιεργητή ραπανακίων.

Βλέπεις τώρα το κακό που ήσουν έτοιμος να προκαλέσεις με το μαγικό νούμερο; Τα νούμερα δεν μπαίνουν στην τύχη. Καλό είναι να τα αποφεύγεις στην νομοθεσία, αλλά αν δεν μπορείς πρέπει να τα βάζεις μετά από πολύ μελέτη και προσοχή.

Εμένα η πρότασή μου είναι πάντως
να απαλάσσονται από τον ΦΠΑ μέχρι να βγει η χώρα απο το μνημόνιο, γιατί σε περίπτωση που χρεοκοπήσουμε , αυτοί θα μας σώσουν από την πείνα.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Πρόταση: Οι νέοι κτηνοτρόφοι - γεωργοί απαλάσσονται από

Δημοσίευσηαπό kailor » 18 Ιούλ 2012, 15:00

ergoil έγραψε:
kailor έγραψε:
το 5 είναι ένας αριθμός που θα μπορούσε να αντικατασταθεί και από το 1 ή το 3 ή άλλον αριθμό.


Άρα είναι λάθος η πρότασή σου. Να την αλλάξεις σε:
Οι νέοι κτηνοτρόφοι και γεωργοί πρέπει να απαλάσσονται για κάποια χρόνια από την έναρξη της δουλειάς τους από το ΦΠΑ.

Να περάσει αυτό καταρχήν, και μετά να συζητήσεις για το πόσα θα είναι αυτά τα κάποια. Μπορεί αυτό να διαφέρει και ανάμεσα σε γεωργούς ή κτηνοτρόφους, ή και ανάμεσα στον γεωργό καλιεργητή ελιάς και στο γεωργό καλιεργητή ραπανακίων.

Βλέπεις τώρα το κακό που ήσουν έτοιμος να προκαλέσεις με το μαγικό νούμερο; Τα νούμερα δεν μπαίνουν στην τύχη. Καλό είναι να τα αποφεύγεις στην νομοθεσία, αλλά αν δεν μπορείς πρέπει να τα βάζεις μετά από πολύ μελέτη και προσοχή.

Εμένα η πρότασή μου είναι πάντως
να απαλάσσονται από τον ΦΠΑ μέχρι να βγει η χώρα απο το μνημόνιο, γιατί σε περίπτωση που χρεοκοπήσουμε , αυτοί θα μας σώσουν από την πείνα.


όταν κάνεις κάποια πρόταση προσπαθείς να είσαι όσο συγκεκριμένος γίνεται. το να πεις κάποια χρόνια αυτά τα χρόνια μπορεί να είναι και 20... εγώ παραπάνω σου έγραψα το σκεπτικό μου.

άμα πάς να βάλεις αβοκάντο, λεμονιές, και άλλα δέντρα πέντε χρόνια δεν σου φτάνουν αφού άλλα ξεκινάνε στα 4 - 5 χρόνια και άλλα στα 6 και 7 χρόνια να αποδίδουν τα πρώτα φρούτα.

άμα πάς να βάλεις μόνο μαρούλια, από τον 1ο μήνα έχεις και κέρδος.

για αυτό είπα να βάλετε αντιπροτάσεις. εσένα το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι ο αριθμός των χρόνων και όχι το πως θα βοηθήσεις τον πολίτη, δηλαδή κάποιες φοροαπαλλαγές κλπ.

ωστόσο για την πρόταση σου προσωπικά μου φαίνεται λίγο άκυρη. δηλαδή πές ότι βγαίνουμε από το μνημόνιο το 2025, άρα 13 χρόνια μετά. Και το προτείνουμε και γίνεται και νόμος, ώραια μέχρι εκεί. ποιός εμποδίζει μετά να την κοπανήσουν όλοι και να γίνουν (η να ψευτοδηλώσουν), αγρότες και κτηνοτρόφοι και έτσι απαλλάσονται από τον ΦΠΑ, δηλαδή εάν το 90% δηλώσει αγρότες και κτηνοτρόφοι και δεν πληρώνουν ΦΠΑ και ίσως να έχουν και κάποιες φοροαπαλλαγές, μετά τι κάνουμε σαν χώρα?

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση: Οι νέοι κτηνοτρόφοι - γεωργοί απαλάσσονται από

Δημοσίευσηαπό ergoil » 18 Ιούλ 2012, 15:05

kailor έγραψε:
όταν κάνεις κάποια πρόταση προσπαθείς να είσαι όσο συγκεκριμένος γίνεται. το να πεις κάποια χρόνια αυτά τα χρόνια μπορεί να είναι και 20... εγώ παραπάνω σου έγραψα το σκεπτικό μου.



το έγραψες εκ των υστέρων το σκεπτικό σου, αφού σε ρώτησα.

στην αρχή μας πέταξες ένα ξερό πέντε που δεν έλεγε τίποτα.

πήγαινε λοιπόν στην πρότασή σου, διόρθωσέ την, και εξήγησε γιατί πρέπει να είναι πέντε, όπως μου το εξήγησες εδώ.

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση: Οι νέοι κτηνοτρόφοι - γεωργοί απαλάσσονται από

Δημοσίευσηαπό ergoil » 18 Ιούλ 2012, 15:07

kailor έγραψε:
ωστόσο για την πρόταση σου προσωπικά μου φαίνεται λίγο άκυρη. δηλαδή πές ότι βγαίνουμε από το μνημόνιο το 2025, άρα 13 χρόνια μετά. Και το προτείνουμε και γίνεται και νόμος, ώραια μέχρι εκεί. ποιός εμποδίζει μετά να την κοπανήσουν όλοι και να γίνουν (η να ψευτοδηλώσουν), αγρότες και κτηνοτρόφοι και έτσι απαλλάσονται από τον ΦΠΑ, δηλαδή εάν το 90% δηλώσει αγρότες και κτηνοτρόφοι και δεν πληρώνουν ΦΠΑ και ίσως να έχουν και κάποιες φοροαπαλλαγές, μετά τι κάνουμε σαν χώρα?


θα υπάρχει έλεγχος της αγροτικής τους παραγωγής.
θα υπάρχουν αεροφωτογραφίες από το χωράφι τους.
τα ζώα θα είναι με τσιπάκι.
θα κόβουν τιμολόγια με αυτά που παράγουν και πουλάνε στους εμπόρους, απλά δεν θα έχει φπα μέσα.

αν τώρα κόψουν κάποιοι εικονικά τιμολόγια, που δεν αντιστοιχούν σε τσιπάκι ζώου ή σε αεροφωτογραφία, αν τους πιάσει η εφορία την πάτησαν.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Πρόταση: Οι νέοι κτηνοτρόφοι - γεωργοί απαλάσσονται από

Δημοσίευσηαπό kailor » 18 Ιούλ 2012, 15:14

ergoil έγραψε:
kailor έγραψε:
ωστόσο για την πρόταση σου προσωπικά μου φαίνεται λίγο άκυρη. δηλαδή πές ότι βγαίνουμε από το μνημόνιο το 2025, άρα 13 χρόνια μετά. Και το προτείνουμε και γίνεται και νόμος, ώραια μέχρι εκεί. ποιός εμποδίζει μετά να την κοπανήσουν όλοι και να γίνουν (η να ψευτοδηλώσουν), αγρότες και κτηνοτρόφοι και έτσι απαλλάσονται από τον ΦΠΑ, δηλαδή εάν το 90% δηλώσει αγρότες και κτηνοτρόφοι και δεν πληρώνουν ΦΠΑ και ίσως να έχουν και κάποιες φοροαπαλλαγές, μετά τι κάνουμε σαν χώρα?


θα υπάρχει έλεγχος της αγροτικής τους παραγωγής.
θα υπάρχουν αεροφωτογραφίες από το χωράφι τους.
τα ζώα θα είναι με τσιπάκι.
θα κόβουν τιμολόγια με αυτά που παράγουν, απλά δεν θα έχει φπα μέσα.

αν τώρα κόψουν κάποιοι εικονικά τιμολόγια, αν τους πιάσει η εφορία την πάτησαν.


ωραία να τα ερωτήματα που σου θέτω:

από ποιούς θα υπάρχει έλεγχος (έχεις δει να γίνεται έλεγχος για κάτι σε αυτή την χώρα εάν δεν υπάρξει πρώτα καταγγελία)?

ποιές αεροφωτογραφίες, αυτές του 1950 που έχουν ακόμα στις πολεοδομίες και δουλεύουν με αυτές?

εδώ τα σκυλιά είναι υποχρεωμένα να έχουν τσιπάκι και δεν γίνεται τίποτα, θα κάνουν σε όλα τα ζώα? Και ποιούς τους εμποδίζει ότι στα πρώτα ζώα θα βάλουν τσιπάκι και σε όλα που γεννιούνται ούτε για δείγμα.

Οι μικροκαλλιεργητές, οι περισσότεροι από αυτούς ούτε που είναι καν δηλωμένοι στον ΟΓΑ, και πουλάνε από γνωστό σε γνωστό και φίλους και έπειτα σε ανοιχτές παράνομες λαικές ή στους δρόμους. Πως το διορθώνεις αυτό?

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση: Οι νέοι κτηνοτρόφοι - γεωργοί απαλάσσονται από

Δημοσίευσηαπό ergoil » 18 Ιούλ 2012, 15:20

δεν τον ξέρω τον αγροτικό τομέα.
προτάσεις κάνω.

αεροφωτογραφίες υπάρχουν πολύ σύγχρονες.
Ενώ αν δεν πάει ο κτηνοτρόφος να πάρει το τσιπάκι από την αρχή τσιπακίων να το βάλει στο νέο ζώο, δεν θα μπορεί να το πουλήσει επίσημα σε έμπορο. Οι έμποροι θα κινδυνεύουν με βαρύ πρόστιμο να το μεταφέρουν χωρίς παραστατικά με τις νταλίκες τους στην πόλη, οπότε και το ζώο θα μένει απούλητο.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Πρόταση: Οι νέοι κτηνοτρόφοι - γεωργοί απαλάσσονται από

Δημοσίευσηαπό kailor » 18 Ιούλ 2012, 15:27

ergoil έγραψε:δεν τον ξέρω τον αγροτικό τομέα.
προτάσεις κάνω.


Η πρόταση που κάνω είναι απλή οι νεοεισερχόμενοι στην Καλλιέργεια Φρούτων - λαχανικών και στην Κτηνοτροφία για τα πρώτα 5 χρόνια από όταν ξεκινήσουν να δουλεύουν νόμιμα (δηλαδή να έχουν δηλωθεί), να μην αποδίδουν το ΦΠΑ που εισπράττουν για την πώληση των προιόντων τους.


Τώρα ανάλογα με τη καλλιέργεια που θα κάνει ο καθένας μπορεί είτε να έχει μεγαλύτερο κέρδος ή μικρότερο. Αυτό είναι κέρδος και για την χώρα που θα αρχίσουμε να παράγουμε πιο πολλά, αλλά και για τους νεοεισερχόμενους που θα φοβούνται ότι θα αποτύχουν λόγω του Κράτους και τα φορολογικά.

Άρα σε 5 χρόνια άλλοι θα έχουν μάθει να επιβιώνουν και να μπορούν να πληρώνουν μετά τα 5 χρόνια το ΦΠΑ, και άλλοι θα έχουν αρχίσει να βγάζουν για τα καλά κολλαριστά ευρουλάκια...

Και παρ'όλα αυτά θα έχει εξαπλωθεί και το θέμα της καλλιέργειας στην Ελλάδα.

Και άμα τους δώσουμε και περισσότερες φοροελαφρύνσεις καλύτερο θα είναι και προς τον τομέα τον πρωτογενή αλλά και προς τους νεοεισερχόμενους που θα το αποφασίσουν αλλά και για το κράτος που θα αρχίσει έστω και αργότερα να παίρνει ΦΠΑ, αλλα΄και επίσης που θα αρχίσει να έχει μεγαλύτερη παραγωγή φαγώσιμων ειδών η Ελλάδα.

αεροφωτογραφίες υπάρχουν πολύ σύγχρονες.
Ενώ αν δεν πάει ο κτηνοτρόφος να πάρει το τσιπάκι από την αρχή τσιπακίων να το βάλει στο νέο ζώο, δεν θα μπορεί να το πουλήσει επίσημα σε έμπορο. Οι έμποροι θα κινδυνεύουν με βαρύ πρόστιμο να το μεταφέρουν χωρίς παραστατικά με τις νταλίκες τους στην πόλη, οπότε και το ζώο θα μένει απούλητο.


προσωπικά έχω δει στην πολεοδομία του βόλου και το ΤΕΕ βόλου πως δουλεύουν με παλιές αεροφωτογραφίες.

σόρρυ ρε ergoil, αλλά μάλλον δεν βρισκόμαστε στην ίδια χώρα. εδώ ολόκληρα δάση καταστρέφονται και τα μεταφέρουν με νταλίκες τεράστιες και κανείς δεν τους σταματά, θα τους σταματά εάν έχουν μικρότερα φορτηγά ή επαγγελματικά κλειστά όπως είναι των χασάπηδων ή των ξυλουργών?

και το ζώο δεν θα μένει απούλητο, απλώς θα καταφέρουμε να το μετατρέψουμε όλο σε πλήρη παραοικονομία. αυτό ζητάμε?


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες