ταυτοποίηση αστυνομικού

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

ταυτοποίηση αστυνομικού

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 29 Φεβ 2012, 12:50

ταυτοποίηση αστυνομικού με ετικέτα για άμεση αναγνώριση στον δημόσιο χώρο
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ταυτοποίηση αστυνομικού

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 08 Απρ 2012, 21:53

ναι συμφωνω αλλα οι ετικετες να μην ειναι οπως παλια οου ητνα μια σειρα αριθμοι. να ειναι με τετιο τροπο ωστε να μην υπαρχει αντιγραφη απο υποτιθεμενους αστυνομικους
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ταυτοποίηση αστυνομικού

Δημοσίευσηαπό agelos » 08 Απρ 2012, 22:17

αν γινει για να μπορουν να καταγγελονται αστυνομικοι δεν πρεπει πρωτα να δοθει απο το νομο το "δικαιωμα" στυς πολιτες να το κανουν και να μην ειναι κατι σαν γκετο ?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: ταυτοποίηση αστυνομικού

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 09 Απρ 2012, 00:10

Δεν γνωρίζω άμα έχει εκλείψει η εμφανής παρουσία του αριθμού από την αστυνομική στολή αλλά νομίζω ότι ακόμα δικαιούται ο πολίτης να ζητήσει τον αριθμό του και το τμήμα του ( και όχι το ονοματεπώνυμό του) για να το χρησιμοποιήσει για καταγγελία αν νομίζει ότι θίγεται.
Νομίζω ο συνδυασμος της υπάρχουσας νομοθεσίας και ένα QR code στο έμβλημα τις στολής ή τυπωμένο στο αλεξίσφαιρο είναι αρκετό ακόμα και με μία φωτογραφία από κινητό να πηγαίνει σε intranet database προσβάσιμη μόνο απο εξουσιοδοτημένο προσωπικό και να ταυτοποιεί τον αστυνομικό. Από την άλλη ο συνδιασμός προσώπου και QR code στην φωτογραφία βοηθάει στην αποφυγή αντιποιήσης οργάνου.

Στις ΗΠΑ οι αστυνομικοί για να αποφύγουν τις άδικες καταγγελίες φέρουν σε όλα τα περιπολικά αλλά και σαν υποχρεωτικό εξάρτημα στα αλεξίσφαιρα γιλέκα υπάρχει κάμερα καταγραφής.
Οι νέες προδιαγραφές ορίζουν ότι και τα όπλα των αστυνομικών ακόμα και αν είναι less than lethal πρέπει να φέρουν κάμερες καταγραφής εικόνας και ήχου.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ταυτοποίηση αστυνομικού

Δημοσίευσηαπό agelos » 09 Απρ 2012, 10:53

κι εγω πιστευω οτι οι καμερες παντου αλλα αμερικη θα ειναι και η λυση στο προβλημα
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες