ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Rainmaker

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 10 Μάιος 2012, 13:43

Kotsos έγραψε:Φίλε μου γνωρίζω αρκετούς υπαλλήλους που είναι με το τηλέφωνο αγκαλιά και τους τρέχουν και δύο και τρείς τα μεσάνυχτα που πληρώνονται λιγότερο από τον ομοιόβαθμό τους των σωμάτων ασφαλείας.

Ιατρός με δέκα υπηρεσίες εικισιτετράωρες τον μήνα μέσα πληρώνεται 1500 ευρώ.
Ανθυπολοχαγός με τέσσερις υπηρεσίες εικοσιτετράωρες τον μήνα και ρεπό την επομένη μέρα πληρώνεται 1400 ευρώ.
Για τους πυροσβέστες και τους αστυνόμους δεν μιλάμε γιατί έχουν κυκλικό ωράριο αλλά πάλι παίρνουν 1200 ευρώ εν σχέση με τα 940 του γιατρού χωρίς της εφημερίες και της νοσηλεύτριας ΠΕ με κυκλικό ωράριο.
Για να μην μιλήσουμε για αυτούς που δεν έχουν ούτε τηλέφωνα ούτε άγχος όπως οι ΕΠΟΠ που παίρνουν κοντά στο χιλιάρικο την στιγμή που η βοηθός θαλάμου ( νοσοκόμα) στο νοσοκομείο παίρνει 560 ευρώ.


Υποπυραγός (υπολοχαγός σε αντιστοιχία) 15 χρόνια προϋπηρεσία παντρεμένος με παιδί : 1266,46 ευρώ (δεν ξέρω να αναρτώ φωτό για να δεις και το σημείωμα αποδοχών) και είπαν σε δυο μήνες μείωση 12% είμαι υποχρεωμένος να μείνω 10 χρόνια στην υπηρεσία γιατί έβγαλα την σχολή αξιωματικών άρα δεν μπορώ να παραιτηθώ μου απαγορεύεται επίσης να κάνω δεύτερο επάγγελμα και όλα αυτά που μου λες για άλλους επαγγελματικούς χώρους τα ακούω ως λόγια εντυπωσιασμού της συζήτησης.

Kotsos έγραψε:Όσο για το επικίνδυνο της εργασίας σιγά μην φύγει κανένας πόντος από το καλτσόν.
1 στους 200 ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας θα πεθάνει ή θα μείνει ανάπηρος μέχρι τα 50 του συνεπεία της υπηρεσίας του.
1 στους 3000 νταληκιέρηδες θα πεθάνει στο τιμόνι. Όσο περίπου οι πιλότοι της πολεμικής αεροπορίας (1/2000) και οι ναυτικοί 1/2500)
1στους 5000 τραπεζοϋπαλλήλους θα πεθάνει στην δουλειά του, όσο περίπου οι αλεξιπτωτιστές και οι καταδρομείς
1 στους 20000 αστυνομικούς και 1 στους 25000 πυροσβέστες θα πεθάνει στην δουλειά του.
1 στους 40000 στρατιωτικούς θα πεθάνει στην δουλειά του.
Από τους συμφοιτητές μου ( 150 άτομα ) οι επτά έχουν πεθάνει, όση περίπου και η αναλογία στην ικάρων.


Από μελέτη που έγινε σε USA (δεν την έχω εύκαιρη και υπάρχει και έλλειψη χρόνου) μακράν το πιο ΄΄βαρβαρο΄΄ επάγγελμα ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ (τα μεγαλύτερα ποσοστά θανάτων από καρδια και εγκεφαλικά) και αρκετά μακριά αλλά στις πρώτες θέσεις του αστυνομικού.
Για τους ελεγκτές δεν έχω αμφιβολία αλλά νταληκιέρηδες, πιλότοι, ναυτικοί, ... και εγώ που οδηγάω το αυτοκίνητο έχω τα ίδια ποσοστά περίπου.
και στην τελική εδώ δεν είμαστε για να μετράμε πτώματα ούτε να τα κοστολογούμε ;)

Kotsos έγραψε: Όσο για τον συνδικαλισμό στα σώματα ασφαλείας πέρα από το να βγαίνουν στα παράθυρα στις τηλεοράσεις έχουν πετύχει τίποτα;;;

Το ότι δεν πετυχαίνουν κάτι σημαντικό δεν σημαίνει ότι δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξή τους (και η δημοκρατία έχει πετυχει τίποτα (αυτή τη στιγμή) τι θα κάνουμε θα την καταργήσουμε;)

Kotsos έγραψε: Μέχρι και ενοικιαζόμενο είδος γίναν οι αστυνομικοί, παρά τον συνδικαλισμό τους.

...οταν δεν υπάρχει χρήμα γιατί όχι από την στιγμή που δεν απομακρύνετε από το αντικείμενο τους.

Kotsos έγραψε:Στον στρατό όμως για λόγους εθνικής ασφάλειας και πληροφοριών ψυχολογικού πολέμου, δεν μπορείς να βγαίνεις στα κανάλια και να γκρινιάζεις. Εδώ η φράση του συνδικαλιστή της αστυνομίας σε γκρίνια του σε ένα κανάλι πρίν τέσσερα χρόνια ότι έχει γίνει σάκος του μπόξ είδες πόσο έπαιξε και πόσο επηρρέασε ψυχολογικά τους αστυνομικούς ώστε να φτάσουν σε σημείο να μην εκτελούν το καθήκον τους, φαντάζεσαι να γίνει αυτό στο στρατό;;;;;;

Ο συνδικαλισμός δεν φταίει οι άνθρωποι φταιν και ο διαχειρισμός κάποιων καταστάσεων (δεν θα συνεχίσω αφορά άλλη επιτροπή)

espoir
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 11 Μαρ 2012, 13:41
Τοποθεσία: http://twitter.com/ecpoir
Επικοινωνία:

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό espoir » 10 Μάιος 2012, 14:16

Δεν είχα σκοπό να την πάω τόσο μακριά τη βαλίτσα, ούτε να ανοίξω γενική κουβέντα για όλα τα επαγγέλματα. Θυμίζω ότι απάντησα σε αυτό:

espoir έγραψε:
Rainmaker έγραψε:όταν λες μεγαλύτερη από τους υπολοίπους δώσε παράδειγμα γιατί εχω πολλά επιχειρήμαα που μπορώ να αποδείξω ότι είναι πολύ μικρότερη σε σχέση με αυτά που προσφέρουν.


key word "σε σχέση με αυτά που προσφέρουν"


Επειδή διακρίνω ότι ενοχλεί η γνώμη των μη-μελών [βλέπε προηγούμενο σχόλιο] δεν θα πω περισσότερα. Πείτε ό,τι νομίζετε. Και αναλάβετε την ευθύνη.
είμαστε όλοι αραπάδες, τσιγγάνοι, γύφτοι, μοϊκανοί
http://about.me/espoir

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό pav » 10 Μάιος 2012, 14:42

espoir έγραψε:Επειδή διακρίνω ότι ενοχλεί η γνώμη των μη-μελών [βλέπε προηγούμενο σχόλιο] δεν θα πω περισσότερα.

Αυτό είναι άδικο και το ξέρεις. Όταν το Σώμα των Μελών ψηφίσει ότι τα μη μέλη δεν μιλάνε, τότε να το πεις.

espoir
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 11 Μαρ 2012, 13:41
Τοποθεσία: http://twitter.com/ecpoir
Επικοινωνία:

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό espoir » 10 Μάιος 2012, 17:08

pav έγραψε:
espoir έγραψε:Επειδή διακρίνω ότι ενοχλεί η γνώμη των μη-μελών [βλέπε προηγούμενο σχόλιο] δεν θα πω περισσότερα.

Αυτό είναι άδικο και το ξέρεις. Όταν το Σώμα των Μελών ψηφίσει ότι τα μη μέλη δεν μιλάνε, τότε να το πεις.


Τότε ίσως θα πρέπει να ξαναδείτε σχόλια όπως αυτό:

kostaskastoria έγραψε:Ζ. Τα μελη του κομματος που λενε την αποψη τους ειναι γνωστα. Οσοι απλα θελουν να σταματησουν το κομμα και τις ιδεες που διατυπωνει δεν θα τα καταφερουν, σας ξερουμε ποιοι ειστε απλα troll και τιποτα παραπανω οπως λενε και baskin theofanis anestis crisal και εχουν απολυτο δικιο για τα συγακεκριμενα ατομε μειωμενης πνευματικης ικανοτητας
είμαστε όλοι αραπάδες, τσιγγάνοι, γύφτοι, μοϊκανοί
http://about.me/espoir

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό anestis » 10 Μάιος 2012, 18:07

Θα πρότεινα να είμαστε ανοιχτόμυαλοι σε καλοπροαίρετες εξωτερικές παρεμβάσεις, όπως της espoir.

Θυμηθείτε το σποτ με το σκάκι, υπάρχει λόγος που ο στρατός μας είναι πολύχρωμος...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 10 Μάιος 2012, 19:13

καλησπερα παιδια . οσο αφορα τα σωματα η σελιδα του υπουργειου μου βγαζει αυτα . σαφως βλεπω παραταιρο τον στρατο μεσα στα υπολοιπα σωματα γιατι η δουλεια του ουσιαστικα ειναι πιο διακριτικη. τωρα να κανουμε μια μικρη ανακατευθηνση .
θελουμε να βγαλουμε θεματα οσο αφορα τα υπολοιπα σωματα ωστε να διασφαλιζετε η σωστη λιτουργεια τους που μεχρι τωρα πιστευω με διαφορα κρατικα τεχνασματα κολυσιεργει.
να πω καποια και κατα την γνωμη σας παντα το παμε και πισεις να εχετε καποιες ιδεες να τις παμε και αυτες , αλλα νομιζω καλο ειναι ενα ενα που θα ξεκηναμε να το τελειωνουμε οσο γινετε και να οριστικοποιουμε. ο χρονος κατα καποιο τροπο δεν μας πιεζει αρα μπορουμε να κανουμε ενα καλο ψαξιμο σε διαφορα που αφορουν τα σωματα και προτασεις ακομα και στα νομοθετικα τους .

1. πυροσβεστες
εδω υπαρχει ενα θεμα κατα την γνωμη μου. οπου στραβωση και η μεση καπιου (τροπος του λεγειν) πρεπει να τρεξει ο πυροσβεστης .επομενως δεν ειναι ενα σωμα που περιμενει μονο ποτε θα πιασει καπου φωτια να τρεξει η αν το θελετε αλλιως να δουλεψει ο εργαζωμενος εκει . οι συγκηριες σε εργασια σε φωτιες , πλυμηρες , νεροποντες και χιονια επαυξανει την επυκινδυνοτητα εργασιας. ο μισθος σε αξιωματικο 1244 ευρω μου φενετε λιγος οπως στο ιδιο μηκος ειναι και ο δικος μου που ειμαι 20 χρονια πρ. μηχανικος και χειρηστης μηχανηματων cnc και σχεδιαστικων προγραμματων .

2.Δασοπυροσβεστες
εδω παιδια κατα την γνωμη μου γινετε το μεγαλο παιχνιδι του κρατους . περνουν εποχειακο προσωπικο με ελαχιστο μισθο και μεχρι να εκπεδευτουν παει περασε το καλοκαιρι. και οχι μονο . τους στελνουν ανεκπεδευτους στην φωτια με οπιο κοστος και κυνδινο. κατα την γνωμη μου πρεπει να ειναι μονιο προσωπικο που τον χειμωνα να αποσπατε στην πυροσβεστικη .
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 10 Μάιος 2012, 19:17

anestis έγραψε:Θα πρότεινα να είμαστε ανοιχτόμυαλοι σε καλοπροαίρετες εξωτερικές παρεμβάσεις, όπως της espoir.

Θυμηθείτε το σποτ με το σκάκι, υπάρχει λόγος που ο στρατός μας είναι πολύχρωμος...


στις επιτροπες χρειαζωμαστε τις γνωμες και τις ιδεες καθε ανθρωπου που μποριε να διαβασει το φορουμ . ειπαμε αμεση δημοκρατια και αν δεν εχουμε ολες τις γνωμες και προσφορες ισως να μην βγαλουμε κατι σωστο . ναι οντως εγω εχω πει οτι καποια θεματα θελω να τα βλεπουν μονο μελη για να μην εχουμε clopyrait οπως ειχαμε με τις θεσεις μας , αλλα στα συγκεκριμενα θεωρω ολες τις γνωμες συμαντικες .
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 10 Μάιος 2012, 20:38

Rainmaker, ελπίζω να γνωρίζεις ότι η αναφορά σου για τις ΗΠΑ είναι άστοχη. Και αυτό γιατί εκεί πυροσβέστης είναι και ο ΕΚΑΒίτης, πυροσβέστης και ο πιλότος των αεροσκαφών, πυροσβέστες και οι τύποι που κατεβαίνουν από τα ελικόπτερα με τα αλυσοπρίονα στο μέτωπο της φωτιάς να κάνουν αντιπυρική ζώνη.
Καμία από τις παραπάνω ειδικότητες δεν ανήκει στο πυροσβεστικό σώμα στην Ελλάδα, και η τελευταία δεν υπάρχει καν. Οπότε μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα για να στηρίξουμε την επικινδυνότητα.

Αν υπάρχει η άποψη ότι επειδή κάποιος είναι σε επιφυλακή τρείς μήνες τον χρόνο και δεν μπορεί να πάει διακοπές το καλοκαίρι, οφείλει να αμοίβεται παραπάνω, τότε εγώ που είμαι κλήσεις από τηλεφώνου 15 μέρες κάθε μήνα και στις περισσότερες από αυτές το τηλέφωνο θα χτυπήσει και θα πρέπει να μπώ μέσα για τρείς ή τέσσερις ώρες τι μισθό ακριβώς πρέπει να πάρω;;;;;;;

Όσο για το μισθολογικά, ελπίζω να γνωρίζεις ότι η αντίστοιχη νοσηλεύτρια ( ΠΕ απόφοιτος πενταετούς πανεπιστημίου) μετά τις πρόσφατες μειώσεις αμοίβεται με 800 και κάτι ευρώ. Οπότε, ανεξάρτητα του κατα πόσο ικανοποιητικό είναι το πόσο των 1200 Ευρώ, οφείλουμε να δούμε ότι και άλλοι που προσφέρουν εξίσου στην κοινωνία, το φάγαν το αγγιύρι πολύ βαθύτερα. Και μην ξεχνάς ότι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν δικαιούμαστε να κάνουμε δεύτερη εργασία. Δεν είσαι ο μόνος που δεν του επιτρέπεται.

Αυτό που σου λέει η espoir και αρνείσαι να το καταλάβεις είναι ότι όταν επέλεξες να κάνεις αυτό το επάγγελμα το έκανες συνειδητά γιατί γνώριζες ότι θα έχεις συγκεκριμένα πλεονεκτήματα (job benefits ) τα οποία εισέπραξες στο ακέραιο. Γνώριζες όμως και τα μειονεκτήματα της δουλειάς τα οποία είτε εθελοτυφλώντας, είτε υποεκτιμώντας τα δεν τα έλαβες υπόψη σου. Δεν μπορείς τώρα να λές ότι η δουλειά μου έχει μειονεκτήματα άρα θέλω αλλαγή των εργασιακών μου σχέσεων. Το λιγότερο που μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό είναι ανήθικο. Θα πρέπει να επιστρέψεις στην κοινωνία τα λεφτά που επένδυσε για να σου προσφέρει τα ανταλάγματα για τις δυσκολίες της δουλειάς.

Ο συνδικαλισμός είναι η οργανωμένη συλλογική διεκδίκηση από την εργοδοσία. Ώς αξιωματικός θα γνωρίζεις ότι αυτό στους ένστολους θεωρείται στάση και ενέχει ποινή θανάτου σε πόλεμο και ισόβιας κάθειρξης σε ειρήνη. Γι αυτό έχει προβλεφθεί ειδική διαδικασία παραπόνων μόνο για ένστολους εκτός συνδικαλισμού για να μην υπάρχει η έννοια της στάσης. Οπότε παίζουμε με τις έννοιες άμα λέμε ότι οι ένστολοι συνδικαλίζονται. Για να καταλάβεις τι λέω μπές στο σενάριο, έρχεται ο υπαξιωματικός σου και σου λέει το πλήρωμα θέλει αύξηση των ωρών ανάπαυσης. Αυτή είναι η προβλεπόμενη διαδικασία των ενστόλων. Εσύ κρίνεις αν μπορείς να το κάνεις και εξηγείς την απόφασή σου στον υπαξιωματικό και αυτός στο πλήρωμα.
Αν πάμε στην συνδικαλιστική διαδικασία μαζεύεται ένα μπούγιο απέξω από το γραφείο σου και στέλνει έναν μέσα να αιτηθεί αύξηση της ανάπαυσης. Εσύ εξηγείς στον ένα την απόφασή σου και αυτός θα την μεταφέρει στους έξω. Ποιά η διαφορά στην διαδικασία;;;;;;;
Η μόνη διαφορά είναι ότι στην δεύτερη περίπτωση η εικόνα του πληρώματός σου είναι ρεμπέτ ασκέρ, και σου δημιουργεί μία έλλειψη εμπιστοσύνης στο κατά πόσο μπορεί να μην εκτελέσουν κάποια διαταγή σου όταν τα πράγματα ζορίσουν.

Για να μην νομίζεις ότι έχω τίποτα προσωπικά μαζί σου ( εντάξει είμαι αρχαιότερους σαν τριάστερος αλλά μην το κάνουμε θέμα ) η αρχή μου είναι ότι θεωρώ απαράδεκτη την νοοτροπία του Τζούκ μπόξ των εργαζομένων. Θεωρώ γελοία την φραση ότι δεν μπορούν να είναι καλοί στην δουλειά τους επειδή δεν πληρώνονται όσο θα ήθελαν. Πιστεύω ότι προσβάλει την νοημοσύνη το ότι με κάποιο μαγικό τρόπο άμα αυξηθεί ο μισθός όλοι θα γίνουν οι καλύτεροι στην δουλειά τους.
Άμα έχεις τις γνώσεις και τις δεξιότητες να κάνεις σωστά τη δουλειά σου, και είσαι τίμιος να τιμήσεις το συμβόλαιο που υπέγραψες, θα κάνεις σωστά την δουλειά σου είτε με τα λίγα είτε με τα πολλά. Αλλιώς είσαι είτε λαμόγιο είτε γενικά άχρηστοι στην δουλειά σου και χρησιμοποιείς τον μισθό σαν δικαιολογία.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Rainmaker

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 10 Μάιος 2012, 21:21

Kotsos έγραψε:.....


...μπορεί και να εχεις δίκιο! Πιθανώς να παρασύρθηκα από την κλάψα των γύρων μου όλοι νομίζουμε οτι κάνουμε τη σπουδαιότερη δουλειά στον κόσμο και ότι θα πρέπει να πληρώνετε ανάλογα έτσι φτάσαμε οι βουλευτές να παιρνουν 7-8 χιλιάδες ευρώ τον μήνα γιατί νομίζουν οτι έχουν γίνει και κάνουν κάτι σπουδαίο πράγμα που θα μπορούσε να κάνει ο καθένας μας χωρίς κόπο. Βέβαια θα πρέπει να πάψουμε να λέμε και για όσους πεθαίνουν την ώρα εργασίας (καθήκοντως) ήρωες και αυτό μάλλον ειρωνεία είναι!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 11 Μάιος 2012, 11:33

Γειά σας και από εμένα.
Δεν είμαι μέλος της επιτροπής αλλά σκέφτομαι πως η εμπειρία/γνώσεις μου θα σας είναι χρήσιμες.
Αρχικά, δεν πρόκειται να μπω σε λογικές οικονομικού περιεχομένου ή προνομίων γιατί τις θεωρώ στείρες.
Θα ξεκινήσω από τις ενστάσεις κάποιων σχετικά με τον συνδικαλισμό.
Συνδικαλισμός δεν είναι μόνο απεργία. Συνδικαλισμός είναι η ύπαρξη ενός οργάνου που από την μία να προωθεί
οργανωμένα, κάποια αιτήματα και αφετέρου να δημοσιοποιεί, πάλι οργανωμένα, τις όποιες αποφάσεις προς όλους τους ενδιαφερόμενους.
Πολύ συχνά, συμβαίνει να υπάρχει κάποια απόφαση/χειρισμός ενός θέματος και να μένει μεταξύ των άμεσα ενδιαφερόμενων.
Πως θα το μάθει/ενημερωθεί αντίστοιχα κάποιος που ανήκει σε άλλο σώμα και υπηρετεί στην άλλη άκρη της Ελλάδας;
Θα αναγκαστεί να ξεκινήσει την ίδια ενεργοβόρα/ψυχοφθόρα/ευροβόρα/χρονοβόρα διαδικασία για να έχει κάποια στιγμή,
τον αντίστοιχο χειρισμό. Αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να έχει αποφευχθεί. Συν το ότι όταν υπάρχει συνδικαλιστικό όργανο
μπορεί να σου παρέχεται και νομική υποστήριξη και επιπλέον θα λειτουργεί και σαν καταλύτης ώστε να αποφεύγονται
οι αυθαιρεσίες του κάθε "Στρατηγού". Φαντάζομαι θα έχετε ακουστά αρκετές ιστορίες, άκυρων, αντισυνταγματικών, επικίνδυνων διαταγών.
Εξ`αιτίας κάτι τέτοιων έχω χάσει 5 φίλους (σε διαφορετικά συμβάντα).
Εκ πείρας σας μιλώ, οι Στρατηγοί/Ναύαρχοι/Πτέραρχοι "χέζονται" μπροστά στα θεσμικά όργανα, ακριβώς επειδή είναι καριερίστες.
Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που τα πολεμούν. Τους ελέγχουν και τους εμποδίζουν να στήνουν καριέρες πάνω στις πλάτες (και κυρίως τις ζωές)
των υφισταμένων τους.
Παράδειγμα: Γιατί έπεσε το Ε/Π στα Ίμια;
Ο καιρός ήταν απαγορευτικός, η ένταση τεράστια, οι συνθήκες απαίσιες και πρ` όλα αυτά κάποιος διέτεξε το Ε/Π να πετάξει για να του
επιβεβαιώσει, αυτό που οι βατραχάνθρωποι τον είχαν ενημερώσει εδώ και ώρα. Και αφού έκανε την πρώτη διέλευση και επέστρεφε, πληροφορώντας τον σχετικά,
το ξαναδιέταξε να ξαναπάει για να ΜΕΤΡΗΣΕΙ τους τούρκους (βράδυ, με άνεμο, ψιλόβροχο, ομίχλη. Οι τέλειες συνθήκες ώστε, αν ανάψεις
τον προβολέα, να πάθεις Vertigo). Λες και υπήρχε καμμία διαφορά αν οι τούρκοι ήταν 15 και όχι 25!!!
Το πλήρωμα θα μπορούσε να το αρνηθεί αλλά θέλεις ο πατριωτισμός τους, θέλεις η κούραση/ένταση, θέλεις η έλλειψη οργάνου να τους προστατέψει
αποφάσισαν να πάνε με τις γνωστές συνέπειες.
.......... Για να αποφύγω το "σεντόνι" καλό είναι να σταματήσω εδώ.
Φαντάζομαι θα επανέλθω (αν κάνετε κέφι την παρέα μου) :) :) :) :)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες