ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 10 Μάιος 2012, 02:39

pappasadrian έγραψε:πηγη στατιστικων?


Ιατρική της εργασίας.
Ετήσια επίθεση του WHO για morbidity and mortality κάθε επαγγελματικής ομάδας.
Προβλεπόμενοι θάνατοι σε στρατιωτικό προσωπικό σε ειρήνη, σε ασκήσεις και σε πόλεμο βάσει του κανονισμού επιχειρήσεων.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό baskin » 10 Μάιος 2012, 02:43

link?
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

espoir
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 11 Μαρ 2012, 13:41
Τοποθεσία: http://twitter.com/ecpoir
Επικοινωνία:

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό espoir » 10 Μάιος 2012, 03:01

Kotsos έγραψε:Αυτό με τις τέσσερις εφημερίες άστο γιατί έχω να σούρω και στους γιατρούς άπειρα. Σε αυτούς και αν ισχύει αυτό που λές ότι δεν τους ανάγκασε κανείς, ήταν επιλογή τους. Και δεν μιλώ που γίναν γιατροί γιατί αυτό ηλταν επιλογή της μαμάς. Μιλώ να κάνουν εφημερίες απλήρωτες. Κάνεις δεν τους αναγκάζει. Επιλογή τους για να γλύψουν τον διευθυντή τους ειναι μπας και τους στείλει σε κανά συνέδριο τζάμπα ή τους βολέψει στο ΕΣΥ στο μέλλον.


Για όλους ισχύει αυτό που είπα.
Με τη διαφορά ότι δεν βλέπω γιατρό να κλαίγεται εδώ. (Ότ)αν τον δω, τα ίδια θα του πω.

Ως προς τον εξαναγκασμό των εφημεριών: από τα δελτία τύπου της ΟΕΝΓΕ (τη γράφω σωστά??) που έχω πετύχει στα ΜΜΕ, στα περισσότερα δημόσια νοσοκομεία, εάν δεν υπερβούν τις 4 εφημερίες, δεν υπάρχει γιατρός από τις 5 ή τις 9 [όταν είναι 2] του μήνα. Έχουν κινηθεί και επίσημα εναντίον των διοικήσεων των νοσοκομείων για τέτοια προγράμματα, ενημερώνοντας π.χ. κατά τόπους εισαγγελείς ότι δεν ευθύνονται εάν πεθάνει ασθενής από έλλειψη γιατρού επειδή δεν υπήρχε πρόγραμμα εφημεριών.

Δεν ξέρω σε τί σημείο είναι τώρα με το Υπουργείο Υγείας για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά φοβάμαι ότι η κατάσταση επιδεινώθηκε, ελέω Μνημονίου.
είμαστε όλοι αραπάδες, τσιγγάνοι, γύφτοι, μοϊκανοί
http://about.me/espoir

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 10 Μάιος 2012, 03:03

baskin έγραψε:link?

Το βιβλίο δεν έχει λινκ.
Το morbidity and mortality report βάλτο στον γούγλη.
Ο κανονισμός δεν έχει λίνκ.
Η δέχεσαι την αξιοπιστία μου σαν γιατρό και σαν αξιωματικό ή απλά μην λάβεις υπόψην σου αυτά που γράφω.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 10 Μάιος 2012, 03:14

espoir έγραψε:
Kotsos έγραψε:Αυτό με τις τέσσερις εφημερίες άστο γιατί έχω να σούρω και στους γιατρούς άπειρα. Σε αυτούς και αν ισχύει αυτό που λές ότι δεν τους ανάγκασε κανείς, ήταν επιλογή τους. Και δεν μιλώ που γίναν γιατροί γιατί αυτό ηλταν επιλογή της μαμάς. Μιλώ να κάνουν εφημερίες απλήρωτες. Κάνεις δεν τους αναγκάζει. Επιλογή τους για να γλύψουν τον διευθυντή τους ειναι μπας και τους στείλει σε κανά συνέδριο τζάμπα ή τους βολέψει στο ΕΣΥ στο μέλλον.


Για όλους ισχύει αυτό που είπα.
Με τη διαφορά ότι δεν βλέπω γιατρό να κλαίγεται εδώ. (Ότ)αν τον δω, τα ίδια θα του πω.

Ως προς τον εξαναγκασμό των εφημεριών: από τα δελτία τύπου της ΟΕΝΓΕ (τη γράφω σωστά??) που έχω πετύχει στα ΜΜΕ, στα περισσότερα δημόσια νοσοκομεία, εάν δεν υπερβούν τις 4 εφημερίες, δεν υπάρχει γιατρός από τις 5 ή τις 9 [όταν είναι 2] του μήνα. Έχουν κινηθεί και επίσημα εναντίον των διοικήσεων των νοσοκομείων για τέτοια προγράμματα, ενημερώνοντας π.χ. κατά τόπους εισαγγελείς ότι δεν ευθύνονται εάν πεθάνει ασθενής από έλλειψη γιατρού επειδή δεν υπήρχε πρόγραμμα εφημεριών.

Δεν ξέρω σε τί σημείο είναι τώρα με το Υπουργείο Υγείας για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά φοβάμαι ότι η κατάσταση επιδεινώθηκε, ελέω Μνημονίου.


Όταν ο κόσμος δεν σκέφτεται και ακριτα ενθουσιάζεται όταν του λένε την μισή αλήθεια αυτά παθαίνει.
Αν επεκταθώ θα βγούμε εκτός θέματος, αλλά σαν γιατρός γνωρίζω ότι είναι σφάλμα των γιατρών γιατί συνδικαλιστικά πίεσε να κάνει μόνο τέσσερις εφημερίες (58 ώρες την εβδομάδα) και όταν το πέτυχε ήρθε το υπουργείο και είπε ότι θα καλύπτουν κρεβάτια τομέα στην εφημερία και όχι κάθε κλινική να έχει ξεχωριστό εφημερεύοντα και τότε αντιδράσαν γιατι θα χάσουν τα πελατάκια ( φαντάσου να βάλεις εισαγωγή στην εφημερία και να πάει σε άλλη κλινική και να πάρει άλλος το φακελάκι) οπότε αποφασίσαν να κάνουν άμισθοι εφημερίες παρόλο που δεν υποχρεώνονται από το υπουργείο.
Από την άλλη η πρόταση του υπουργείου να παίρνουν ρεπό την άλλη μέρα σπό την εφημερία, όπως γίνεται σε όλη την υπόλοιπη με το που ίσχυσε ο νόμος για τις 58 ώρες και να προσληφθεί ακόμα ένας γιατρός για να καλυφθούν οι εφημερίες, απορίφθηκε για να μην μοιραστούν τα φακελάκια.
Οπότε αφού αυτοί αποφασίσαν να εργάζονται τζάμπα, μαλακ ειναι το υπουργείο να κάνει προσλήψεις και να ξοδέψει παραπάνω;;;;
Τα πάντα δεν είναι τόσο ρόδινα όσο φαίνονται.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 10 Μάιος 2012, 04:59

Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

kostaskastoria
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 23:58

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό kostaskastoria » 10 Μάιος 2012, 06:47

Επειδη για καποιους που δεν γνωριζουν τι γινεται στις Ενοπλες Δυναμεις θα τους πω μερικα πραγματα για να σταματησουν να λενε χαζομαρες απο αγνοια ενω δεν ειναι καν μελη.
Α. Οταν η χωρα παει για οικονομικη καταστροφη χρειαζεται προτασεις για μειωση κοστους απο οτι γνωριζω οι κυριοι υπουργοι Εθνικης Αμυνας αποφασισουν για τις κρισεις των Ενοπλων Δυναμεων συμφωνα με το κομματικο συμφερον και οχι τις ικανοτητες και τα προσοντα.
β. Αρεσει δεν αρεσει σε καποιους υπαρχει αποφαση του Αρειου Παγου που δεν απαγορευει τον ΣΥΣΜΕΔ αν γνωριζουν καποιοι.
Γ. Πράσινο» το νέο φυλάκιο στην Καλόλιμνο. Με φωτοβολταϊκά, ανεμογεννήτριες και νερό μέσω αφαλάτωσης εδω πως εγινε η προταση που ανεφερα παραπανω http://www.onalert.gr/default.php?pname ... t_id=12917
Δ. Για τον οικονομικο ελεγχο στους Διοικητες σχηματισμων εννοω τον μεικτο κοκκινο ελεγχο που αποτελειται απο το ελεγκτικο αεροποριας ναυτικου και στρατου ξηρας.
Ε. Οταν καποιος ανηκει στις Ενοπλες Δυναμεις καταλαβαινει τι σημαινει να γινεται καταστρατηγηση χρησης απο Ανωτατους αξιωματικους των οχηματων πολιτικου τυπου. Που χρησιμοποει ο καθενας το δικο του αντι να πηγαινουν ολοι με ενα.
ΣΤ. Αν δεν ειναι ικανοι καπιοι που εχουν φαει στα μουτρα την διανοιξη δρομων σε δυσκολες συνθηκες την μεταφορα επικινδυνων φορτιων μετ τα οχηματα που διαθετει η υπηρεσια τοτε μπορει να εκμισθωνεις προσωπικο γι αυτο.
Ζ. Τα μελη του κομματος που λενε την αποψη τους ειναι γνωστα. Οσοι απλα θελουν να σταματησουν το κομμα και τις ιδεες που διατυπωνει δεν θα τα καταφερουν, σας ξερουμε ποιοι ειστε απλα troll και τιποτα παραπανω οπως λενε και baskin theofanis anestis crisal και εχουν απολυτο δικιο για τα συγακεκριμενα ατομε μειωμενης πνευματικης ικανοτητας

Rainmaker

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 10 Μάιος 2012, 11:57



θόδωρε νομίζω ότι είναι λάθος θα ψάξω να βρω τον νόμο που αναφέρει για τα σωματα ασφαλείας να ξέρουμε ποια ακριβώς είναι.
Πρέπει να ορίσουμε τι διαπραγματεύεται η επιτροπή για την ασφάλεια του πολίτη (πχ -γνώμη μου - όλα τα θέματα αρμοδιότητας Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη)

Rainmaker

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 10 Μάιος 2012, 13:14

espoir έγραψε:Α) Εχω δει ιδίοις όμμασι πόσο "σκληρά" εργάζονται και πόσες άδειες παίρνουν "από τη σημαία" οι εργαζόμενοι στα σώματα ασφαλείας. Άσε! Δεν θέλεις να κάνουμε τέτοιες συγκρίσεις.


Το ότι κάποιοι δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους δεν είναι λόγος για να μειωνεις όλη την φύση του εκάστοτε επαγγέλματος και των εργαζομένων του. Δεν είναι θέμα συγκρίσεων αλλά τοποθέτησης όλων των επαγγελμάτων σε μια κλίμακα δυσκολίας επαγγέλματος, επικινδυνότητας, υπερεργασίας, και ένα κάρο ακόμα κατηγοριών. (δεν μπορεί όλα τα επαγγέλματα να είναι το ίδιο δύσκολα, βαρέα, επικίνδυνα,κλπ)

espoir έγραψε:Β) Το ότι είναι με το τηλέφωνο στο χέρι μπας και γίνει διαδήλωση [υποχρεωτικά προαναγγέλλονται και παίρνουν άδεια από την ΕΛΑΣ] υποθέτω ότι το είπες χάριν αστεϊσμού.


επειδή τσίμπησες την διαδήλωση και δεν αναφέρεις τις φωτιές για πες μου ειδικά για την αντιπυρική περίοδο ξέρεις πόσοι πυροσβέστες είναι σε ετοιμοτητα μην τους πάρουν τηλ (δεν λέω υπαρχουν και υπηρεσίες που δεν κάνουν τίποτα εεε!!! βάλε φωτιά στο σπίτι σου να για να δουλέψουν :D :lol: )

espoir έγραψε:Γ) Δεν θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή τους άλλοι εργαζόμενοι, αυτοί είναι οι μοναδικοί. Δες λίγο τί δουλειά κάνουν αυτοί που οδηγούν τα εκχιονιστικά πάνω στην Πίνδο. Πες μου πόσο υγιεινή είναι η ζωή στα λιγνιτορυχεία ή πάνω στη σκαλωσιά. Εξήγησέ μου πώς σκοτώνονται συνεργεία καθαρισμού στη ΛΑΡΚΟ.


Δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει το θέμα ανοίχτηκε στην επιτροπή για την ασφάλεια του πολίτη άρα μιλάμε για τα σωματα ασφαλείας. ποιος είπε ότι είναι οι μοναδικοί; και φυσικά όποιος παράγει εργασία με ιδιαίτερο κίνδυνο, ικανότητες, συνθήκες... πρέπει να του παρέχουν όλα αυτά που πρέπει (και δεν λέω μονο τον μισθό)

espoir έγραψε:Δ) Ναι, πολλές κατηγορίες. Μεταξύ αυτών το ιατρικό προσωπικό, το οποίο μάλιστα είναι on call με απλήρωτες εφημερίες επειδή σύμφωνα με το νόμο δεν μπορούν να πληρωθούν πάνω από 4.

Rainmaker έγραψε:να ξέρεις οτι το επιχειρημα ''Αν δεν τους αρέσει, ας φύγουν'' δεν υφίσταται ούτε ως φράση ούτε ως γεγονός είναι για λογους εντυπωσιασμού και μόνο, γιατί με το ίδιο σκεπτικό λέει και ο άλλος αν δεν σου κάνω διώξεμαι ή άμα δεν σαρεσει η χώρα φύγε ή ...!



Το ξαναλέω: δεν τους ανάγκασε κανείς να κάνουν αυτή τη δουλειά. Ήταν επιλογή τους. Ξεκάθαρα.


και εγώ σου λέω ψήφισε άλλη κυβέρνηση και κάντα καλύτερα εσύ το διάλεξες αυτό που υπάρχει αυτή τη στιγμή στη Χώρα (και φυσικά εγώ και 10.000.000 πολίτες ακόμη) διώξτους και μην τους λες να φύγουν.
Έχουν αρχίσει να φεύγουν οι έλληνες γίναν καλύτερα τα πράγματα; άλλαξε τίποτα; και να ξέρεις φεύγουν οι ικανοί αυτοί που θεωρούν ότι δεν τους προσφέρουν αυτά που αξίζουν και πάνε να βρούν καλύτερα και πίστεψε με δεν θες να φεύγουν αυτοί. δεν θα σου πω ποιοι μένουν...
espoir έγραψε:Α) Εχω δει ιδίοις όμμασι πόσο "σκληρά" εργάζονται

Rainmaker

Re: ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 10 Μάιος 2012, 13:43

Kotsos έγραψε:Φίλε μου γνωρίζω αρκετούς υπαλλήλους που είναι με το τηλέφωνο αγκαλιά και τους τρέχουν και δύο και τρείς τα μεσάνυχτα που πληρώνονται λιγότερο από τον ομοιόβαθμό τους των σωμάτων ασφαλείας.

Ιατρός με δέκα υπηρεσίες εικισιτετράωρες τον μήνα μέσα πληρώνεται 1500 ευρώ.
Ανθυπολοχαγός με τέσσερις υπηρεσίες εικοσιτετράωρες τον μήνα και ρεπό την επομένη μέρα πληρώνεται 1400 ευρώ.
Για τους πυροσβέστες και τους αστυνόμους δεν μιλάμε γιατί έχουν κυκλικό ωράριο αλλά πάλι παίρνουν 1200 ευρώ εν σχέση με τα 940 του γιατρού χωρίς της εφημερίες και της νοσηλεύτριας ΠΕ με κυκλικό ωράριο.
Για να μην μιλήσουμε για αυτούς που δεν έχουν ούτε τηλέφωνα ούτε άγχος όπως οι ΕΠΟΠ που παίρνουν κοντά στο χιλιάρικο την στιγμή που η βοηθός θαλάμου ( νοσοκόμα) στο νοσοκομείο παίρνει 560 ευρώ.


Υποπυραγός (υπολοχαγός σε αντιστοιχία) 15 χρόνια προϋπηρεσία παντρεμένος με παιδί : 1266,46 ευρώ (δεν ξέρω να αναρτώ φωτό για να δεις και το σημείωμα αποδοχών) και είπαν σε δυο μήνες μείωση 12% είμαι υποχρεωμένος να μείνω 10 χρόνια στην υπηρεσία γιατί έβγαλα την σχολή αξιωματικών άρα δεν μπορώ να παραιτηθώ μου απαγορεύεται επίσης να κάνω δεύτερο επάγγελμα και όλα αυτά που μου λες για άλλους επαγγελματικούς χώρους τα ακούω ως λόγια εντυπωσιασμού της συζήτησης.

Kotsos έγραψε:Όσο για το επικίνδυνο της εργασίας σιγά μην φύγει κανένας πόντος από το καλτσόν.
1 στους 200 ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας θα πεθάνει ή θα μείνει ανάπηρος μέχρι τα 50 του συνεπεία της υπηρεσίας του.
1 στους 3000 νταληκιέρηδες θα πεθάνει στο τιμόνι. Όσο περίπου οι πιλότοι της πολεμικής αεροπορίας (1/2000) και οι ναυτικοί 1/2500)
1στους 5000 τραπεζοϋπαλλήλους θα πεθάνει στην δουλειά του, όσο περίπου οι αλεξιπτωτιστές και οι καταδρομείς
1 στους 20000 αστυνομικούς και 1 στους 25000 πυροσβέστες θα πεθάνει στην δουλειά του.
1 στους 40000 στρατιωτικούς θα πεθάνει στην δουλειά του.
Από τους συμφοιτητές μου ( 150 άτομα ) οι επτά έχουν πεθάνει, όση περίπου και η αναλογία στην ικάρων.


Από μελέτη που έγινε σε USA (δεν την έχω εύκαιρη και υπάρχει και έλλειψη χρόνου) μακράν το πιο ΄΄βαρβαρο΄΄ επάγγελμα ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ (τα μεγαλύτερα ποσοστά θανάτων από καρδια και εγκεφαλικά) και αρκετά μακριά αλλά στις πρώτες θέσεις του αστυνομικού.
Για τους ελεγκτές δεν έχω αμφιβολία αλλά νταληκιέρηδες, πιλότοι, ναυτικοί, ... και εγώ που οδηγάω το αυτοκίνητο έχω τα ίδια ποσοστά περίπου.
και στην τελική εδώ δεν είμαστε για να μετράμε πτώματα ούτε να τα κοστολογούμε ;)

Kotsos έγραψε: Όσο για τον συνδικαλισμό στα σώματα ασφαλείας πέρα από το να βγαίνουν στα παράθυρα στις τηλεοράσεις έχουν πετύχει τίποτα;;;

Το ότι δεν πετυχαίνουν κάτι σημαντικό δεν σημαίνει ότι δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξή τους (και η δημοκρατία έχει πετυχει τίποτα (αυτή τη στιγμή) τι θα κάνουμε θα την καταργήσουμε;)

Kotsos έγραψε: Μέχρι και ενοικιαζόμενο είδος γίναν οι αστυνομικοί, παρά τον συνδικαλισμό τους.

...οταν δεν υπάρχει χρήμα γιατί όχι από την στιγμή που δεν απομακρύνετε από το αντικείμενο τους.

Kotsos έγραψε:Στον στρατό όμως για λόγους εθνικής ασφάλειας και πληροφοριών ψυχολογικού πολέμου, δεν μπορείς να βγαίνεις στα κανάλια και να γκρινιάζεις. Εδώ η φράση του συνδικαλιστή της αστυνομίας σε γκρίνια του σε ένα κανάλι πρίν τέσσερα χρόνια ότι έχει γίνει σάκος του μπόξ είδες πόσο έπαιξε και πόσο επηρρέασε ψυχολογικά τους αστυνομικούς ώστε να φτάσουν σε σημείο να μην εκτελούν το καθήκον τους, φαντάζεσαι να γίνει αυτό στο στρατό;;;;;;

Ο συνδικαλισμός δεν φταίει οι άνθρωποι φταιν και ο διαχειρισμός κάποιων καταστάσεων (δεν θα συνεχίσω αφορά άλλη επιτροπή)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες