Μεθοδολογική ερώτηση

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
Angelos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 19:36

Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό Angelos » 21 Ιαν 2012, 20:38

Επιτρέψτε μου να κάνω μια πολύ απλή ερώτηση:

Δεν είναι αντιληπτό ποια ειναι τα κριτηρια βάσει των οποίων διακρίνονται τα ζητηματα για τα οποία πρεπει να υπάρχουν θεσεις (πχ. παντεντες) με αυτά που δεν πρέπει να υπάρχουν (πχ.οικονομια, ΔΝΤ, ευρω).

Μπορεί ν'απαντήσει σ'αυτή την ερώτηση ΕΠΙΣΗΜΑ η Διοικούσα;

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό anestis » 21 Ιαν 2012, 21:51

Μπορώ να καταθέσω την προσωπική μου άποψη ως ένας από τους επτά.
(αν θέλετε επίσημη απάντηση και των επτά ως Όργανο θα περιμένετε την επίσημη Ίδρυση και την πρώτη επίσημη σύσκεψη τουλάχιστον)

Τους τέσσερις μήνες που δουλέψαμε, διαβάσαμε όλες τις Αρχές και Θέσεις των Πειρατών ανά τον κόσμο και του PPI.
Πήραμε όσες από αυτές θεωρήσαμε ότι έπρεπε να έχουμε στην Ελλάδα. (και πάντως τις περισσότερες και τις πολυπληθέστερες).

Προσθέσαμε ή τροποποιήσαμε ότι προτάθηκε στο forum από γνωστούς & αγνώστους και τις συναντήσεις
εφ' όσον υπήρχε ομοφωνία ή σύγκλιση απόψεων. Στο τέλος ψηφίσαμε και για 4-5 θέματα που δεν είχαμε ομοφωνία.
Έγιναν συζητήσεις και τροποποιήσεις στις τρείς συναντήσεις Αθήνα,Θεσσαλονίκη και Οφενμπαχ.
Είναι όλα γραμμένα εδώ στο forum στο Κεφάλαιο ΙΔΡΥΣΗ.

Προσθέσαμε παράγραφο για την Οικονομία. ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΟΜΜΑ ΠΕΙΡΑΤΩΝ.
Τέλος για την κάλυψη κάθε άλλου θέματος γράψαμε την τελευταία παράγραφο των Αρχών
ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ, επίσης μοναδικά διατυπωμένη σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο Κόμμα Πειρατών.
(παρ' ότι πολλά κόμματα Πειρατών θα συμφωνούσαν εύκολα με την τελευταία παράγραφο).

π.χ. Δεν πήραμε θέσεις Εξωτερικής Πολιτικής.
Αυτό μπορεί και να είναι προσωρινό, ΑΝ πάνω από τα 2/3 των Μελών θελήσουν ΚΑΙ θέσεις εξωτερικής πολιτικής,
έχουμε τις διαδικασίες να τις πάρουμε. Δεν πάμε για κυβέρνηση αύριο το πρωί πάντως! :)

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά την ερώτησή σας, αν όχι παρακαλώ διευκρινίστε.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό anestis » 21 Ιαν 2012, 22:50

Και να προσθέσω τις θέσεις των Πειρατών εντός ΕΕ (σε παρένθεση ο αριθμός των χωρών που έχουν τη θέση)


Copyright reform (20)
Protection of privacy and data protection, against surveillance (19)
Patent law reform (and trademarks) (18)
Governmental transparency (18)
Stronger, more direct democracy and protection of civil rights (12)
Open Access & Open Source & Open Data (14)
Net-neutrality (10)
Against censorship (8)
Free and democratic Education (7)
Whistleblower protection/protection of journalism (6)
Common EU/Europe policy (5)
Environmental protection (4)
Basic income (4)
Multi-cultural society (3)
Abolish daylight saving system (1)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

christop
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 15:24

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό christop » 05 Φεβ 2012, 12:55

το αρχικό ερώτημα του άγγελου ήταν σαφές: υπάρχει κάποια μεθοδολογία ή θεωρητικό πλαίσιο που επιτρέπει να διαφοροποιείται σε ποιά ζητήματα παίρνεται θέση και σε ποιά όχι? Η μέχρι τώρα απάντηση είναι κάνουμε: ότι καλύτερο μπορούμε σε συνενόηση με άλλους πειρατές. Η ερώση που έθεσα στο fb post (http://www.facebook.com/n/?groups%2Fpir ... s.forth.gr) ήταν: τι σύνδεση με τον πραγωγικό ιστό πιστεύεται ότι πρέπει να έχει η ερευνητική δραστηριότητα στην χώρα μας σύμφωνα με τις αρχές των πειρατών? Αποτελεί ένα συγκεκριμένο παράδειγμα θέματος για το οποίο απο την επαγγελματική σας απασχόληση κυρίως στην πληροφορική μπορείται να εκφράσετε ατομική η συλλογική θέση.

Η αρχή που έχετε υοθετήσει για την σημασία των προσώπων στην δημόσια σφαίρα προυποθέτει τον ελεύθερο και πολύπλευρο διαπροσωπικό διάλογο. Τέτοιου είδους συζήτηση είναι προυπόθεση και όχι αποτέλεσμα της κομματικής συγκρότησης που επιχειρείται.

Δεν ξέρω πώς αλλιώς να εξηγήσω τι δεν καταλαβαίνω στις μέχρι τώρα αντιδράσεις σας και ελπίζω τωρα που είμαι μέσα στο forum να ξεπερατούν οι ενστάσεις περί προστασίας της ιδιωτικότητας.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Φεβ 2012, 14:27

Προσωπικά θεωρώ ότι απάντησα πιο πάνω, (δεν έχουμε θέση για τα πάντα, ισχύει η τελευταία παράγραφος των Αρχών "τα πρόσωπα αποφασίζουν")

Εχει κάποιος άλλος να προσθέσει κάτι;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

christop
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 15:24

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό christop » 05 Φεβ 2012, 15:53

δεν ζήτησα αποκλειστικά συλλογικ'ες θέσεις: ρ'ιμαστε στο forum για να συζητάμε σαν πρ'οσωπα

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 05 Φεβ 2012, 16:02

christop έγραψε:Δεν ξέρω πώς αλλιώς να εξηγήσω τι δεν καταλαβαίνω στις μέχρι τώρα αντιδράσεις σας και ελπίζω τωρα που είμαι μέσα στο forum να ξεπερατούν οι ενστάσεις περί προστασίας της ιδιωτικότητας.

Καλως ηρθες λοιπον στο forum.Θα καταθεσω και εγω την προσωπικη μου αποψη υπογραμμιζοντας οτι δεν ανηκω σε κανενα οργανο του κομματος.Στην ερωτηση αν υπαρχει καποια μεθοδολογια η θεωρητικο πλαισιο που επιτρεπει να διαφοροποιειται σε ποια ζητηματα παιρνεται θεση και σε ποια οχι;Εχω να απαντησω το εξης:Ως τωρα οδηγος για την αναδειξη θεσεων υπηρξε η συμμετοχη των μελων(και συμπαθουντων!) σε εναν διαλογο που συνεχιζεται μεχρι σημερα.Θεωρω οτι σε επιπεδο μεθοδολογιας θεωρητικου πλαισιου επιλογης θεματων πρεπει να ακολουθησουμε το παραδειγμα των Γερμανων στο http://liqd.net/en/,δεν θα επεκταθω στο θεμα περαιτερω οποιος θελει μπαινει και βλεπει τι ακριβως κανουν.Στην ερωτηση τι συνδεση με τον παραγωγικο ιστο πιστευεται οτι πρεπει να εχει η ερευνητικη δραστηριοτητα στην χωρα μας συμφωνα με τις αρχες των πειρατων;Εχω να σημειωσω μονο οτι αποτελει αιτημα της εκπαιδευτικης-ακαδημαικης κοινοτητας απο το 1991 τουλαχιστον (οσο θυμαμαι εγω)χωρις ομως ποτε να σημειωθουν βηματα προοδου στον τομεα αυτο.Το να ζητας συγκεκριμενη θεση σε ενα αλυτο ζητημα των τελευταιων 20 και πλεον ετων ειναι λιγο too much :roll: Ελπιζω να προηγαγα την συζητηση.Πειρατικα παντα. :)
Τελευταία επεξεργασία από 1 και SilindeElendil, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

christop
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 15:24

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό christop » 05 Φεβ 2012, 16:11

..........................................................................
Τελευταία επεξεργασία από 1 και christop, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 05 Φεβ 2012, 16:16

christop έγραψε:Θα διαβ'ασς με ησυχία την αναφορά. σε ότι αφορά την έρευνα και την παραγωγή δεν αναφέρομαι στις στρεβλωτικ'ες φιλλελευθερες απόψεις που αναφέρεις. ρωτώ συγκεκριμένα πως μπορεί να εξυπηρετηθεί το α'ιτημα για ελεύθερη πρόσβαση στην γνώση (και την εκπαίδευση όπως καταλαβαίνω) με την πλήρη υπαγωγή της 'ερευνας σατις οικονομικ'ες προτεραιότητες που προωθεί το εν λογω ν/σ

Χωρις διαθεση να σε προσβαλω αλλα το κειμενο σου ειναι ακαταληπτο σε ορισμενα σημεια μπορεις να καθαρογραψεις και να αναδιατυπωσεις τα ερωτηματα σου. 8-)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Φεβ 2012, 16:24

Αναφέρεται σε νομοσχέδιο το οποίο έχει τεθεί για διαβούλευση,
και στο οποίο φυσικά δεν έχουμε (τώρα) το χρόνο και τους ανθρώπινους πόρους για να ασχοληθούμε και να πάρουμε θέση...

Θα έπρεπε να είναι κατανοητό ότι το κόμμα έχει 370 μέλη και 1.500 συμπαθούντες αυτή τη στιγμή,
όταν χρειάζονται 2.000 άνθρωποι για να λειτουργήσεις αξιοπρεπώς
και 20.000 άνθρωποι για να πάρεις θέση σε κάθε ζήτημα της Ελληνικής κοινωνίας και του Ελληνικού χώρου.



SilindeElendil έγραψε:
christop έγραψε:Θα διαβ'ασς με ησυχία την αναφορά. σε ότι αφορά την έρευνα και την παραγωγή δεν αναφέρομαι στις στρεβλωτικ'ες φιλλελευθερες απόψεις που αναφέρεις. ρωτώ συγκεκριμένα πως μπορεί να εξυπηρετηθεί το α'ιτημα για ελεύθερη πρόσβαση στην γνώση (και την εκπαίδευση όπως καταλαβαίνω) με την πλήρη υπαγωγή της 'ερευνας σατις οικονομικ'ες προτεραιότητες που προωθεί το εν λογω ν/σ

Χωρις διαθεση να σε προσβαλω αλλα το κειμενο σου ειναι ακαταληπτο σε ορισμενα σημεια μπορεις να καθαρογραψεις και να αναδιατυπωσεις τα ερωτηματα σου. 8-)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες