Μεθοδολογική ερώτηση

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Φεβ 2012, 16:24

Αναφέρεται σε νομοσχέδιο το οποίο έχει τεθεί για διαβούλευση,
και στο οποίο φυσικά δεν έχουμε (τώρα) το χρόνο και τους ανθρώπινους πόρους για να ασχοληθούμε και να πάρουμε θέση...

Θα έπρεπε να είναι κατανοητό ότι το κόμμα έχει 370 μέλη και 1.500 συμπαθούντες αυτή τη στιγμή,
όταν χρειάζονται 2.000 άνθρωποι για να λειτουργήσεις αξιοπρεπώς
και 20.000 άνθρωποι για να πάρεις θέση σε κάθε ζήτημα της Ελληνικής κοινωνίας και του Ελληνικού χώρου.



SilindeElendil έγραψε:
christop έγραψε:Θα διαβ'ασς με ησυχία την αναφορά. σε ότι αφορά την έρευνα και την παραγωγή δεν αναφέρομαι στις στρεβλωτικ'ες φιλλελευθερες απόψεις που αναφέρεις. ρωτώ συγκεκριμένα πως μπορεί να εξυπηρετηθεί το α'ιτημα για ελεύθερη πρόσβαση στην γνώση (και την εκπαίδευση όπως καταλαβαίνω) με την πλήρη υπαγωγή της 'ερευνας σατις οικονομικ'ες προτεραιότητες που προωθεί το εν λογω ν/σ

Χωρις διαθεση να σε προσβαλω αλλα το κειμενο σου ειναι ακαταληπτο σε ορισμενα σημεια μπορεις να καθαρογραψεις και να αναδιατυπωσεις τα ερωτηματα σου. 8-)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

christop
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 15:24

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό christop » 05 Φεβ 2012, 16:26

Θα διαβάσω με ησυχία την αναφορά. Σε ότι αφορά την έρευνα και την σχέση της με παραγωγή δεν αναφέρομαι στις στρεβλωτικές φιλελεύθερες απόψεις που γράφεις. Ρωτώ συγκεκριμένα πως μπορεί να εξυπηρετηθεί το αίτημα των πειρατών για ελεύθερη πρόσβαση στην γνώση (και την εκπαίδευση όπως καταλαβαίνω) με την πλήρη υπαγωγή της έρευνας στις οικονομικές προτεραιότητες της αγοράς που προωθεί το εν λόγο ν/σ?

christop
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 15:24

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό christop » 05 Φεβ 2012, 16:34

το εισαγωγικ'ο κείμενο του ν/σ να διαβάσεις αρκεί. εαν δεν 'εχεις 'αποψη δεν υπ'αρχει λόγος να μου απαντήσεις. άνοιξα την συζήτηση sto forum όπως μου ζητήθηκε στο fb

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 05 Φεβ 2012, 16:37

Ποιες ειναι οι στρεβλωτικες φιλελευθερες αποψεις;Και ποτε τις εξεφρασα; :( (Για τον χρωματισμο).Οσο για το τελευταιο:Το ζητημα της συνδεσης ερευνας-παραγωγης υπηρξε μειζον ζητημα στην εκπαιδευτικη-ακαδημαικη κοινοτητα εδω και πολλα χρονια.Ποτε δεν καταφερε η ιδια η κοινοτητα να συμφωνησει στον βαθμο συνδεσης μεταξυ των δυο.Για το νομοσχεδιο επιφυλασσομαι να απαντησω καθως δεν εχω ασχοληθει καθολου με το συγκεκριμενο. :|
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 05 Φεβ 2012, 18:13

Εγώ καλύτερα να μην μιλήσω...

Γιατί ΑΝ μιλούσα θα έλεγα για τις μπούρδες περί ένωσης έρευνας και πανεπιστημίων με την αγορά εργασίας. Λες και τα πανεπιστήμια και οι ερευνητικές ομάδες στηρίζονται σε σκλαβοπάζαρα και νόμους της αγοράς. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ελευθερία ΥΠΑΡΞΗΣ και ΓΝΩΣΗΣ. Ψηφίζει η σκιώδης κυβέρνηση το ACTA χωρίς να ενημερώσει κανέναν και μετά μιλάμε για σύνδεση της έρευνας με την παραγωγή.

Αυτά τα παραμυθάκια, ξανάρχονται κάθε δέκα χρόνια και αυτή τη φορά μπορεί και να περάσουν (νύχτα όπως πάντα) γιατί πρώτη προτεραιότητα πλέον είναι ένα πιάτο φαϊ.

Εδώ με σύνταγμα απαγορεύουμε τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, διώχνουμε Έλληνες φοιτητές στο εξωτερικό για να σπουδάσουν οπουδήποτε, αναγκάζουμε τους νέους επιστήμονες να μεταναστεύουν, υποθηκεύοντας το μέλλον μας και μετά θέλουμε και νομοθεσία για τον περιορισμό του αλατιού ή για τη σύνδεση έρευνας με παραγωγή. ΠΟΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΡΕ, στην Ελλάδα ζούμε!

Η κυβέρνηση Παπαδήμου, ψηφίστηκε για να κάνει μια διαολεμένη συμφωνία με το τέρας της κολάσεως. Τα υπόλοιπα ΤΙ σχέση έχουν, εκτός από το να είναι εκ του πονηρού;
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 05 Φεβ 2012, 18:16

elrinio75 έγραψε:Εγώ καλύτερα να μην μιλήσω...

Ναι καλα κανεις :lol: :lol: :lol:
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 05 Φεβ 2012, 21:10

SilindeElendil έγραψε:
elrinio75 έγραψε:Εγώ καλύτερα να μην μιλήσω...

Ναι καλα κανεις :lol: :lol: :lol:


Πως με πιάνεις :D

Είναι όπως το θέτει ο Άγγελος Αναστασιάδης http://dai.ly/A7V57F
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

christop
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 15:24

Re: Μεθοδολογική ερώτηση

Δημοσίευσηαπό christop » 06 Φεβ 2012, 22:31

ισως να φανεί χρήσιμο http://www.eee-researchers.gr/Anakoinos ... reunas.pdf


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες