Αρχές Πειρατών

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό anestis » 02 Νοέμ 2011, 10:15

Αποσπάσματα από το:
http://www.economist.com/node/21533446

Former non-voters were the Pirates’ main source of votes in Berlin.

αλλά και:

The Pirates benefit from a backlash against “professionalisation” of politics, but voters may tire of amateurs.



Aleks Lessmann, a Bavarian Pirate leader:

Pirates are peaceable radicals, hoping to perfect democracy, not to overturn it. But their politics are not mainstream. How many Germans [...] think everyone is entitled to a state income, with no need to work?
Pirates are passionate about copyright (against) and privacy (for) but have little to say about foreign policy or the euro.

Berlin’s Pirates have joined a world of lobbyists and constituents’ gripes. They want to promote openness and citizens’ participation, in part by making referendums binding. Will they count in the 2013 federal election? The trick will be to become political but remain piratical.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 21 Νοέμ 2011, 21:28

Anesti mou.. avto enouse i dimosiografos me "ligo xima" :roll:
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό anestis » 28 Νοέμ 2011, 02:37

PPI Conference Friedrichshafen - Keynote "Why are you here?"
Rick Falkvinge 13/3/2011

http://www.youtube.com/watch?v=9ps3i32795o

Από τα MUST κάθε Πειρατή.
Προτείνω να αφιερώσετε τα 25 λεπτά που θέλει, για να την ακούσετε... Κυριολεκτικά :)

have fun!
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Δεκ 2011, 00:56

Αν κάποιες αρχές μας ξέφυγαν, δείτε εδώ να τις βάλουμε

Copyright reform
Protection of privacy and data protection, against surveillance
Patent law reform
Governmental transparency
Stronger democracy
Open Access & Open Source & Open Data
Free and democratic Education
Common EU/Europe policy
Environmental protection
Basic income
Whistleblower protection/protection of journalism
Net-neutrality
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Finrod Felagund

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό Finrod Felagund » 04 Ιαν 2012, 01:05

anestis έγραψε:Αν κάποιες αρχές μας ξέφυγαν, δείτε εδώ να τις βάλουμε

Copyright reform
Protection of privacy and data protection, against surveillance
Patent law reform
Governmental transparency
Stronger democracy
Open Access & Open Source & Open Data
Free and democratic Education
Common EU/Europe policy
Environmental protection
Basic income
Whistleblower protection/protection of journalism
Net-neutrality



Θα ηθελα να προσθεσω, αν και μπορει να φανει ουτοπικο σε καποιους, δυο πραγματα...

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ - ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Να γινουν δηλαδη ισα με την Παιδεια και την Υγεια...

Και οταν λεω ελευθερα, εννοω ΔΩΡΕΑΝ για ολους...

IN TYLER WE TRUST
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:25

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό IN TYLER WE TRUST » 04 Ιαν 2012, 02:00

ΣΥΜΦΩΝΩ. ΔΩΡΕΑΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΙ 3 ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΕΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΕ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ...ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ VODAFONE Η ΣΤΗΝ COSMOTE??? ΚΑΜΙΑ!!!! Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ Η ΚΑΠΟΙΟΙ ΒΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ!! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΥΤΟ!! ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΔΑΠ.....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ...ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ....ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΕΡΤ ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΡΓΑ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΑΠΟ ΤΟ 1930!!! ΓΙΑ ΜΙΣΟ ΛΕΠΤΟ.... ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΕΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ Η ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΡΓΑ Ο ΔΗΜΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΖΩΗΣ ΣΟΥ ΟΧΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΚΡΙΣΜΑ!!!!!
ΤΟ ΞΥΛΟ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ.

Kaiser Soze
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 11:29
Τοποθεσία: Περαία Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό Kaiser Soze » 04 Ιαν 2012, 11:43

Θα ηθελα να προσθεσω, αν και μπορει να φανει ουτοπικο σε καποιους, δυο πραγματα...

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ - ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Να γινουν δηλαδη ισα με την Παιδεια και την Υγεια...

Και οταν λεω ελευθερα, εννοω ΔΩΡΕΑΝ για ολους...


Καλά τα λές φίλε μου αλλά ξεχνάς οτι ζείς στη χώρα του "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα"....
Μακάρι πάντως να γινόταν κάτι τέτοιο (γιατί και τα 2 είδη είναι παροχή υπηρεσιών πλέον - δηλαδή καθαρά κέρδη).
Οι τηλεπικοινωνίες θα έπρεπε να θεωρούνται κοινωνικό αγαθό (βλέπε Φινλανδία) .
Και η ενέργεια απαραίτητο προνόμιο (όπως η σίτιση) το οποίο θα μπορούσε να παρέχεται μέσω επιδότησης για ενεργειακή αυτονόμηση κατοικιών (φωτοβολταϊκά, μίνι-ανεμογεννήτριες κλπ).
Λέμε τώρα......
Ώρα να ξυπνήσω τώρα και να πάω στη δουλειά..... ;)

digitalcrow
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 11:09

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό digitalcrow » 06 Ιαν 2012, 11:27

Τώρα τελευταία ενημερώθηκα για την ύπαρξη κόμματος πειρατών και στην Ελλάδα και είμαι πολύ ενθουσιασμένος με αυτά που λέτε.
Αυτό που λέει το κόμμα των πειρατών τα έχω συζητήσει χίλιες φορές με φίλους μου πριν καν μάθω ότι υπάρχει κάποιο κόμμα .
Έχω λειτουργικό σύστημα Linux (ubuntu 11.10 64bit), υπολογιστή amd phenom 2 3.5ghz quadcore, 8gbytes ram ,ssd σκληρό,1tb σκληρό μηχανικό , nvidia gts 250 καρτα γραφικών κλπ , τον συναρμολόγησα μόνος μου και μου στοίχισε πολύ φτηνά. Προσπαθώ όσο γίνεται να μην προτιμώ τα μονοπώλια όπως Apple, Microsoft , Intel κλπ κλπ, και όχι μόνο όσο αφορά την τεχνολογία.

luxcav
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 16:47

Δημοσίευσηαπό luxcav » 30 Ιαν 2012, 16:51

Χαιρετώ τους αγαπητούς φίλους. Γράφτηκα πρόσφατα στο Κόμμα και συμφωνώ με τη λογική του. Φυσικά, είναι ακόμη πρωτόλειο και θέλει δουλειά για να σχηματιστεί πλήρως ως ιδεά και πολιτική πρόταση, αλλά για αυτό είμαστε εδώ όλοι εμείς, για να το βοηθήσουμε να σχηματιστεί.

Οι βασικές αρχές στις οποίες νομίζω ότι πρέπει να επικεντρωθεί το Κόμμα είναι οι ακόλουθες:

1) «Ελευθερία της Έκφρασης» (δηλαδή, να μπορεί ο καθένας να πει ανοιχτά και χωρίς φραγμούς την άποψή του, χρησιμοποιώντας όλα τα ΜΜΕ και -κυρίως- το Διαδίκτυο, και να μην υπάρχει κάποιος νομικός φραγμός για αυτό.)

2) «Ελευθερία της Μετάδοσης» (δηλαδή, να νομιμοποιείται η αποκάλυψη όλων των μυστικών, είτε πρόκειται για κοινωνικοπολιτικά μυστικά -πχ περιστατικά διαφθοράς- είτε πρόκειται για επαγγελματικά μυστικά -π.χ. κώδικας- ή πολιτιστικά -πχ μουσική και να μην υπάρχει καμία δίωξη εκείνου που κάνει την αποκάλυψη και τη μετάδοση της πληροφορίας).

3) «Ελευθερία της Γνώσης» (δηλαδή να νομιμοποιείται το δικαίωμα να μάθει ο οποιοσδήποτε οτιδήποτε θέλει να μάθει. Π.χ. να μπορεί να κατεβάσει ελεύθερα ένα βιβλίο ή μια ταινία, χωρίς να θεωρείται κλέφτης ή παράνομος, όπως θέλουν να κάνουν τους χρήστες του διαδικτύου τα πρόσφατα νομοσχέδια SOPA, PIPA και ACTA).

4) «Απενοχοποίηση της Επικοινωνίας»: Να ξεκαθαριστεί επιτέλους και να γίνει γνωστό σε όλους ότι ΥΠΑΡΧΟΥΝ τρόποι να διασφαλιστεί η πνευματική εργασία, η ανταπόδοση για τη δημιουργία και το πνευματικό δικαίωμα, ΟΧΙ όμως μέσα από μονολιθικές και παράλογες πρακτικές όπως αυτές που θέλουν να επιβάλλουν τα κράτη και οι πολυεθνικές. (Θα προσπαθήσω να γράψω κάποια κείμενα για να εξηγήσω πως). Το Διαδίκτυο ΔΕΝ χρειάζεται φράχτες για να διασφαλιστεί η εργασία ενός συγγραφέα, ενός σκηνοθέτη, ενός προγραμματιστή ή ενός μουσικού! Ακριβώς το αντίθετο, το Διαδίκτυο μπορεί να γίνει Μέσο ώστε να προωθηθεί η εργασία των δημιουργών και εκείνων που παράγουν).


Οι παραπάνω τέσσερις αρχές, αν αναπτυχθούν, νομίζω ότι μπορούν να δώσουν απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα, από τα πιο πολιτικά μέχρι και τα πιο καθημερινά ή περίπλοκα.

Νομίζω ότι κάπως έτσι πρέπει να εξελίξουμε τη συζήτηση, ορίζοντας τις αρχές στις οποίες συμφωνούμε και αναλύοντας και επεκτείνοντας τις.

Θέλω να τονίσω ότι οι παραπάνω σκέψεις είναι αρχικές και πρωτόλυες και όχι κάποια πλήρης και κατασταλαγμένη άποψη.

Όσο για μένα, είμαι συγγραφέας και developer με αρκετή εμπειρία στα media και θέλω να συμμετάσχω ενεργά στο Κόμμα των Πειρατών.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό anestis » 30 Ιαν 2012, 22:13

Καλώς ήλθες!

Ηδη στο forum διεξάγονται ενδιαφέρουσες συζητήσεις, τις οποίες είναι ευχάριστο ότι μπορείς να εμπλουτίσεις περαιτέρω.

Προσωπικά θα ήθελα να διαβάσω τα κείμενα σου όπου
(Θα προσπαθήσω να γράψω κάποια κείμενα για να εξηγήσω πως)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες