Αρχές Πειρατών

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό anestis » 30 Ιαν 2012, 22:13

Καλώς ήλθες!

Ηδη στο forum διεξάγονται ενδιαφέρουσες συζητήσεις, τις οποίες είναι ευχάριστο ότι μπορείς να εμπλουτίσεις περαιτέρω.

Προσωπικά θα ήθελα να διαβάσω τα κείμενα σου όπου
(Θα προσπαθήσω να γράψω κάποια κείμενα για να εξηγήσω πως)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό omissman » 30 Ιαν 2012, 23:43

ο μεγαλυτερος κινδυνος που διατρεχει ενα πολιτικο κομμα, ιδιαιτερα οταν "ανδρωνεται" μεσω των νεων τεχνολογιων - ιντερνετ, ειναι η ευκολια με την οποια μπορει να μετατραπει σε λεσχη αεναων συζητησεων επι νεφελωδων ως επι το πλειστον "ιδεολογικων" ζητηματων τα οποια επιδεχονται απειρια αναλυσεων και αποψεων - καθ'ολα σεβαστων - συνηθως τοσων οσοι και οι συζητητες.
σταχυολογω λοιπον, μια και προκειται για καθαρα ιδεολογικα - αρα μη πραγματολογικα - ζητηματα μερικα οπως αναφερθηκαν πιο πανω :
1) «Ελευθερία της Έκφρασης» ... υπαρχει αραγε καποιο συνταγμα στον κοσμο που την απαγορευει ρητα ;;; (οοοχι δεν αναφερομαι στη Βορεια Κορεα !)
2) «Ελευθερία της Μετάδοσης» (δηλαδή, να νομιμοποιείται η αποκάλυψη όλων των μυστικών...) το θεμα δεν ειναι η "αποκαλυψη" αλλα η ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ... που ειναι συνηθως και η αχιλλειος φτερνα της υποθεσης. Ερωτημα του διαβολου : τα στρατιωτικα μυστικα ;;; πως τα αντιμετωπιζουμε ;;; αποκαλυπτουμε τους Ελληνες μυστικους πρακτορες που δρουν στην Τουρκια π.χ. ή οχι ;; την αναπτυξη μυστικων τεχνολογιων αμυντικων οπλων απο ερευνητικες ομαδες Πανεπιστημιων για λογαριασμο του Ελληνικου στρατου ;;; μια υποθεση κανω...
3) «Ελευθερία της Γνώσης» (δηλαδή να νομιμοποιείται το δικαίωμα να μάθει ο οποιοσδήποτε οτιδήποτε θέλει να μάθει...) Τι σημαινει Γνωση ; ποιες ακριβως ειναι οι συνιστωσες ενος γνωστικου πεδιου ; πως κατοχυρώνεται η πρωτοτυπη ΕΡΓΑΣΙΑ ενος ερευνητη ; και αν ο "οποιοσδηποτε" ειναι π.χ. ο κακοβουλος πρακτορας μιας φασιστικης οργανωσης ή ενος εχθρικου κρατους που επιδιωκει να εκμεταλλευτει καποια πεδια γνωσης για "ιδιον" οφελος ;;;
4) «Απενοχοποίηση της Επικοινωνίας» ... ομολογω οτι αυτο δεν μου ειναι ουτε σαφες ουτε κατανοητο. Ειναι προφανες οτι πρωτα πρεπει να ορισουμε συγκεκριμενα πλαισια και ορια των εννοιακων κατηγοριων που χρησιμοποιουμε για να μπορεσουμε στη συνεχεια να ενταξουμε ή να απορριψουμε δραστηριοτητες που συναδουν ή οχι με αυτα. Αλλο π.χ. η ελευθερη και συναινετικη "επικοινωνια" και αλλο η "λογοκλοπη" (copy-paste τα πτυχια !!)

Οσο για την Δωρεαν Ενεργεια και Επικοινωνια ειλικρινα εχω την εντυπωση οτι, στο απογειο της χειροτερης οικονομικης κρισης του καπιταλιστικου συστηματος, εμεις ετοιμαζομαστε να συζητησουμε το ενδεχομενο του πιο ολοκληρωμενου ...σοσιαλισμου (?) ασε που με απλους οικονομικους ορους ουτε η ενεργεια, ουτε η επικοινωνια ειναι απλως υπηρεσιες. ειναι οικονομικα αγαθα και μαλιστα με υψηλοτατο κοινωνικο κοστος παραγωγης το οποιο προφανως δεν καλυπτεται απο κανενα ...θειο δωρητη !

Λογω αρκετης (και κακης) πειρας απο σχηματισμους με υπερφιλοδοξες, ουτοπικες και ενδεχομενως ρομαντικες αντιληψεις (με την αθωα εννοια) ισως τεινω να ειμαι καπως επιφυλακτικος σε αποψεις που εκφραζονται με ανιδιοτελη ενθουσιασμο και ακουγονται δελεαστικες εκ πρωτης οψεως , αλλα στη συνεχεια σκονταφτουν στις ... λεπτομερειες. Και οπως εχω μαθει υπερβολικα καλα πλεον ωστε να μην το ξεχνω ποτε : ο διαβολος κρυβεται στις λεπτομερειες...!

Οπως ολοι αλλωστε γνωριζουμε - ή εχουμε ακουσει - ο δρομος για την κολαση ειναι στρωμενος με τις καλυτερες προθεσεις...

φιλικα, Γιωργος Μ.
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

luxcav
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 16:47

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό luxcav » 31 Ιαν 2012, 12:43

ο μεγαλυτερος κινδυνος που διατρεχει ενα πολιτικο κομμα, ιδιαιτερα οταν "ανδρωνεται" μεσω των νεων τεχνολογιων - ιντερνετ, ειναι η ευκολια με την οποια μπορει να μετατραπει σε λεσχη αεναων συζητησεων επι νεφελωδων ως επι το πλειστον "ιδεολογικων" ζητηματων τα οποια επιδεχονται απειρια αναλυσεων και αποψεων - καθ'ολα σεβαστων - συνηθως τοσων οσοι και οι συζητητες.

Αγαπητέ Γιώργο, υπάρχουν και μεγαλύτεροι κίνδυνοι από αυτούς που λες. Υπάρχει πχ ο κίνδυνος το κόμμα να μην έχει λόγο, σοβαρή άποψη και ξεκάθαρο στόχο, όπως προφανώς συμβαίνει αυτή τη στιγμή με ΟΛΑ τα σχετικά μικρά κόμματα (και για αυτό παραμένουν τις περισσότερες φορές κάπου ανάμεσα στη γραφικότητα και την ανυπαρξία).
Ξεχνάς -έχω την εντύπωση- ότι «κόμμα» είναι πάνω από όλα μια ομάδα ανθρώπων με ξεκάθαρες και διατυπωμένες (δηλαδή γραμμένες αναλυτικά) απόψεις και θέσεις, οι οποίες αναφέρονται σε τρέχοντα θέματα της επικαιρότητας.
Για να μη γίνομαι όμως νεφελώδης και δυσνόητος , θα προσπαθήσω να απαντήσω αναλυτικά στις ενστάσεις σου, ακριβώς για να δώσω ένα στίγμα για τα πράγματα που γράφω:

1) «Ελευθερία της Έκφρασης» ... υπαρχει αραγε καποιο συνταγμα στον κοσμο που την απαγορευει ρητα ;;; (οοοχι δεν αναφερομαι στη Βορεια Κορεα !)

Αναφέρεσαι στο σύνταγμα, αλλά ξεχνάς τι συμβαίνει με τους νόμους. Ας μιλήσουμε για την Ελλάδα στην οποία ζούμε, και ας αφήσουμε τη Βόρεια Κορέα.

Μάλλον ξεχνάς λοιπόν ότι η νομοθεσία σήμερα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ στους δημοσιογράφους να δημοσιεύσουν βίντεο που έχουν καταγράψει κρυφά.

Επίσης ξεχνάς ότι μπορείς να μπεις φυλακή αν γράψεις την άποψή σου για κάποιον άνθρωπο ανοιχτά.

Επίσης ξεχνάς ότι η αστυνομία μπήκε με όπλα στο σπίτι του δημοσιογράφου του "κόσμου του επενδυτή" Ανδρέα Καψαμπέλη, γιατί υπάρχαν υποψίες ότι ...του ανήκε το [url]Press-gr.blogspot.com[/url](λες και είναι έγκλημα να έχεις ένα ανώνυμο blog που καταγγέλει τα στραβά των πολιτικών).

Όταν γράφουμε λοιπόν για «ελευθερία της έκφρασης» σημαίνει ότι το κόμμα μας θα υποστηρίζει ΠΑΝΤΑ το δικαίωμα των άλλων να γράφουν στο Διαδίκτυο, είτε γράφουν ανώνυμα ή επώνυμα, βρίζοντας ή με επιχειρήματα, με όσο ακραία άποψη και αν θέλουν, τηρώντας μόνο τους ΔΙΚΟΥΣ τους νόμους στις δικές τους ιστοσελίδες και στα δικά τους κείμενα ή βίντεο. Ο κριτής για την «εγκυρότητα» των πληροφοριών δεν μπορεί να είναι μια «αρχή», αλλά το κοινό, το οποίο με τη σειρά του να αναλύσει την αρχική έκφραση σε δικούς του ιστοτόπους και θα την απορρίψει ή θα τη δεχτεί κλπ κλπ.

Επίσης, αν κάποιος θέλει να κυκλοφορήσει ένα βίντεο που προσβάλει κάποιους, θα πρέπει εμείς να πολεμήσουμε να έχει την ελευθερία να το κάνει. Είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ να μπορώ να κάνω μήνυση σε έναν δημιουργό επειδή έφτιαξε κάτι που νομίζω ότι με θίγει (συμβαίνει καθημερινά, μη με βάλεις να αναφέρω γεγονότα).

Επίσης, αν κάποιος θέλει να βάλει ένα logo ή ένα κατοχυρωμένο σύμβολο σε ένα δημιούργημά του, να πρέπει να είναι ελεύθερος να το κάνει. Είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ να μπορώ να κάνω μήνυση σε έναν δημιουργό επειδή χρησιμοποίησε κάτι που εγώ έχω κατοχυρώσει (συμβαίνει κι αυτό καθημερινά, ειδικά στο διαδίκτυο).

Το κόμμα μας λοιπόν πρέπει να πιέζει τη νομοθεσία προς την κατεύθυνση της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ πέρα από «πατέντες» και «φραγμούς» και «ιδιοκτησίες» και οτιδήποτε άλλο παρεμποδίζει την ...έκφραση. Αλλιώς, σκέψου, τι κόμμα των πειρατών θα είναι;

2) «Ελευθερία της Μετάδοσης» (δηλαδή, να νομιμοποιείται η αποκάλυψη όλων των μυστικών...) το θεμα δεν ειναι η "αποκαλυψη" αλλα η ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ... που ειναι συνηθως και η αχιλλειος φτερνα της υποθεσης. Ερωτημα του διαβολου : τα στρατιωτικα μυστικα ;;; πως τα αντιμετωπιζουμε ;;; αποκαλυπτουμε τους Ελληνες μυστικους πρακτορες που δρουν στην Τουρκια π.χ. ή οχι ;; την αναπτυξη μυστικων τεχνολογιων αμυντικων οπλων απο ερευνητικες ομαδες Πανεπιστημιων για λογαριασμο του Ελληνικου στρατου ;;; μια υποθεση κανω...

Για το θέμα της τεκμηρίωσης υπάρχει η επιστημονική μέθοδος ή τα δικαστήρια, δεν είναι θέμα ενός κόμματος το να αποφασίζει ποια είναι η αλήθεια και ποιο το ψέμα. Εννοείται ελπίζω ότι αποδεχόμαστε την Επιστήμη και το Νόμο ως κόμμα, έτσι δεν είναι; Άρα, ΔΕΝ είναι δική μας δουλειά.

Το άλλο, το «ερώτημα του διαβόλου» που θέτεις, είναι πολύ απλό να απαντηθεί: ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΩΣ αποκαλύπτονται αυτά τα μυστικά, γιατί υπάρχει ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ! Ας την αφήσουμε να κάνει τη δουλειά της, ελεύθερα!
Με αυτά που γράφεις μου δημιουργείς την εντύπωση ότι δεν έχεις υπόψη σου το Wikileaks.org. Είναι μια κατεξοχήν «πειρατική» δράση στο Διαδίκτυο, και έχει κάνει ΟΛΑ αυτά που αναφέρεις. Έχει αποκαλύψει κρατικά μυστικά των ΗΠΑ, φόνους που έκαναν οι αμερικανοί στο Ιρακ κλπ.

Είσαι υπέρ να κλείσει ή να περιοριστεί το Wikileaks;

Αν ναι, ίσως θα πρέπει να σκεφτείς αν πραγματικά υποστηρίζεις την ελευθερία του Διαδικτύου και αν έχεις θέση σ' αυτό το κόμμα που είσαι μέλος.

Συγνώμη που είμαι επιθετικός, αλλά πραγματικά δεν περίμενα να διαβάσω αυτά που γράφεις στο φόρουμ του κόμματος των πειρατών!!!

3) «Ελευθερία της Γνώσης» (δηλαδή να νομιμοποιείται το δικαίωμα να μάθει ο οποιοσδήποτε οτιδήποτε θέλει να μάθει...) Τι σημαινει Γνωση ; ποιες ακριβως ειναι οι συνιστωσες ενος γνωστικου πεδιου ; πως κατοχυρώνεται η πρωτοτυπη ΕΡΓΑΣΙΑ ενος ερευνητη ; και αν ο "οποιοσδηποτε" ειναι π.χ. ο κακοβουλος πρακτορας μιας φασιστικης οργανωσης ή ενος εχθρικου κρατους που επιδιωκει να εκμεταλλευτει καποια πεδια γνωσης για "ιδιον" οφελος ;;;

Το τι είναι γνώση είναι θέμα επιστημολογικό και φιλοσοφικό και ΟΧΙ ενός κόμματος.

Το κόμμα όμως των πειρατών πρέπει να ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΙ το δικαίωμα ΣΟΥ να μπορείς να διαβάσεις ότι γράφεται, να κατεβάσεις ότι ανεβαίνει, να μπορείς να ακούσεις ό,τι λέγεται.

Και αυτό το λέω γιατί σύμφωνα με το ACTA (το οποίο έχουν ψηφίσει πρόσφατα οι πολιτικοί μας, προφανώς χωρίς να το διαβάσουν) και τα SOPA / PIPA (ελπίζω να ξέρεις τι είναι αυτά, και να μη σου φαίνονται «νεφελώδη ιδεολογικά ζητήματα») αν κατεβάσεις ένα PDF που περιέχει ένα αρχείο με copyright είσαι ΕΝΟΧΟΣ.
Αν το κόμμα μας δεν παλέψει για να φύγει αυτή η παράλογη νομοθεσία, ποιός είναι ο σκοπός του, μου λες;

4) «Απενοχοποίηση της Επικοινωνίας» ... ομολογω οτι αυτο δεν μου ειναι ουτε σαφες ουτε κατανοητο. Ειναι προφανες οτι πρωτα πρεπει να ορισουμε συγκεκριμενα πλαισια και ορια των εννοιακων κατηγοριων που χρησιμοποιουμε για να μπορεσουμε στη συνεχεια να ενταξουμε ή να απορριψουμε δραστηριοτητες που συναδουν ή οχι με αυτα. Αλλο π.χ. η ελευθερη και συναινετικη "επικοινωνια" και αλλο η "λογοκλοπη" (copy-paste τα πτυχια !!)

Διάλεξα προσεκτικά τις λέξεις «απενοχοποίηση της επικοινωνίας», εννοώντας οτι το κόμμα μας πρέπει να ΠΑΛΕΨΕΙ ενάντια σε όλες αυτές τις ανοησίες που γράφονται και λέγονται καθημερινά, σχετικά με το ότι το Ιντερνετ είναι κακό, και ότι μεταφέρονται διάφορα παράνομα πράγματα μέσα του κλπ κλπ. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι να γράψουμε πολλά πράγματα, να απαντήσουμε σε δύσκολα ερωτήματα, να προτείνουμε λύσεις και απόψεις, για να δείξουμε ότι το Διαδίκτυο είναι το Μέλλον, όχι κάποια ανωμαλία όπως νομίζουν κάποιοι.
Προσωπικά, θέλω να κάνω αρκετές δημοσιεύσεις για το θέμα, και έχω κάνει ήδη σε πολλά περιοδικά και ιστοσελίδες.

(Φίλε Γιώργο, συγνώμη που δεν σου είναι σαφή ή κατανοητά μερικά πράγματα, αλλά εδώ πάμε να κάνουμε ένα κόμμα, όχι να παίξουμε.

Σου επιτίθεμαι, όπως θα κάνουν και άπειροι άλλοι, εκτός κόμματος, όταν θα προσπαθήσεις να μιλήσεις εκεί έξω για αυτά τα θέματα.

Ακριβώς για αυτό πρέπει να έχεις στο οπλοστάσιό σου κάποιες ξεκαθαρισμένες θέσεις/αρχές που με λίγες λέξεις ορίζουν ποιος είσαι και τι υποστηρίζεις.

Αυτά τα γράφω με κατανόηση και σεβασμό, αλλά πρέπει να είσαι έτοιμος να τα αντιμετωπίσεις, αν κάποτε αποφασίσεις ότι το κόμμα αυτό είναι σοβαρό, όπως πραγματικά ΠΡΕΠΕΙ να γίνει).

luxcav
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 16:47

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό luxcav » 31 Ιαν 2012, 12:59

Όσο για την ελεύθερη ενέργεια και τα σχετικά θέματα, το μόνο που νομίζω ότι μπορούμε να πούμε ως κόμμα, είναι ότι είμαστε ΥΠΕΡ της ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ των όποιων μυστικών υπάρχουν σχετικά με την ελεύθερη ενέργεια και με την ελεύθερη διαμοίραση των όποιων σχετικών πληροφοριών.

Υπάρχει βέβαια ο κίνδυνος μέσα από αυτή τη διαμοίραση να μεταδοθούν και απατεωνιές (υπάρχουν πολλές «τεχνολογίες» που είναι απλά απάτες που στοχεύουν στα λεφτά των αφελών).
Όμως, αν κρατάς κρυφή ή παράνομη τη μετάδοση της πληροφορίας δεν επιτρέπεις και τη σωστή ενημέρωση για αυτά τα θέματα.

Νομίζω ότι ακόμη και σε θέματα όπως η «ελεύθερη ενέργεια» οι αρχές που έθεσα (Ελευθερία Έκφρασης, Ελευθερία Μετάδοσης, Ελευθερία Γνώσης) μας καλύπτουν ως απαντήσεις.

Είμαστε δηλαδή υπέρ της ελευθερίας να ακουστούν οι σχετικές ιδέες, να μεταδοθούν σε όλους, και να γίνουν θέμα πειραματισμού και συζήτησης.

Ελπίζω να σας καλύπτει αυτή η τοποθέτηση.

luxcav
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 16:47

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό luxcav » 31 Ιαν 2012, 14:30

Επίσης στις αρχές θα πρέπει να προστεθεί και το δικαίωμα στην ανωνυμία και στην κρυπτογράφηση, αν και έρχεται σε αντίθεση, κάπως, με τα προηγούμενα.

(Βέβαια, κάτω από κάποιες οπτικές δεν υπάρχει αντίθεση, αφού κάθε χάκερ που σέβεται τον εαυτό το θέλει να μπορεί να κάνει καταγγελίες ελεύθερα μεν, ανώνυμα δε).

Ίσως θα μπορούσε να ονομαστεί «ελευθερία χρήσης κάθε τεχνολογίας επικοινωνίας και πληροφορίας» αυτό.

Να μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα δηλ, αλλά να έχω και το δικαίωμα να εκφραστώ ανώνυμα ή να επιλέξω να κρύψω τα μυστικά μου με μεθόδους κρυπτογράφησης.

Δηλαδή, το κόμμα μας να υποστηρίζει την ελεύθερη χρήση από τους πολίτες κάθε τεχνολογίας που επηρεάζει την επικοινωνία και την πληροφορία.

Με αυτό τον τρόπο δίνεις το δικαίωμα στους πολίτες να χρησιμοποιήσουν military grade RSS keys κλπ.

Όμως από την άλλη δίνεις και το δικαίωμα στις κρατικές υπηρεσίες να παρακολουθούν τηλέφωνα κλπ.

Η δική μου άποψη σ' αυτά είναι ότι δεν λύνονται με νόμους, αλλά με ενημέρωση.

Αν δηλαδή κάποιος έχει όλες του τις προσωπικές πληροφορίες ξεκλείδωτες και ανοιχτές, δεν φταίει ο άλλος που θα τις αντλήσει μέσω του Διαδικτύου, αλλά ο ίδιος που τις έχει ξεκλείδωτες.

Βέβαια, αν έχει τοποθετήσει τα στοιχεία του σε κάποια υπηρεσία όπως το Facebook και στο licence agreement (συμφωνία χρήσης) ορίζεται ότι τα στοιχεία θα παραμείνουν κρυφά, και μετά αποδειχτεί ότι η υπηρεσία τα αποκάλυψε, τότε η εταιρεία είναι υπεύθυνη και έχουμε υποχρέωση να την καταγγείλουμε, γιατί απλά, λέει ψέματα και χρησιμοποιεί τους χρήστες της.

Για το θέμα του χάκινγκ τώρα: Αν κάποιος επιτεθεί με κακόβουλο τρόπο και κλέψει τα στοιχεία μιας υπηρεσίας με απάτη (social engineering), είναι ένοχος, ξεκάθαρα, και πρέπει να διώκεται νομικά.

Αν όμως έχει ανακαλύψει μια τρύπα στο σύστημα, τότε υπεύθυνο είναι το σύστημα και εκείνοι που το άφησαν με τρύπες (αμέλεια), όχι ο ίδιος.

Επίσης, αν αποκαλύψει στοιχεία που θίγουν παράνομες δραστηριότητες, αυτός που κάνει την αποκάλυψη πρέπει να θεωρείται αθώος και υπεράνω δίωξης.

Αν όμως αποκαλύψει καθαρά προσωπικά στοιχεία με σκοπούς εκβιασμού (πχ σεξουαλικές και θρησκευτικές προτιμήσεις κάποιων ατόμων), να είναι ένοχος και να διώκεται.

Τι έχετε να πείτε για τα παραπάνω; Μπορείτε μήπως να το ορίσετε πιο απλά ή με τρόπο που να μειώνονται οι -όποιες- αντιφάσεις;

luxcav
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 16:47

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό luxcav » 01 Φεβ 2012, 10:51

Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι τα παραπάνω που έγραψα είναι σκέψεις για τη δημιουργία κάποιων «motto» για το κόμμα, που θα βοηθήσουν για να περιγράφουμε πιο εύκολα την πολιτική πρόταση που προσπαθούμε να προωθήσουμε και όχι κάποια κριτική πάνω στην ήδη κατατεθειμένη δουλειά.

Το δημοσιευμένο καταστατικό του κόμματος περιέχει ήδη όλα όσα χρειάζονται από τυπικής πλευράς και είναι πολύ σωστά γραμμένο, δεν έχω να προσθέσω κάτι εκεί.

Είναι όμως πολύ πιο εύκολο κατά τη γνώμη μου να δημιουργηθεί με 4-5 απλές φράσεις μια ταυτότητα του κόμματος, παρά με ένα ολόκληρο καταστατικό, το οποίο ελάχιστοι όπως ξέρετε θα κάτσουν να διαβάσουν.

Η δική μου πρόταση λοιπόν είναι ότι οι 5 απλές «ελευθερίες» που ανέφερα στα προηγούμενα μηνύματα, μπορούν να περιγράψουν πλήρως αυτό που ζητάμε μέσα από το κόμμα με έναν τρόπο που θα αντιμετωπίζει πλήρως κάθε προσπάθεια γραφικοποίησης του κόμματος από τους διάφορους «καλοπροαίρετους» που θα εμφανιστούν (δημοσιογράφους, συνομιλητές κλπ).

Τα καταθέτω προς χρήση, όταν και αν χρειαστούν.

Ανακεφαλαιώνω λοιπόν:

1) Ελευθερία στην Έκφραση
2) Ελευθερία στη Μετάδοση
3) Ελευθερία στη Γνώση
4) Ελευθερία στη Χρήση της Τεχνολογίας
5) Ελευθερία στην Ανωνυμία

The Q
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 17:28
Τοποθεσία: Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό The Q » 01 Φεβ 2012, 19:48

Είναι όμως πολύ πιο εύκολο κατά τη γνώμη μου να δημιουργηθεί με 4-5 απλές φράσεις μια ταυτότητα του κόμματος, παρά με ένα ολόκληρο καταστατικό, το οποίο ελάχιστοι όπως ξέρετε θα κάτσουν να διαβάσουν.


Ακριβώς αυτό. Οι 4-5 φράσεις διαδίδονται πιο εύκολα στα ΜΜΕ και εδραιώνονται με πολύ μεγαλύτερη άνεση ως memes.

... και αποτελούν μια άμεση και αποτελεσματική απάντηση στην προφανή ερώτηση "Κόμμα Πειρατών; Τι είστε δηλαδή;"
0.5% στους πειρατές είναι ένα 0.5% που δεν πήγε σε κόμματα του κατεστημένου. Συγχαρητήρια σε όλους για την δουλειά τους!

vagelis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Φεβ 2012, 17:06

Re: Αρχές Πειρατών

Δημοσίευσηαπό vagelis » 09 Φεβ 2012, 17:27

Καλησπέρα στα μέλη. Ήθελα με τη σειρά μου να συνδράμω στην κατά πως βλέπω θετική πολιτική τοποθέτηση και αντιμετώπιση των πραγμάτων και έτσι μόλις έγινα μέλος των Πειρατών. Η λέξη κόμμα, συγχωρέστε με, αλλά ακούγεται στα αυτιά μου σαν ταμπού απέχθειας και αγανάκτισης. Ευελπιστώ επιτέλους να συμβεί κάτι Δημοκρατικό και Αξιοκρατικό στο πολιτικό σκηνικό.
Θα ήθελα να θέσω με τη σειρά σαν προσωπική Αρχή την "Κατάργηση του Πολιτικού Ασύλου" πιστεύοντας ότι επιτέλους θα οδηγηθεί καθείς για τις πράξεις του εκεί που του αρμόζει.
Επίσης ένα μεγάλο αίτιο, όπως το έχω προσωπικά αντιληφθεί, για την "κατάντια" της χώρας είναι η συνεχής επανεκλογή συγκεκριμένων ανθρώπων με αποτέλεσμα τη συσσώρευση εξουσίας και τελικής της καταδυνάστευσης. Προτείνω στο καταστατικό να συμπληρωθεί η μή συνεχόμενη επανεκλογή ατόμων για πάνω από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, τόσο ούτως ώστε να αποφευχθεί το παραπάνω.
Είμαι πραγματικά χαρούμενος που βλέπω μια τέτοια κίνηση.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες