Πως θα πάρουν το όνομα κόμμα Πειρατών στα σοβαρά!

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: Πως θα πάρουν το όνομα κόμμα Πειρατών στα σοβαρά!

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 23 Ιαν 2012, 12:54

Αν ειναι λαμολογικο η ιδρυση του κοπιμι, τοτε ακριβως στις ιδιες αρχες βασιζεται και η επισημη χριστιανικη εκκλησια της Σουηδιας επειδη και οι δυο εκπληρουν 100% τις ιδιες απαιτησεις του εμπορικου συλλογου για μια ΑΕ/ Ανωνυμη Εταιρια. Αυτο ειναι εδω, μια ανωνυμη εταιρια. Δυσκολο για εναν Ελληνα να το καταλαβει. Το κοπιμι ειναι κατασκευασμα μελων της νεολαιας πειρατων της Σουηδιας. Εγινε για να δημιουργησει συζητηση και οχι γιατι καποιος πιστευει με την κλασσσικη εννοια, οπως βεβαια δεν πιστευει και στην κανονικη θρησκεια, εδω ειναι ζητημα αν υπαρχουν πανω απο 2 ατομα που πιστευουν με την κλασσικη εννοια βεβαια. Αλλες χωρες, αλλες πρωυποθεσεις.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πως θα πάρουν το όνομα κόμμα Πειρατών στα σοβαρά!

Δημοσίευσηαπό anestis » 23 Ιαν 2012, 12:59

Συμφωνούμε. Είναι τεχνικά όμορφο (αν και πιο σκούρο από ότι θα έπρεπε), αλλά επικοινωνιακά αταίριαστο.
Είναι η προσωπική του θέση, γι αυτό και έμεινε εκεί. (Το ning έχει όλα τα disclaimers ότι δεν είναι επίσημη έκφραση του κόμματος).
Δεν μπήκε στο facebook, ή το site ή το twitter.

Ωστόσο αν το διαγράφαμε, θα είχαμε θέμα Ελευθερίας της Έκφρασης, την οποία υπερασπιζόμαστε.

Giorgos έγραψε:Κάποιο μέλος, Jake, έφτιαξε ένα ωραίο flyer είδα στο ning.
Τώρα το να προσπαθήσεις να εκμεταλλευτείς το σύνταγμα λαμογικώς για να πετύχεις το σκοπό σου ιδιαίτερα όταν αυτός δεν είναι και πολύ ορθόδοξος θεωρώ ότι είναι επιπέδου πρώην υπουργού που δήλωνε πως ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό. Μάλλον δε μας ταιριάζει.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Jake Lankster
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 13:34

Re: Πως θα πάρουν το όνομα κόμμα Πειρατών στα σοβαρά!

Δημοσίευσηαπό Jake Lankster » 23 Ιαν 2012, 15:25

Γιώργο και Ανέστη, το flyer το έφτιαξα σαν μια ιδέα που μου ήρθε, εαν δεν σας αρέσει δεν έχω κάποιο πρόβλημα να τα σβήσετε ή να τα σβήσω... ;)
Υποτίθεται ότι είμαστε ελεύθεροι να προτίνουμε και να βοηθάμε όπως ο καθένας μπορεί.
Δεν ζήτησα να γίνει επίσημο flyer του κόμματος ούτε τίποτα. Δεν σας άρεσε πάει και τελειώσε. :D
Όσο για τα επικριτικα σχόλια του Γιώργου περι υπουργών και τα λοιπά, δεν έχω κάποια σχέση με πρώην υπουργούς ούτε βουλευτάδες φιλέ μου, και είναι η πρώτη φόρα που ασχολούμαι με πολιτικό φορέα ενεργά και ας είμαι 40 χρονών... :mrgreen:

ΥΓ1 Επίσης θα ήταν καλό να έβλεπες και την άλλη μεριά του flyer που δεν είναι τόσο υπουργική φαντάζομαι ;)

http://api.ning.com/files/AyN5mK4LmpQIqwDA*QgDqflIDK6RUwOMi1I8lP184fjCNreBvZZYiJg3ChAIZmTnZKPssAlCrAs1UajquTK42MjQaQloTLLj/Picture3.png

ΥΓ2 Τουλάχιστον μέσα απο αυτή τη συζήτηση έμαθα και εγώ ότι απορρίφθηκε αμεσοδημοκρατικά απο το διευθυντήριο η ιδέα που πρότινα,χωρίς κάποιος προηγουμένως να μου πει εαν ήθελε να γίνουν αλλάγες ή οτιδήποτε άλλο.Φαντάζομαι το ίδιο θα συνέβη και για το template που ήθελα να δωρίσω για το site του κόμματος.

ΥΓ3 Οπότε δεν αξίζει να προσπαθώ να συνεχίσω να δουλεύω πάνω το σποτάκι που ετοίμαζα γιατί το ίδιο προφανώς θα συμβεί... :D
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Jake Lankster, έχει επεξεργασθεί 23 φορά/ες συνολικά

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Πως θα πάρουν το όνομα κόμμα Πειρατών στα σοβαρά!

Δημοσίευσηαπό plessas » 23 Ιαν 2012, 17:17

Εγώ το έβαλα wallpaper πάντως :D
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Πως θα πάρουν το όνομα κόμμα Πειρατών στα σοβαρά!

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 24 Ιαν 2012, 03:38

Jake,

Προσωπικά θεωρώ πως το flyer σου είναι φοβερό! Εγώ θα προσπαθούσα να το τυπώσω και να το μοιράσω.
Επίσης δε νομίζω πως το απέρριψε κάποιος. Νομίζω πως κάπου διάβασα πως είναι λίγο σκοτεινό. Ίσως θα μπορούσαν να προταθούν κάποιες αλλαγές ή εναλλακτικές. Εγώ για παράδειγμα σκέφτηκα να είναι το παρελθόν σκοτεινό και μουντό και το άλλο μισό να παραπέμπει στο μέλλον με φως και χρώμα. Αυτή είναι π.χ. μια δική μου ιδέα για να ικανοποιηθούν όλοι, εγώ θα το τύπωνα όπως είναι γιατί σκοτεινοί είναι και οι καιροί που ζούμε.
Θα πρότεινα να τεθεί σε ψηφοφορία για το αν θα χρησιμοποιηθεί επίσημα.

Επίσης εδώ σε κάποιο θρεντ ζητάγαν καλλιτέχνη για τέτοια πράγματα, εσύ που πήρες μπρος θα τα παρατήσεις τώρα που κάνεις σποτάκι? Σε πληροφορώ πως έχουν γίνει συζητήσεις πολύ θετικές για το flyer που έφτιαξές, ακόμα και αν δεν άρεσε σε κάποιους από τη διοικούσα μπορεί να τεθεί σε ψηφοφορία και να αποφασίσουν όσοι συμμετέχουν, αυτό δεν είναι και το νόημα της άμεσότερης δημοκρατίας?

Jake Lankster έγραψε:Γιώργο και Ανέστη, το flyer το έφτιαξα σαν μια ιδέα που μου ήρθε, εαν δεν σας αρέσει δεν έχω κάποιο πρόβλημα να τα σβήσετε ή να τα σβήσω... ;)
Υποτίθεται ότι είμαστε ελεύθεροι να προτίνουμε και να βοηθάμε όπως ο καθένας μπορεί.
Δεν ζήτησα να γίνει επίσημο flyer του κόμματος ούτε τίποτα. Δεν σας άρεσε πάει και τελειώσε. :D
Όσο για τα επικριτικα σχόλια του Γιώργου περι υπουργών και τα λοιπά, δεν έχω κάποια σχέση με πρώην υπουργούς ούτε βουλευτάδες φιλέ μου, και είναι η πρώτη φόρα που ασχολούμαι με πολιτικό φορέα ενεργά και ας είμαι 40 χρονών... :mrgreen:

ΥΓ1 Επίσης θα ήταν καλό να έβλεπες και την άλλη μεριά του flyer που δεν είναι τόσο υπουργική φαντάζομαι ;)

http://api.ning.com/files/AyN5mK4LmpQIqwDA*QgDqflIDK6RUwOMi1I8lP184fjCNreBvZZYiJg3ChAIZmTnZKPssAlCrAs1UajquTK42MjQaQloTLLj/Picture3.png

ΥΓ2 Τουλάχιστον μέσα απο αυτή τη συζήτηση έμαθα και εγώ ότι απορρίφθηκε αμεσοδημοκρατικά απο το διευθυντήριο η ιδέα που πρότινα,χωρίς κάποιος προηγουμένως να μου πει εαν ήθελε να γίνουν αλλάγες ή οτιδήποτε άλλο.Φαντάζομαι το ίδιο θα συνέβη και για το template που ήθελα να δωρίσω για το site του κόμματος.

ΥΓ3 Οπότε δεν αξίζει να προσπαθώ να συνεχίσω να δουλεύω πάνω το σποτάκι που ετοίμαζα γιατί το ίδιο προφανώς θα συμβεί... :D

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πως θα πάρουν το όνομα κόμμα Πειρατών στα σοβαρά!

Δημοσίευσηαπό anestis » 24 Ιαν 2012, 09:56

Τώρα γιατί πιάνουμε την τρίχα και την κάνουμε τριχιά?!?! Δεν απορρίφθηκε τίποτα κι όλοι έχουμε την ελευθερία της έκφρασης. Σ'αυτήν την φάση ούτε προωθήθηκε ούτε διεγράφη. Κι αν πρέπει να βγάλουμε φυλλάδιο και αρέσει σε όλους αυτό, από που κι ως που θα το σταματήσουμε;

Με την "διαρροή" της ίδρυσης περάσαμε από έναν επικοινωνιακό τυφώνα και ένα επικοινωνιακό τσουνάμι ταυτόχρονα. Χρειάστηκαν προσεκτικοί χειρισμοί ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΧΘΡΙΚΑ ΜΕΣΑ, για να μη γίνει ζημιά και όλη μας η παρουσία να είναι σχετικά ενιαία επικοινωνιακά.
Μέχρι σήμερα τουλάχιστον έχουμε περάσει προς τα έξω κάποιες θέσεις μας και ταυτόχρονα δεν έχουμε δώσει αφορμή για κάτι να μας το βαράνε στο κεφάλι.

[ενδεικτικά εκείνο με την σταγόνα είναι και εντυπωσιακό και καλοδουλεμένο, αλλά η σταγόνα έχει χρησιμοποιηθεί σε διαφήμιση απολλυμαντικού τουαλέτας!
Η χρήση της βουλής διφορούμενη (αγανακτισμένοι κλπ). Οι εικόνες είναι ελεύθερες από κοπυράιτ;]

Δεν είμαστε στη φάση όπου θα βγάλουμε δημόσια flyers προς τα έξω, κι όταν φτάσουμε και θα δουλέψουμε όλοι μαζί και θα αποφασίσουμε όλοι μαζί.
Οπως για την Εδρα, όπως για άλλα 8 ζητήματα μέχρι τώρα.

Σε παρακαλώ συνέχισε με το Θέμα για το phpbb (παραλήπτης ο Yiannis), ενώ για το video, για να μην κάνεις άδικη δουλειά, θα πρότεινα να ανοίξεις ένα thread στις Δράσεις γράφοντας εκεί την ιδέα, τα κείμενα, να πάρεις απόψεις και μετά υλοποίησέ το, έχοντας πλήρη ΔΗΜΟΣΙΑ εικόνα για τις απόψεις πολλών... Εννοείτε ότι μπορείς να κάνεις ότι βίντεο θέλεις, χωρίς να πεις τίποτα σε κανέναν και να το ανεβάσεις σε δικό σου κανάλι!
Μην ξεχάσουμε και τα αυτονόητα!

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ευχαριστούμε για τη συνεισφορά!

Jake Lankster έγραψε:ΥΓ2 Τουλάχιστον μέσα απο αυτή τη συζήτηση έμαθα και εγώ ότι απορρίφθηκε αμεσοδημοκρατικά απο το διευθυντήριο η ιδέα που πρότινα,χωρίς κάποιος προηγουμένως να μου πει εαν ήθελε να γίνουν αλλάγες ή οτιδήποτε άλλο.Φαντάζομαι το ίδιο θα συνέβη και για το template που ήθελα να δωρίσω για το site του κόμματος.
ΥΓ3 Οπότε δεν αξίζει να προσπαθώ να συνεχίσω να δουλεύω πάνω το σποτάκι που ετοίμαζα γιατί το ίδιο προφανώς θα συμβεί... :D
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ΑΝΤΩΝΗΣ
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:37

Re: Πως θα πάρουν το όνομα κόμμα Πειρατών στα σοβαρά!

Δημοσίευσηαπό ΑΝΤΩΝΗΣ » 31 Ιαν 2012, 12:09

Πολύ καλό το flyer. Επίσης σημασία έχει να πάρει ο κόσμος το κόμμα στα σοβαρά και ας μην του αρέσει το όνομα.

Προτείνω να υπάρξει ένα κείμενο με όσα το δυνατό πιο συγκεκριμένες θέσεις, μικρό, λιτό. Μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση πολλά πράγματα στο νέο αυτό κόμμα, ένα από αυτά είναι η καταγγελία ως ξεπερασμένου του άξονα αριστερά - κέντρο - δεξιά. Ως εκ τούτου θέσεις όπως (τελείως προσωπικές θέσεις, προφανώς το κόμμα θα θέσει τις δικές του)

- Άρνηση δανειακής σύμβασης
- Περικοπές μισθών και απολύσεις σε ΔΕΚΟ

είναι αδιανόητες να συνυπάρχουν σε ένα οποιοδήποτε άλλο ελληνικό κόμμα, ωστόσο υπάρχουν πολλοί πολίτες που εκφράζονται και από τις δύο.

Αν ο πολίτης λάβει πληροφορία για θέματα που τον αφορούν, τον καίνε, και η πληροφορία αυτή είναι σαφής, θα το πάρουν στα σοβαρά το κόμμα ακόμα και αυτοί που διαφωνούν με τις θέσεις.

tsentseris
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 18:22

Re: Πως θα πάρουν το όνομα κόμμα Πειρατών στα σοβαρά!

Δημοσίευσηαπό tsentseris » 31 Ιαν 2012, 23:29

Το διαφορετικό σίγουρα ελκύει και η διαφορετικότητα στο όνομα προκαλεί....θετικά ειδικότερα τους νέους


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες