Θεματικές Επιτροπές - Ομάδες Εργασίας

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Θεματικές Επιτροπές - Ομάδες Εργασίας

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 15 Ιαν 2012, 15:19

Μια συζήτηση που κάναμε και στο meeting χτες.

Όλοι τελευταία κάνουμε προτάσεις και προσπαθούμε να βρούμε λύσεις σε τομείς που είτε γνωρίζουμε, είτε απλά μας απασχολούν.
Προτάσεις που κινούνται προς κάποιες κατευθύνσεις ανάλογα τα πιστεύω και τα θέλω μας και πιθανά θετικά αποτελέσματα με βάση την οπτική μας γωνία.
Μιλάμε όμως για θέματα όπου καλώς ή κακώς ο καθένας τα βλέπει από διαφορετική οπτική γωνία με βάση τα βιώματα του και τις γνώσεις του.

Εδώ, όπως λέει το καταστατικό αλλά νομίζω συμφωνούμε και οι περισσότεροι, χρειάζονται οι Ομάδες με περισσότερη εξειδίκευση που θα μελετήσουν τα πράγματα, θα κάνουν μερικές προτάσεις και θα εξηγήσουν με απλά λόγια στους υπόλοιπους τα θετικά και αρνητικά κάθε πρότασης για να αποφασίσει το σώμα την κατεύθυνση που θα πάρουμε.

Αυτό που προτείνω και νομίζω είναι απαραίτητο ΠΡΙΝ πάμε σε προτάσεις είναι:
Η καταγραφή των βασικών προβλημάτων ανά τομέα

ΟΚ δεν είναι τόσο εύκολο να πεις ποια είναι τα προβλήματα της οικονομίας γιατί όλα κινούνται γύρω από την οικονομία, αλλά μπορείς να καταγράψεις τα προβλήματα επιμέρους τομέων με αποτέλεσμα να βρεις στην πορεία και τα προβλήματα της οικονομίας.

Ίσως θα ήταν καλό να κάνουμε ξεχωριστές ενότητες στο forum ή όπου αλλού ανα τομέα όπου θα γίνεται ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ των προβλημάτων ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ για να έχει η κάθε θεματική επιτροπή έναν μπούσουλα στο προς τα που πρέπει να κινηθεί.

Ας γίνουμε λίγο συστηματικοί και πρακτικοί σε αυτό που θέλουμε να κάνουμε.

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες