Ξεκίνησε η διαδικασία εγγραφής

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: Ξεκίνησε η διαδικασία εγγραφής

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 26 Ιαν 2012, 14:21

ευχαριστω για την απαντηση.
περιμενουμε τους νομικους τοτε να απαντησουν.
Αν δεν γινομαι διακριτικος, απο την προηγουμενη σου απαντηση φαινεται οτι και εσυ εισαι στο εξωτερικο. Εισαι μονιμος κατοικος σαν και εμενα η με προσωρινη διαμονη;

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ξεκίνησε η διαδικασία εγγραφής

Δημοσίευσηαπό anestis » 26 Ιαν 2012, 15:17

Η Ελληνική πρεσβεία ή προξενείο οποιασδήποτε χώρας κάνει.

ΟΜΩΣ πριν πάμε εκεί να κάνω μερικές διευκρινιστικές ερωτήσεις (ΝΑΙ/ΟΧΙ) γιατί δεν κατάλαβα τι να μεταφέρω:
Τυπικά είσαι Ελληνας πολίτης;
Είχες ποτέ ελληνική ταυτότητα; Αν ΝΑΙ την έχεις ακόμη;
Είχες ποτέ ελληνικό διαβατήριο; Αν ΝΑΙ το έχεις ακόμη;
Στην Ελλάδα είσαι στους εκλογικούς καταλόγους ως Ελληνας; Σε ποιό νομό;
Στην Ελλάδα είσαι στους εκλογικούς καταλόγους ως "τυπικά Σουηδός" π.χ. είσαι γραμμένος να ψηφίσεις στις Δημοτικές εκλογές;

Και κάτι ακόμη που δεν θα το μεταφέρω. Σε ποια πόλη να έρθουμε για μια βόλτα με τη φεράρι?
:) :D :lol:
πλάκα κάνω, αλλά ήξερες ότι θα έπιανε :)


piratpartisten έγραψε:μηπως μπορει καποιος υπευθυνα να μου απαντησει αν μπορω να γινω μελος;
Πρωυποθεσεις: Μενω 31 χρονια στο εξωτερικο, χωρα της ΕΕ. Δεν εχω Ελληνικο διαβατηριο η αλλο επισημο χαρτι απο Ελλαδα. Διπλη υπηκοοτητα. Φυσικα ψηφιζω στην χωρα που διαμενω. ΑΝ παρολα αυτα μπορω να γινω μελος με χαρτια, μπορω να τα κανω στην πρεσβεια της διπλανης χωρας; Και αυτη στην ΕΕ. Ο λογος ειναι οτι η πρωτευουσα της χωρας διαμονης ειναι 650 χλμ απο εδω και η πρεσβεια της διπλανης χωρας ειναι 18 λεπτα με την Φερραρι μου.
Ευχαριστω εκ των πρωτερων για το rebus.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Ξεκίνησε η διαδικασία εγγραφής

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 26 Ιαν 2012, 15:48

piratpartisten έγραψε:ευχαριστω για την απαντηση.
περιμενουμε τους νομικους τοτε να απαντησουν.
Αν δεν γινομαι διακριτικος, απο την προηγουμενη σου απαντηση φαινεται οτι και εσυ εισαι στο εξωτερικο. Εισαι μονιμος κατοικος σαν και εμενα η με προσωρινη διαμονη;

Τυπικά είμαι κάτοικος Ελλάδας, είμαι Γαλλία λιγότερο από δύο χρόνια. Αλλά αν πάνε όλα καλά μάλλον θα καταλήξω εδώ για πάντα :P
Verba volant, scripta manent

piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: Ξεκίνησε η διαδικασία εγγραφής

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 26 Ιαν 2012, 16:03

χμμμμ
δεν καταλαβαινω τι ειναι τυπικος κατοικος Ελλαδος, υπαρχει καποια ιδιαιτερη νομικη υποσταση για το τυπικος;
Ελληνικη ταυτοτητα ειχα καποτε το 70.
Ελληνικο διαβατηριο τελειωσε καπου στα μεσα του 80.
Η επαφη μου με την Ελλαδα ειναι για τουριστικους λογους, αυτο νομιζω τουλαχιστον, δεν ξερω αν εχετε μεγαλο αδελφο εκει.
Δεν νομιζω οτι ειμαι γραμμενος καπου στην Ελλαδα. Αλλα γιατι συνδεεται η συμμετοχη σε ενα κομμα με την ψηφοφορια; παρολα αυτα εχω το δικαιωμα να μην το ψηφισω η να μην ψηφισω αν ετσι θελω.


Αν ερθεις στην Νοτιο Σουηδια θα παμε βολτα με ενα αλλο αρχαιο Ιταλικο, πολυ ποιο αισθησιακο στον δρομο απο οποιαδηποτε συμβατικη Φερραρι.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε η διαδικασία εγγραφής

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 26 Ιαν 2012, 16:17

Η Ελληνική υπηκοότητα δεν χάνεται. Κάπου είσαι γραμμένος σε εκλογικό κατάλογο αν είσαι Έλληνας πολίτης και γεννημένος στην Ελλάδα. Πιθανόν για να ψηφίσεις πρέπει να ενημερωθείς πρώτα στον δήμο που ανήκεις γιατί απο το 70 μέχρι τώρα δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει γίνει. Για να γίνεις μέλος σε κόμμα δεν νομίζω να χρειάζεται ελληνική ταυτότητα. Αυτή χρειάζεται μόνο αν κατέβεις υποψήφιος.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ξεκίνησε η διαδικασία εγγραφής

Δημοσίευσηαπό anestis » 26 Ιαν 2012, 16:38

piratpartisten έγραψε:χμμμμ
δεν καταλαβαινω τι ειναι τυπικος κατοικος Ελλαδος, υπαρχει καποια ιδιαιτερη νομικη υποσταση για το τυπικος;


Ναι, υπάρχει το εξής: (δεν είμαι νομικός και δεν ξέρω τι ισχύει για Ελληνες που γεννήθηκαν στο εξωτερικό, όποιος ξέρει ας μας πει).
Για Ελληνες που γεννήθηκαν στην Ελλάδα: Στην Ελλάδα έχεις μια οικογενειακή μερίδα στην οποία είσαι γραμμένος, δηλαδή παίρνεις ένα χαρτί από το Δήμο και πηγαίνεις στην Αστυνομία και βγάζεις ταυτότητα και Διαβατήριο.
Από την ίδια μερίδα μπαίνεις στους εκλογικούς καταλόγους.

Στους εκλογικούς καταλόγους μπαίνεις και ως ΣΟΥΗΔΟΣ αν θες, μόνο για τις Δημοτικές και τις Ευρωεκλογές, με μια βόλτα στο Δήμο της Ελλάδας που μένεις, μια αίτηση και μια φωτοτυπία του Σουηδικού σου διαβατηρίου σε ισχύ. Ένας τέτοιος Ευρωπαίος μπορεί επίσης να γραφτεί στο Κόμμα βάση καταστατικού (3.2)


Θα τα μεταφέρω όλα αυτά σε Νομικό και θα σου πω. Λίγες μέρες υπομονή.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ξεκίνησε η διαδικασία εγγραφής

Δημοσίευσηαπό anestis » 26 Ιαν 2012, 16:42

Σωστά, δεν είναι για το κόμμα.

(τη ζητάμε χειρόγραφα για τον Αρειο Πάγο και δεν μπαίνει στη Βάση).

Το πρόβλημά μας είναι ότι δεν έχει κανένα τρόπο να κάνει ταυτοπροσωπία (!)
Θεωρητικά μπορεί να ζητήσει να γραφτεί λέγοντας πως είναι ο ΓΑΠ και έχει σκουπίσει τη μισή Στοκχόλμη! :)

Θα μας απαντήσει ο νομικός.

zio_donnie έγραψε:Για να γίνεις μέλος σε κόμμα δεν νομίζω να χρειάζεται ελληνική ταυτότητα. Αυτή χρειάζεται μόνο αν κατέβεις υποψήφιος.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: Ξεκίνησε η διαδικασία εγγραφής

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 26 Ιαν 2012, 17:14

ευχαριστω για τον κοπο που κανατε για να βρητε τις απαντησεις, αλλα ισως στην ιδια κατασταση υπαρχουν και αλλοι και οπως ξερουμε τα ρυακια κανουν το ποταμι.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ξεκίνησε η διαδικασία εγγραφής

Δημοσίευσηαπό anestis » 26 Ιαν 2012, 19:38

Τα πρώτα 300 μέλη του κόμματος Πειρατών:
Μέσος όρος ηλικίας 36.
Σε 46 Νομούς!
Ανάμεσά τους ένας 78χρονος!
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε η διαδικασία εγγραφής

Δημοσίευσηαπό spqx » 27 Ιαν 2012, 09:37

anestis έγραψε:Τα πρώτα 300 μέλη του κόμματος Πειρατών:
Μέσος όρος ηλικίας 36.
Σε 46 Νομούς!
Ανάμεσά τους ένας 78χρονος!


Είμαι βέβαιος ότι ο 78χρονος ανέβασε το μέσο όρο ηλικίας... :lol:
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες