ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
AleksTria
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 01:57

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό AleksTria » 04 Ιαν 2012, 02:25

Παίδες διάβασα την διακήρυξη την οποια έχετε βγάλει και θέλω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις με τις οποιες θα μπορούσατε να θωρακίσετε αυτό που προσπαθείτε. Καταρχήν επειδή σε όλο αυτό που κάνετε και φαίνεται πρωτοπόρο θα βρείτε πολλούς αντιπαλους τους οποιους οι αρχές τις διακήρυξης που έχετε εκδώσει έρχονται κόντρα στα συμφέροντα τους. Εδώ ελλοχεύει ο εξής κίνδυνος, θα προσπαθήσουν σε πρώτο βαθμό να υποβαθμίσουν αυτή την προσπάθεια περιγράφοντας ως πολύ γενικές τις αρχές τις διακηρύξεις σας και ρωτώντας πως θα τα καταφέρετε όλα αυτά που λέτε παραδείγματος χάριν στην οικονομία χωρίς να παίρνετε θέση αν η Ελλάδα θα πρέπει να παραμείνει η όχι στο euro. Γιατί πχ είναι ευρέως γνωστό πως αυτά που περιγράφεται δεν γίνονται να γίνουν όντας στο euro. Βεβαια ερωτήματα σαν το παραπάνω δεν μπορεί να έχει κάποιος μονο που είναι πολέμιος σας, μπορεί να είναι και κάποιος καχιποποτος πολίτης που με αυτά που έχει δει δεν μπορεί να πειστεί. Συνεχίζοντας θεωρώ παρα πολύ σωστό και θα πρέπει το κάνετε πιο ξεκάθαρο ότι η δημοκρατία με την έννοια που θα πρέπε να έχει, έχει εκλείψει εδώ και παρα πολλά χρονια. Και αυτό γιατί είναι ένα πολίτευμα το οποιο χαρακτηρίζεται από την αμεσότητα η οποια χάνεται μέσα στις μάζες και στους σφετεριστές τις εξουσίας. Οποτε εάν εσείς έχετε την ικανότητα μέσο του internet να αναπτύξετε ένα πιστοποιημένα ασφαλές σύστημα με το οποιο θα μπορούν να γίνονται ψηφοφορίες θα ξαναφέρετε τις αμεσότητα, που προσφέρει το net, στην δημοκρατία και σε αποφάσεις που μπορεί να παίρνονται θα ήταν κάτι που πόλις κόσμος θα ήθελε . Τέλος θα ήθελα και εγώ να μάθω αν και πως σκοπεύετε να νομιμοποιηθείτε και αν έχετε σκοπό να κατεβείτε σε εκλογές.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Ιαν 2012, 02:35

AleksTria έγραψε:Τέλος θα ήθελα και εγώ να μάθω αν και πως σκοπεύετε να νομιμοποιηθείτε και αν έχετε σκοπό να κατεβείτε σε εκλογές.


1. Ναι, μέχρι στα τέλη Ιανουαρίου θα είναι επίσημο Κόμμα στην Ελλάδα.
2. Θα το αποφασίσουν τα μέλη, ανάλογα και με τον χρόνο των εθνικών εκλογών. Σε κάθε περίπτωση θα είμαστε στις επόμενες ευρωεκλογές.
3. Αυτά που περιγράφονται στο κεφάλαιο οικονομία, δεν σχετίζονται με το νόμισμα.

Δες και http://piratenpad.de/ep/pad/view/brWQLuCu3s/rev.2885
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

AleksTria
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 01:57

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό AleksTria » 04 Ιαν 2012, 02:59

Φιλε δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι τι σου λέω. Διάβασα πολύ καλά το τομέα τις οικονομίας τον οποιο μου έχεις τονίσει με διαφορετικό χρώμα. Και σου λέω ότι για ότι αναφέρεις σε αυτόν το νόμισμα έχει άμεση σχέση. Από την πρώτη πρόταση μιλάς για προοπτικές ευημερίας. Εγώ σου λέω ότι καταφέρνεις και εφαρμόζεις την δημοκρατία στο μέγιστο βαθμό,της προοπτικές ευημερίας πως τις φέρνεις; Αυτό με τι νόμισμα θα γίνει; Εγώ στα λέω αυτά γιατί άμα νομιμοποιηθείτε και πάρετε μέρος του κόσμου θα πρέπει να έχετε λύσεις. Η προοπτικές ευημερίας ακούγονται πολύ ωραίες αλλα βάση τις σημερινής κατάστασης είναι κάτι που στο καλύτερο σενάριο μπορεί να έρθει σε μια 5άτια. Και αυτό που σου λέω είναι facts απλά δεν θέλω να κάνω οικονόμο πολιτική συζήτηση. Μετά η διακήρυξη μιλάει για μονοπώλια. Έχεις γνώση ότι μέρος της ιδέα σου στηρίζεται στο internet που αυτή την στιγμή είναι μονοπώλιο στην ελλάδα. Αυτά και αλλα πολλά είναι ερωτήματα που δεν συγκεκριμενοποιούνται και θα ήταν καλο να υπάρχουν πιο αναλυτικές εξηγήσεις γιατί πραγματικά και εγώ αλλα και πολύ άλλοι είναι απελπισμένοι και πολύ θα ήθελα να στραφώ σε κάτι καινούργιο, που να έχει σωστές βάσεις όμως.

ugh82
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:01
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό ugh82 » 04 Ιαν 2012, 03:10

AleksTria έγραψε:Φιλε δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι τι σου λέω. Διάβασα πολύ καλά το τομέα τις οικονομίας τον οποιο μου έχεις τονίσει με διαφορετικό χρώμα. Και σου λέω ότι για ότι αναφέρεις σε αυτόν το νόμισμα έχει άμεση σχέση. Από την πρώτη πρόταση μιλάς για προοπτικές ευημερίας. Εγώ σου λέω ότι καταφέρνεις και εφαρμόζεις την δημοκρατία στο μέγιστο βαθμό,της προοπτικές ευημερίας πως τις φέρνεις; Αυτό με τι νόμισμα θα γίνει; Εγώ στα λέω αυτά γιατί άμα νομιμοποιηθείτε και πάρετε μέρος του κόσμου θα πρέπει να έχετε λύσεις. Η προοπτικές ευημερίας ακούγονται πολύ ωραίες αλλα βάση τις σημερινής κατάστασης είναι κάτι που στο καλύτερο σενάριο μπορεί να έρθει σε μια 5άτια. Και αυτό που σου λέω είναι facts απλά δεν θέλω να κάνω οικονόμο πολιτική συζήτηση. Μετά η διακήρυξη μιλάει για μονοπώλια. Έχεις γνώση ότι μέρος της ιδέα σου στηρίζεται στο internet που αυτή την στιγμή είναι μονοπώλιο στην ελλάδα. Αυτά και αλλα πολλά είναι ερωτήματα που δεν συγκεκριμενοποιούνται και θα ήταν καλο να υπάρχουν πιο αναλυτικές εξηγήσεις γιατί πραγματικά και εγώ αλλα και πολύ άλλοι είναι απελπισμένοι και πολύ θα ήθελα να στραφώ σε κάτι καινούργιο, που να έχει σωστές βάσεις όμως.


Φίλε AleksTria,

Μην περιμένεις μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα όπως τα παιδιά εδώ προσπαθούν να καλύψουν όλες τις πτυχές ενός πολιτεύματος. Απλώς θα προσπαθήσουν με το κάθε δυνατό τρόπο να εκπροσωπήσουν κάτι το οποίο έως και σήμερα ήταν ανύπαρκτο! Ας τους δώσουμε λίγο χρόνο να οργανωθούν για να αρχίζουμε να κόβουμε σε κομμάτια το κάθε τι και να το αναλύουμε.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Ιαν 2012, 03:23

Είδαμε τι έγινε όσες φορές πιστέψαμε αυτούς που "είχαν λύσεις".

Δεν λέμε ψέματα ότι θεραπεύουμε "πάσα νόσο και πάσα..."
αλλά έχουμε το ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ στο οποίο θα τρέξει το software που θέλει η κοινωνία:

Από τη ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ:

ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ.
Η ελληνική κοινωνία αντιμετωπίζει και θα αντιμετωπίσει πολλές ακόμη προκλήσεις.
Για κάθε ζήτημα που τίθεται, η επίσημη θέση του κόμματος προκύπτει μετά από ηλεκτρονική διαβούλευση των μελών του κόμματος.
Το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας υποστηρίζει τη λήψη των τελικών αποϕάσεων από όλη την Κοινωνία, από κάθε πρόσωπο χωριστά και αγωνίζεται:
* Για να ϕτάνει η ενημέρωση σε όλους, ώστε να λαμβάνονται ενημερωμένες αποϕάσεις.
* Για να υπάρχουν οι ψηϕιακές πλατϕόρμες που θα επιτρέπουν στα πρόσωπα να εκϕράζουν τη γνώμη τους, για κάθε ζήτημα που τίθεται.



Αυτοί είμαστε! :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 04 Ιαν 2012, 03:29

Πολύ καλό το υπάρχον κείμενο.
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 04 Ιαν 2012, 04:32

Και μια άκυρη αναφορά στο θέμα "αριστερές απόψεις" ...

When I feed the hungry, they call me a saint. When I ask why people are hungry, they call me a Communist.
Dom Helder Camara

:D

Τα άλλα... είναι περιττά.

Επίσης.. για το θέμα του νομίσματος... περιμένετε λίγο να δούμε... αν θα υπάρχει αύριο μεθαύριο ευρό και ποιοι θα το έχουν...

eliasant
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:46

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό eliasant » 04 Ιαν 2012, 11:39

Καλημέρα και καλά μυαλά και από εμένα,

Ο stefangr τα είπε πολύ ωραία λίγο παραπάνω και συμφωνώ απόλυτα στα περισσότερα. Ειδικά για την λεγόμενη "γενιά του Πολυτεχνείου" που κατέστρεψε και ποδοπάτησε ότι είχε μείνει όρθιο σε αυτή τη χώρα. Πίστεψαν ότι μπορούσαν να κάνουν τα πάντα, ότι όλα είναι δυνατά μετά από ότι κατάφεραν όλοι μαζί μόνο που το γύρισαν στον εαυτούλη τους, πλούτισαν, εξαπάτησαν, έπιασαν τις σημαντικότερες θέσεις, βόλεψαν το σόι τους χωρίς να καταλαβαίνουν ότι όλα αυτά τα καταφέρνουν πατώντας τον διπλανό τους στο κεφάλι και υπονομεύοντας το μέλλον των παιδιών τους. Θέλω να σταθώ απέναντί τους, να τους βρίσω και τους φτύσω στο πρόσωπο γιατί είμαι οργισμένος με αυτούς και με τον οποιονδήποτε ασχολείται με τα κοινά με σκοπό να "βολευτεί". Εγώ θα είμαι εδώ, θα διαβάζω και θα συμμετέχω όσο η ανιδιοτέλεια, η συνέπεια και η αξιοπιστία είναι πάνω από όλα και ελπίζω πάνω σε αυτές τις αρχές να στηρίξετε το κόμμα σας για να είμαστε δίπλα σας τώρα στην αρχή και να μείνουμε δίπλα σας και στο μέλλον. Αδιαφορούσα παλιότερα για τα κοινά αλλά τώρα πιστεύω ότι μόνο αν μιλήσουμε και κινηθούμε όλοι μαζί θα γίνει κάτι καλό, όλοι εμείς που δεν μιλάγαμε χρόνια και αφήναμε τα κομματόσκυλα, τους ψευτοσυνδικαλιστές και τους επαγγελματίες "ανέργους" της πολιτικής να κάνουν κουμάντο.

stergios
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 11:56

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό stergios » 04 Ιαν 2012, 13:01

Αγαπητοί φίλοι (άγνωστοι, προς το παρόν),
με ενδιαφέρον και έκπληξη θα έλεγα, είδα την ίδρυση του κόμματος σας (μας) και βρήκα την ευκαιρία να έρθω σε επαφή μαζί σας για να εκφράσω την άποψή μου και να βοηθήσω (όσο μπορώ).
Κοιτάζοντας γρήγορα το προτεινόμενο καταστατικό και τη συζήτηση που ακολούθησε θα ήθελα να προσθέσω ορισμένες απόψεις.
Καταρχάς, είναι νωρίς για να αρχίσουμε τις διαφωνίες [χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμφωνούμε σε όλα]. Η αντίληψη περί του "διαφωνώ" αποτελεί ανασχετικό παράγοντα στην ίδρυση και λειτουργία μιας ομάδας ή κόμματος. Και σας εξηγώ αμέσως τι θέλω να πω. Γιατί, άραγε, με το που διαβάσαμε την ιδρυτική (υπό έγκριση) διακήρυξη αρχίσαμε να συζητούμε για τις διαφορές και όχι για αυτά που μας ενώνουν. Πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο το ότι μόλις - κάποιοι έστω από εμάς - ενημερώθηκαν για το εγχείρημα, έσπευσαν να γράψουν, να αναλύσουν, να κριτικάρουν, να διαφωνήσουν και - κυρίως - να συμμετάσχουν σ' αυτή τη συζήτηση. Το "κοινό" είναι που πρέπει να θεμελιώσουμε και όχι το "διαφορετικό", τουλάχιστον σ' αυτή τη φάση. Δεν είμαι κατά της συζήτησης ούτε κατά της διαφωνίας [πράγμα, άλλωστε, που θα ήταν, εξορισμού, αντιφατικό με τη συμμετοχή μου στη συζήτηση] όμως αυτό που θέλω να τονίσω είναι να μην υποτιμήσουμε την παγίδα των αέναων διαφωνιών και συζητήσεων ειδικά στις κρίσιμες στιγμές τις οποίες βιώνουμε. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα κόμματα της αριστεράς. Η παιδική ασθένεια, που δεν είναι ο αριστερισμός όπως θέλουν οι θεωρητικοί της αριστεράς αλλά, ο λικβινταρισμός (η διαρκής διάσπαση και αυτονόμηση του "διαφορετικού" μέσα στους κόλπους ενός κινήματος) ας μην καταστρέψει εν τη γενέσει μια νέα πολιτική συσπείρωση.
Το επόμενο θέμα που, νομίζω, ότι θέλει επεξεργασία είναι το τι είμαστε και τι θέλουμε. Η νεότερη πολιτική φιλοσοφία θα βοηθούσε στο να δούμε ότι - ίσως - οδεύουμε προς μια μετα-κομματική κοινωνία (στην Ελλάδα είναι πιο εμφανές αλλά δεν θα αργήσει να εμφανιστεί και στις άλλες χώρες που δοκιμάζονται). Αυτό σημαίνει ότι ο ρόλος των κομμάτων, ιστορικά και πολιτικά, ξεπερνιέται σιγά - σιγά και το ζητούμενο είναι τι θα προλάβει να τον αντικαταστήσει και τι θα θέλαμε εμείς να είναι αυτό. Ο ορισμός της συσπείρωσης ως "κόμμα" παραπέμπει σε παροχημένες λογικές που είναι αρνητικά φορτισμένες, ιδιαίτερα, στον τόπο μας. Εδώ, θα μπορούσε να αρχίσει μια συζήτηση που να συνδέεται άμεσα με το επόμενο θέμα που είναι οι αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες και οι αμεσοδημοκρατικοί στόχοι μας. Εδώ πρέπει να υπερτονίσουμε τη δυνατότητα και το εφικτό υλοποίησης μιας τέτοιας πρότασης. Οι παγκόσμιες κινητοποιήσεις, τα νέα μαζικά, κοινωνικά κινήματα, η κατάτμηση του πολιτικού τοπίου σε μικρότερες - λειτουργικά και πολιτικά αυτόνομες - κοινότητες (π.χ. δήμοι, κοινότητες) απεγκλωβισμένες από την παλαιοκομματική λογική, η απόλυτη διαφάνεια μέσω διαδικτύου σε όλες τις εκφάνσεις της πολιτικής ζωής (π.χ. δεν θα αναγνωρίζουμε μυστική διπλωματία, δεν θα αναγνωρίζουμε απευθείας αναθέσεις δημοσίων έργων, δεν θα αναγνωρίζουμε μονομερείς κεντρικές διοικητικές αποφάσεις κ.α. αν δεν "βαπτιστούν" στη κολυμπήθρα της συλλογικής κρίσης και έγκρισης μέσω της εκπληκτικής δυνατότητας που προσφέρει το διαδίκτυο σε μια πραγματικά ελευθερη κοινωνία) πρέπει να υπερτονιστούν για την επιβεβαίωση του πολιτικά εφικτού του στόχου μας.
Το επόμενο ζήτημα είναι η σχέση μας με την κοινοβουλευτική δημοκρατία και τα παραδοσιακά πολιτικά κόμματα. Από τη στιγμή που συζητάμε για άμεση δημοκρατία δεν μπορούμε παρά να ξεκαθαρίσουμε εξαρχής και με ευθύτητα ότι δεν έχουμε καμία σχέση με το παρωχημένο, πολιτικό μοντέλλο μιας κοινοβουλευτικής (δήθεν) δημοκρατίας. Η δική μας αντίληψη περί δημοκρατίας δεν έχει καμία σχέση με τη δική τους. Αυτό, όμως, δεν πρέπει να μας οδηγήσει σε μια άλλη παγίδα που είναι η απόλυτη άρνηση της συμμετοχής στις εκλογικές παρωδίες. Η εμφάνιση, η γνωστοποίηση στον λαό, η αποκάλυψη της απολύτως διαφορετικής οργάνωσης και λειτουργίας μας θα είναι αυτό που αφενός θα μας φέρει σε επαφή με πολύ περισσότερους ανθρώπους και αφετέρου θα λειτουργήσει "νομιμοποιητικά" μέσα στη συνείδηση του απλού ψηφοφόρου. Δεν αναπαράγουμε το σύστημα, δείχνουμε την κατεύθυνση για την αλλαγή του και την οριστική απαλλαγή από πεπαλαιωμένα στερεότυπα και αντιλήψεις. Η άμεση δημοκρατία και τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης. Η τεχνολογική-επιστημονική επανάσταση μας δίνει το υπόβαθρο να μπορούμε να μιλάμε ανοικτά για τους στόχους μας. Στο πλαίσιο αυτό, είναι καλοδεχούμενες οποιεσδήποτε πολιτικές ομάδες, συσπειρώσεις, κόμματα ή οτιδήποτε αλλο θελήσει να ενσωματωθεί μαζί μας όχι με την έννοια της πλήρους αφομοίωσης αλλά με την έννοια της δημιουργίας ενός νέου μπλοκ πολιτικής δύναμης. Οι πολιτικές αντιληψεις του καθενός θα τεθούν και αυτές στην αναβαπτιστήρια κολυμπήθρα της αμεσοδημοκρατικής έγκρισης ή απόρριψης από την κρίση του λαού που συμμετέχει, διεκδικεί και αγωνίζεται για τα αναφαίρετα δικαιώματά του.
Τέλος, για να μη σας κουράζω κιόλας, νομίζω ότι η αντίληψη ότι ξεπερνάμε τη παραδοσιακή διάκριση της πολιτικής γραμμής (αριστερά, κέντρο, δεξιά) δεν είναι - εξορισμού - σωστή, εαν λάβουμε υπόψη μας ποια είναι εκείναι τα "πολιτικά υποκείμενα" που ενστερνίζονται τις απόψεις μας για άμεση δημοκρατία με το όπλο της τεχνολογίας. Ίσως, η αναφορά να γίνεται για τη διεύρυνση ενός (μελλοντικού) εκλογικού σώματος που θα μας πλησιάσει αλλά, πιστεύω, ότι συγκαλύπτει τις αρχές μας.
Σας ευχαριστώ πολύ. Θα τα ξαναπούμε σύντομα. Καλή δύναμη

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό plessas » 04 Ιαν 2012, 15:22

Για το κόμμα των πειρατών ενημερώθηκα μόλις προχτές. Έσπευσα σήμερα να γραφτώ στο forum και να συμμετέχω. Βλέπω ότι την ίδια λαχτάρα έχει πολύς κόσμος ακόμα. Φαίνεται είμαστε πάρα πολλοί αυτοί που τα υπάρχοντα κόμματα και πολιτικές κινήσεις δεν μας εκφράζουν, που θέλουμε κάτι καινούριο, μαχητικό, αποτελεσματικό για να ξεφύγουμε από το τέλμα στο οποίο έχουμε φτάσει. Δεν είναι τυχαίο που τις τελευταίες μέρες έχουν γραφτεί στο forum πάρα πολλά μέλη. Θα γραφτούν ακόμα περισσότερα. Η πρότασή μου σχετικά με το πρόγραμμα του κόμματος (σε πρώτη ανάγνωση συμφωνώ στα περισσότερα σημεία) είναι πως πρέπει να κατατεθούν οι ιδέες όλων. Η συλλογική προσπάθεια θα οδηγήσει στα επιθυμητά αποτελέσματα. Γι' αυτό προτείνω μόλις συσταθεί το κόμμα και γίνουμε μέλη όσοι ενδιαφέρονται σε αυτό να χρησιμοποιηθεί μια ηλεκτρονική πλατφόρμα στην οποία ο καθένας θα μπορεί να προσθέτει την πρότασή του για κάθε τομέα που περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα (οικονομία, περιβάλλον κλπ). Στη συνέχεια μέσω ψηφοφορίας των μελών θα αποφασιστούν οι προτάσεις που θα προστεθούν στο πρόγραμμα και αυτές που θα τροποποιηθούν. Οι τεχνολογία μας δίνει τη δυνατότητα να κάνουμε την άμεση δημοκρατία πράξη!
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες