ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 28 Οκτ 2011, 00:42

Η μισή περίπου Διακήρυξη - Πρόγραμμα έχει ανέβει στο http://piratenpad.de/brWQLuCu3s
και είναι συνέχεια της δουλειάς που έχει γίνει στο piratiko.org

Παρακαλώ για παρατηρήσεις-σκέψεις-απόψεις-διαβούλευση.

Η άλλη μισή σε μερικές μέρες...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 29 Οκτ 2011, 01:36

Καλο.. Πρεπει να το δω σαν σζνολο για να συμπλιροσω
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

Yiannis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 29 Οκτ 2011, 19:17

Μπράβο, είναι μια πολύ καλή αρχή..
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 01 Νοέμ 2011, 12:45

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τους στόχους αυτής της προσπάθειας που κάνετε. Θέλετε απλά να μπείτε στην βουλή και να συμμετέχετε στο γελοίο κουκλοθέατρο που παίζεται εκεί μέσα ή να επιθυμείτε μια μεταβολή αυτής της κατάστασης; Θέλετε να είστε κάτι σαν κόμμα "διαμαρτυρίας" ή κόμμα ΑΛΛΑΓΗΣ; Τα βασικά άρθρα του καταστατικού που έχουν σχέση με την τεχνολογία και τα οποία είναι πολύ σωστά , αυτήν την περίοδο και στην κατάσταση που βρίσκεται η χώρα , σε τι ποσοστό των ψηφοφόρων πιστεύετε ότι απευθύνονται;
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 01 Νοέμ 2011, 16:52

Nicholas Starkos έγραψε:Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τους στόχους αυτής της προσπάθειας που κάνετε. Θέλετε απλά να μπείτε στην βουλή και να συμμετέχετε στο γελοίο κουκλοθέατρο που παίζεται εκεί μέσα ή να επιθυμείτε μια μεταβολή αυτής της κατάστασης; Θέλετε να είστε κάτι σαν κόμμα "διαμαρτυρίας" ή κόμμα ΑΛΛΑΓΗΣ; Τα βασικά άρθρα του καταστατικού που έχουν σχέση με την τεχνολογία και τα οποία είναι πολύ σωστά , αυτήν την περίοδο και στην κατάσταση που βρίσκεται η χώρα , σε τι ποσοστό των ψηφοφόρων πιστεύετε ότι απευθύνονται;


Επίσης, δείτε εδώ για περισσότερες πληροφορίες http://www.piratiko.org

Είμαστε ένα καινούργιο λειτουργικό σύστημα δημοκρατίας που κύριος στόχος του είναι ο σεβασμός τον ανθρωπινων δικαιωμάτων. Από εκεί ξεκινάνε όλα. θέλουμε πλήρως ανατροπή. Πρώτα ο άνθρωπος και μετά όλα τα αλλα.

Ο σεβασμός των ανθρωπίνων δικαιωμάτων θα προστατεύσει τη χώρα μας. Είναι ο ακρογωνιαίος λίθος μιας πραγματικής δημοκρατίας. Επειδή αγαπάμε και τιμουμε την πατριδα μας, δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν να αγγίξει την κυριαρχία της!

Στοχος μας είναι η διαφάνεια σε κάθε κίνηση της πολιτικής και η δυνατότητα να συμμετέχει ο λαος σε πολιτικές απόφασεις άμεσα.

Kάθε μας κίνηση θα δημοσιεύεται άμεσα. Kαθε μας συγκέντρωση θα είναι ανοιχτή για όλους και θα εκπέμπεται στα web-κανάλια του κόμματος.

κόμμα ΑΛΛΑΓΗΣ κόμμα ΑΛΛΑΓΗΣ !!!!
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 01 Νοέμ 2011, 20:45

Nicholas Starkos έγραψε:Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τους στόχους αυτής της προσπάθειας που κάνετε. Θέλετε απλά να μπείτε στην βουλή και να συμμετέχετε στο γελοίο κουκλοθέατρο που παίζεται εκεί μέσα ή να επιθυμείτε μια μεταβολή αυτής της κατάστασης; Θέλετε να είστε κάτι σαν κόμμα "διαμαρτυρίας" ή κόμμα ΑΛΛΑΓΗΣ; Τα βασικά άρθρα του καταστατικού που έχουν σχέση με την τεχνολογία και τα οποία είναι πολύ σωστά , αυτήν την περίοδο και στην κατάσταση που βρίσκεται η χώρα , σε τι ποσοστό των ψηφοφόρων πιστεύετε ότι απευθύνονται;



Νίκο, ακόμη δεν έχουμε καταλήξει κάπου ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ και δεν υπάρχει η Συλλογική άποψη.
Τη συλλογική άποψη θα την διαμορφώσουμε αφού βρεθούμε και ξαναβρεθούμε, αφού συζητήσουμε και ξανασυζητήσουμε.

Θα εκφέρω την προσωπική μου:
1. Έχουμε όλοι Αρχές, στις οποίες θα συμφωνήσουμε και θα μας ενώνουν.

2. Είμαι στο Κόμμα Πειρατών Ελλάδος επειδή θεωρώ σημαντικά αυτά που έκανε το Σουηδικό κόμμα (που εξέλεξε ευρωβουλευτές) το Γερμανικό (που δημιούργησε καλό θεωρητικό υπόβαθρο, εκλεγμένους και δημοσιότητα) και άλλα 40 κόμματα στον κόσμο.

3. Είμαι στο Κόμμα Πειρατών Ελλάδος επειδή θεωρώ σημαντικά πράγματα την ελευθερία των προσώπων, τον περιορισμό του copyright και των πατεντών, τα ανθρώπινα δικαιώματα, την ψηφιακή άμεση δημοκρατία.

4. Αυτοί που θεωρούν κάτι άλλο σημαντικό είναι αλλού.
π.χ Αυτοί που θεωρούν σημαντική την ελεύθερη αγορά είναι στη Φιλελεύθερη συμμαχία, αυτοί που θεωρούν σημαντική την "ενίσχυση της ατομικής πρωτοβουλίας" είναι στη Δράση, αυτοί που θεωρούν σημαντικό το Περιβάλλον είναι στους Οικολόγους, αυτοί που θεωρούν σημαντική την άποψη για πολιτισμική ανωτερότητα του ελληνικού έθνους και της λευκής φυλής είναι στη Χρυσή Αυγή, αυτοί που ψάχνουν το Δημοκρατικό δρόμο προς το Σοσιαλισμό είναι στην Ανανεωτική αριστερά, αυτοί που θεωρούν σημαντικό τον Επαναστατικό μαρξισμό είναι στην Κομμουνιστική Οργάνωση Ελλάδας (ΚΟΕ) κλπ κλπ κλπ

5. Θέλω να αλλάξω την κατάσταση, αλλά θέλω να την αλλάξω ΑΠΟ ΜΕΣΑ. Όπως όλα τα μέλη των 40 Πειρατικών Κομμάτων. Για αυτό είναι κόμματα και όχι επαναστατικά κινήματα.
Το "απ' έξω" δεν με έπεισε. Παρακολούθησα από κοντά το κίνημα των Αγανακτισμένων. Μίλησα την 3η μέρα, όταν δεν υπήρχαν ακόμη χρονικοί περιορισμοί, επί 10 λεπτά στο Λευκό Πύργο για την ανάγκη αλλαγών στο Σύνταγμα. Δεν με γεμίζει όμως η αγανάκτηση, με καταστρέφει. Με γεμίζει η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ, η ΠΑΡΑΓΩΓΗ: απόψεων, ιδεών, πολιτικής, συγκερασμού απόψεων, περισσότερης Δημοκρατίας. Η Πλατεία του Λευκού Πύργου σήμερα είναι άδεια, ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΕΔΩ.

6. Δεν είναι κόμμα Διαμαρτυρίας, Είναι ΚΟΜΜΑ ΑΡΧΩΝ. Και αν δεν προλαβαίνει να κατέβει σ' αυτές τις εκλογές που έρχονται σε λίγους μήνες , μακάρι να κατέβει στις επόμενες ευρωεκλογές και τις επόμενες Τοπικής Αυτοδιοίκησης. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ είμαστε η επόμενη λύση στο τεράστιο Ελληνικό πρόβλημα, είμαστε όμως η ΜΕΘ-ΕΠΟΜΕΝΗ! Τέλος δε θεωρώ μικρό στόχο να μπεις έστω και με ένα βουλευτή στη Βουλή, ούτε στην Ευρωβουλή.

7. Αν κάποιος θέλει να αλλάξει την κατάσταση με φωτιά, τσεκούρι ή όπλα... μάλλον θα βρει κάπου αλλού να εκφραστεί...

Φιλικά
Ανέστης
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 02 Νοέμ 2011, 13:25

Οι κοινωνίες της Σουηδίας και της Γερμανίας είναι πολύ διαφορετικές από την Ελληνική. Αυτό τον καιρό η Ελληνική κοινωνία βρίσκεται σε κατάσταση οργής.
Όποιος προσπαθήσει να προσεγγίσει τους Έλληνες ψηφοφόρους με τον ίδιο τρόπο που θα προσέγγιζε τους Σουηδούς ή τους Γερμανούς θα καταλήξει σε ένα μεγαλειώδες ΤΙΠΟΤΑ.
Η Ελληνική κοινωνία ψάχνει ανθρώπους που θα δώσουν ριζοσπαστικές λύσεις στα ακόλουθα θέματα : 1) Την αντιμετώπιση του "χρέους" των 300 δις. 2)Την παροχή μισθών και συντάξεων που θα προσφέρουν τουλάχιστον αξιοπρεπή διαβίωση. 3) Την ύπαρξη 1.000.000 ανέργων. 4)Την παραδειγματική τιμωρία όσων έκλεψαν ή κατασπατάλησαν δημόσιο χρήμα , όποιοι και αν είναι , όσα χρόνια και αν έχουν περάσει.
Όποιο κόμμα προτάξει στους Έλληνες ψηφοφόρους ως κυρίαρχα οποιαδήποτε άλλα θέματα , θα καταλήξει σε ένα μεγαλειώδες ΤΙΠΟΤΑ.

Υ.Γ.1 : Γνωρίζω πολύ καλά όλους τους υπάρχοντες πολιτικούς σχηματισμούς και το τι πρεσβεύουν. Επειδή διαθέτω την απαραίτητη νοημοσύνη αποφάσισα ότι κανένας τους δεν με καλύπτει και γι'αυτό ψάχνω κάτι διαφορετικό. Ρώτησα για τους βασικούς στόχους της συγκεκριμένης προσπάθειας , έτσι ώστε να αποφασίσω εάν έχει νόημα για μένα να βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ ή όχι.

Υ.Γ.2 : Συμφωνώ απόλυτα για τους "αγανακτισμένους". Μόνο με μούτζες και βρισιές δεν καταλήγεις πουθενά.

Υ.Γ.3 : Εάν βρεθώ σε μια κατάσταση όπου η μόνη πρακτική λύση για να προστατέψω την επιβίωση μου είναι η βία , θα χρησιμοποιήσω και τσεκούρια και όπλα και ότι άλλο μέσο απαιτείται. Βρίσκομαι σε αυτό το forum επειδή πιστεύω ότι υπάρχουν λύσεις στα προβλήματα της πατρίδας μας που μορούν ακόμα να εφαρμοστούν , πριν φτάσουμε στην χρήση τσεκουριών και όπλων.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 02 Νοέμ 2011, 14:05

Nicholas Starkos έγραψε:Οι κοινωνίες της Σουηδίας και της Γερμανίας είναι πολύ διαφορετικές από την Ελληνική. Αυτό τον καιρό η Ελληνική κοινωνία βρίσκεται σε κατάσταση οργής.
Όποιος προσπαθήσει να προσεγγίσει τους Έλληνες ψηφοφόρους με τον ίδιο τρόπο που θα προσέγγιζε τους Σουηδούς ή τους Γερμανούς θα καταλήξει σε ένα μεγαλειώδες ΤΙΠΟΤΑ.


You never know... :-)

Nicholas Starkos έγραψε:Η Ελληνική κοινωνία ψάχνει ανθρώπους που θα δώσουν ριζοσπαστικές λύσεις στα ακόλουθα θέματα : 1) Την αντιμετώπιση του "χρέους" των 300 δις. 2)Την παροχή μισθών και συντάξεων που θα προσφέρουν τουλάχιστον αξιοπρεπή διαβίωση. 3) Την ύπαρξη 1.000.000 ανέργων. 4)Την παραδειγματική τιμωρία όσων έκλεψαν ή κατασπατάλησαν δημόσιο χρήμα , όποιοι και αν είναι , όσα χρόνια και αν έχουν περάσει.
Όποιο κόμμα προτάξει στους Έλληνες ψηφοφόρους ως κυρίαρχα οποιαδήποτε άλλα θέματα, θα καταλήξει σε ένα μεγαλειώδες ΤΙΠΟΤΑ.


Θα ήθελα να έχω τις απαντήσεις, δεν τις έχω. Κι αν τις είχα, δεν ξέρω αν θα ακουγόμουν εν έτει 2011.
Μπορούμε να τις βρούμε μαζί? Μπορεί...
Πιστεύω πως από εδώ που είμαστε πρέπει να κουβαλήσουμε πρώτα τα βότσαλα, μετά τις πέτρες, μετά τους βράχους, μετά τους ογκόλιθους. Δεν είμαι ειδικός στους ογκόλιθους, αν κάποιος είναι ας μας το πει...


Υ.Γ. Τις απαντήσεις αυτές ισχυρίζονται ότι τις έχουν μόνο τα ΔΥΟ "μεγάλα" ΠΟΛΥΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ κόμματα εξουσίας και το ΚΚΕ (που μιλάει θεωρητικά για το δικό του δρόμο).
Δεν είμαστε κάτι τέτοιο. Και δεν βλέπω να ακολουθούμε το δρόμο τους. Ισως τα πολυσυλλεκτικά κόμματα να τέλειωσαν τη ζωή τους και να πάμε σε κοινωνίες με πολλά κόμματα ΑΞΙΩΝ. Το καθ'ένα με τις δικές του ΑΞΙΕΣ...

Φιλικά
Ανέστης
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 02 Νοέμ 2011, 21:02

Η πλήρης ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ είναι στη θέση της

http://piratenpad.de/brWQLuCu3s

για αλλαγές, διαγραφές, συμπληρώσεις, διαβούλευση κλπ
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 02 Νοέμ 2011, 23:20

Ipame.... ISE THIRIO!!!! :shock:
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες