ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό baskin » 24 Δεκ 2011, 12:29

Καλημέρα.

Πρώτα από όλα, αν και δεν θέλω να μπω σε ανάλυση περί χρέους και επιτροπών ελέγχου, δεν χρειάζεται καμιά επιτροπή για να μάθεις ότι το χρέος έχει προκύψει από τοκογλύφους.

Το χρησιμοποίησα σαν αφορμή για να δηλώσω ότι οι θέσεις του κόμματος πρέπει να απορρέουν από τις βασικές αξίες,

*Η ψηφιακή, συμμετοχική, Άμεση Δημοκρατία.
* Η Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.
* Η ενίσχυση του Διαχωρισμού των Εξουσιών.
* Ο Σεβασμός της Ιδιωτικής Ζωής.
* Η διάλυση των Ιδιωτικών Μονοπωλίων.
* Η χρήση Ανοικτών Προτύπων και Ελεύθερου Λογισμικού.
* Η ελεύθερη Πρόσβαση στην Γνώση και τον Πολιτισμό.
* Η Ανθρώπινη Ελευθερία.
* Η Ανθρώπινη Αξιοπρέπεια.
* Ο Πληροφοριακός Αυτοκαθορισμός.
* Η συμμετοχή στην Ψηφιακή Ζωή και ο Ψηφιακός Αλφαβητισμός.
* Το δικαίωμα Ασφαλούς Ύπαρξης.
* Η Προστασία των Πληροφοριοδοτών, όταν δημοσιοποιούν παρανομίες.
* Οι δωρεάν και Δημοκρατικά Ελεγχόμενες Τεχνικές Υποδομές.


και δεν χρειάζεται στην ιδρυτική να μπει παραπάνω εξειδίκευση (μια χαρά την βρίσκω μέχρι στιγμής). Περαιτέρω εξειδικεύσεις και μηχανισμοί (όπως μία τέτοια επιτροπή, όπως και να λέγεται) πρέπει να προκύπτουν από συλλογικές διαδικασίες. Όσο για το αριστερά δεξιά, δεν με απασχολεί καθόλου.

Ελπίζω να καταλαβαίνει τον προβληματισμό μου.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

odyssey
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 14 Δεκ 2011, 22:18

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό odyssey » 31 Δεκ 2011, 20:47

E.Λ.Ε.
Ας πάω από αλλού.
Κατ΄ αρχήν, έχουν υπάρξει ενστάσεις, όχι μόνο από τους καθεστωτικούς.
Ας δώσω ένα παράδειγμα:
1. Γιατί να ψάχνουμε να βρούμε ποιο μέρος του χρέους είναι "επαχθές", όταν ΟΛΟ το χρέος είναι επαχθές;
2. και το ερώτημα που ακολουθεί, με φυσικό τρόπο, είναι:
Γιατί ΌΛΟ το χρέος είναι επαχθές;

Μα, γιατί το χρήμα το δανείζονται, οι πολίτες, τα κράτη, οι επιχειρήσεις και ο κάθε ένας που το χρειάζεται, από τους τραπεζίτες, κάποιους ιδιώτες που το έχουν στην ιδιοκτησία τους. (Υπάρχει κάποια αμφιβολία για αυτό; Αν ναι, να επανέλθω).

Γιατί το χρήμα πρέπει να είναι ιδιοκτησία των τραπεζιτών; Μήπως,για κάποιους σοβαρούς λόγους πρέπει να είναι ιδιοκτησία κάποιων λίγων;
Σε τούτο το ερώτημα, όποιος έχει βρει απάντηση, ας την θέσει. Μία που βρήκα , λέει πως η εξέλιξη του χρήματος έχει στενή σχέση με την "εξέλιξη των ειδών" του Δαρβίνου.
Αν νομίζετε πως κάνω πλάκα, σας παραπέμπω στον καθηγητή του Χάρβαρντ , κ. Νάιαλς Φέργκιουσον και το βιβλίο του η "Εξέλιξη του Χρήματος".

3. Οπότε, με τα φτωχά ελληνικά μου και τις φτωχές μου γνώσεις, θα έλεγα:
- Γιατί συζητάμε για χρέος, "ανάπτυξη", δικαιώματα, πνευματικά και μη, όταν το χρήμα είναι ένα εμπορεύσιμο αγαθό , ιδιοκτησία μιας χούφτας ανθρώπων, παγκοσμίως;
- Τι λύση περιμένουμε στις ζωές μας, όταν φορολογείται ο ΑΝΕΡΓΟΣ, για να πληρωθεί ο ιδιοκτήτης του χρήματος;
- Πού να βρεθεί χρήμα, για τις ανάγκες του κάθε ανθρώπου και όλων μαζί, όταν κάθε δεκάρα που κυκλοφορεί και ακόμα περισσότερες, πρέπει να τη δανειστείς;
- Τι να την κάμω τη διαφάνεια, όταν το χρήμα διακινείται αδιαφανώς, από μια χούφτα ιδιοκτήτες, που το δίνουν όπου θέλουν και τυπώνουν όσο θέλουν, δίχως να δίνουν λογαριασμό σε καποιο εκλεγμένο όργανο;

Αν το χρήμα ήταν δημόσιο εργαλείο, για να συναλλάσσονται οι άνθρωποι, θα μπορούσαμε να κάνουμε πολλά όνειρα, για κάθε στιγμή ευτυχίας που δικαιούται κάθε άνθρωπος πάνω σε αυτή τη γη.

Ως πότε θα σωπαίνουμε ή θα προσπερνάμε αδιάφοροι την ΑΙΤΙΑ της ανθρωπολογικής καταστροφής που υφίσταται η χώρα και ο πλανήτης;


Για όλους τους πιο πάνω ουσιαστικούς λόγους, νομίζω πως η συζήτηση για το είδος του νομίσματος που πρέπει να έχουμε ή για το ποιο είναι το "σωστό" χρέος είναι προϊόν υποκρισίας ή άγνοιας.

Όπως υποκριτική ή προϊόν άγνοιας είναι κάθε πολιτική πρόταση, που δεν θέτει και δεν απαντά με σαφήνεια στα ερωτήματα
1. "ποιος αποφασίζει για όσα μας αφορούν;"
και 2. " ποια κοινωνική σύμβαση πρέπει να διέπει τη διαχείριση, τον έλεγχο και διανομή του χρήματος και ποιος πρέπει, τελικά, να είναι ο ιδιοκτήτης του;".
«Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματα μας, με τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε, όταν τα δημιουργήσαμε».
Albert Einstein

DUKE IOANNIS
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 17:27

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό DUKE IOANNIS » 03 Ιαν 2012, 17:32

καλή αρχή
το συνολο μετράει
και φυσικά να αποκλείει ότι μας υποτιμά σαν υπάρξεις

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 03 Ιαν 2012, 17:53

σε ευχαριστούμε ;-) όλα θα πάρουν την σωστή πορεία τους όσο φυσάει ο άνεμος. και όπως γνωρίζουμε ελάχιστες φορες δεν φυσάει!
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

Ρέκτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 18:33

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό Ρέκτης » 03 Ιαν 2012, 18:54

Το ζωτικότερο διακύβευμα στις σύγχρονες κοινωνίες, ανεξαρτήτου οικονομικής και πολιτικής συγκρότησης, είναι η Αρχή της Δικαιοσύνης, η ένταση ή έκπτωση της οποίας συνιστά τον κρισιμότερο καταλύτη ανάπτυξης ή παρακμής αντίστοιχα.

Ποιά είναι η θέση σας; Γιατί και η μη θέση ..είναι Θέση.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 03 Ιαν 2012, 19:30

Ρέκτης έγραψε:Το ζωτικότερο διακύβευμα στις σύγχρονες κοινωνίες, ανεξαρτήτου οικονομικής και πολιτικής συγκρότησης, είναι η Αρχή της Δικαιοσύνης, η ένταση ή έκπτωση της οποίας συνιστά τον κρισιμότερο καταλύτη ανάπτυξης ή παρακμής αντίστοιχα.

Ποιά είναι η θέση σας; Γιατί και η μη θέση ..είναι Θέση.



Υπάρχει κεφάλαιο στη Διακήρυξη

ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΕΞΟΥΣΙΩΝ.
Στο Κόμμα Πειρατών Ελλάδας είμαστε υπέρ του διαχωρισμού των εξουσιών και της απόλυτης ανεξαρτησίας της δικαστικής εξουσίας.
Η δικαστική εξουσία σε επίπεδο Αρείου Πάγου, Συμβουλίου της Επικρατείας, Ελεγκτικού Συνεδρίου και Ανώτατου Ειδικού Δικαστηρίου (μέχρι η Ελλάδα να αποκτήσει Συνταγματικό Δικαστήριο) πρέπει να προστατεύει τα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα από τη νομοθετική και εκτελεστική εξουσία, οι οποίες πιστεύουμε ότι πρέπει να διαχωριστούν με τη δημιουργία ασυμβίβαστου Βουλευτή και Υπουργού.
Οι δικαστές πρέπει να έχουν τα τεχνολογικά μέσα, το ανθρώπινο δυναμικό και τις υποδομές, ώστε η δικαιοσύνη να αποδίδεται σε εύλογα χρονικά διαστήματα.
Πιστεύουμε στη συμμετοχή όλων των πολιτών στη νομοθετική εξουσία.
Ένας σαϕώς ορισμένος αριθμός πολιτών θα πρέπει να έχει το δικαίωμα εισήγησης αλλά και κατάργησης νόμων μέσω Δημοψηϕισμάτων, με τελικό στόχο την πλήρη εϕαρμογή της ψηϕιακής Άμεσης Δημοκρατίας, όταν καταστεί τεχνολογικά εϕικτή ταυτόχρονα η ανωνυμία και η επαληθευσιμότητα της ψήϕου, μέσα από συστήματα ανοιχτού κώδικα.

info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

nikolasrodos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 23:46

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό nikolasrodos » 04 Ιαν 2012, 00:01

Θα κάνουμε λίγο υπομονή για να δούμε και από ποια άτομα απαρτίζεται το κόμμα !! Πολύ ενδιαφέρον τα πιστεύω σας , αλλά δεν έχω δει κάτι για την παιδεία και τη θρησκεία. Μήπως δεν το έχω παρατηρήσει ?? Το θέμα είναι ότι αυτός ο τόπος χρειάζεται ριζική αλλαγή !!! Αν όντως δημιουργείται ένα κόμμα με αυτές τις αντιλήψεις , δεν μένει παρά να σας στηρίξουμε .
Θέλω πραγματικά σύντομα να σας ακούσουμε !! Καλή επιτυχία !!!

tansap
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:04

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό tansap » 04 Ιαν 2012, 00:23

καλως σας βρηκα...

Πιστευω οτι χρειαζοτανε κατι να γινει και εδω στο Ελλαδισταν. Ας ακουστει και απο μας κατι , οσο μικρο ή μεγαλο ειναι αυτο, γιατι μεχρι τωρα εχουμε βαρεθει να ακουμε τις ιδιες ιδεες ανακυκλωμενες απ΄ ολους και στο τελος να μας τις παρουσιαζουν για νεοτερισμο :oops: .
Αν οργανωσετε τιποτα προς τη Λαρισα στειλτε μυνημα :)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Ιαν 2012, 00:37

καλώς ήλθες!

Δεν θα οργανώσουμε τίποτα στη Λάρισα! Θα περιμένουμε να οργανώσετε! :)

Η "οργάνωση" δεν είναι "από το κέντρο", όποιοι πιστεύουν στις αρχές μας γράφονται Μέλη, σηκώνουν τα μανίκια και χτίζουν την τοπική οργάνωση...



tansap έγραψε:καλως σας βρηκα...

Πιστευω οτι χρειαζοτανε κατι να γινει και εδω στο Ελλαδισταν. Ας ακουστει και απο μας κατι , οσο μικρο ή μεγαλο ειναι αυτο, γιατι μεχρι τωρα εχουμε βαρεθει να ακουμε τις ιδιες ιδεες ανακυκλωμενες απ΄ ολους και στο τελος να μας τις παρουσιαζουν για νεοτερισμο :oops: .
Αν οργανωσετε τιποτα προς τη Λαρισα στειλτε μυνημα :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

stefangr
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:27
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό stefangr » 04 Ιαν 2012, 00:49

Καλησπέρα και από μένα.

Ελπίζω να είναι μια προσπάθεια που αποσκοπεί στην αλλαγή των πραγμάτων στην Ελλάδα και να βασίζεται στην ανιδιοτέλεια μια λέξη που έχουμε ξεχάσει
ή μάλλον ξεγράψει από την ζωή μας. Υπάρχουν και πράγματα που μπορούμε να κάνουμε χωρίς να έχουμε σαν στόχο πάντα το κέρδος, όποιο και να είναι
αυτό. Αν είναι έτσι τα πράγματα τότε είμαι μέσα με τα 1000. Διαφορετικά απλά θα γίνει μια ανταλλαγή απόψεων, θα υπάρξουν διαφωνίες και στο τέλος
ο καθένας θα πάρει πάλι τον δρόμο του.
Προσωπικά πιστεύω ότι για όλα τα δεινά που συμβαίνουν στην χώρα φταίει η έλλειψη παιδείας και μόνο. Δεν υπάρχει καμιά οικονομική κρίση σε τέτοια βαθμό
που να δικαιολογεί αυτό το μπάχαλο.
Δυστυχώς η γενιά των ανθρώπων μεταξύ 25-45 είναι καταδικασμένη αλλά φταίει σε μεγάλο βαθμό γιατί αντιμετώπιζε
την διαδικασία την ψηφοφορίας με μεγάλη ανωριμότητα. Όλοι , και βάζω και τον εαυτό μου , την ώρα των εκλογών ψηφίζαμε χωρίς συναίσθηση το τι κάνουμε.
Είναι μια σοβαρή διαδικασία για να την παίρνουμε τόσο ανεύθυνα. Ελπίζω και εύχομαι να αλλάξει. Αλλά πρέπει να αλλάξει η παιδεία στην Ελληνική κοινωνία.
Να γίνει το σχολείο όντως μέσο διαπαιδαγώγησης και όχι parking παιδιών και το Πανεπιστήμιο χώρος μάθησης και όχι bar και clubs.
Να καταργηθούν άμεσα οι φοιτητικές παρατάξεις με την μορφή που είναι τώρα και να γίνουν κάτι σαν αδελφότητες των Αμερικανικών κολλεγίων.
Ή ακόμη να πάρουμε και ιδέες από τα Πανεπιστήμια στην Αγγλία ή στην Γερμανία. Φυσικά αυτό θα πρέπει να γίνει με την συνδρομή των καθηγητών που πρέπει
να γίνουν κάποια στιγμή καθηγητές και να διδάσκουν. Μόνο αυτό και τίποτα άλλο.
Επίσης θέλω να σας αναφέρω ότι είμαι οργισμένος με την βαφτισμένη γενία του Πολυτεχνείου και τους θεωρώ υπεύθυνους για πολλά δεινά αυτής της χώρας.
Αν έχετε διάθεση και όρεξη να χτυπηθούν αυτά τα κατεστημένα και να υπάρξει επιτέλους αξιοκρατία και δικαιοσύνη σε αυτή την χώρα όπως είπα θα βοηθήσω
το έργο σας. Ψάχνω καιρό τώρα θα ενώσω τους προβληματισμούς μου και την όρεξη που έχω για αλλαγή αλλά δεν αντέχω την μπόχα και την βρωμιά.
Και τέλος να βάλουμε όλοι μια λέξη ξανά στο λεξιλόγιο μας

"Ανιδιοτέλεια" = η απουσία ιδιοτέλειας, χαρακτηριστικό του ανθρώπου του οποίου οι πράξεις δεν υπαγορεύονται από το συμφέρον ή το προσωπικό όφελος

Ευχαριστώ
"Ανιδιοτέλεια"
Η απουσία ιδιοτέλειας, χαρακτηριστικό του ανθρώπου του οποίου οι πράξεις δεν υπαγορεύονται από το συμφέρον ή το προσωπικό όφελος


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες