ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
eliasant
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:46

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό eliasant » 04 Ιαν 2012, 23:54

Έχετε και οι δύο δίκιο και πρέπει να προσθέσω ότι οι Έλληνες θα πρέπει να καταλάβουν ότι η μέχρι τώρα νοοτροπία τους μας έχει οδηγήσει στην κατάσταση που αντιμετωπίζουμε, αν δεν το έχουν καταλάβει ακόμα. Μακάρι να ακούγαμε τους ειδικούς πάντα και να μην έπαιρναν τις αποφάσεις άσχετοι και ανεπάγγελτοι. Τώρα όσον αφορά τις προτάσεις και τις λύσεις σαφέστατα θα πρέπει να έχουμε τις δικές μας συγκεκριμένες για συγκεκριμένα προβλήματα αλλά δυστυχώς για εμάς δεν νομίζω ότι έχουμε όλα τα δεδομένα και προφανώς ακόμα δεν έχουμε όλους τους συνεργάτες που χρειάζονται. Θα πρότεινα να περιμένουμε λίγο υπομονετικά να αρχίσει να γεμίζει το κόμμα με επιστήμονες που θα μας θέσουν τα πραγματικά ερωτήματα μετά από τα πραγματικά δεδομένα. Σε αυτή την φάση μάλλον θα ήταν καλύτερο να προσπαθούμε να κάνουμε γνωστή αυτήν την προσπάθεια και τις βασικές αρχές της που συμφωνούμε όλοι, να συνεχίσουμε δηλαδή αυτό που ήδη κάνετε τόσο καιρό αλλά πολύ πιο έντονα.

Boiler
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 23:22

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό Boiler » 05 Ιαν 2012, 00:35

Καλησπέρα κι από μένα. Σας έμαθα σήμερα από ένα άρθρο σε εφημερίδα και διαπιστώνω πως πιθανόν να έκανε καλό για τη δημοσιότητά σας η αναφορά αυτή - βλέπω πολλά σημερινά νέα θέματα και μηνύματα.

Χωρίς να θέλω να γίνω κακεντρεχής, δε συμφωνώ καθόλου με την ιδέα "κόμμα" όπως αυτό συνεπάγεται από την ομαδοποίηση ιδεών και απόψεων, τις οποίες καλείται να ασπαστεί κάθε υποστηρικτής του κόμματος με την ψήφο του. Όμως για τον ίδιο λόγο θεωρώ πολύ σημαντικό το γεγονός ότι δίνετε πολλή σημασία στην άμεση δημοκρατία και στα ανθρώπινα δικαιώματα. Αυτό σημαίνει ότι ο λαός έχει την ευκαιρία να εκφραστεί χωρίς να περιορίζεται στα στεγανά ιδεών του κάθε κόμματος. Υπάρχουν κι άλλα κόμματα που στηρίζουν την άμεση δημοκρατία (διάφορα αριστερά κόμματα, το ΕΑΡ), όμως αυτά εμπεριέχουν μέσα τους πολλές άλλες θέσεις πάνω σε φλέγοντα ζητήματα με τις οποίες ενδεχομένως κάποιος (για παράδειγμα, εγώ) δε συμφωνεί. Οι πειρατές, ωστόσο, βλέπω πως έχετε σχετικά ελαστικές θέσεις πάνω σε αυτά τα ζητήματα, αφήνοντας τον κύριο λόγο στο λαό. Γι' αυτό σας λέω με χαρά μου, ελπίζοντας πως η πορεία που χαράσσετε θα μείνει έτσι, πως είστε το πρώτο κόμμα το οποίο μου κάνει καρδιά να ψηφίσω.

Ένα θέμα που προκύπτει από την ιδρυτική διακύρηξη είναι το πώς ορίζονται τα ανθρώπινα δικαιώματα. Π.χ. η φούστα πάνω από το γόνατο μπορεί από κάποιον να θεωρείται προκλητική. Από κάποιον άλλο όχι. Η γυμνότητα μπορεί κάποιον να τον προσβάλλει, άλλον όχι. Κι όμως η τελευταία είναι παράνομη (δημοσίως), γιατί να μην είναι κι η πρώτη; Ή, για να πάμε στο άλλο άκρο, η δημόσια σεξουαλική δραστηριότητα μπορεί να προσβάλλει, μπορεί και όχι. Με συγχωρείτε για την πολύ συγκεκριμένη και στενή φύση του παραδείγματος που φέρνω, έχει όμως επεξηγηματικό χαρακτήρα - από ποιο σημείο και μετά τίθεται το όριο μεταξύ των ελευθεριών των ατόμων; Μια καλή πρώτη προσέγγιση θα ήταν η συμβουλή της παγκόσμιας διακήρυξης για τα ανθρώπινα δικαιώματα του ΟΗΕ. Χωρίς, όμως, την απαραίτητη ωριμότητα από μέρους των πολιτών, δεν εγγυάται κανείς ότι δεν πρόκειται να καταπιεστούν τα δικαιώματα μειονοτήτων από μια δημοκρατική (με την έννοια της πλειοψηφίας) μεν, τυραννική δε "πλειονότητα".

Πάνω στο θέμα του προσανατολισμού (δεξιού, αριστερού, κεντρώου, φιλελεύθερου) του Pirate Party, συμφωνώ με όσους λένε πως οι χαρακτηρισμοί αυτοί είναι πλέον ξεπερασμένοι και άχρηστοι, ίσως και βλαβεροί. Το ζήτημα είναι η ουσία.

Ένας κίνδυνος που προσωπικά (όσο κι αν μετράει η γνώμη μου, κρούω τον κώδωνα του κινδύνου γιατί ο εύκολος δρόμος του λαϊκισμού και των υποσχέσεων μπορεί να γίνει πολύ ελκυστικός) θεωρώ πως ελλοχεύει, είναι η παγίδα της υπόσχεσης εύκολων λύσεων. Ακόμη και το να παρουσιάζουμε την άμεση δημοκρατία και την αξιοποίηση της τεχνολογίας ως πανάκεια είναι παρακινδυνευμένo, διότι σαφώς δεν αρκεί από μόνη της. Πρέπει ο απλός πολίτης να νοιαστεί, να βγει από το λούκι της καθημερινότητας και να ασχοληθεί με τα όσα (θα) του προσφέρει η άμεση δημοκρατία (εμού συμπεριλαμβανομένου). Και ένα παιδάκι (γιατί ο ψηφοφόρος στη σημερινή κοινωνία συμπεριφέρεται σαν παιδάκι), θα προτιμήσει τη νεράιδα με τα ζαχαρωτά και τα αστραφτερά λαμπιόνια, παρά έναν ειλικρινή -και ίσως βλοσυρό- πολιτικό. Θεωρώ πως όσο κακά κι αν τα πηγαίνει το κόμμα, δεν πρέπει να πέσει στην παγίδα αυτή για να λάβει παραπάνω ψήφους.

Τέλος, θέλω να επισημάνω μερικά ίσως όχι και τόσο σημαντικά ζητήματα στη διακήρυξη που διάβασα:

πατέντες σε θέματα γενετικής, βιοτεχνολογίας, σπόρων: το ίδιο πράγμα. Βασικά οι "πατέντες στη Βιοτεχνολογία" καλύπτουν τους όρους "πατέντες στη Γενετική" και "πατέντες στους σπόρους". (Αυτό ναι είναι ασήμαντο, απλώς έπεσε στο μάτι μου:P.)

Βασικό Εισόδημα Διαβίωσης σε μετρητά ή ισοδύναμες παροχές, με αντιπαροχή Κοινωνικής Εργασίας: Αυτό δεν ισοδυναμεί με πρόσληψη Δημοσίων Υπαλλήλων; Στην ουσία; Η οποία απορρίφθηκε παραπάνω στο ίδιο άρθρο γιατί διογκώνει τον (ήδη υπερτροφικό) δημόσιο τομέα;

Ετσι πιστεύουμε ότι πρέπει να βελτιωθεί η νομοθεσία για την προστασία των δημοσιογράϕων και των bloggers με την ταυτόχρονη πλήρη ανωνυμία και προστασία των πηγών τους.: Πώς θα εξασφαλιστεί η εγκυρότητα των πληροφοριών που παρέχονται, όταν το άτομο που τις δημοσιεύει είναι άγνωστο;

Φιλικά,
Boiler:P.
Το να μου ζητείται να επιλέξω ποιος πολιτικός θέλω να με εκπροσωπήσει, είναι σαν να μου ζητείται να επιλέξω ποιο ΣΜΝ μου ταιριάζει.:/

Septem
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 00:33

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό Septem » 05 Ιαν 2012, 01:01

Γεια σας κι από μένα (Αλέξανδρος)! Παραθέτω κι εγώ κάποια points προς συζήτηση για να συμπεριληφθούν στη διακύρηξη:

Οικονομία
- Πληρωμή μόνο του κεφαλαίου στα δάνεια της χώρας - Παύση πληρωμών στους τόκους
Ξοδεύουμε πάνω από 100 δις το χρόνο μόνο σε τόκους. Εάν αυτά δοθούν για παιδεία-υγεία-υποδομές-άμυνα η χώρα εκτινάσσεται δεκαετίες μπροστά
- Θέσπιση ανώτατων και κατώτατων επιτοκίων στις τράπεζες (π.χ. τουλάχιστον 3,5% στις καταθέσεις, maximum 8% στα δάνεια, τυχαία παραδείγματα)
- Μηδενική φορολόγηση για τον πρώτο χρόνο (πρώτα δυο κλπ) στους νέους επιχειρηματίες που ανοίγουν νέα επιχείρηση
- Άμεση κατάσχεση των περιουσιακών στοιχείων των πολιτικών που καταχράστηκαν έστω κι 1 ευρώ δημοσίου χρήματος
- Έρευνα κι εκμετάλλευση των ενεργειακών κοιτασμάτων της χώρας, πρώτα των γεωπολιτικά "ακίνδυνων" (Κρήτη κλπ) κι έπειτα των ανατολικότερων
- Φορολόγηση των εμβασμάτων των μεταναστών προς τις πατρίδες τους
- Αυστηρότερη φορολόγηση του χρήματος που οι πολυεθνικές (π.χ. ξένα σουπερμάρκετ) στέλνουν στα κεντρικά, ευνοική μεταχείριση για αυτές που το επανεπενδύουν στη χώρα
- Συμμετοχή σε κρατικούς διαγωνισμούς (π.χ. για λεωφορεία) μόνο σε εταιρίες που λειτουργούν πλήρως στην Ελλάδα, κι όχι εταιρείες που εισάγουν ή που παράγουν σε ιδιόκτητα εργοστάσια π.χ. στη Βουλγαρία
- Επιδότηση 100 ευρώ/μήνα για κάθε παιδί μέχρι να ενηλικιωθεί (+ εντελώς δωρεάν τοκετός στα δημόσια νοσοκομεία)

Αυτά τα πρόχειρα για την οικονομία, θα επανέλθω στους άλλους τομείς. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως κάθε παρέμβαση είναι ευπρόσδεκτη, αυτή είναι άλλωστε και η φιλοσοφία των πειρατών.

Επίσης, σε όποιους τα παραπάνω φαίνονται δύσκολα να πραγματοποιηθούν, ας σκεφτούν πόσο εύκολα θα γίνουν αν βρεθεί κάποιος με τα "άντερα" να πραγματοποιήσει το πρώτο. Ευχαριστώ

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Ιαν 2012, 01:08

Αλέξανδρε καλώς ήλθες!

Αυτή τη στιγμή έχουν οριστικοποιηθεί οι αρχές μας και είναι εδώ: http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

Τις προτάσεις σου θα έχεις την ευκαιρία να τις θέσεις σε διαβούλευση (μία-μία) για "σύνθεση" ή ψηφοφορία, είτε στο Σώμα των Μελών, είτε στο Συνέδριο του 2012.

Μείνε συντονισμένος στον Πειρατικό μας... ;)



Septem έγραψε:Γεια σας κι από μένα (Αλέξανδρος)! Παραθέτω κι εγώ κάποια points προς συζήτηση για να συμπεριληφθούν στη διακύρηξη:

Οικονομία
- Πληρωμή μόνο του κεφαλαίου στα δάνεια της χώρας - Παύση πληρωμών στους τόκους
Ξοδεύουμε πάνω από 100 δις το χρόνο μόνο σε τόκους. Εάν αυτά δοθούν για παιδεία-υγεία-υποδομές-άμυνα η χώρα εκτινάσσεται δεκαετίες μπροστά
- Θέσπιση ανώτατων και κατώτατων επιτοκίων στις τράπεζες (π.χ. τουλάχιστον 3,5% στις καταθέσεις, maximum 8% στα δάνεια, τυχαία παραδείγματα)
- Μηδενική φορολόγηση για τον πρώτο χρόνο (πρώτα δυο κλπ) στους νέους επιχειρηματίες που ανοίγουν νέα επιχείρηση
- Άμεση κατάσχεση των περιουσιακών στοιχείων των πολιτικών που καταχράστηκαν έστω κι 1 ευρώ δημοσίου χρήματος
- Έρευνα κι εκμετάλλευση των ενεργειακών κοιτασμάτων της χώρας, πρώτα των γεωπολιτικά "ακίνδυνων" (Κρήτη κλπ) κι έπειτα των ανατολικότερων
- Φορολόγηση των εμβασμάτων των μεταναστών προς τις πατρίδες τους
- Αυστηρότερη φορολόγηση του χρήματος που οι πολυεθνικές (π.χ. ξένα σουπερμάρκετ) στέλνουν στα κεντρικά, ευνοική μεταχείριση για αυτές που το επανεπενδύουν στη χώρα
- Συμμετοχή σε κρατικούς διαγωνισμούς (π.χ. για λεωφορεία) μόνο σε εταιρίες που λειτουργούν πλήρως στην Ελλάδα, κι όχι εταιρείες που εισάγουν ή που παράγουν σε ιδιόκτητα εργοστάσια π.χ. στη Βουλγαρία
- Επιδότηση 100 ευρώ/μήνα για κάθε παιδί μέχρι να ενηλικιωθεί (+ εντελώς δωρεάν τοκετός στα δημόσια νοσοκομεία)

Αυτά τα πρόχειρα για την οικονομία, θα επανέλθω στους άλλους τομείς. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως κάθε παρέμβαση είναι ευπρόσδεκτη, αυτή είναι άλλωστε και η φιλοσοφία των πειρατών.

Επίσης, σε όποιους τα παραπάνω φαίνονται δύσκολα να πραγματοποιηθούν, ας σκεφτούν πόσο εύκολα θα γίνουν αν βρεθεί κάποιος με τα "άντερα" να πραγματοποιήσει το πρώτο. Ευχαριστώ
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

chris_ts
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 09:56

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό chris_ts » 05 Ιαν 2012, 10:26

Φίλοι "πειρατές" καλημέρα, :D
Με μεγάλη χαρά έφτασε στ'αυτιά μου η είδηση πως "κόμμα των πειρατών" θα ιδρυθεί και στην Ελλάδα. Ειλικρινά χάρηκα πολύ - άλλωστε περίμενα καιρό τώρα μια εναλλακτική λύση για να μην ρίξω άκυρο ή λευκό στις επόμενες εκλογές. Οπως και πολλοί άλλοι Ελληνες πολίτες έχω και εγώ αηδιάσει με το υπάρχον πολιτικό σκηνικό. Οπότε σας συμβουλεύω να συνεχίσετε τα σχέδιά σας περί εισόδου στη Βουλή διότι πολύς κόσμος και ειδικά νέοι άνθρωποι είναι σε πολιτικό αδιέξοδο και θα χαρούν πολύ να δούν το ψηφοδέλτιό σας στο εκλογικό τμήμα τους.

Διαβάζω με προσοχή τις δημοσιεύσεις σας περί Αμεσης Δημοκρατίας.
Βασικά συμφωνώ πως είναι η αυθεντικότερη μορφή Δημοκρατίας.
Ομως θα συμφωνήσω και με τον φίλο "BOILER" οτι χρειάζεται προσοχή στην υλοποίηση διότι υφίσταται πάντα το φιλοσοφικό ερώτημα του "που ακριβώς είναι τα όρια της δικής μου ελευθερίας προτού ενοχλήσω τον διπλανό μου".
Η Δημοκρατία κατηγορείται συχνά ως το πολίτευμα "όπου 2 λύκοι και ένα αρνί ψηφίζουν τι θα φάνε για βράδυ".
Οπως καταλαβαίνετε ο κίνδυνος να πατήσεις τα δικαιώματα της κάθε μειοψηφίας με το άλλοθι μιας πλειοψηφικής αυθαιρεσίας είναι μεγάλος.
Αλλωστε αυτό ήδη συνέβη κατά κόρον στο παρελθόν και συνεχίζει να συμβαίνει και σήμερα στην ρατσιστική από πολλές απόψεις Ελληνική κοινωνία.
Εφιστώ λοιπόν την προσοχή ώστε όλες οι αποφάσεις που θα παίρνονται δια της "Αμέσου Δημοκρατίας" να έχουν υποστεί τη βάσανο της λογικής και να είναι αποδεκτές με φίλτρο τα στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα των κάθε είδους ελευθεριών (θρησκευτικής, σεξουαλικής κλπ.) καθώς και της αυτοδιάθεσης και του αυτοπροσδιορισμού του ατόμου.

Φίλοι συνεχίστε την ωραία προσπάθεια - σύντομα ίσως ενώσω και εγώ τις δυνάμεις μου μαζί σας και να προσφέρω εθελοντικό έργο στο "κόμμα" (γιατί βασικά "γουστάρω πολύ"). Τίποτα κακό δεν μπορεί να βγεί μέσα από αυτές τις ενδιαφέρουσες διαβουλεύσεις - εμπρός να ταράξουμε τα νερά της πολιτικής!

Χρήστος Τ.

nicolas
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 10:40

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό nicolas » 05 Ιαν 2012, 15:29

Μονο η επανασταση μπορει να φερει αλλαγες.

Ολα τα αλλα ειναι φουμαρα για να περναμε την ωρα μας. Το "συστημα" ειναι τοσο δυνατο που δεν επιτρεπει κανεναν να παραστρατησει. Θυμιζω οτι απο τα 300 δις το 99% ειναι χρεη λογω της δημοσιας διαχειρησης/δαπανης, απο τους 1 εκατομυριο ανεργους μονο οι 15.000 ειναι απο το δημοσιο οι αλλοι ολοι απο τον ιδιωτικο τομεα, οσο για την δικαιοσυνη αυτη ειναι η ασπιδα του συστηματος.

Απλο παραδειγμα...τελευταια βγαζουν στον αερα ποιους επιασαν για χρεη του δημοσιου..ενας εχτες..χρωστουσε 19 εκατομυρια. Λεω εγω λοιπον τα 19 εκατομυρια απο ποτε τα χρωσταει? απο προχτες? οχι απο 15ετια. Και γιατι δεν τον πιασατε? ολοι το ξερουμε...γιατι καποιοι ειχανε μερτικο (εφοριακοι, δικαστες πολιτικοι). Α μαλιστα. Και τωρα που τον πιασατε? τι κανατε? Το ειπαμε στις εφημεριδες μετα αυτος ειπε στην εφορια παιδια να κανουμε διακονονισμο θα σας δωσω τωρα 500.000 ευρω που εχω και τα αλλα σιγα σιγα (δηλαδη μετα απο 15 χρονια παλι). Αααα συμφωνοι! Ειστε ελευθερος κυριε. Τωρα χρωσταει λοιπον 18.500.000 και κυκλοφορει ελευθερος με τη Mercedes S class και το σπιτι του στο πανοραμα.

Μονο η επανασταση μπορει να φερει αλλαγες λοιπον...οταν διπλα στην ελληνικη σημαια ανεβει και η πειρατικη...ομως ποσοι ειμαστε και ποσοι αντεχουμε να πολεμησουμε και να επαναστατησουμε? γιατι οπως βλεπετε μας δερνουν αλυπητα και το 99% καθεται στο σπιτι, βλεπει ειδησεις και κραταει το στομα του κλειστο.

ΥΓ: Θυμιζω οτι ενας εργαζομενος των 800 ευρω θελει 1927 χρονια για να βγαλει 18.5 εκατομυρια. Η αλλιως με 18.5 εκατομυρια θα μπορουσαν να απασχολουνται περιπου 2000 εργαζομενοι με περιπου 800 ευρω το μηνα για εναν ολοκληρο χρονο...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Ιαν 2012, 15:43

Νικόλα,

Αν και συμφωνώ στις διαπιστώσεις, δεν είμαι εδώ για να κάνω επανάσταση (με την έννοια της ένοπλης εξέγερσης/κατάλυσης) ,
αλλά είμαι εδώ για επανάσταση "από μέσα".

Το ίδιο πρεσβεύουν όλα τα κόμματα Πειρατών, ενώ υπάρχουν διάφορα άλλα (ας μη βάλω ταμπέλα) "γκρουπ"
που θεωρητικολογούν περί "επανάστασης", την οποία προσωπικά νομίζω δεν θα κάνουν ποτέ.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

nicolas
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 10:40

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό nicolas » 05 Ιαν 2012, 15:55

Μα δεν μιλαω για ενοπλη επανασταση μιλαω και συμμεριζομαι την ιδια με εσενα. Η επανασταση θελει ιδεες, θεσεις, αποψεις, προσωπα. Δεν θελει οπλα.

Βεβαια το οτι τελικα ολες οι επαναστασεις καταληγουν σε ενοπλες ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

ΑΝΤΩΝΗΣ
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:37

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό ΑΝΤΩΝΗΣ » 05 Ιαν 2012, 16:06

Πολύ καλή κίνηση παιδιά, καλό κουράγιο και καλή συνέχεια.

Θα ρίξω μια ματιά στα τόπικς και εδώ είμαστε να τα λέμε

Ρέκτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 18:33

Re: ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό Ρέκτης » 05 Ιαν 2012, 18:52

Δεν με καλύπτει η Διακήρυξη στο θέμα της Δικαιοσύνης, στερείται στέρεου ηθικού και πολιτικού πλαισίου, σαν απλώς να την διεκπεραιώνει, ως υφιστάμενη σύμβαση. Αλλά είναι νωρίς, ας περιμένω. Θα ήθελα να διευικρινίσω και ένα σημείο πολύ κρίσιμο οντολογικά. Καταρχήν με κερδίζει η επιλογή του όρου "Πρόσωπα" -εάν ο όρος ήταν "άτομα" δεν θα υπήρχε λόγος καν για συζήτηση/ διερεύνηση. Όμως μιλάμε για Πολιτική Διακήρυξη, συνεπώς γιατί δεν μιλάμε για Πολίτες; Η μη χρήση του όρου Πολίτες ομοίως μπορεί να λέει πολλά...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες